Sari la conținut

Ij (izh)


Vizitator moto_comuniste
 Share

Postări Recomandate

Felicitari, banuiesc ca husa ai sa-ti faci alta noua, daca este asa, eu sunt interesat de aceasta ca model.

 

-A si inca ceva, pina la urma tampoane de cauciuc pentru barca (noi) se gasesc pe undeva ??

Din pacate, desi nenea jura la telefon ca atasul nu are rugina, jumate din fund (dealungul) trebuie schimbat. Husa imi trebuie si mie ca si model, dar cand termin cu ea, ti-o pot trimite. Cineva din bucuresti daca se ofera sa mearga sa toarne tampoane, ma inscriu si eu la un set. Cel mai probabil voi modifica cadrul astfel incat sa se prinda barca pe tampoane cinindrice.

Editat de Dimethylmercury
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Din pacate, desi nenea jura la telefon ca atasul nu are rugina, jumate din fund (dealungul) trebuie schimbat.

Din cauza asta vroiam sa cumpar barcutza atasului, rugina, dar dupa cum zici bine ca nu m-am bagat. rugina are si al meu plus cateva gauri pe fundul barcii.

E de prost gust ca cineva sa-ti prezinte o piesa ca fiind ok din punct de vedere tehnik si cand ajungi sa despachetezi sa fie de tot rahatul.

Se pare ca unii intra aici doar sa faca bani, spiritul de motociclist (si nu numai) dupa cum se vede dispare incet dar sigur.

va salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti. Vreau sa imi fac si eu ij'ul jupiter 4. In primul rand vreau sa-i schimb ambreiajul. A doua problema este ca nu incarca indeajuns de mult. Va rog sa ma ajutati cu sfaturi tehnice. Va multumesc

post-66871-0-58956400-1378707404_thumb.jpg

Editat de pytycu_xpert
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci de raspuns! La ce bani ai cumparat atasul si unde se afla motocicleta? De acte ce stii? Daca pe carte figureaza cu atas poti face RAR-ul si ITP-ul fara?

 

Merci anticipat! ma poti ajuta cu niste raspunsuri? Merci anticipat!

 

Dimethylmercury, ma poti ajuta cu niste raspunsuri? Merci anticipat!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Ma puteti cu ceva informatii legate de Ij-ul 56(1961) din imaginile de mai jos:

vedeti ceva piese care nu sunt originale?

ce este maneta de langa pedala de frana spate?

cam cat ar valora motoreta in starea in care o vedeti in poze?

are cineva o sa pasager de ij 49 si la ce pret? (banuiesc ca se poate adapta usor)

 

post-42513-0-88528400-1378712791_thumb.jpg

post-42513-0-54890000-1378712802_thumb.jpg

post-42513-0-31386700-1378712812_thumb.jpg

post-42513-0-73593600-1378712821_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fierul arata destul de complet. Negociaza cat poti pana unde te simti tu confortabil.

Pretul corect tine de multe chestii (il vrei restaurat 100%, vrei doar sa te dai cu el, in ce stare sunt subansamblele, etc). se poate sa arate bine si sa mai ai mult de munca pana il faci sa mearga, sau poate fi reparat prost si sa crape cand iti e lumea mai draga

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici omul care a pus pozele, e doar cel care a zarit epava in curte. In rest nici proprietarul nu stia probabil ce s-a adunat sub pres, dar nici din bani nu a vrut sa mai lase. No ata ete. Piesele respective se cauta in continuare. Am consemnat lampa la Lolo.

 

Poze cu lampa

post-47416-0-74921100-1378741361_thumb.jpg

post-47416-0-97007600-1378741514_thumb.jpg

post-47416-0-73679900-1378741662_thumb.jpg

post-47416-0-68485300-1378741814_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se pot turna. E un nene in bucuresti care toarna tot soiul de dracii (pe strada vaselor) - nu vad dece nu ar turna si tampoane pt atas

 

Plizz, da si tu detalii, am de turnat niste chestiute.

 

Salut,

Ma puteti cu ceva informatii legate de Ij-ul 56(1961) din imaginile de mai jos:

vedeti ceva piese care nu sunt originale?

ce este maneta de langa pedala de frana spate?

cam cat ar valora motoreta in starea in care o vedeti in poze?

are cineva o sa pasager de ij 49 si la ce pret? (banuiesc ca se poate adapta usor)

 

attachicon.gif080920132131.jpg

attachicon.gif080920132141.jpg

attachicon.gif080920132171.jpg

attachicon.gif080920132181.jpg

 

Mie motocicleta imi place, 1000 de lei mi se pare un pret decent. Bineinteles, o poti negocia, pana ajungeti la un numitor comun. Maneta de la pedala frana se foloseste pentru scoaterea pe liber.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti. Vreau sa imi fac si eu ij'ul jupiter 4. In primul rand vreau sa-i schimb ambreiajul. A doua problema este ca nu incarca indeajuns de mult. Va rog sa ma ajutati cu sfaturi tehnice. Va multumesc

cum adica nu iti incarca indeajuns de mult? ce baterie ai pe moto acum?

ambreiajul de ce vrei sa-l schimbi? e uzat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vă salut. Un prieten este la RAR pt. identificare cu un IJ Jupiter 5. S a constatat că nu are seria bătută pe cadru, are doar placuta prinsă în nituri, în faţă. Se va întruni o comisie şi .... Crede ţi că se mai poate pansona cadrul şi înmatricula motocicleta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema ambreiajului este ca patineaza iar schimbatul vitezelor se face cu dificultate. Ramane intre viteze. Cat despre incarcat, am o baterie de 12ah care nu reuseste sa o incarce... nu ma pot pronunta daca incarca putin sau deloc. Ma intereseaza pasii care trebuie sa-i urmez in inlocuirea ambreiajului si in indentificarea problemei cu incarcatul. Daca ar fi posibila o asistenta din partea cuiva este mana cereasca :-)

Editat de pytycu_xpert
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vă salut. Un prieten este la RAR pt. identificare cu un IJ Jupiter 5. S a constatat că nu are seria bătută pe cadru, are doar placuta prinsă în nituri, în faţă. Se va întruni o comisie şi .... Crede ţi că se mai poate pansona cadrul şi înmatricula motocicleta?

Nici o problema.Se poansoneaza o serie si se lipeste pe cadru un plastic de culoare alba binenteles contra cost.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.Am si eu o problema cu u carburator K36.Imi curge pe acolo pe la surplus si curge chiar foarte mult.Ce as putea sa fac ca sa nu mai curga.Plutitorul am vazut ca tine.In rest nu stiu ce ar putea sa aiba.Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

regleaza nivelul mai jos o idee. vezi sa nu fie plutitorul fisurat si sa aiba benzina in el

la mine nu pot regla ca am un plutitor la care nu poti regla cuiul pontou.Este fix,iar de fisurat nu este fisurat.Am sa vad ce fac cu el.poate pun altul:-?Mersi de ajutor :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la mine nu pot regla ca am un plutitor la care nu poti regla cuiul pontou.Este fix,iar de fisurat nu este fisurat.Am sa vad ce fac cu el.poate pun altul:-?Mersi de ajutor :D

Ori slefuiesti cuiul pe capac cu pasta de slefuit supape,ori slefuiesti cu scrun de tigara si scuipat cum se facea pe vremuri. Presupun ca plutitorul nu este din acelasi set cu capacul paharelului. Curge pt ca nu se "inbuca" bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ori slefuiesti cuiul pe capac cu pasta de slefuit supape,ori slefuiesti cu scrun de tigara si scuipat cum se facea pe vremuri. Presupun ca plutitorul nu este din acelasi set cu capacul paharelului. Curge pt ca nu se "inbuca" bine.

Da si asa e bine dar eu aveam o garnitura la capac si am dat-o jos ca sa coboare mai mult nivelul si am mai slefuit cuiul si acum sper sa nu mai curga.

Editat de emy15
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...