Sari la conținut

Bercenarii


tilik
 Share

Postări Recomandate

Ma bucur si eu ca ne-am strans atat de multi. Se pare ca acest forum este citit de ceva lume.

Sa stiti insa ca nu o sa fie numai lapte si miere. De acum incolo se vor impune si niste reguli. Nu de alta dar a-ti vazut ce inseamna 10 motociclete in trafic. Pentru cine nu stie o sa il rog sa citeasca regulile de mers in grup. Pentru cine le-a citit o sa ii rog sa le si aplice cand mergem in oras. Macar pe o singura banda sa mergem toti daca in zig zag este greu.

 

In alta ordine de idei. Sambata vom merge la Giurgiu (daca nu ploua). Pe langa plimbarea acolo vom face si alegerea siglei. Se vor numerota siglele cu numere de la 1 la 5 si fiecare va scrie un nr pe bilet corespunzator siglei care i-a placut cel mai mult.

eu , john, alex + altzi INFANTERISTI NU PREA PUTEM VENI LA gr. !!! desi am fii vrut !!cel putin eu !! dar sa alegem sigla cu note de la 1 la 5 ??? de departe??? IA ZII??? telepatik???

post-19463-1189109246_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu propun sa plecam pe la ora 10 inspre Giurgiu. Putem sa mergem si pe traseul Oltenita-Giurgiu-Bucuresti, asa cum s-a sugerat aseara...am inteles ca sunt 220 Km in total si drumul spre Oltenita este chiar foarte bun si nu este prea aglomerat.

In alta ordine de idei am fost impresionat de desfasurarea de forte de aseara...se pare ca pana la urma o sa iasa un club misto...tineti-o tot asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uitati si poza cu jokerul ?

o iesi ceva din ea ? incropeste careva o "insigna" ?

 

 

In nici un caz clubul nostru nu se va asemana cu un joker sau nu va fi reprezentat de un joker.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am mai jucat de mult carti dar din cite stiu jokerul poate inlocui orice alta carte(sper sa nu gresesc)astfel fiind cel mai tare.Dar nu stiu daca este mai potrivita decit motocicletele, sau cea cu soldatii ,pe care nu am vazut-o inca.In alta ordine de idei, undeva la mijloc o masca m-ar duce cu gindul la Iliescu sau Basescu (cea din dreapta )si nu stiu daca avem vreo treaba cu ei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie imi plac muschetarii in centrul primei sigle (cea cu mausoleul si cu vulturul) asa ca, supuneti va rog la vot si varianta asta. Motociclete are toata lumea pe logourile cluburilor moto..si nu mi se pare deloc original...dar acum stiu si eu, poate sunt singurul care vede asa lucrurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie imi plac muschetarii in centrul primei sigle (cea cu mausoleul si cu vulturul) asa ca, supuneti va rog la vot si varianta asta. Motociclete are toata lumea pe logourile cluburilor moto..si nu mi se pare deloc original...dar acum stiu si eu, poate sunt singurul care vede asa lucrurile.

 

Si eu sunt pt cea cu muschetarii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va era dor de mine sau de inca o sigla ? :)

 

Avand in vedere ca din motive lesne de inteles nu o sa pot veni maine cu voi, am rugamintea ca pana deseara sa triati siglele si sa le numerotati astfel incat sa pot vota si eu pe privat (ii voi da lui Klaus, lui Sorin sau lui Dragos pe mesneger "bileteulul"). Sper ca e ok asa, pentru ca am vazut ca nu sunt singurul care nu poate ajunge maine la Giurgiu.

 

Asadar... bagati va rog la vot si una din variantele din setul de mai jos, daca trece de preselectie, desigur.

 

P.S. In caz ca nu se incarca toate variantele si va apare doar o fereastra de culoare gri, ori ii dati refresh paginii ori dati click pe logo pentru ca ulterior se va deschide.

post-22957-1189145747_thumb.jpg

post-22957-1189145755_thumb.jpg

post-22957-1189145762_thumb.jpg

post-22957-1189145769_thumb.jpg

post-22957-1189145777_thumb.jpg

post-22957-1189145785_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata dragi Bercenari,

in primul rind multumim lui Catalin pentru ajutorul in crearea culorilor clubului Bercaenarii si in al doilea rind multumim tuturor membrilor si viitori membrii care au luat parte la intilnirea de ieri la Mac si aportul lor financiar pentru cumpararea domeniului de internet propriu clubului.

Deasemenea se pare ca dupa discutii constructive avute prin intermediul acestui topic sa creat o imagine comuna a ceea ce dorim sa ne reprezinte prin culorile clubului Bercenarii si am tras citeva concluzii:

- ultima forma , ceea cu motocicletele, este pe primul loc in idee formei logoului.

- pe locurile doi si trei fiind formele scut (lupii) si cea de disc.

- ideea unei sigle de baza cu muschetarii este preferata de multi dintre noi, dar si ceea a celor trei motociclete , cruiser, viteza, enduro.

- culorile inscrisurilor, Bercenarii si '' one for all....'' sa fie in portocaliu sau rosu pe un fond negru, numele BERCENARII in majuscule, caracterele de pe logoul cu lupii fiind de preferat.

- se doreste o imagine de logo, centrala cit mai simpla dpdv grafic pentru a putea fii vizibila si distinsa chiar si in formate reduse , in ideea transpunerii pe patch-uri de mici dimensiuni si chiar broderie.

- sa existe o delimitare distincta intre figura centrala de logo ( poza... muschetarii, motocicletele,, etc) si inscrisuri in ideea de a se putea separa acestea in ansamblu si a putea fi adaugata ( poza ) ulterior pe patch ( ansamblul culorilor clubului ) .... va aduceti aminte ce discutam despre viitorii membrii si adugarea ulterioara primirii cu drepturi depline a imaginii din logo...

- incorporarea alaturi de inscrisurile de nume si moto a titulaturii MC , fata de moto club, in idee aplicarii acestor doua initiale unei titulaturi in orice limba ( club de motociclism).

Acestea fiind cele citeva concluzii care cred ca au decurs din discutiile noastre cu riscul de a fi considerat... insistent.. :) incerc sa dau o sugestie lui Catalin pentru a incerca sa uneasca acestea toate intr-o singura sigla, sau doua, cu o idee in plus de incerca sa incorporeze linga imagine sau pe fundalul imaginii cifra 4 ... aceasta reprezentind legatura cu numele nostru BERCENARII, este o cifra ''magica'' , rotunda , ...si cifra sectorului nostru. Am sa incerc sa trimit si o alta forma care mie mi-a placut , in care zona centrala este impartita in 4 si unde se pot incadra cele trei elemente ( muschetari, moto, luăi, vulturi...) in zona de sus, stinga , dreapta iar in ceea de jos cifra 4... ( aceasta imagine apartine clubului Red Knights , un club al pompierilor si nu se doreste a fi copiata, nici macar ca forma ci doar de ordin insprational).

Este doar o idee expusa voua si nu o solutie ...'' salvatoare'' ...

Dupa aceasta sugestie si eventuala incercare grafica pentru cele de mai sus, as ruga numerotarea si expunerea in ordine a variantelor alese ... max 5 var... pentru a putea fi expuse la votul comun.

Va multumesc pentru rabdarea de citii cele de mai sus si seriozitatea voastra uin ceea ce cu totii incercam sa intreprindem.

Respect,

Skynyrd

 

 

 

 

 

--- Mesaj completat în 07 Sep 2007 11:09 -------------
mea culpa... RECTIFICARE Catalin mi-a atras atentia ca forma despre care vorbeam ca fiind pe primul loc este ceea cu soldatii , nu motocicletele . Despre aceea forma spuneam ceea cu soldatii , cea a'la HD...

Scuze.

Skynyrd

post-14120-1189150629_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare atentie oameni buni !

 

Spunea Dragos mai sus ceva de broderie. De acord. Este indicat ca pe o geaca de piele sa pui o emblema brodata. Serigrafie nu merge pt ca unu la mana, nu prea tine vopseaua pe piele si doi la mana se poate decolora / sterge in timp. Spun toate astea pentru ca lucrez in domeniu (productie publicitara) si stiu cu ce se mananca astfel de probleme...

 

Cand se face o sigla, se tine cont inca din start de foarte multe aspecte, astfel ca pt BRODERIE folosesti ceva (numai culori liniare (speciale), pline fara pic de raster), pt SERIGRAFIE folosesti altceva, tii cont de acoperiri de separatii de culoare, pt TAMPOGRAFIE altceva in sesnul ca totul se iumprima in oglinda iar rasterul trebuie dat la liniatura mai mare (LPI), etc.. numai la TIPOGRAFIE poti face orice... Cu alte cuvinte, in functie de suportul pe care sigla urmeaza a fi imprimata, se fac tot felul de ajustari sau simplificari, fara a se abate de laideea de baza ! Deci sigla, ideea de baza, se adapteaza in functie de modalitatea de imprimare.

 

Dar pana acolo mai este... deocamdata trebuie cazut de acord la o singura varianta, dupa care voi face eu diverse simulari. Sigla in policromie, sigla bicolora, sigla la o singura culoare, etc. O sa radeti, dar pana si Vodafone opteaza la sigle mai simple in fucntie de tirajul produselor pe care doresc sa le imprime...

Aveti mai un exemplu concret. Prima sigla se face cand au ei bani de investit in imagine, fiind si sigla originala iar a doua se face de regula pt diverse filiale din tara sau dealeri de servicii Vodafone si care se pune mai pe orice (sepci, camasi, tricouri, pixuri, brichete, penare sau diverse promotii cu tiraje de mii sau zeci de mii de bucati). Vezi aici "razuieste si castiga un tricoiu Vodafone" sau "uita-te sub capa sa vezi ce-ai castigat)... in cazul companiilor care imbuteliaza bauturi alcoolice sau racoritoare.

post-22957-1189154932_thumb.jpg

Editat de Catalin S.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut bercenari ma numesc teasca iulian sunt baiatul cu bmw f650 negru.

mi-a facut placere sa va cunosc aseara.msg zulex75 shi tel 0788234108

 

shi cum ramane cu plimbarea la gr de sambata nu? daca da la ce ora?shi unde

Editat de zulex75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut bercenari ma numesc teasca iulian sunt baiatul cu bmw f650 negru.

mi-a facut placere sa va cunosc aseara.msg zulex75 shi tel 0788234108

 

shi cum ramane cu plimbarea la gr de sambata nu? daca da la ce ora?shi unde

 

Fii binevenit,si noua ne-a facut placere sa te cunoastem :scratch:

Cel tarziu diseara se vor scrie ultimile detalii in legatura cu plimbarea de maine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Portocaliul acela inchis, eventual o nuanta de maron, alb-gri-negru - aceste culori le accept.. Rosu-- poate.. Sa nu va vad cu roz pe sigla ca-mi dau demisia.. cu tot respectul cuvenit.. E Club de motociclisti nu de vanzatoare de farduri si ochelari libelulici..

 

In alta ordine de idei: Eu as opta pentru v3, sau chiar v6, mi se par cele mai serioase si reusite dintre cele prezentate.. Plus ca sunt suficient de simple (dpdv al nr de culori) pentru a fi usor de.. simplificat.. pentru imprimari, broderii, sau ce altceva va mai trece prin cap..

 

Sigur ca nu pot veni sambata la Giurgiu, sau unde vreti sa faceti plimbarica, si nu sunt singurul in aceasta situatie.. Consider ca votarea trebuie sa se faca ori joia, cand suntem (de preferat) de fata toti, ori prin sistem "messenger"..

 

Nu stiu cand mai apuc sa ma uit pe forum dupa asta, pentru ca am toata seara pre-planificata.. Daca se ajunge la vreo concluzie mai importanta, rog unul din membri sa-mi dea un apel (sun eu, nu e problema), ca sa ma puna in tema..

:)

John

 

PS: Iulian, bine ai venit in club!! :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma tot gindesc ca pentru a nu crede lumea ca ne ocupam de horticultura,apicultura sau mai rau ca am venit sa le omorim gainile bine ar fi totusi sa fie ceva motociclete pe sigla. Intrebare. Daca plecam la 10 cind ne intoarcem? in jurul carei ore deoarece trebuie sa-mi ridic carenele la ora 14. As merge si eu dar sigur ne intoarcem mai tirziu si trebuie sa le mai las o saptamina ca nu ajung sa le iau in timpul saptaminii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceste sunt toate siglele.

post-16479-1189165742_thumb.jpg

 

Ca sa nu ne mai complicam cu sistemul de vot, va astept cu toti sa imi trimite-ti pe mess optiunile voastre.

Eu o sa salvez arhiva de mess pentru orice confruntare ulterioara (pentru cei care nu au incredere).

Aveti dreptul la un singur vot si o singura optiune. Nu aveti dreptul sa va razganditi asa ca ganditi-va bine, inainte de a vota.

Votul se va inchide duminica seara la orele 21:00.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt prea multe optiuni, ar trebui eliminate unele, altfel ne trezim ca avem cate un vot, maxim doua.. eventual vom face mai multe sesiuni de votare, de fiecare data eliminand din ele..

:)

John

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt prea multe optiuni, ar trebui eliminate unele, altfel ne trezim ca avem cate un vot, maxim doua.. eventual vom face mai multe sesiuni de votare, de fiecare data eliminand din ele..

:)

John

 

 

Nope, nu e chiar atat de greu. Dupa cum ai vazut, sunt practic 8 sau 9 idei, iar din fiecare cate 1 - 6 variante maxim. In cazul in care sunt mai multe voturi la o anumita tema, e clar, inseamna ca poporul s-a decis sa aleaga acel format. Dupa terminarea votului, probabil c-o sa trebuiasca sa reluam discutiile pentru retusarea siglei.

 

Dar ce tot vorbesc eu aici ? Il las pe Klaus sa spuna mai multe... :what:

 

Sfat: Ideal ar fi sa nu comentati decizia luata ca sa nu-i influentati pe cei care inca nu au votat. Vedem la final... Hai ca-s tare curios... :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca 7 insi aleg o singura sigla si restul cate una sau doau e clar ce se vrea. In cazul in care sunt foarte raspandite voturile o sa organizam un al doilea tur in care vor intra primele doua sigle votate.

 

--- Mesaj completat în 07 Sep 2007 16:16 -------------
In alta ordine de idei maine daca nu ploua vom pleca la Giurgiu sa mancam un peste.

Plecarea va fi la orel 11:00 din bezinaria Mall de la Iriceanu. Pentru cine nu stie aceasta se afla intre sos.Berceni si Oltenitei. Pentru detalii: la mine, Phantom II sau 2Bike.

 

--- Mesaj completat în 07 Sep 2007 16:20 -------------
Evident in cazul in care ploua pica.

 

--- Mesaj completat în 07 Sep 2007 16:35 -------------
Si inca ceva.

Sa incercam sa ne strangem de pe la 10:30 ca la 11:00 sa plecam. NU se va sta nici un minut peste 11:00

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dragii mei Bercenarii, se pare ca ne apropiem de faza finala a alegerii culorilor clubului BERCENARII , multumim lui Scarabeu , Klauss, pentru incarcarea intr-un singur loc a variantelor si numerotarea acestora, pentru un vot cit mai facil.

Acum insa doresc sa amintesc inca o ultima oara tuturor celor implicati in formarea acestui MC importanta culorilor , acestea fiind ansamblul inscrisurilor ( numele MC. moto sau locatie si initiale MC) precum si imaginea din logo, unde acestea au trei elemente principale, de baza si ''obligatorii''. Doua inscrisuri curbate sus si jos ( rockers ) si o imagine centrala (logo) ,acestea reprezentind nu numai cartea de vizita al clubului in fata altor MC-uri si a publicului larg dar si drapelul de '' lupta'' drag si pretios fiecarui membru. Orice club respectat , iar noi ne dori acelasi lucru, are exact aceeasi structura a culorilor, nu un abtibild sau un print totul pe acelasi suport fara aceste elemte ... zic multi ... obligatorii unui MC... la intilnirile intre cluburi o sa ramineti surprinsi citi se uita la aceste elemente... este in schimb foarte adevarat ca in Romania acest aspect nu este intotdeauna respectat, poate si din originalitate, dar as dorii ca BERCENARII sa fie un club respectat si respectabil care poate incepe aceasta educatie asupra a ceea ce inseamna un MC si o educatie a comunitatii motociclistice din Romania. Este usor sa punem la cale un club cum multi altii au facut-o deja...

Povestea si logica din spatele acestor culori si a structurii sale nu o mai repet aici dar este poate cunoscuta voua.

Acestea am dorit sa va supun atentiei , iar daca am repetat anumite elemente deja cunoscute de catre voi, va rog acceptati scuzele mele , am facut-o doar din dorinta mea mare de a participa la infiintarea unui MC respectat, respectabil si pentru motociclisti respectati si respectabili.

Daca hotarirea de a pastra cele 20 variante existente, respect intr-u totul alegerea facuta si am sa trimit varianta aleasa si propusa de catre mine.

Va multumesc pentru seriozitate si rabdare.

Respect,

Skynyrd

 

PS. Drum bun celor care vor merge la Giurgiu , eu nevind cum sa fac aceasta deplasare... Motorica fiind bolnavioara... dar ii facem noi injectie s-o trezim asa-i? Vreme frumoasa si asfalt uscat.:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...