Sari la conținut

Postări Recomandate

Salut !

 

Sunt nou pe aici, poate nu m-am adresat unde trebuie...

Am si eu de reparat un TA 2001 si am nevoie de:

- bord

- suport bord

- ghidon

- scarita dreapta

- parbriz

 

Va rog sa ma ajutati macar cu idei, incotro sa caut piesele astea.

 

Multumesc !

http://www.transalp.ro/forum/ aici cu siguranta vei gasi toate informatiile de care ai nevoie si probabil si o parte din piesele de care ai nevoie. (parbriz stiu eu unul original)

 

Salut !

 

Sunt nou pe aici, poate nu m-am adresat unde trebuie...

Am si eu de reparat un TA 2001 si am nevoie de:

- bord

- suport bord

- ghidon

- scarita dreapta

- parbriz

 

Va rog sa ma ajutati macar cu idei, incotro sa caut piesele astea.

 

Multumesc !

http://www.transalp.ro/forum/ aici cu siguranta vei gasi toate informatiile de care ai nevoie si probabil si o parte din piesele de care ai nevoie. (parbriz stiu eu unul original)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Nimeni interesat de o sa joasa de TA650? Sau de un scut touratech? Sau de un stop spate? Sau de o semiaripa dreapta de culoare neagra? Sau de telescoape? Sau de suporti de genti Honda pentru acelasi model?

Tre' bani de un cauciuc ...

:D

 

Stima,

Paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara si bine v-am gasit !

Eu sunt pinguiunul si vreau sa ti-o`mping .

 

Ah, pardon, aia era manea.

 

 

"If you are not in true metal, you are not my friend"

Manowar, 1988

 

Mai nou, vremurile s-au mai imbunat, si putem sa adaptam: "If you are in manele, you are not my friend".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

1. Bord - in ultimii patru ani unul singur s-a vandut din romania - restul aduse de pe ebay in jur de 200 eu cu bafta, nou e vre-o 700 eu.

2. Suport bord - ebay sau nou - e un pic riscant cu alea de pe ebay ca pot sa fie un pic strambe si nu te ajuta deloc

3. Ghidon - merge cel de pe louis de enduro - e un pic mai inalt si e mai ok.

4. Scarita singura nush' daca gasesti - dar daca nu - merge set de alte modele honda - cbr de ex.

5. Parbriz original gasesti lejer ca sunt multi care si le-au schimbat - parca si eu mai am unul - daca te intereseaza il caut

 

Bafta,

Paul

 

Salut !

 

Sunt nou pe aici, poate nu m-am adresat unde trebuie...

Am si eu de reparat un TA 2001 si am nevoie de:

- bord

- suport bord

- ghidon

- scarita dreapta

- parbriz

 

Va rog sa ma ajutati macar cu idei, incotro sa caut piesele astea.

 

Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

1. Bord - in ultimii patru ani unul singur s-a vandut din romania - restul aduse de pe ebay in jur de 200 eu cu bafta, nou e vre-o 700 eu.

2. Suport bord - ebay sau nou - e un pic riscant cu alea de pe ebay ca pot sa fie un pic strambe si nu te ajuta deloc

3. Ghidon - merge cel de pe louis de enduro - e un pic mai inalt si e mai ok.

4. Scarita singura nush' daca gasesti - dar daca nu - merge set de alte modele honda - cbr de ex.

5. Parbriz original gasesti lejer ca sunt multi care si le-au schimbat - parca si eu mai am unul - daca te intereseaza il caut

 

Bafta,

Paul

 

Multumesc pentru informatii Paul,

1. M-am uitat pe ebay dar am gasit pentru modele din '94...'98. Nici unul pentru TA de la 2001...2007. Ai idee, nu se poate pune un bord de la un model mai vechi? M-am gandit si la varianta de bord universal, de la Louis de ex. Poate daca merge un bord universal, ar putea merge si un model mai vechi.

5. Daca poti si vrei sa dai parbrizul, te rog sa ma anunti.

Salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Nimeni interesat de o sa joasa de TA650? Sau de un scut touratech? Sau de un stop spate? Sau de o semiaripa dreapta de culoare neagra? Sau de telescoape? Sau de suporti de genti Honda pentru acelasi model?

Tre' bani de un cauciuc ...

:D

 

Stima,

Paul

 

Salut ,

 

Trimite-mi si mie niste poze cu articolele de mai sus , eventual vreo poza cu scutul montat ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru informatii Paul,

1. M-am uitat pe ebay dar am gasit pentru modele din '94...'98. Nici unul pentru TA de la 2001...2007. Ai idee, nu se poate pune un bord de la un model mai vechi? M-am gandit si la varianta de bord universal, de la Louis de ex. Poate daca merge un bord universal, ar putea merge si un model mai vechi.

5. Daca poti si vrei sa dai parbrizul, te rog sa ma anunti.

Salut !

 

Salut,

hmmm ... daca vrei bordul original de pe ebay trebuie sa ai rabdare ... multa rabdare pana apare la licitatie chiar si pe ebay. sunt rare.

Varianta inlocuitaore acceptabila ar fi Trailtech, modelul Vapor - uita-te pe net. Dar dupa mine eu as avea rabdare si l-as cauta pe ala original.

Daca vrei parbrizul sa imi zici unde sa ti-l trimit - 15 euro pentru benzina as vrea pe el daca ti se pare oki.

pilcs@yahoo.com daca e nevoie de mai multe detalii.

 

Bafta cu piesele alea,

Paul

 

Salut,

 

Vezi in atasament o poza de reclama la Transalp :D

Toate articolele sunt in stare foarte buna.

Saua e mai joasa cu 3 cm decat standard, e mai moale si fiind si mai lata mai comoda decat standard - cel putin pentru mine asa a fost.

Scutul a fost folosti ceva timp pe asfalat. Vezi poze la touratech pe site - cu ocazia asta poate iti mai plac si alte chestii de acolo.

 

Daca chiar te intereseaza ceva zi-mi si iti fac poze.

pilc@yahoo.com sa nu plictisim pe aici.

 

Numai bine,

Paul

 

Salut ,

 

Trimite-mi si mie niste poze cu articolele de mai sus , eventual vreo poza cu scutul montat ...

post-18136-0-33811500-1310218157_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari!

De cateva zile mi-am achizitionat un Transalp din 2000. Sunt foarte incantat de el. Ideea este ca pana acum am avut moto de viteza iar cu asta nu m-am acomodat inca, imi pare foarte grea si deja am culcat-o pe partea stanga de 2 ori. In afara de a-i zgaria carena foarte putin, altceva, slava Domnului, nu i-am facut. Oricum m-am ofticat si m-am invatat minte sa nu intru aiurea prin noroaie fara sa am habar cum este sa te dai cu un enduro, fie el si touring. :)

 

Trebuie neaparat sa-mi achizitionez niste protectii pentru carene si motor. Sper sa gasesc informatii destule pe acest forum.

 

Pun si cateva poze cu ea

 

Sa auzim numai de bine!

post-46375-0-89574400-1310298920_thumb.jpg

post-46375-0-38554600-1310298936_thumb.jpg

post-46375-0-47806400-1310298956_thumb.jpg

post-46375-0-29012300-1310298991_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Trebuie neaparat sa-mi achizitionez niste protectii pentru carene si motor. Sper sa gasesc informatii destule pe acest forum.

 

Pe motocicleta mea, eu prefer Metezeler Karoo (simple sau T), Continental TKC80, Michelin Sahara sau Mitas E09.

Vei auzi pareri diferite despre ele, in functie de preferintele fiecaruia, dar toate sunt gume 50-50. Rezista intre 8 si 10.000 de km, dar te scutesc total de emotii pe off.

Macar un Heidenau K60 pune pe Transalp, daca vrei (si) sa iesi de pe asfalt. Chiar si pe drum de pamant/piatra bine tasat o guma de strada este un risc in plus.

Pentru protectii, suporti de bagaje si genti, incearca aici:

http://www.heavyduties.ro/hdprodro.html

Bafta si numai bine! Sa o stapanesti cu placere si sa faceti multe drumuri faine impreuna ;)!

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bafta si numai bine! Sa o stapanesti cu placere si sa faceti multe drumuri faine impreuna ;)!

 

Multumesc mult, Raul! Numai bine si tie, voi tine cont de sfaturile tale!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care vor veni la intalnirea anuala de la Rachitele si nu au facut inca comanda pentru tricouri , intrati aici. Gasiti modelul imprimeului, marimile si culorile tricourilor, lista de inscriere pentru comanda precum si datele necesare platii.

Maine este ultima zi in care se pot trimite banii pentru tricouri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit pe louis niste casuri laterale pentru transalp la un pret decent. Ce parere aveti?

 

Case ieftin

 

Vezi ca ala e doar borseta aia mai mare ce se pune pe cutia metalica.

Nu mi se pare ieftin.

 

Numai bina,

Paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit pe louis niste casuri laterale pentru transalp la un pret decent. Ce parere aveti?

 

Case ieftin

 

 

Scuze. Sunt doar gentutele pentru case!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari!

De cateva zile mi-am achizitionat un Transalp din 2000. Sunt foarte incantat de el. Ideea este ca pana acum am avut moto de viteza iar cu asta nu m-am acomodat inca, imi pare foarte grea si deja am culcat-o pe partea stanga de 2 ori. In afara de a-i zgaria carena foarte putin, altceva, slava Domnului, nu i-am facut. Oricum m-am ofticat si m-am invatat minte sa nu intru aiurea prin noroaie fara sa am habar cum este sa te dai cu un enduro, fie el si touring. :)

 

Trebuie neaparat sa-mi achizitionez niste protectii pentru carene si motor. Sper sa gasesc informatii destule pe acest forum.

 

Pun si cateva poze cu ea

 

Sa auzim numai de bine!

 

Am gasit un site interesant al unor tipi din Cluj: http://www.heavyduties.ro/hdprodro.html

Cred ca gasesti acolo tot ce ai nevoie.

 

mbb

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca puteti ajuta:

/index.php?/topic/665694-ajutor-pt-jurnalisti-olandezi/

 

Omul e fostul presedinte al clubului Transalp olandez, jurnalist, transalpist de cursa lunga..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ma scuzati ca ma bag in topicul vostru...

Printre niste piese cumparate din Germania s-a strecurat si piesa din imagine. Banuiesc ca este de XLV650. Daca cineva are trebuinta de ea, PM sa negociem :)

post-30-0-11222300-1312144025_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva ce consum are un Transalp limitat la 25 Kw (34 CP)?

6% in oras, 5% in afara la 90km/h, 5,5% la 110-120km/h.

E transalpul meu de 400, asa vine din fabrica, 23kw, dar nu cred ca e diferenta fata de unul limitat (desi eu nu am auzit de kit de limitare la TA)

Editat de asds
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai al meu, de 600, ia in oras undeva la 7% si in afara 4 - 4.3% la viteza de croaziera de ~ 100km. PD06 (1991). Nu cred ca se merita sa iei unul limitat daca vrei sa te consume mai putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai la aproximativ aceeasi greutate, motorul mai mic trage mai din greu, turatii mai mari, deci consumul e cam la fel. Probabil in oras e mai avantajos, ca aici rar atingi 5-6000rpm, in rest, la drum lung, il cam forjezi pentru o viteza decenta de croaziera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut intr-o vreme un kit de limitare, ramas de la un Transalp delimitat. Avea cele doua flanse de cauciuc dintre carburatoare si chiulase (diametru exterior identic, diametru interior micsorat mult) si doua jicloare principale (mai mici decat standard, nu mai tin minte de cat erau).

 

vice, Transalp-ul tau are un consum foarte bun la drum intins. Stiu ca majoritatea TA-urilor consuma cam 5 in afara si e putin cam mult, avand in vedere ca eu nu am nevoie sa merg peste 100-110.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...