Sari la conținut

Bercenarii


tilik
 Share

Postări Recomandate

Oameni buni ce-i cu linistea asta ? Ce facem cu propunerea lui Just John? O dam la spate sau o luam in considerare? Facem un Brasov pentru John? 185 Km parca. Total 370. Daca da bagati detaliile .

Nelu, apreciez implicarea, dar vorbim mai pe larg joi.. Maine am examenul pentru B, tineti-mi pumnii.. :)

Asa ca joi vorbesc cu omu' (poate cu inca unu', doi, ca sa nu ma limitez la un singur motor), sa vad daca mai e anuntul valabil etc etc.. Iar seara, la "reuniune", facem o discutie si despre asta, si cum ajung acasa o pun pe forum..

 

Oricum, raman trei intrebari principale (daca iau permisul, si reusesc si sa-l ridic vineri):

1. cum va fi vremea in weekend?? deocamdata pare okay, dar se cam anunta ploi..

2. cine ma "cara" pana acolo?? sau vin cu trenul si stabilim un punct de intalnire?? :hurt: stiu ca nu e frumos sa cer, dar n-am incotro.. :D

3. cine stie sigur de ce acte am nevoie, si ce anume va trebui sa fac acolo (mai ales tinand cont de faptul ca va fi weekend, iar aici ma refer la programul de lucru la primarii sau dracu' stie ce), pentru a putea sa ma intorc pe el, si pentru a nu avea probleme la inscriere?

 

Si.. patru.. credeti ca, avand in vedere lipsa aproape completa a experientei mele, sunt in stare sa il aduc aici?? nu cunosc drumul, dar presupun ca sunt ceva serpentine, si alte portiuni mai dificile de drum..

:)

John

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

John sa dea D-zeu sa faci ce ti-ai propus .Sa iei permisul. Vorba ta vorbim joi. Din punctul meu de vedere cred ca nu e indicat sa te urci imediat pe el si sa pleci la un asemenea drum. Bine ar fi daca te-ai acomoda putin cu el inainte,ca sa va cunoasteti mai bine si sa incepi cu drumuri scurte dupa un poligon prealabil. e important sa va cunoasteti. Eu fiind de moda veche asa am facut si cu conserva si cu motorul. Nu uita ca, tu nu cunosti distanta de frinare, demarajul etc.O solutie ar fi sa-l aduca cineva chiar si fara tine in spate. Eu merg mai departe si zic ca ar trebui si o verificare tehnica inainte de drum, macar o constatare.Vezi bine ce patesc leii care se urca pe moto fara sa-l cunoasca si pleaca din prima,ai destul timp sa te plimbi.Dau cuvintul celor mai vechi in meserie si mai experimentati,care este.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

John sa dea D-zeu sa faci ce ti-ai propus .Sa iei permisul. Vorba ta vorbim joi. Din punctul meu de vedere cred ca nu e indicat sa te urci imediat pe el si sa pleci la un asemenea drum. Bine ar fi daca te-ai acomoda putin cu el inainte,ca sa va cunoasteti mai bine si sa incepi cu drumuri scurte dupa un poligon prealabil. e important sa va cunoasteti. Eu fiind de moda veche asa am facut si cu conserva si cu motorul. Nu uita ca, tu nu cunosti distanta de frinare, demarajul etc.O solutie ar fi sa-l aduca cineva chiar si fara tine in spate. Eu merg mai departe si zic ca ar trebui si o verificare tehnica inainte de drum, macar o constatare.Vezi bine ce patesc leii care se urca pe moto fara sa-l cunoasca si pleaca din prima,ai destul timp sa te plimbi.Dau cuvintul celor mai vechi in meserie si mai experimentati,care este.

 

Si eu sunt de aceeasi parere. Sa nu te incumeti la un asemenea drum ca incepator si pe un motor pe care nu te-ai mai urcat pana acum. Nu il cunosti deloc si s-ar putea sa se intample altele, Doamne fereste. Ar trebui sa ti-l aduca cineva si sa te obisnuiesti cu el pe drumuri mai normale. Eu aveam cam 2500 km inainte sa ma duc pe drumul ala. Deci imi cunosteam cat de cat motorul si crede-ma ca am avut parte de ceva palpitatii pe acolo :)

Editat de tilik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ John: Oricum nu reusesti totul intr-un singur drum deoarece nu este inmatriculata.Prima oara mergi acolo,o vezi, faci o proba cu ea si apoi faci actul de vanzare-cumparare.Ar mai fi varianta s-o urci in vreo duba ceva daca reusesti sa faci acel act in ziua respectiva.

Apoi vii aici si iti iei numere rosii dar precum au spus si cei de mai sus nu te-as sfatui sa mergi tu pe el.

Contacteaza intai vanzatorul telefonic sa se intereseze si el acolo de ce acte ar avea nevoie,dar presupun ca fiind neinmatriculata contractul de vanzare-cumparare ar fi suficient!

 

Bafta si informeaza-ne mai departe!

 

PS: Va reamintesc ca intalnirile noastre de joi vor incepe acum de la ora 18:30! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BAI BAIETI VOI ATI UITAT CA AVEM FORUMUL NOSTRU SI ACOLO PUTEM DISCUTA TOATE PROBLEMELE CARE NE PRIVESC NUMAI PE NOI BERCENARII ?

 

ALLEX MUNCESTE DEGEABA ? :hurt: :rose: :D :) :)

 

Sau nu aveti destule emoticoane ?

Editat de 2bike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@2bike - stim toti despre forum, dar dupa cum a-ti observat numai 20 s-au logat pe el :) Nu puteam sa-i rupem pe restul de treburile grupului

 

@phantom - se poate merge si cu numerele de leasing expirate ca nu prea te opreste politia mai ales daca esti intr-un grup mai marisor de motociclisti, de preferabil ar fi sa nu se mearga asa, dar ne gandim la asta in ultima instanta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@2bike - stim toti despre forum, dar dupa cum a-ti observat numai 20 s-au logat pe el :) Nu puteam sa-i rupem pe restul de treburile grupului

 

 

@Tilik : care sunt restul , si ce probleme s-au discutat pe ultimile pagini(de exemplu) care sa priveasca si pe RESTUL ?

 

Iar restul asta de care vorbesti tu daca sunt interesati de acest club au avut la dispozitie destul timp si informatii despre asta.

 

Sa nu intelegi ca ma intereseaza pe mine unde posteaza fiecare ce vrea dar pe viitor in clubul nostru vor exista niste reguli pe care v-a trebui sa le respectam cu totii.Altfel , nu va mai putea fi numit un club organizat.

Editat de 2bike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BAI BAIETI VOI ATI UITAT CA AVEM FORUMUL NOSTRU SI ACOLO PUTEM DISCUTA TOATE PROBLEMELE CARE NE PRIVESC NUMAI PE NOI BERCENARII ?

First things first: am picat si acum B-ul.. mama ma-sii, n-am avut niciodata mari probleme cu sofatul, si rar a fost nevoie sa intervina instructorul.. n-am emotii la examen, n-am avut nici cand am dat A-ul.. eh, ca si data trecuta, cand s-a urcat politistul in masina, au inceput sa-mi tremure mainile si mi-am pierdut concentrarea.. Fuck it..

 

In alta ordine de idei, nu cred ca ma apuc de treaba cu eliberat A-ul.. ar insemna sa-mi refac dosarul complet.. prea mare bataia de cap..

Sorine, ideea ta cred ca e cea mai buna.. eu de la inceput ma gandeam la doua drumuri, unul ca sa-l vad (dpdv tehnic, cat si al actelor), si al doilea pentru a veni cu banii si a-l ridica..

 

Cristi, am postat pe forumul asta pentru ca intra mai multi bercenari decat pe cel nou.. voi muta discutia pe cel nou, si voi posta aici link-ul..

O chestie e sigura: nu sunt emotiv decat atunci cand nu trebuie.. ceea ce inseamna ca pot sa fac treaba aia urata pe toate calitatile pe care le am..

John

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pentru tine .Poate data viitoare... Cind am dat de B s-a urcat militianu linga mine si m-a intrebat daca am emotii? I-am spus ca nu, ce el maninca oameni? Nu am avut, am condus ca si cum eram singur. Am mers relaxat nici prea tare, ca sa am timp sa ma orientez la ce fac, nici prea incet ca sa-mi spuna ca nu am si alte viteze. O sa iei pina la urma si nu uita cind pleaca masina cu militianul nu te baga primul niciodata, daca poti alege baga-te al treilea cel mai bine sau ultimul ca observi ce greseli fac ceilalti si de ce ii pica, plus ca mai iti trece tracul.Succes data viitoare,am pierdut o bere inseamna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@phantom - se poate merge si cu numerele de leasing expirate ca nu prea te opreste politia mai ales daca esti intr-un grup mai marisor de motociclisti, de preferabil ar fi sa nu se mearga asa, dar ne gandim la asta in ultima instanta

 

Nu se merita sa procedeze asa,oricum este emotionat fiind prima oara, si riscul de a se intampla ceva creste enorm.Cu banii care ii pierde apoi in cazul unor probleme,poate foarte bine sa-si plateasca transportul aducand-o intr-o duba,remorca...

 

@John:Am mai uzit chestia asta la cineva,avea probleme cu uniforma politistului,se pierdea imediat.La un moment dat l-a rugat sa-si puna un halat pe el si a luat omul examenul.Asta se intampla inainte de 1990 si nu pot garanta pentru autenticitate.

Stai calm,mai dai inca odata,nu te grabeste nimeni,numai ca daca se racoreste nu prea se mai bea bere,trebuie cinstit cu vin :) Bafta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa mai John. Nu e nici o problema daca mai intarzii cu permisul. Macar se ieftinesc si motoarele :) :)

 

Unii prieteni de ai mei au facut la fel. Au dat examenul de vreo 3 ori si se loveau de aceeasi chestie. Cand se urca politistul in masina, se ducea naibii toata pregatirea si pana la urma au ales sa cotizeze. Ceea ce nu prea recomand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un pic inspirat dupa avatarul lui Power Horse, si cum nu stiu sa atasez fisiere "dincolo", am mai facut o sigla. Mie imi place cel mai mult asta. Astept parerile voastre.

 

Edit...

 

Acum am vazut. Am gresit mottoul... Mii de scuze. In caz ca se aproba sigla asta o sa-mi repar greseala. :)

post-22957-1189600331_thumb.jpg

Editat de Catalin S.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un pic inspirat dupa avatarul lui Power Horse, si cum nu stiu sa atasez fisiere "dincolo", am mai facut o sigla. Mie imi place cel mai mult asta. Astept parerile voastre.

 

Edit...

 

Acum am vazut. Am gresit mottoul... Mii de scuze. In caz ca se aproba sigla asta o sa-mi repar greseala. :)

 

Bravo. Si mie mi se pare asta ca fiind cea mai reusita din toate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Catalin S. Respect! este exact ceea ce ne dorim.Mie personal imi parea rau cind am votat, nici una nu era potrivita.Asta da chiar imi place. Este cea mai tare nu-mi v-a fi rusine cu ea . Cu celelalte ma indoiam, mergeau purtate la pijama...Parerea mea sincera, fara suparare. Pe cele vechi le purtam ,doar de nevoie. si combinatia de culori este superba. Bravo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, stati asa.. ca nu e meritul meu, eu doar m-am inspirat, v-am zis mai sus... Sigla asta are ceva elemente din ce am propus zilele trecute. Am profitat si eu ca le am binisor cu comenzile din Corel si Photoshop, astfel ca orice sigla nu-mi sta prea mult in cap, transformand-o destul de repede in varianta digitala. La mine cu designul (conceptia, ideea) e mai greu, dar la 10 ani de grafica si DTP cat am in spate... si prin cate sigle am trecut (facut / refacut / retusat, etc)... nu-mi este greu sa dau nastere la cate una pe ora... in masura in care am timp. :)

 

Oricum, multumesc pt sustinere. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, stati asa.. ca nu e meritul meu, eu doar m-am inspirat, v-am zis mai sus... Sigla asta are ceva elemente din ce am propus zilele trecute. Am profitat si eu ca le am binisor cu comenzile din Corel si Photoshop, astfel ca orice sigla nu-mi sta prea mult in cap, transformand-o destul de repede in varianta digitala. La mine cu designul (conceptia, ideea) e mai greu, dar la 10 ani de grafica si DTP cat am in spate... si prin cate sigle am trecut (facut / refacut / retusat, etc)... nu-mi este greu sa dau nastere la cate una pe ora... in masura in care am timp. :)

 

Oricum, multumesc pt sustinere. :)

 

@Catalin S. tot respectul ca te-ai implicat in acest lucru dar , ar fi trebuit sa spui oamenilor ca aceasta sigla e conceptia mea , elementele din aceasta sigla imi apartin si la momentul cand eu am creat acea sigla pe care tu ai modificat-o putin , nu am pus-o direct pe net ca noi avem o conducere unde am stabilit ceva in legatura cu aceste sigle.

 

Asa ca mi-ar parea rau sa isi insuseasca altcineva meritele muncii de creatie a acestei sigle.

 

Mai sunt iventatori carora li s-au furat inventiile si ei au ramas necunoscuti.

 

Si hai sa fim seriosi tu ai creat la inceput niste sigle pe care nu le-a votat nimeni , chiar unii s-au exprimat ca ar semana cu o eticheta de pe sticla de bere sau de purtat pe pijamale(nu sunt vorbe spuse de mine).

 

Acestea sunt siglele pe care eu le-am creat si care ar fi trebuit sa le bagam pentru vot ,bineinteles impreuna cu altele care ar mai fi aparut.

post-19173-1189604119_thumb.jpg

Editat de 2bike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indiferent cum se v-a fi nascut sigla noastra ,important este sa iasa ceva frumos si sa placa majoritatii ca tuturor nu se poate,e mai greu. A si spus ca este inspirata din a ta, omul a fost corect, deci laudele le impartiti. Sa vedem daca v-a mai fi aleasa.Si alta chestie ce naiba ne grabim asa cu alegerea, ce avem termen dat de vreun for superior?Forul suntem noi si prin vointa si puterea noastra propun sa o bagam si pe asta la vot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa ii recunoaste-ti meritele lui 2Bike pentru sigle. Eu am fosat de fata la faza incipienta si stiu despre ce e vorba. Nu neg calitatile lui Catalin si ii multumesc ca ne ajuta. NU trebuie sa se simta nimeni ofensat. De aceea este bine sa fim corecti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi-am insusit nimic !!!! Citesc si ma minunez... :) Am specificat mai sus ca m-am inspirat dupa avatarul lui Power Horse de pe celalat forum. AM RECUNOSCUT, ok ? Nu am zis ca e facuta de mine. Doar am rearanjat-o... Oh my god unde s-a ajuns. Imi pare rau ca am fost etichetat astfel... :)

 

Inca ceva.. Poate confirma Sorin ca mi-a dat pe mesneger doar siglele pe oval, cea pe rotund vazand-o abiua azi in avatarul de pe forumul de dincolo... So, de aici si pana la a fi acuzat... e cale foarte lunga. :D

Editat de Catalin S.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este tare !

Pararea mea : nu mai conteaza de unde a plecat ideea, cine a lucrat la ea , cina finalizat-o !

Acum este <munca de echipa > si dreptul de autor si de folosinta ... este al Bercenarilor :)

 

ps : pot sa mai insist inca o data (dar sa nu ma injurati prea tare ) : schimbati <toti pt unul ,unul pt toti > cu alt mesaj ?

 

Sigla este serioasa , puternica , are mesaj clar pt moto ... nu pt spadasini :)

 

 

Plec din fata calculatorului, ies cu motorul la plimbare

Revin sa vad ce injuraturi am primit dupa 2 ore ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin sa vad ce injuraturi am primit dupa 2 ore ...

Pe tine nu te injura nimeni, pe mine in schimb... da... :)

 

Pentru cine inca nu si-a facut cont acolo... aveti mai jos ce am scris pe forumul bercenarilor ref. la sigla... Mentionez ca este primul post al unui topic nou intitulat "Sigla clubului"...

 

Pana la urma cum a ramas ? S-a luat vreo decizie sau mai facem niste incercari ? Personal imi place avatarul lui Power Horse si m-as inspira un pic de acolo. Ce ziceti ? Nu de alta da are cate putin cam din fiecare idee propus de mine...

 

Deci am fost ca se poate de fair play. Nu vreau sa fiu considerat nici plagiator si nici sa se spuna ca am pasit cu stangul in aceasta gasca... motiv pentru care, as vrea totusi o pozitie oficiala pe acest forum sau dincolo... din partea celor trei din conducere, (deci spusa in public) din care sa reiasa ca nu am avut nici cea mai mica intentie de a copia ceva.

 

Totusi, ca un bun crestin ce sunt, consider ca 2bike (PowerHorse de pe www.bercenarii.ro) s-a grabit un pic cand a facut acele afirmatii de mai devreme si care au afectat intr-o oarecare masura imaginea mea, dar sunt dispus sa-i trec cu vederea acuzatiile (ce-i drept, aduse elegant) la adresa mea.

 

In speranta ca veti reveni la ganduri mai bune, va urez seara buna !

Editat de Catalin S.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe tine nu te injura nimeni, pe mine in schimb... da... :)

 

Pentru cine inca nu si-a facut cont acolo... aveti mai jos ce am scris pe forumul bercenarilor ref. la sigla... Mentionez ca este primul post al unui topic nou intitulat "Sigla clubului"...

Deci am fost ca se poate de fair play. Nu vreau sa fiu considerat nici plagiator si nici sa se spuna ca am pasit cu stangul in aceasta gasca... motiv pentru care, as vrea totusi o pozitie oficiala pe acest forum sau dincolo... din partea celor trei din conducere, (deci spusa in public) din care sa reiasa ca nu am avut nici cea mai mica intentie de a copia ceva.

 

Totusi, ca un bun crestin ce sunt, consider ca 2bike (PowerHorse de pe www.bercenarii.ro) s-a grabit un pic cand a facut acele afirmatii de mai devreme si care au afectat intr-o oarecare masura imaginea mea, dar sunt dispus sa-i trec cu vederea acuzatiile (ce-i drept, aduse elegant) la adresa mea.

 

In speranta ca veti reveni la ganduri mai bune, va urez seara buna !

 

 

Cataline nu o lua asa de tragic , ca nu te-am acuzat de nimic . din contra am zis ca te respect pentru faptul ca ai depus atat efort pentru club.Daca tu te simti acuzat de mine e parerea ta , dar tu ai spus acum adevarul despre sigla in ultimele posturi. Cand spun treaba asta ma refer la faptul ca tot ceea ce contine sigla asta e ideea mea , iar tu ai spus ca te-ai inspirat din sigla de la avatarul meu , lumea nestiind ca eu i-am trimis siglele lui sorin si sorin ti-le-a trimis tie iar tu nu ai facut decat sa schimbi caracterele si sa inserezi cele trei motociclete , idee care tot mie mi-a apartinut , dar forma siglei si tot ce exprima ea este 99% creatia mea.

 

Daca tu crezi ca eu m-am suparat pe tine si te-am acuzat de ceva imi cer eu scuze ca sa nu crezi ca sunt nebun , dar faptul ca eu am muncit la sigla asta , ma refer la forma ei, la scris , si faptul ca eu nu am pus-o direct pe net , deoarece stabilisem sa ti-o dam tie sa o aranjezi( ma refer la pregatirea ai pentru tiparire ,stii tu despre ce e vorba mai bine) e normal sa fiu putin suparat pe faptul ca eu creez aceasta sigla si altcineva o posteaza si isi ia toate laudele.

 

Nu imi trebuie statuie pentru asta dar oricare s-ar bucura ca ceea ce a facut el e placut de oameni.

Asa ca acum hai sa lasam prostiile si hai sa facem sa fie bine.

 

Daca nu vrei sa intelegi , ce am vrut eu sa zic , e treaba ta eu nu m-am suparat , nu am nimic cu tine si hai sa uitam divergentele astea care nu isi au rostul daca vrem sa facem ceva frumos. :D :) :hurt:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oare s-a facut de pomana forumul bercenarilor? Ca vad ca lumea tot aici scrie. Sa vb cu alexx sa stearga forumul?........

Ganditi-va.....

Daca aveti ceva de spus catre bercenari va rog sa o faceti pe forumul nostru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@CLiviu : Cornele cred ca nu mai esti la curent cu ce ne-am propus sa facem , si am inceput de fapt , asa ca pune mana repede si fa-ti cont pe noul nostru forum ca sa intregim randurile. :) :)

 

Cum a fost plimbarea :D

 

@CatalinS, : Cataline citeste te rog si ceea ce am postat pe bercenarii.ro la "sigla clubului"

Editat de 2bike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...