Sari la conținut

Suzuki Xf 650 Freewind (grup De Discutii)


Postări Recomandate

Eu am fost anul trecut la Bike on Ice, la cabanele Dorulet!

Vremea a fost naspa rau, si am facut gratare in namoale!post-44316-1298313654_thumb.jpgjpg]

Mesaj completat

Ce facem cu vremea asta?! sa vina calduraaaaaa!!!!!!!

post-44316-1298313738_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare la toata lumea.

Din fericire am reusit sa cumpar o noua motocicleta( Suzuki freewind :crack: ) si sper sa ajung si eu la intrunirea de la Soveja.

Mesaj completat

Am o rugaminte la voi. As vrea sa-mi confectionez cutii si suport pentru cutii, rugamntea mea este cne are asa cea sa-mi trimita niste poze detaliate pentru a avea ca si exemplu ( mai ales pentru suport).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare la toata lumea.

Din fericire am reusit sa cumpar o noua motocicleta( Suzuki freewind :crack: ) si sper sa ajung si eu la intrunirea de la Soveja.

Mesaj completat

Am o rugaminte la voi. As vrea sa-mi confectionez cutii si suport pentru cutii, rugamntea mea este cne are asa cea sa-mi trimita niste poze detaliate pentru a avea ca si exemplu ( mai ales pentru suport).

 

Bine ai venit, printre noi!

Incearca sa iei legatura cu Razvan el si-a facut de curand.

Respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare la toata lumea.

Din fericire am reusit sa cumpar o noua motocicleta( Suzuki freewind :moto: ) si sper sa ajung si eu la intrunirea de la Soveja.

Mesaj completat

Am o rugaminte la voi. As vrea sa-mi confectionez cutii si suport pentru cutii, rugamntea mea este cne are asa cea sa-mi trimita niste poze detaliate pentru a avea ca si exemplu ( mai ales pentru suport).

 

 

 

Salutare si bine ai veni printre noi :bigstar:

Suportii de cutii si crash barul pe fata m-a costat 400 Lei si l-am facut in Cluj la Heavy Dutie. (0721 83 61 78 , 0726 31 11 04) se prind in 3 puncte de sasiu + inca 2 punte intre ele .

http://www.heavyduties.ro/hdprodro.html - siteul lor.

nu gaseasc acuma pozele cu crashbarul , o sa revin cu ele maine :)

 

Mesaj completat

post-29370-1298746708_thumb.jpg in drum spre casa de la Bikes on Ice :crack:

 

Mesaj completat

pozele pentru cristiaan ... :crack:

Mesaj completat

am uitat... suportii din spate sunt pentru cutii de aluminiu de la Heavy Dutie de 52 de litri, pe care sper sa le achizitionez in primavara, deocamdata doar suporti ( pe post de protectii) . Cutiile sunt undeva la 95 E bucata, sunt cele mai mari facute de ei.

post-29370-1298746606_thumb.jpg

post-29370-1298746615_thumb.jpg

post-29370-1298746638_thumb.jpg

post-29370-1298746649_thumb.jpg

post-29370-1298746659_thumb.jpg

post-29370-1298746666_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incredibile aventurile voastre dar am gasit o poza care ma facut sa inteleg ca nu sunt asa de tare. Ia uitati ce se intampla pe deal la Soveja pe cand noi inca nu ne nascusem, nici macar tu Ducule :crack:

post-13245-1298793278_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator VULPOIU

Am Âşi eu câteva întrebări, pentru cei care au de destul timp această motocicletă, ca să-Âşi poată forma o părere:

 

1: Cam care este balanța fiabilitate/costuri de întreținere? Adică, e destul de rezistentă pentru uzul cotidian - drumuri oarecum soft-enduro (străzi proaste, pietruite cu macadam de râu) ocazional ieÂşire pe dealuri, versus costuri piese ?

 

2: Care este consumul mediu - trafic urban lejer + înafara localității, neîncărcată, doar cu conducător aprox. 75 kg;

 

3: Manevrabilitate, frână, stabilitate.

 

Mulțumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am Âşi eu câteva întrebări, pentru cei care au de destul timp această motocicletă, ca să-Âşi poată forma o părere:

 

1: Cam care este balanța fiabilitate/costuri de întreținere? Adică, e destul de rezistentă pentru uzul cotidian - drumuri oarecum soft-enduro (străzi proaste, pietruite cu macadam de râu) ocazional ieÂşire pe dealuri, versus costuri piese ?

 

2: Care este consumul mediu - trafic urban lejer + înafara localității, neîncărcată, doar cu conducător aprox. 75 kg;

 

3: Manevrabilitate, frână, stabilitate.

 

Mulțumesc.

 

rezistentă pentru uzul cotidian, este putin spus, motor superfiabil, in oras, afara, forestiere, coclauri (depinde cu ce gume este incaltata)

consum mediu urban- Bucuresti 5%, afara 4,5%

manevrabilitate, stabilitate ok, intelegatoare, iarta multe, cea mai usoara din clasa ei, 162 kg la gol

frane bune, bordul electronic excelent cu toate informatiile lizibile indiferent de pozitia soarelui

vibratie deranjanta de la 120 km in sus, dar totusi sta cel mai bine in clasa ei din acest punct de vedere

daca esti mai inalt de 170 este de preferat un parbriz touring

uite un parerea celor de la MCN

http://www.motorcyclenews.com/MCN/bikerevi...650/_/R-EPI-403

bafta

 

ps stie careva pe unde umbla primavara?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am Âşi eu câteva întrebări, pentru cei care au de destul timp această motocicletă, ca să-Âşi poată forma o părere:

 

1: Cam care este balanța fiabilitate/costuri de întreținere? Adică, e destul de rezistentă pentru uzul cotidian - drumuri oarecum soft-enduro (străzi proaste, pietruite cu macadam de râu) ocazional ieÂşire pe dealuri, versus costuri piese ?

 

2: Care este consumul mediu - trafic urban lejer + înafara localității, neîncărcată, doar cu conducător aprox. 75 kg;

 

3: Manevrabilitate, frână, stabilitate.

 

Mulțumesc.

In contextul in care in sezonul cald, fac naveta saptamanal Craiova-Bucuresti, raman la convingerea ca este o motocicleta FOARTE FIABILA!

Consum la 110 km/h -4%. Nici o problema! Cumparata la 31000km. Acum 56000-sau 57000 in 2 ani (sunt batran si nu o am langa mine sa ma uit la kilometraj)

este o motocicleta pe care poti sa o bagi pe unde vrei si pe unde nu vrei. Nu mai atasez aici poze, probabil ai vazut destule!

Indiferent ce ar zice Posesorii de motociclete din aceeasi gama, eu raman la convingerea ca bate Aprilia si F 650-ul fabricat pana in 2000.

Costurile de intretinere pentru consumabile sunt rezonabile, mult mai ieftine decat la BMW!

Nu stiu vreun posesor de freewind sa fi avut ceva probleme la MOTOR sau cu CDI-ul!

Daca iti doresti asa ceva, nu ezita!

Indiferent ce vor spune altii, eu iti spun ca motorul asta, stie suficient de bine, atat on-road cat si off-road!

Respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

topgun,nu as fi sigur ca la consumabile e mai ieftin freewindul

cauciucurile sunt la fel,sa zicem

si cred ca si lantul e pe acolo

lichid de frana ma gandesc ca e similar,cateva sute de grame de dot 4

BMW : filtru de ulei:vreo 4 euro

filtru de aer,vreo 5

ulei motul 20 w 50:90 ron 4 litri

bujii:ngk sub 20 lei bucata

argumenteaza tu acuma

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Usor, usor incep sa se inmulteasca posesorii de freewind! ;)

Mesaj completat

topgun,nu as fi sigur ca la consumabile e mai ieftin freewindul

cauciucurile sunt la fel,sa zicem

si cred ca si lantul e pe acolo

lichid de frana ma gandesc ca e similar,cateva sute de grame de dot 4

BMW : filtru de ulei:vreo 4 euro

filtru de aer,vreo 5

ulei motul 20 w 50:90 ron 4 litri

bujii:ngk sub 20 lei bucata

argumenteaza tu acuma

 

Ok! am gresit, din ce citisem pe forum, am avut snzatia ca sunt mai scumpe!

Ma ierti, te rog! :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am ce sa iert frate,suntem aici sa invatam unii de la altii,nu?

eu zic ca sunt cam la fel,in fond sunt monocilindrice stradale de aceeasi capacitate,iar intretinerea e tot aceeasi

am avut si eu suzuki,am fost foarte multumit de el

diferente dureroase cred ca ar fi in cazul pieselor majore originale:la BMW de exemplu un radiator e vreo 500 de euro. piesele pentru distributie costa vreo 8 milioane. asta in conditiile in care la audi a4 faci distributia (piese plus manopera) cu 8 milioane

la capitolul asta suzuki sigur sta mai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ÂŞi totuÂşi... răcit pe aer.... nu ați avut probleme din privința asta?

 

Niciodata nu am simtit sa faca figuri sau sa se supraincalzeasca ( nu am indicator de temp. ulei ) am fost si la 30 si ceva de grade la "forja" pe asfalt , offroad ( rampe mari, bolovani) , am venit de la Costinesti-Tg Mures la peste 30 de grade in august in mare graba ... fara nici o problema . Cand o sa cedeze ceva .. o sa anunt lumea :blink:

aer + ulei - racirea ( radiator mic de ulei )

Editat de razvan12
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost anul trecut la Bike on Ice, la cabanele Dorulet!

Vremea a fost naspa rau, si am facut gratare in namoale!post-44316-1298313654_thumb.jpgjpg]

Mesaj completat

Ce facem cu vremea asta?! sa vina calduraaaaaa!!!!!!!

Si te-ai lipit de cazanu' de tzuica...

Mesaj completat

In contextul in care in sezonul cald, fac naveta saptamanal Craiova-Bucuresti, raman la convingerea ca este o motocicleta FOARTE FIABILA!

Consum la 110 km/h -4%. Nici o problema! Cumparata la 31000km. Acum 56000-sau 57000 in 2 ani (sunt batran si nu o am langa mine sa ma uit la kilometraj)

este o motocicleta pe care poti sa o bagi pe unde vrei si pe unde nu vrei. Nu mai atasez aici poze, probabil ai vazut destule!

Indiferent ce ar zice Posesorii de motociclete din aceeasi gama, eu raman la convingerea ca bate Aprilia si F 650-ul fabricat pana in 2000.

Costurile de intretinere pentru consumabile sunt rezonabile, mult mai ieftine decat la BMW!

Nu stiu vreun posesor de freewind sa fi avut ceva probleme la MOTOR sau cu CDI-ul!

Daca iti doresti asa ceva, nu ezita!

Indiferent ce vor spune altii, eu iti spun ca motorul asta, stie suficient de bine, atat on-road cat si off-road!

Respect!

Bate F650-ul, aaaa?

Las' ca vin eu acasa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si te-ai lipit de cazanu' de tzuica...

Mesaj completat

 

Bate F650-ul, aaaa?

Las' ca vin eu acasa!

 

Mi-am cerut odata scuze!

Cu tine ma rafuiesc dupa ce te intorci sanatos acasa, BMW-istule convins!

Respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma poate lamuri si pe mine cineva? Am pe Freewindul meu doua tipuri de etriere. Este normal sau ar trebui sa fie ambele aceeasi marca?

Normal ar trebui sa fie aceeasi marca!

Probabil fostul proprietar a schimbat unul dintre ele din motove tehnice!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vine cineva la SMAEB?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu ma gandeam la fel si cred ca o sa fiu atat pe 9 cat si pe 10. Ducu tu o sa fii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...