Sari la conținut

Vreau Si Eu Gps De Motor


Postări Recomandate

vreau sa-mi iau un gps ptr motor ptr enduro.personal nu stiu nimic despre ele asa ca ajutati-ma cu sfaturi.oricum ma intereseaza modele care se pot achizitiona in romania.multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi TomTom Rider 2 (recent lansat cica suport mai bun bla bla bla) dar nu te ajuta in RO , sau Garmin Zumo (la fel , nu te ajuta in RO) sau un PDA/PNA pe care poti pune si TomTom si iGO/MioMap (Pentru Romania). Si eu urmeaza sa imi iau moto .... candva , si pentru GPS o sa aleg un tank-bag , unde o sa stea si GPS-ul deoarece este un PDA , si nu cred ca ar sta foarte bine intr-un suport , cel putin nu prea am gasit decat 2 firme care fac suporturi exclusiv pentru PDA si nu par prea solide si mi-e frica ca ar putea cadea. Uite ce cred ca o sa imi iau eu de la Touratech in poza de mai jos. Sta perfect , impermeabil , tii si telefon si ce mai vrei tu.

 

01-055-0084-0_I_01.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi TomTom Rider 2 (recent lansat cica suport mai bun bla bla bla) dar nu te ajuta in RO , sau Garmin Zumo (la fel , nu te ajuta in RO) sau un PDA/PNA pe care poti pune si TomTom si iGO/MioMap (Pentru Romania). Si eu urmeaza sa imi iau moto .... candva , si pentru GPS o sa aleg un tank-bag , unde o sa stea si GPS-ul deoarece este un PDA , si nu cred ca ar sta foarte bine intr-un suport , cel putin nu prea am gasit decat 2 firme care fac suporturi exclusiv pentru PDA si nu par prea solide si mi-e frica ca ar putea cadea. Uite ce cred ca o sa imi iau eu de la Touratech in poza de mai jos. Sta perfect , impermeabil , tii si telefon si ce mai vrei tu.

 

01-055-0084-0_I_01.JPG

problema e ca la exc-ul meu c-am greu sa folosesc tank-bag,asa ca o sa ma limitez la unul care se fixeaza pe ghidon.am vazut la noni (baiatul din bucuresti cu un ktm adventure)daca cineva citeste topicul si ii stie nr de telefon as fi recunoscator daca mi-l da (platesc cu bericioaica).noni cred ca este administrator la pro-bike.ro. sau are ceva legatura cu site-ul ala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa-mi iau un gps ptr motor ptr enduro.personal nu stiu nimic despre ele asa ca ajutati-ma cu sfaturi.oricum ma intereseaza modele care se pot achizitiona in romania.multumesc anticipat

 

Pentru Enduro iti recomand:

GARMIN eTrex Vista Cx

 

Click aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei cu harta - Garmin 60 CSX 20 mil plus 7 harta

daca vrei doar sa nu te ratacesti sau pt concursuri enduro - Foretrex 101 de la Garmin 7 mil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu la ce au zis Geza si Univetu. 60-ul e putin cam mare si are antena care se poate rupe la trane. Mai degraba as merge pe ceva cat mai compact gen eTrex Vista. Pentru enduro, prinderea va fi foarte importanta - poate iti pune Geza o poza cu prinderea lui - mi s-a parut f ok (usor de citit si bine protejat)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu folosesc modelul Etrex Legend. sunt multumit de el, mai putin de harta R.O.A.D. insemnele copacilor fiind din plin pe harta si din cauza lor nu mai vad denumirea localitatilor precum si traseul de efectuat, ecranul fiind monocrom.

prinderea de ghidon e cam subreda constand intr-un colier de plastic strans pe ghidon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prinderea de ghidon e cam subreda constand intr-un colier de plastic strans pe ghidon.

 

pentru enduro trebuie neaparat o prindere artizanala facuta foarte bine. prinderile cu care vine gps-ul sunt varza. Mai exista varianta prinderilor de la touratech - cam scumpe, dar s-ar putea sa merite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

attilas, frate, gasesti in carefour garmin etrex legend cx, care este color si destul de performant. costa 1.230 roni. si mai iei road de la garmin romania, care costa 740. si nu-ti mai trebuie decat colierul pt. ghidon, pe care il gasesti tot la ei si costa cateva zeci de lei.

te duce in total vreo 2000 da lei si un pic.

parerea mea este ca merita.

eu am avut etrex venture (ala simplu) si isi facea treaba relativ bine. partea proasta era ca nu puteai incarca harti pe el.

legendul cx are slot sd si iti vine dotat si cu un card (cred ca de 64) pe care poti incarca harti din road.

atsa daca nu vrei un sd mai mare.

colierul de ghidon este fix si rezista la socuri. aparatul este water si shok proof.

parerea mea este ca merita, daca iti permiti sa dai atat. il mai poti achizitiona si de pe e-bay, la preturi mai mici, dar cu harta americana.

de la garmin ro il poti cumpara la un pret mai mare.

pentru alte detalii 0723209787.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

attilas, frate, gasesti in carefour garmin etrex legend cx, care este color si destul de performant. costa 1.230 roni. si mai iei road de la garmin romania, care costa 740. si nu-ti mai trebuie decat colierul pt. ghidon, pe care il gasesti tot la ei si costa cateva zeci de lei.

te duce in total vreo 2000 da lei si un pic.

parerea mea este ca merita.

eu am avut etrex venture (ala simplu) si isi facea treaba relativ bine. partea proasta era ca nu puteai incarca harti pe el.

legendul cx are slot sd si iti vine dotat si cu un card (cred ca de 64) pe care poti incarca harti din road.

atsa daca nu vrei un sd mai mare.

colierul de ghidon este fix si rezista la socuri. aparatul este water si shok proof.

parerea mea este ca merita, daca iti permiti sa dai atat. il mai poti achizitiona si de pe e-bay, la preturi mai mici, dar cu harta americana.

de la garmin ro il poti cumpara la un pret mai mare.

pentru alte detalii 0723209787.

am vazut la romaniacs(am tras de ei pe o rapa langa sibiu)ca multi foloseau legend cx.asta il iau si eu.sper ca la arges sa stiu deja sa-l folosesc.oricum multumesc tuturor ptr sfaturi...datorez bericioaice gramada.ma achit la cursa de la arges a lui valeo si gasca de la motomania(21-22 iulie). :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

attilas, frate, gasesti in carefour garmin etrex legend cx, care este color si destul de performant. costa 1.230 roni. si mai iei road de la garmin romania, care costa 740. si nu-ti mai trebuie decat colierul pt. ghidon, pe care il gasesti tot la ei si costa cateva zeci de lei.

te duce in total vreo 2000 da lei si un pic.

parerea mea este ca merita.

eu am avut etrex venture (ala simplu) si isi facea treaba relativ bine. partea proasta era ca nu puteai incarca harti pe el.

legendul cx are slot sd si iti vine dotat si cu un card (cred ca de 64) pe care poti incarca harti din road.

atsa daca nu vrei un sd mai mare.

colierul de ghidon este fix si rezista la socuri. aparatul este water si shok proof.

parerea mea este ca merita, daca iti permiti sa dai atat. il mai poti achizitiona si de pe e-bay, la preturi mai mici, dar cu harta americana.

de la garmin ro il poti cumpara la un pret mai mare.

pentru alte detalii 0723209787.

 

floricele..sunt happy..am luat din militari legend cx..acu tre sa mai invat sa-l folosesc.oricum sper sa ne vedem la arges la motomania.sarumana de ajutor tie si baietilor care au scris pe topic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare: GPS urile de care ati pomenit voi sunt (mai) dedicate motocicletelor, adica sunt vibration-proof, dau face fata pe ghidon MIO-ul meu? (pocket PC)

 

Un bratz ergonomic care se prinde pe ghidon reglabil pentru diferite marimi de GPS-uri stie cineva de unde se poate procura? (dupa cum se vede am adresat o singura intrebare :moto: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un bratz ergonomic care se prinde pe ghidon reglabil pentru diferite marimi de GPS-uri stie cineva de unde se poate procura? (dupa cum se vede am adresat o singura intrebare :moto: )

 

Daca bagi mana in buzunar pentru o chestie profi, gasesti cam tot ce vrei la touratech

http://www.touratech.com/shops/008/index.p...31f3517a10d77ca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io mi-am luat prinderea pt garmin csx 60 de la touratech:

 

http://www.touratech.com/shops/001/index.p...6a615b69806bd9c

dispozitivul ii antivibratii si mi se pare super ok, desi e cam scump, asta e

 

si gps-u vine peste citeva zile din state (340$) Garmin 60 CSX, eu zic ca e mult mai tare decit etrex..

iar daca reusesti sa cazi asa de rau sa rupi antena 60-ului, sigur faci praf si etrexu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gasesti in carefour garmin etrex legend cx, care este color si destul de performant. costa 1.230 roni

 

mi se pare foarte tare ca pretul de la cerrefour e semnificativ mai mic decat cel de la importator. Pe site-ul www.rqa.ro,, legend CX e 1170 RRO + TVA = 1392 RON!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu recomand Fujitsu-Siemens Pocket Loox N520. Pe asta il folosesc cu succes. Smecheria sta in suport. Nu folosi ventuze de parb riz, pentru ca se deplaseaza de la vibratii. Fa-ti ceva cu un colier pe ghidon, e mult mai reliable.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci daca aveti posibilitatea sa va luati din USA, nu ezitati, preturile sunt la jumate fata de romania sau ue si in plus is si in dolari!!!

 

http://www.bizrate.com/globalpositioningsy...--pid394146874/

 

si etrex:

 

http://www.bizrate.com/globalpositioningsy...ord--etrex.html

 

harti gasesti pe net (daca stii unde sa cauti si cu rabdare).. sau la cei care se ocupa cu softuri de telefoane mobile si gps, au aparut deja... :moto: :rock:

Editat de Climber
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu recomand Fujitsu-Siemens Pocket Loox N520. Pe asta il folosesc cu succes. Smecheria sta in suport. Nu folosi ventuze de parb riz, pentru ca se deplaseaza de la vibratii. Fa-ti ceva cu un colier pe ghidon, e mult mai reliable.

 

Era vorba de GPS pentru enduro - orice pocket e victima sigura.

 

merci e linkuri climber

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai am pus un prieten sa-mi ia (are rezidenta) si mi-l aduce acu cind ajunge in ro. Oricum daca e sa platesti cu card, pt tot ce vine din USA tre sa platesti vama.. nu stiu cit ii vama.. (nu le dau nici 1 dolar..)

 

Chestia cu prietenu e ca daca intreaba careva zice ca ii al lui.. si s-a dus vama!! :moto:

 

Deci singura solutie viabila sunt prietenii..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...