Sari la conținut

Kawasaki Er5


Postări Recomandate

Salutare! Am si eu nevoie de o parere. Vreau sa imi cumpar un ER-5 si am primit din partea cuiva o oferta. Mi-a trimis pe langa niste poze si videoclipul de mai jos. Ceva nu mi se pare in regula la sunetul motorului. Mi se pare ca "scartaie" prea mult. Am mai auzit ER-5-uri, dar nu sunau asa. Ce parere aveti, e normal, suna bine, daca e o problema, care e aceea?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 778
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut,

Şi al meu "scârţâie", chiar dacă parcă nu aşa tare. Ţin minte că mă deranja destul de mult, dar în timp m-am obişnuit... E de la tobă. Sunetul din film mă gândesc că poate fi alterat din cauza calităţii înregistrării.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru lamurire. I-am cerut sa imi mai inregistreze si cu alt aparat si sa tureze si motorul. Daca este totusi de la toba, atunci nu e problema.

Inca o intrebare, daca se poate, acel sunet, la motorul tau, se aude doar la relanti sau si cand e turata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Şi când e turată dar parcă e mai bine acoperit de zgomotul motorului. Poate se va vedea acelaşi lucru şi în înregistrarea nouă.

 

Nu ştiu cât contează să adaug că în situaţia mea sunetul acela nu apărea la început, pentru că am cumpărat motorul cu toba fisurată. Sunetul a apărut doar după ce am acoperit fisura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Am si eu nevoie de o parere. Vreau sa imi cumpar un ER-5 si am primit din partea cuiva o oferta. Mi-a trimis pe langa niste poze si videoclipul de mai jos. Ceva nu mi se pare in regula la sunetul motorului. Mi se pare ca "scartaie" prea mult. Am mai auzit ER-5-uri, dar nu sunau asa. Ce parere aveti, e normal, suna bine, daca e o problema, care e aceea?

 

Sunetul ala e sigur de la toba, toate suna asa daca au toba originala. E marca lor inregistrata, ca sa zic asa, la fel face si la mine. Unora le place, altora nu. Pe mine nu ma deranjeaza. Apropo, cat cere pe ea? Vad ca e an fabricatie dupa 2001.

» Post actualizat in 08 May 2015 00:03

Ati schimbat careva lantul de distributie?

» Post actualizat in 10 May 2015 21:44

Am citit pe undeva ca modelele de ER5 fabricate dupa 2001 au franele mai bune, etrierul fiind schimbat la aceste modele. Stie cineva daca acesta informatie este adevarata? Adeca daca-mi pun un etrier din asta o sa am si frana mai buna?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Multumesc inca o data! Ramane de vazut inregistrarea noua, poate se schimba ceva.

Spune-i sa acopere gura de la toba cu ceva pentru cateva secunde in timp ce merge motorul. Daca sunetul ala e de la toba, cu ea astupata o sa dispara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si-a schimbat cineva cablul de acceleratie la ER5 pana acum ? Mie mi s-a rupt cablul, si nu prea stiu cum sa il inlocuiesc. Orice sfat e binevenit :)

Eu nu mi-am schimbat cablul de acceleratie, dar mi se pare ca sunt 2 cabluri, sper sa nu zic prostii. Oricum trebuie dat rezervorul de benzina jos, capetele cablurilor vin fixate la carburator. Mai trebuie desfacut si manerul dreapta, pe acolo vine rasucit cablul ala. A, si e bine sa-l ungi pe ala nou inainte sa-l montezi. spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am mai fost pe aici de curand.

 

Toba mea nu scoate sunetul mentionat, dar daca ziceti ca il face doar cand e originala, poate ca de asta, la mine fiind scoase ceva site de cand am luat-o. Deranjant e ca pe la 3k ture incep sa intre in rezonanta ce resturi o mai avea prin ea de site sau table desprinse, asta pana la 4k. Fapt pt care in oras merg cu ea ori subturata de se aude ca chopperul, ori turata de zici ca sant cu vreun 1000 rr :) Am o varianta, chiar doua in cap ca sa rezolv problema, dar cand mi-o permite bugetul.

Am dat "join" pe facebook la pagina KAWA er 5 RO.

Cablurile de acceleratie le-am schimbat anul trecut, dar cum nu mai e cazul de detalii fiindca Ciprian a reusit sa rezolve problema... doar ma laud :)

Treaba cu distributia mi-a ocupat si mie un timp jumatate din creier. Se aude un zgomot de acolo, probabil ca intinzatorul trebuie calculat ca viitoare achizitie, indepartata, dar totusi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deranjant e ca pe la 3k ture incep sa intre in rezonanta ce resturi o mai avea prin ea de site sau table desprinse, asta pana la 4k. Fapt pt care in oras merg cu ea ori subturata de se aude ca chopperul, ori turata de zici ca sant cu vreun 1000 rr :)

.

Pai motorasul asta are puterea maxima pe la 7500 rpm si cuplul maxim pe la 8500. Deci nu vad de ce sa stai cu el sub 4000 rpm, sub turatia asta abia se misca. OK, nu vrei sa tragi de el tinandu-l mereu intre 6000 si 9000 rpm, dar sub 5000 rpm nu scoti nici jumate din cat poate. Nu uita ca asta e motor de sport-touring (GPZ 500).

 

Sunt si eu curios, cum ai scos site din toba OEM? Banuiesc ca ai taiat-o si apoi ai sudat-o la loc. Intreb pentru ca toba mea OEM are acelasi zgomot specific de rasnita plina de table despre care se vorbea mai sus. Acum am alta toba pe mobra, dar ma bate gandul sa "operez" toba OEM si sa scot de pe-acolo ce e desfacut si zdrangane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Azi mi-am schimbat placutele de frana. Una era tocita la maxim, cealalta mai avea vre-o 2 mm (cea acctionata de pistonase). In rest erau uzate uniform, doar ca una e mult mai uzata ca cealalta. Pareri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

janta spate am inteles ca are 17X3.5 inch. stii cat e aia pe fata, 17X cat?

am un gand sa-i pun (probabil la pastile cailor, ca nu-s bani de figuri de astea) roti spitate si nu stiu ce sa caut.


» Post actualizat in 18 Jul 2015 13:54

:alcy:


» Post actualizat in 30 Jul 2015 19:58

http://www.ebay.com/itm/ENGINE-GUARD-HEED-CRASH-BARS-KAWASAKI-ER-5-97-06-ER5-/181808527465?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item2a54a1f869

post-69982-0-54571700-1437227598_thumb.jpg

post-69982-0-63099100-1437227605_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor. Sunt un membru incepator pe acest forum, desi il lecturez,ca si anonim de peste 2 ani. Deasemenea sunt incepator si in lumea moto ( permisul il am am din aprilie 2015, scoala am inceput-o in iulie 2014, dar din varii motive am cam lalait-o. Dar atat despre mine, acum despre EA... motocicleta. Am cumparat-o anul trecut prin august ( de la motomus-sper ca nu se considera reclama, desi site-ul lor era postat si mai sus, cu crash bar-ul, pe care eu l-am montat pe motor). Avea in jur de 9500 km, adusa din Italia, intre timp am facut cu ea in jur de 2600 km. Fata de pozele pe care le atasez, i-am mai lipit doua stickere pe rezervor la zona de contact al genunchilor (mai bine zis a genuncherelor). Cam atat. Asfalt uscat !

post-90960-0-66026300-1438331941_thumb.jpg

post-90960-0-48232700-1438331976_thumb.jpg

post-90960-0-05712500-1438332011_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata bine dracovenia. Vad ca-i an dupa 2001, si e full-option, cu crash-bar, parbriz, si suport de top-case. Sa o calaresti sanatos! Baga si o poza cu sticherele alea pe rezervor, sa vedem ce si cum, ca parca ma bate si pe mine gandul sa-mi pun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut baieti si fete! de o saptamana sunt si eu posesorul unui er5 din 2006. e prima mea motocicleta, inca nu am apucat sa merg cu ea pe drumuri publice, deoarece abea peste o saptamana am examenul pentru categoria A. Am luat-o pentru ca pretul a fost foarte bun, vroiam ca atare un Hornet. dupa ce am luat-o, in fiecare zi ma indragostesc tot mai tare de ea :P

ce ziceti, e buna?

post-91053-0-39428600-1438780720_thumb.jpg

post-91053-0-17657400-1438780723_thumb.jpg

post-91053-0-74512400-1438780725_thumb.jpg

post-91053-0-62193600-1438780727_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...