Sari la conținut

Suzuki Xf 650 Freewind (grup De Discutii)


Postări Recomandate

Salutare, am achizitionat pe data de 20.01.2012 un Suzuki XF650, mai exact cei care sunt mai vechi pe topic (sau l-au citit pe tot cum am facut eu inainte sa postez) este vorba de suzuki-ul user-ului "lovemybike", Adi, a fost si la intalnirea de la Soveja din 2010. Am terminat de inmatriculat motorul, am fost luni(dupa zapada aia pe el) la rar, am facut primii km din berceni pana in voluntari si inapoi si sunt foarte multumit de el.

Sa descriu motorul:

Suzuki XF650, an 1998, 43.000km, top case Givi, hand-guarduri Acerbi(vreau sa le schimb cu unele mai mari), alarma.

Fata de cei care il stiu de cand il avea Adi, acum motorul se prezinta intr-o superba nuanta de negru mat, l-a vopsit fostul propietar inainte de a mi-l livra si din nefericire la transport (a fost adus in camion) s-au produs 2 zgarieturi pe partea dreapta.

Numarul de inmatriculare actual: B-191-ABI sa ma recunoasteti in trafic.

 

Ma intereseaza sa achizitionez: crash-bar Hepco&Becker(am vazut ca la drum lung poti sa stai chiar mai confortabil cu picioarele intinse pe ele), parbriz touring (am aproape 1,90) si desii am o casca chiar buna simt si in piept rezistenta masiva..

 

Ma bucur mult sa va cunosc, si sper ca de acum inainte sa ne auzim cat mai des.

 

Am atasat si 2 poze de la prima iesire cu ea.

post-61797-0-10184000-1327776830_thumb.jpg

post-61797-0-95954900-1327776869_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Multmesc de urari, o sa fie folosita si pe off-road (drumuri forestiere, camp) dar si pentru touring, deja am platit o vacanta pe motor:D

 

Vreau sa achizitionez un alt set de hand-guarduri, dau chiar la schimb, o sa atasez poza cu cele actuale (vreau unele mai mari) si deasemenea vreau daca aveti idee de acel spatar care se ataseaza de top-case, il iau pentru doamna:D

post-61797-0-74730700-1328253940_thumb.jpg

post-61797-0-56289900-1328253949_thumb.jpg

Editat de JustJackJJ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

crashbarurile sunt undeva pana in 200euro, handguarduri ti-as recomanda cele de plastic de la ktm, sunt foarte ok si la vant ;)undeva la 300-350ron si spatarul tot cam asa 200-350 ron.

daca ai nevoie de ceva, orice alte piese/consumabile contacteaza-ma :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

crashbarurile sunt undeva pana in 200euro, handguarduri ti-as recomanda cele de plastic de la ktm, sunt foarte ok si la vant ;)undeva la 300-350ron si spatarul tot cam asa 200-350 ron.

daca ai nevoie de ceva, orice alte piese/consumabile contacteaza-ma :friends:

 

Nu te supara dar ce spatar ai nene la 200-350 de ron? in conditile in care am gasit si de la givi la 100 ron second, sau de la elf-workshop la 24, respectiov 27 euro noi, asta inseamna 100-120 ron. Deci sunt si eu curios ce spatar ai tu? te rog trimite-mi si mie niste poze. Le vinzi tu sau ce mi-ai spus e din cunostintele tale. astept raspuns, mc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

am inteles, ma gandeam ca le vinzi tu..:| si eram fericit ca macar crash-barurile ti le cumparam, backrest'u o sa ma duc (cand da putin de soare) la elf-workshop sa vad care se potriveste. Oricum mc mult de info

 

Placute fata recomandari si linkuri, nr de telefon:D multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam de site, dar nu gasesc deloc hand-guardurile, la ce sectiune sunt??

 

Am descoperit, intru pe louis.de ma uit acolo ce produse vreau si dau comanda pe kronau:D

au mag in bucuresti.la iesire din pasajul unirea spre vitan.este un fel de baraca vopsita in alb linga o curatatorie nufarul .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu e cu suparare si ma puteti ajuta cu un sfat in cea ce priveste alegerea gumelor.Am un xf din 97 si as dori sa-l incalt,ca pe el inca mai are cauciucurile originale.Sunt ele bune 60-60% dar e bine sa le schimb ca sunt putin cam scoapte si pierd din aderenta.Rugamintea mea ar fi ce marca si ce profil mi-ati recomanda pentru cam un(60-40 asfalt-drum de tara).Daca aveti cunostinte de site-uri cu cauciucuri moto noi va raman indatorat. Cu respect pentru oameni care au ales libertatea de miscare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu e cu suparare si ma puteti ajuta cu un sfat in cea ce priveste alegerea gumelor.Am un xf din 97 si as dori sa-l incalt,ca pe el inca mai are cauciucurile originale.Sunt ele bune 60-60% dar e bine sa le schimb ca sunt putin cam scoapte si pierd din aderenta.Rugamintea mea ar fi ce marca si ce profil mi-ati recomanda pentru cam un(60-40 asfalt-drum de tara).Daca aveti cunostinte de site-uri cu cauciucuri moto noi va raman indatorat. Cu respect pentru oameni care au ales libertatea de miscare.

 

http://www.heidenau.ro/

 

k60 sunt ok... zic eu pentru ceea ce vrei tu sa faci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Postez si eu aici desi nu sunt un posesor al acestui model.Am un prieten care are un astfel de model pe care vrea sa-l vanda.Motorul a fost achizitionat in februarie 2011, si a rulat cam 1000 km in tara(mai mult am mers eu cu el). detalii aici: http://www.bikeshop.ro/motociclete/anunturi-vanzare-motociclete-second-hand-suzuki-freewind%20650%20xf%20-din-2002-425120.html

Am o intrebare totusi: Credeti ca pretul e prea mare? El a dat 2600 pe el anul trecut.

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.heidenau.ro/

 

k60 sunt ok... zic eu pentru ceea ce vrei tu sa faci.

 

daca e asfalt si doar drum de tara , poti lejer sa pui MITAS E08

 

Salut

 

Postez si eu aici desi nu sunt un posesor al acestui model.Am un prieten care are un astfel de model pe care vrea sa-l vanda.Motorul a fost achizitionat in februarie 2011, si a rulat cam 1000 km in tara(mai mult am mers eu cu el). detalii aici: http://www.bikeshop.ro/motociclete/anunturi-vanzare-motociclete-second-hand-suzuki-freewind%20650%20xf%20-din-2002-425120.html

Am o intrebare totusi: Credeti ca pretul e prea mare? El a dat 2600 pe el anul trecut.

 

Multumesc

Din pacate motoarele noastre sunt prea bune pentru cat merita ! Sincer, eu nu am nimic ce sa-i reprosez ! M-a dus peste tot pe unde am vrut ! Mai degraba as indemna lumea sa cumpere freewind decat sa le vanda, pentru ca pot face f multe pt banii pe care-i primesti pe el ! Si ca sa incerc sa-ti raspund, cred ca l-a luat destul de scump si nu stiu daca o sa-l vanda cu 2300. Orice pret de la 2000 in sus e un pret bun pt el ! Si un motor perfect pentru cel care-l va lua :P

 

Salut

 

Postez si eu aici desi nu sunt un posesor al acestui model.Am un prieten care are un astfel de model pe care vrea sa-l vanda.Motorul a fost achizitionat in februarie 2011, si a rulat cam 1000 km in tara(mai mult am mers eu cu el). detalii aici: http://www.bikeshop.ro/motociclete/anunturi-vanzare-motociclete-second-hand-suzuki-freewind%20650%20xf%20-din-2002-425120.html

Am o intrebare totusi: Credeti ca pretul e prea mare? El a dat 2600 pe el anul trecut.

 

Multumesc

Din pacate motoarele noastre sunt prea bune pentru cat merita ! Sincer, eu nu am nimic ce sa-i reprosez ! M-a dus peste tot pe unde am vrut ! Mai degraba as indemna lumea sa cumpere freewind decat sa le vanda, pentru ca pot face f multe pt banii pe care-i primesti pe el ! Si ca sa incerc sa-ti raspund, cred ca l-a luat destul de scump si nu stiu daca o sa-l vanda cu 2300. Orice pret de la 2000 in sus e un pret bun pt el ! Si un motor perfect pentru cel care-l va lua :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da e ok motorul.Il vinde ca s-a luat un Vstrom de 1000.Altfel nu l-ar fi dat, mai ales ca si mie mi s-a parut ca a dat cam mult pe el si banii aia nu i-ar mai fii scos.Singura chestie care de fapt l-a incantat a fost ca a avut garantie la el (nu mai stiu cat, cred ca 6 luni, timp in care i-a cazut bateria si i-a schimbato pe garantie).L-a luat de la un dealer din Cta care i-a oferit si garantie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Daca nu deranjez,poate sa-mi spuna cineva daca trebuie desfacute complet amortizoarele fata pentru a le schimba uleiul.Daca trebuiesc desfacute atunci sa stiu sa ami iau din timp setul de semeringuri,sa nu le demontez de pe motor cu vreo doua saptamani inainte.In carte, daca nu gresesc,nu scrie de vreo schimbare a uleiului fara demontaj total.Daca se poate va rog sa-mi dati citeva indicii. Va multumesc.

Editat de haldan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Daca nu deranjez,poate sa-mi spuna cineva daca trebuie desfacute complet amortizoarele fata pentru a le schimba uleiul.Daca trebuiesc desfacute atunci sa stiu sa ami iau din timp setul de semeringuri,sa nu le demontez de pe motor cu vreo doua saptamani inainte.In carte, daca nu gresesc,nu scrie de vreo schimbare a uleiului fara demontaj total.Daca se poate va rog sa-mi dati citeva indicii. Va multumesc.

Mie mi le-a demontat complet cand mi-a schimbat uleiul, dar nu stiu procedura completa ca nu am stat acolo:)

Editat de cristtt5
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

simeringuri gasesti lejer, www.louis.de- comanzi prin kronaumoto.ro

sau www.romimoto-piese.ro

daca vrei sa schimbi doar uleiul, o poti face fara sa scoti /schimbi simeringurile.

 

ridici moto de fata, dai jos roata si aripa

scoti capacele de sus ale telescoapelor

scoti telescoapele din juguri

scoti arcul

versi uleiul, pompezi de cateva ori, lasi sa se scurga bine

pui ulei in telescoape (pompezi de cateva ori sa iasa bulele de aer) cat scrie in carte - masurat nivelul cu o ruleta, ceava nu cati mililitrii scrie ca te pacalesti usor.

pui arcul

pui capacul

pui telescoapele inapoi in juguri.

pui roata, aripa, benzina cheie, km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

simeringuri gasesti lejer, www.louis.de- comanzi prin kronaumoto.ro

sau www.romimoto-piese.ro

daca vrei sa schimbi doar uleiul, o poti face fara sa scoti /schimbi simeringurile.

 

ridici moto de fata, dai jos roata si aripa

scoti capacele de sus ale telescoapelor

scoti telescoapele din juguri

scoti arcul

versi uleiul, pompezi de cateva ori, lasi sa se scurga bine

pui ulei in telescoape (pompezi de cateva ori sa iasa bulele de aer) cat scrie in carte - masurat nivelul cu o ruleta, ceava nu cati mililitrii scrie ca te pacalesti usor.

pui arcul

pui capacul

pui telescoapele inapoi in juguri.

pui roata, aripa, benzina cheie, km.

Multumessc. Pai acu cand ati scriu se aplica teorema.SANATATE!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...