Sari la conținut

Excursie Pe Transfagarasan...


The_One_Forever
 Share

Postări Recomandate

Plecarea este de dimineata, daca merge cineva stabilim impreuna ora, eu merg cu pretena, cine mai vine ar fi bine sa veniti cu pretena...plecam dimineata si ne intoarceam seara...

 

Eu am un Yamaha R1, nu merg tare dar nici incet....

 

Toate cele bune

Editat de The_One_Forever
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-ar fi facut placere sa te insotesc si yo cu prietena.

Eu am surioara mai mica :D , dar din pacate am licenta sambata,poate cu alta ocazie.

 

Drum bun si numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As merge si eu, dar inca nu pot sa spun sigur.

 

Voi stiti cum e drumul incolo? Am inteles ca ar fi destul de bombardat, cel putin pana la Vidraru, dar as vrea o parere de la cineva care a fost de curand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as veni si eu dar ai ales data cand sunt la intalnirea de moto de la bv.eu sunt din fg,poate alta dara.cel mai indicat traseu este brumul national 1 cu toate ca este in lucru si sunt destule semafoare.aveti grija mare la semafoarele de pe dn1 sa nu intrati pe rosu ca pandeste politia de obicei sa vada care intra pe rosu.bafta si distractie maxima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergem fratilor....

 

Stie care o ruta pana acolo mai buna...???

 

pai .clasic, Buc- pitesti - curtea de arges..

 

hai mai bine pe Transalpina ( dar nu cred ca merge cu R1 ) :D((

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu as avea chef de o iesire dar anul trecut drumul era varza la dus. Eu am mers Bucuresti- Brasov - Fagaras - Balea - Fagaras -Brasov -Bucuresti. E cam lung dar e bun drumu.

 

Io daca se merge direct pe partea asta cu Curtea De Arges nu merg, daca schimbati ruta discutam.

 

Nu va tenteaza un Siriu? Buc-Buzau-Siriu-Intorsura Buzaului-Brasov-Poiana (pauza de mancare si parole) si retur Brasov-Cheia-Ploiesti-Bucuresti. E cel mai bun drum available la ora asta pentru moto de strada si cel mai plin de satisfactii,zic eu.

 

Mai vedem ce mai ziceti pana sambata.

 

Bafta! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut week-endul trecut transfagarasanul, cu masina, pe traseul - bucuresti - poiana bv - apoi stanga spre sibiu si la Arpasu de jos urcat pe Trans, apoi am dormit la Cumpana. Treaba este ca am plecat devreme, nu m-am grabit, dar tot a fost frustrant la semafoarele de pe drumul ala dintre brasov si sibiu.

 

Va recomand traseul - Bucuresti - Pitesti - Valcea - spre Sibiu - facut dreapta aici pentru Arpasu de jos, (portiunea asta e mult mai scurta decat cea dinspre Brasov) - urcat pe trans, apoi coborat pe partea argeseana - prin curtea de Arges - Pitesti - Bucuresti.

 

Asfaltul este foarte bun pe tot traseul, cu exceptia portiunii orizontale care ocoleste barajul Vidraru - deci de la Piscu Negru (sau de la indicatorul dreapta spre Cumpana) pana la baraj - sunt 30 de km cu asfalt bombardat, dar si plin de nisip in curbe. Deci ar fi singura portiune neplacuta si riscanta. Faceti pauza inainte la Piscu Negru - ca sa mergeti relaxati pe portiunea asta pana la Vidraru. Dupa baraj drumul e ok pana in Pitesti. Aveti grija la portiunea de sate pana in Curtea de Arges. Oamenii aia nu prea au vazut motociclete si cam ies toti cu daciile la gratar si manele, deci prudenta maxima pe-acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plecarea este de dimineata, daca merge cineva stabilim impreuna ora, eu merg cu pretena, cine mai vine ar fi bine sa veniti cu pretena...plecam dimineata si ne intoarceam seara...

 

Eu am un Yamaha R1, nu merg tare dar nici incet....

 

Toate cele bune

 

 

Poate ne intalnim la Balea Lac. Vezi si AICI traseul nostru de sambata (23.06)

 

PS: telefoanele mele sunt 0722/485.968 sau 0723/513.766

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-am cazat la Cumpana, toata zona este infestata de manelari localnici (si nu numai localnici), dar ideea este ca in nici un caz sa nu va planuiti sa ramaneti seara acolo, ca atunci incep sa se manifeste astia, cam dupa ce apune soarele asa. Eu am dormit la cort cam la vreo 3 km spre baraj, pe drumul ala forestier de la Cumpana, intr-o poiana foarte larga - se poate patrunde cu motocicleta pana pe malul lacului. Chiar si aici exista riscul de manelari, dar este mai redus, iar zona permite sa te retragi ceva mai departe de teritoriul lor de accesibilitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Potoliti-va cu traseul asta ! L-am facut eu cu VFR-ul, foarte de curand si pe portiunea dintre Vidraru si cabana Capra, mi-am blestemat zilele, cu toate ca aveam suspensiile ,,destupate" la maxim, adica erau fleshca de ziceai ca sunt pe Goldwing, nu pe VFR, cu toate astea am regretat vremurile cand calaream LC4-ul !

Ce e' drept, portiunea dintre Bale Lac si Cartisoara este un pic mai onorabila, dar cu un R1 nu m-as aventura pe acolo nici mort, la ce suspensii are ! In afara de faptul ca pe traseul Sibiu - Brasov se lucreaza !

 

Concluzie: Ganditi-va la ,,ceva" cu suspensii ,,mai generoase" !

 

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oameni buni,cum e drumul dinspre tgv sus,pe trans?

ca anul trecut,m-au trecut toate apele...era plin de gropi...numa bun pt enduro,numa ca eu am choper...

pe coborirea spre ardeal parca tin minte ca era mai bunisor...probematic era de la tgv incolo

daca se poarte raspuns pina maine dimineatza,ca maine zbor spre bv..si sa stiu daca o iau pe valea oltului sau pe trans

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Ai fost? s-a deschis transfăgărăşanul?

 

Mulţumesc!

 

 

am fost noi weekendul acesta. am plecat 4 motoare ne`am intors 2 si jumatate :wink: :D

cu peripetii

va pove totul intr`un post nou mai tarziu momentan sunt rupt de oboseala :lol: , am ajuns la 6 dimineata

pot sa beau si eu cafa ? :rock:

 

in afara de cele rele totul a fost supeer ! :moto:

Editat de anndreii
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Transfagarasanul e in stare acceptabila intre Cartisoara si Tunel, la coborare spre Curtea de Argint e... super naspa. Am mers cea mai mare parte cu viteza I, rar cu a doua si niciodata cu a treia. Ma dor palmele, ma doare spatele, ma dor umerii, ceafa, picioarele iar pe pasagera nu stiu daca reusesc sa o mai resuscitez :rock: Gropi, nisip in curbe, dezatru total. Ne-am blestemat zilele. Din Curtea de Arges, am apucat spre Brasov, prin Campulung. Maaaaare greseala! Drum rupt, are o portiune de cativa km care e in stare buna, curatel, dar cu mici surprize: un sant acoperit cu macadam fix in mijlocul unei sicane, putin nisip in curba (multumesc Metzeler Z06 pentru aderenta) din cauza caruia am experimentat derapajul lateral cu pasager si dupa portiunea de drum bun, o portiune de aproape 30 de km de drum sfartecat (ca nici rupt nu se poate numi). Viteza maxima 40-45 kmh, medie 15-20 kmh, nervi cat incape.

 

In rest, nu ma mai pot plange decat de bucata Brasov - Cartisoara, portiunea in lucru, unde pe langa crestele transversale pe sosea, gropile si portiunile de drum ingustat, au fost cazuri destul de desede prostovani care au fortat ingustarile respective, desi eram pe drumul cu prioritate. Ultimul, chiar inainte de intrarea in Fagaras, a avut noroc cu carul ca m-am oprit in ultimul moment si ca sa nu ma lovesc de masina lui, am ramas cu motorul inclinat la 45 de grade si nu puteam sa misc nimic din cauza ca pur si simplu nu mai aveam loc in lateral, ca altfel testam carboanele pe fata lui. E un sentiment groaznic de frustrare sa franezi violent de la 100 in 25-30 de metri fiindca un idiot cu masina se gandeste ca desi tu vii de pe sensul cu prioritate in portiunea de drum ingustat, el are loc sa te forteze si practic iti blocheaza banda, tu mai ca trantesti motorul, pasagera cade de pe motor cu tot cu rucsac, tu ramai langa masina la 20 de centimetri de portiera lui, cu oglinda in coaste, stiind ca daca iei oricare din maini de pe ghidon, culci motorul. Noroc cu Politia Rutiera, care actionat foarte prompt cand am facut sesizarea. :moto:

Numarul de inmatriculare al inculpatului: BV-81-DCI, Ford Focus Turnier argintiu.

 

 

Acum, ca m-am mai racorit: The One Forever, ai un R1 visiniu? Ne-am intalnit inainte de Balea cu un R1; era oprit pe marginea drumului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa povestesc si euAm plecat din Bucuresti pe la 10 dimineata.....am mers prin Pitesti,Curtea de Arges...pana aici drumul a fost relativ bun...dupa Curtea de Arges.....draci, nervi,dureri, imi venea sa ma opresc si sa chem pe cineva sa ma imi ia moto cu remorca....pe serpentine drumul mi s-a parut mai bun pana la LAC si dupa lac....apoi am mers spre Bucuresti prin Brasov inapoi spre casa ...am mers pe parteam mers prin Brasov ....drumul care leaga brasov Brasov de Sibiu....super nasol... chiar daca drumul este in reparatie si unele parti sunt bun..multe damburi..chiar daca unele parti ale drumul sunt asfaltate bine...de pasager nu mai zic, si acum inca sufera dupa acel drum... la un semafor de ala montat ptr o singura de banda....era oprit un politist cu masina..statea la semafor...era rosu...eu il ocolesc pe partea stanga si ma bag in fata lui pe stanga si mi-a facut observatie ca de ce nu stau la coada...vorbise prin portavoce...i-am facut un semn...ca imi cer scuze..si gata...avea o privire asa de parca nu stiu ce i-am facut....in fine....de la Brasov la Bucuresti drumul super bun.....am ajuns acasa la 3 noaptea....am mai oprit si prin Brasov putin.....

Deci fratilor pana nu se face drumul perfect pana acolo eu nu mai merg niciodata cu moto....

Am vazut mai multi motociclisti...i-am salutat pe toti...EU AM UN R1 VISINIU :moto:

 

Sper ca in cateva zile sa-mi revin la normal...

 

Toate cele bune si sa auzim numai de bine....

post-11302-1182901154_thumb.jpg

Editat de The_One_Forever
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg de ce se plinge lumea de drumuri....am fost pe toate traseele de mai sus anul trecut, cu pasager si bagaje, si in afara de bucata din stinga Vidrarului (cind vii dispre Curtea de Arges), toate drumurile sint de la bun spre excelent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg de ce se plinge lumea de drumuri....am fost pe toate traseele de mai sus anul trecut, cu pasager si bagaje, si in afara de bucata din stinga Vidrarului (cind vii dispre Curtea de Arges), toate drumurile sint de la bun spre excelent.

 

 

 

imi dau cu parerea..poate pentur ca intre R1 si motorul tau este o diferenta?:moto:

 

personal am drumuri pe care n as baga XX ul nici batut iar cu SLR ul merg cu 80 - 90 .

 

sunt sigur ca in masura in care n as fi avut experianta cu ambele pe acelasi drum as fi intr-una din tabere- drum foarte prost sau foate bun

 

sa vezi cum e sa ti rupa mainile o "vaca " ca xx ul si sa lupti sa o ocolesti gropi sau denivelari pe care pe SLR nici nu le vezi..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recunosc, era o oarecare ironie in postul meu.

Pe de alta parte, traim in Romania, unde 90% din drumuri sint proaste, iar cine isi ia supersport e putin masochist si kamikaze....deci sa nu se plinga de dureri dup-aia...

 

Oricum ar fi....la cit mai multi km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

duminica dupa ce s-a terminat intalnirea de la bv,gasca din fagaras(adica noi)am decis sa lungim putin traseul la intoarcere.asa ca am urmat : Brasov-cristian-bran-moeciu-pestera dambovicioara-campulung-curtea de arges-baraj vidraru-balea lac-balea cascada-cartisoara-vistea-fagaras.in afara de portiunea :balea lac-fagaras,am zis ca inebunesc.eu am simtit cel mai tare drumul plin de gropi si denivelari fiind calare pe noul meu moto (nu model) kawa ninja zx7r cu suspensiile setate pe hard maxim.si acum mai ma doare poponeata,dar cand imi aduc aminte de peisaje imi dau seama ca a meritat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...