Sari la conținut

Suzuki Xf 650 Freewind (grup De Discutii)


Postări Recomandate

Multumesc tuturor pentru urari,

Motorul este buletproof consacrat, de asta am si optat pentru el, si a dovedit fiabilitatea pe DR 650

Razvan, am o rugaminte: in cazul in care iti faci crashbar la baietii de la Heavyduties, spunele sa retina cotele. Daca imi revin cu banii o sa le comand un crashbar si mi ar fi cam peste mana sa merg la Cluj. Tocmai mi am luat gume K60 si camere de la Heidenau si ma resimt financiar :laugh:. Am impresia ca si tu ai incaltat o tot cu k60. abia astept sa le testez in off

Am vazut ca te interesau protectiile pentru manere. Le gasesti pe louis :

http://www.louis.de/_206ec78c774a2f06d55db...ge=0&page=2

 

- Anbauteile - EndurozubehĂśr - pag 3 MX-HANDPROTEKTOR 9,95 euro, asa ceva am si eu

Poate mai cunoasteti pe cineva caruia i prisoseste greutatea din capatul ghidonului, imi lipseste cea de pe dreapta si se simte vibratia la drum lung.

Sa auzim numai de bine si asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Multumesc tuturor pentru urari,

Motorul este buletproof consacrat, de asta am si optat pentru el, si a dovedit fiabilitatea pe DR 650

Razvan, am o rugaminte: in cazul in care iti faci crashbar la baietii de la Heavyduties, spunele sa retina cotele. Daca imi revin cu banii o sa le comand un crashbar si mi ar fi cam peste mana sa merg la Cluj. Tocmai mi am luat gume K60 si camere de la Heidenau si ma resimt financiar ;). Am impresia ca si tu ai incaltat o tot cu k60. abia astept sa le testez in off

Am vazut ca te interesau protectiile pentru manere. Le gasesti pe louis :

http://www.louis.de/_206ec78c774a2f06d55db...ge=0&page=2

 

- Anbauteile - EndurozubehĂśr - pag 3 MX-HANDPROTEKTOR 9,95 euro, asa ceva am si eu

Poate mai cunoasteti pe cineva caruia i prisoseste greutatea din capatul ghidonului, imi lipseste cea de pe dreapta si se simte vibratia la drum lung.

Sa auzim numai de bine si asfalt uscat

 

 

 

salutare, maine dimineata merg la cluj sa imi faca crashbar si suport de genti lateral ( pt genti de 48l) o sa le spun sa pastreze masurile , oricum asta intentionau sa faca din cate am discutat la tel .

in alta ordine de idei .. sa ai mare grija cu gumele cat sunt noi , sunt foarte alunecoase pe asfalt in primi 1-200 km !!!!! au un strat de ceva .. care trebuie sa se uzeze + cretele alea .. aluneca foarte rau , MARE GRIJA ! , eu am fost cu ele vre-o 100 km pe macadam dupa ce le-am montat ca mi-a alunecat fata si am culcat-o la 5 km /h ( nu am putut sa o tin , eram virat cu fata) dupa aceea sunt super ok , aderenta foarte mare .

Am vorbit cu cei de la Heidenau si au la oferta ( 411 lei ) set complet fata -spate profil asemanator dar compozitie foarte moale ( mud-snow) si crinturi mai mari , s-ar putea sa-mi cumpar pe spate pt ca se uzeaza relativ repede pe asfalt .. 9-10 k km din cate vad la al meu dupa 5000 km , si umblu si pe noroaie & zapezi.

 

Ma intereseaza protectia la manere , vreau sa vorbim sa vedem care-i treaba cu ele , am vazut al 14 E ceva cu prindere in 2 puncte pe aceeasi pagina , banuiesc ca merita si alea . s_d_razvan - id-ul meu de mess , sau tel : 0747 20 16 03

 

te tin la curent cu crashbarul , am inteles ca e in jur la 100 E fata-spate ( cu prindere in 3 puncte pe fata , ceea ce e sigur ca nu se indoaie la trante) si spate cu suport de genti ( suport dreptunghiular) ...

ride safe :D :laugh: - berea seara :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Razvan,

Ti am dat pe mess un semn

Multumesc de sfatul pentru gume, o sa tin cont

in legatura cu aparatorile, ceea ce ai vazut la 14,95 eur, reprezinta doar protectia superioara pt Acerbisul cu prindere in 2 puncte de la pagina 2, care costa 32,95 eur. Cu totul ajungi undeva in jur de 48 eur, prea mult in opinia mea.

Ce ai rezolvat la Cluj cu baietii de la Heavyduties? Oare s or pricepe sa faca si un cric central? vb pe mess sau la tel,

Toate bune si berea intradevar seara, dar poate ne intalnim mai multi si o bem impreuna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceeasi problema am avut-o si eu cu K 60 in prima 100 de km dar dupa aceea pot spune ca sunt excelente.

Au aderenta indiferent de teren.

Respect!

Mesaj completat

:D :laugh:

Ce mai faceti?

Nimeni nu mai spune nimic?!

Vreau sa schimb uleiul in telescoape?

A schimbat cineva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ce mai faceti?

Nimeni nu mai spune nimic?!

Vreau sa schimb uleiul in telescoape?

A schimbat cineva?

 

 

salutare

am schimbat eu uleiul anul trecut , pt ca s-a dus un simering , e vre-o 70 ron/litru parca si intra 700 ml din cate imi aduc aminte.

daca ai ceva nelamuriri poate te pot ajuta :moto:

 

 

in alta ordine de idei ... sambata duminica iesire mures-brezoi-obarsia lotrului- pasul urdele - inapoi obarsie- petrosani-cioclovina ( unde am innoptat) iar apoi "cercetare" prin Cioclovina si catre casa :lol:

pun si cateva poze

post-29370-1289295175_thumb.jpg valul Vidra Mircea( Dominator) , Adi ( Dakar) si eu :kiss:

post-29370-1289295175_thumb.jpg urcarea spre obarsie

post-29370-1289295308_thumb.jpg trasnalpina

post-29370-1289295371_thumb.jpg deviere de la traseu , Parang

post-29370-1289295464_thumb.jpg valea Jiutului

 

post-29370-1289295512_thumb.jpg vf Tzafla in Cioclovina la pas cu cercetasii

post-29370-1289295565_thumb.jpg piatra rosie

 

post-29370-1289295593_thumb.jpg Cioclovina o zona superba

post-29370-1289295248_thumb.jpg

post-29370-1289295338_thumb.jpg

post-29370-1289295350_thumb.jpg

post-29370-1289295439_thumb.jpg

post-29370-1289295454_thumb.jpg

post-29370-1289295493_thumb.jpg

post-29370-1289295624_thumb.jpg

post-29370-1289295642_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceeasi problema am avut-o si eu cu K 60 in prima 100 de km dar dupa aceea pot spune ca sunt excelente.

Au aderenta indiferent de teren.

Respect!

Mesaj completat

:kiss: :moto:

Ce mai faceti?

Nimeni nu mai spune nimic?!

Vreau sa schimb uleiul in telescoape?

A schimbat cineva?

 

Am schimbat eu oloiu in telescoape anu trecut in iarna. De ce ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca dupa 2 ani de folosire e cazul sa il schimb si eu.

Si vreau sa rezolv singur fara vreun "supermecanic".

Concluzia! Am nevoie doar de ceva explicatii.

Respect!

 

Felicitari Razvane!

Superbe peisaje.

Mesaj completat

Bai baieti! Mai stie cineva ceva de Eliza?!

Mesaj completat

Credeti ca putem stabili de acum o intalnire pentru 2011 a tuturor posesorilor de freewind?!

Ar fi frumos sa ne intalnim toti, clar toti.

Putem decide o data pentru 2011 in centrul tari si sa ne aranjam concediile sau zile libere pentru data respectiva.

M-am uitat pe site-ul cehilor posesori de freewind si au reusit.

Suntem motociclisti cu nimic mai prejos decat altii. Avem un anume tip de motocicleta de care suntem foarte multumiti.

Incercam?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze pentru disparite dar m-am luat la cearta cu cineva pe un forum si nu mi-am mai bagat nasu pe aici de mult. Razvan daca nu te cunosteam asi fi spus ca esti fiul meu, cu atatea plimbari superbe desi cred ca tu mergi mai departe decat mine. Ducule imi pare rau pentru ca nu mai ai motoru da asta nu inseamna ca nu ramai cu noi, si ca sa nu te superi prmit sa imi pun iar la dipozitie casuta pentru la anu.

Nu prea am mai iesit in ultima vreme din cauza lipsei de timp si a vremii dar vestea buna e ca eu NU imi vand motorul cu care vara asta am implinit 34 000 km impreuna. Am schimbat si eu cauciucu pe spate, semeringurile, ulei (ca tot omu) si bateria desi aia sa dus din cauza mea recunosc. Din august nici mie nu imi mai mrege kilometrajul tot de la roata de undeva dar am considerat ca nu e urgent sa il schimb mai ales ca eu cam stiu cat am in bord, e o chestie care se simte dupa ceva timp. Am pus si protectii pentru ghidon pe care am dat o bere :goodposting:

Motorul de XF de care v-am spus nu mai este de vanzare si nici bare de protectie nu mai face tipu ala pe care il stiam eu. Dar pana sa vina iarna mai fac cate o iesire ca asta micu a meu inebuneste daca sta prea mult in garaj :blink:

post-13245-1289832226_thumb.jpg

post-13245-1289832232_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ducule imi pare rau pentru ca nu mai ai motoru da asta nu inseamna ca nu ramai cu noi, si ca sa nu te superi prmit sa imi pun iar la dipozitie casuta pentru la anu.

 

Pardon! Nu l-am vandut si momentan nici nu il mai vand.

Am intrat pe site-ul nemtilor care au xf si am ramas mut, cand am vazut un freewind la 100.000 de km.

Chiar daca o sa imi iau si o alta motocicleta (cu ajutorul lui Dumnezeu ca de la guvern pauza bani) NU RENUNT LA FREEWIND.

Casuta de vis de la SOVEJA va fi conform dorintei tale locatia INTRUNIRII POSESORILOR DE FREEWIND/2011

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Inca un week-end de vis pe motor :D in zona Cioclovina , Sarmisegetuza si imprejurimi

daca e vorba de Soveja ... as veni cu mare drag dar cred ca doar prin 1-15 august voi putea.

mi-am montat crash barul si suporti de genti laterale .. sunt ok .. in Cluj la Heavy Dutie - 100 E

la cat mai multe tureeee ! :goodposting:

post-29370-1289837599_thumb.jpg Sarmisegetuza

post-29370-1289837805_thumb.jpg zona Catunului Prihodiste

post-29370-1289837845_thumb.jpg zona Vf Rudei pe creasta , un apus de soare spectaculos , dupa care a urmat 20 km de noroaie grele la coborare prin bezna :D freewind-ul a trecut cu brio :blink:

post-29370-1289838007_thumb.jpg piatra comemorativa a unui motociclist Darius ( din cate am inteles) in pustietate pe creasta

post-29370-1289838062_thumb.jpg urcarea spre pestera actia Cioclovina , zona suuuper tare

post-29370-1289838111_thumb.jpg urcarea in clapari moto ... cam dificil dar a meritat

post-29370-1289838141_thumb.jpg pestera

post-29370-1289838237_thumb.jpg Cetatea de Balta

post-29370-1289837987_thumb.jpg

post-29370-1289838168_thumb.jpg

post-29370-1289838186_thumb.jpg

post-29370-1289838207_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitarile mele Razvane!

Ce bine ca ai timp.

Legat de Soveja stabilim cu totii perioada in asa fel incat sa ne adunam cat mai multi posibil. Doamne ajuta!

Anul asta am ratat o astfel de intalnire.

Astept pareri pentru perioada si inscrieri, ca locatia e superba.

Deci: Locatia SOVEJA

Participanti: 1. Gazda: Eliza

2. Razvan propune perioada 1-15 august.

3. Eu perioada: oricand in functie de ce stabilim

Inscrieri?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am un program flexibil deci astept sa vad cand sunte-ti si voi dispusi sa veniti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor,

1-15 august ar fi ok si pentru mine, insa ma apuca durerea de cap cand ma uit in calendar si vad cat mai este pana atunci.

Drept urmare, sper sa ne vedem, macar o parte dintre noi pana in august!

Razvane abia acum am reusit sa mi reinstalez ws, de la discutia cu tine de acum 3 saptamani am luat o pauza nedorita :goodposting:

Felicitari pt crash bar si suporti!

Frumoase poze intradevar. Superb la Sarmisegetuza, am luat o tranta chiar inainte de ultimul podet, dar eram cu Anakee -urile, si uzate 90% :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor,

1-15 august ar fi ok si pentru mine, insa ma apuca durerea de cap cand ma uit in calendar si vad cat mai este pana atunci.

Drept urmare, sper sa ne vedem, macar o parte dintre noi pana in august!

Razvane abia acum am reusit sa mi reinstalez ws, de la discutia cu tine de acum 3 saptamani am luat o pauza nedorita :goodposting:

Felicitari pt crash bar si suporti!

Frumoase poze intradevar. Superb la Sarmisegetuza, am luat o tranta chiar inainte de ultimul podet, dar eram cu Anakee -urile, si uzate 90% :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de Soveja stabilim cu totii perioada in asa fel incat sa ne adunam cat mai multi posibil. Doamne ajuta!

 

Astept pareri pentru perioada si inscrieri, ca locatia e superba.

Deci: Locatia SOVEJA

Participanti: 1. Gazda: Eliza

2. Razvan propune perioada 1-15 august.

3. Eu perioada: oricand in functie de ce stabilim

Inscrieri?!

4. Cumpagnero 1-15 august

 

Alte propuneri si inscrieri?!

 

Credeti ca ar fi bine sa deschidem un topic la "Intalniri, evenimente, excursii" privind intalnirea posesorilor de Suzuki Freewind din Romania, prima editie 2011?

Editat de topgun
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca perioada pare foarte buna.

Revin cu o intrebare si astept parerile voastre.

La inceputul lui 2011 facem un Topic la "Intalniri, evenimente, excursii" cu titlul "Intalnirea posesorilor de Suzuki Freewind - Soveja- august-2011"?!

Va propun asta, pentru ca sunt destul de multi posesori de freewind, care nu prea intra pe topicul nostru din motive stiute numai de ei.

Ma gandesc ca daca o sa vada un topic, privind o intalnire a posesorilor de freewind, vor da un semn.

Astept pareri si poate idei mai bune, timp avem suficient pana in august la anul.

Va salut!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mesaj completat

Frumoase poze intradevar. Superb la Sarmisegetuza, am luat o tranta chiar inainte de ultimul podet, dar eram cu Anakee -urile, si uzate 90% :)

 

In acelasi loc am luat si eu o tranta anul asta!

 

Mesaj completat

Astept pareri.

Aloooooo, posesori de freewind, intrati aici si spuneti-va parerea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca perioada pare foarte buna.

Revin cu o intrebare si astept parerile voastre.

La inceputul lui 2011 facem un Topic la "Intalniri, evenimente, excursii" cu titlul "Intalnirea posesorilor de Suzuki Freewind - Soveja- august-2011"?!

Va propun asta, pentru ca sunt destul de multi posesori de freewind, care nu prea intra pe topicul nostru din motive stiute numai de ei.

Ma gandesc ca daca o sa vada un topic, privind o intalnire a posesorilor de freewind, vor da un semn.

Astept pareri si poate idei mai bune, timp avem suficient pana in august la anul.

Va salut!

 

 

Prezent!

poate voi sarbatori cu voi 70000km...sau 75000 ?!

 

PS pentru Topgun: vei regreta freewind-ul daca o vinzi...

freewind 1997=o motocicleta excelenta, merge impecabil si in 2010 singura reparatie a fost inlocuirea simeringurilor furcii fata

 

 

Salutari, Eliza!

 

Numai bine

Editat de sorin 666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

PS pentru Topgun: vei regreta freewind-ul daca o vinzi...

freewind 1997=o motocicleta excelenta, merge impecabil si in 2010 singura reparatie a fost inlocuirea simeringurilor furcii fata

 

DECLAR PENTRU ULTIMA OARA: IERTARE, DRAGI FREEWINDURISTI!

Am gresit cand am facut afirmatia ca il vand deci, NU MAI VAND FREEWINDUL, CU EL PANA LA 150000KM!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) asa asa nu il da

Servus Sorin numar rau. Bine ai venit in gasca.

Razvan tu cum te mai simti? Ai reusit sa iti revii complet fizic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) asa asa nu il da

Servus Sorin numar rau. Bine ai venit in gasca.

Razvan tu cum te mai simti? Ai reusit sa iti revii complet fizic?

 

Da , sunt apt pentru orice :duel: , am facut si trasee prin munti la pas ... deci e ok , nu am probleme . ( asta e fizic)

in legatura cu ... procesul .. alea alea , inca nimic , dupa 2 ani de zile nu a ajuns dosarul la judecatorie , e inca la politie pt ca nu s-a facut expertiza inca :) Romania.....

salutare si sa ne vedem cu bine la Soveja :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai baieti si fete daca mai aveti loc de unu ma bag si eu \. numa' ca singura problema e cu cine mama drau vin eu din bucuresti ca singur ar fi nasol si tovarasi cu freewind nu prea am . frate-miu mai mare are f650 . se poate baga si el ???

PACE

 

Mesaj completat

Apropo ati intrat cu caprele la iernat ? ca io nu ma indur ... cand da un pic de sorinel eu ies vreo 50 -- 100 de km la plimbare. nu stiu parca nu im da mana sa o bag la somnic de pe acum.

cu respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai baieti si fete daca mai aveti loc de unu ma bag si eu \. numa' ca singura problema e cu cine mama drau vin eu din bucuresti ca singur ar fi nasol si tovarasi cu freewind nu prea am . frate-miu mai mare are f650 . se poate baga si el ???

PACE

 

Mesaj completat

Apropo ati intrat cu caprele la iernat ? ca io nu ma indur ... cand da un pic de sorinel eu ies vreo 50 -- 100 de km la plimbare. nu stiu parca nu im da mana sa o bag la somnic de pe acum.

cu respect

 

Bine ai venit SIlviu!

Cu cat mai multi cu atat mai bine (nu stiu daca adunati suntem maxim 25 cu astfel de motoare).

Fratele cu Mertanul (vorba Elizei) este bine venit!

Respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar cum arata fratele tau? :) Glumeam. Pana la urma nu e bai se poate dormi si la cort sau prin vecini. Eu va primeam pe toti dar daca Ducu e gras nu prea ne mai ramane loc....

 

 

PS: Unde este Alex? Nu vreau sa aud povesti de genu "nu mai are motor" :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...