Sari la conținut

FERITI-VA de MOTOCICLISTI


Dobrescu
 Share

Postări Recomandate

Unii chiar cred ca Marce va trage cate o casca in gura tuturor matiz-ishtilor pe care ii intalneste. Ma intreb daca-l prinde pe Dobrescu B) in matiz.

 

Bagi mina in foc ca nu o fac?

(si nu m-am referit doar la conducatorii de Matiz sau de orice alta masina marca Daewoo ...ci la toti soferii de automobile care fac faze din astea ..toti ar merita o casca in gura pe moment ..poate se trezesc din visare daca dormeau la volan, sau poate isi amintesc Decretul).

 

Sa dea dracu' sa ma trinteasca vreunul ca nu a respectat acele reguli elementare de circulatie :what:

 

Sa nu credeti ca nu am cazut niciodata mai nasol si ca mi-o fi frica de asta ..am patit-o si a fost din vina mea ..am invatat ceva din asta ..am fost vinata si umflata pe ici pe colo ..deci stiu cum e! (nimeni altcineva nu a fost implicat atunci ..deci nu am lezat pe nimeni ..dehhhh ce-si face omu' cu mina lui e lucru manual indeed!)

 

Iar cu Dobrescul "cel conducator de Matiz" NU AM NIMIC ..sint ABSOLUT SIGURA ca el stie sa se asigure si sa se uite dupa motociclisti in trafic asa cum si tatal si fratele meu fac asta de cind ma au pe mine cu motoare in cap (4 ani) ..S-AU EDUCAT SINGURI IN ACEASTA PRIVINTA SI AU INTELES PERICOLELE MAI BINE..ACUM EI AU O CU TOTUL ALTA ATITUDINE IN TRAFIC!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 262
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Fara sa fie nevoie de un cap in gura?  :laugh:  :laugh:

Just kiddin' :lol:

Fara casca in gura ..da' cu mare scandal daca cumva imi blocheza intrarea parcind masinile in dreptul ei (e o mica panta facuta din ciment, pe unde urc motorul pe trotuar, pt ca apoi sa il bag in curte). :what:

 

PS ...baaaiiii ..eu le-am facut educatie, nu gluma! B) Acum cind merg cu masina cu ei la volan, imi atrag EI atentia in trafic "uite un motociclist acolo..uite unul in spate" ..sau "ce motor e ala .." etc :lool:

Editat de R_MARCE
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e ca cu pacifismul si cu discutia nu ajungem nicaieri. Matizistul din povestea noastra e super-sofer ca doar se uita in oglinzi la fiecare 10 secunde (ce volanul lui!) iar noi suntem "dobitoci" ca nu stim sa apreciem sofatul unui om de valoare! B)

p.s.

Iar soferii de Tico sofeaza in stilul lor caracteristic din cauza ca, probabil, sunt suparati ca si-au luat Tico!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dea dracii zilele trecute am ramas intzepenit cand a trecut un motor la 20 de cm pe langa mine ...

Ieri o impingeam pasnic pe moci pe dreapta carosabilului (proprietarii de comuniste stiu de ce :what: ) cand trece un 206 pe langa mine. Mi-a tras una buna cu oglinda in sold, nu stiu daca nu i-a crapat, si pe deasupra, mai ranjea ca un porc in oglinda din habitaclu la mine. B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri o impingeam pasnic pe moci pe dreapta carosabilului (proprietarii de comuniste stiu de ce  :what:  ) cand trece un 206 pe langa mine. Mi-a tras una buna cu oglinda in sold, nu stiu daca nu i-a crapat, si pe deasupra, mai ranjea ca un porc in oglinda din habitaclu la mine.  B)

Nici o problema. Numarul masinii, politie, medic legist, carnet suspendat.

Nu cred ca merita iertati!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri o impingeam pasnic pe moci pe dreapta carosabilului (proprietarii de comuniste stiu de ce  :lool:  ) cand trece un 206 pe langa mine. Mi-a tras una buna cu oglinda in sold, nu stiu daca nu i-a crapat, si pe deasupra, mai ranjea ca un porc in oglinda din habitaclu la mine.  B)

:what: sa nu iti vina sa le dai o casca in gura? :laugh:

 

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am patit si eu vara asta o chestie asemanatoare, m-a depasit unu' cind viram stinga, era sa ma dea pe jos, mi-a zgiriat carena si era sa-mi rupa oglinda. Da' nu i-am dat o casca in gura, am preferat sa-i iau banii pt reparatie :what: B) . Desi admit ca ala poate merita, nici macar n-a oprit, a trebuit sa plec dupa el, a tras pe dreapta dupa ce am urlat la el din mers ca i-am luat numarul. Oricum ma bucur ca n-am fost impulsiv, si sper ca data viitoare omu' va fi mai atent la motocicletele din trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia e clar, de ce sa nu recunosc :laugh: . Mai ales ca eram in fata lui si nu putea zice ca "nu m-a vazut" B) .

 

PS:

Ideea e alta. Mai citesc si soferii pe aici, si toti vad prima data doar fazele cu "vizite" si "casti in gura", de cele mai multe ori scoase complet din context. Si treaba asta ne face rau noua in primul rind, ca ei vor spune "domne, asta vrea sa-mi dea o casca in gura sau doo bucati cu manusile cu carbon, eu de ce dracu' sa-l feresc? " Parerea mea e ca topicul asta poate fi considerat ca o campanie de educare si sensibilizare, ar trebui sa-l luam ca atare si sa ne bucuram ca e o cale de comunicare. Cum era daca pe fluturasi scria "Atentie la motociclisti" iar pe verso "daca nu, riscati un cap in gura" :what:

 

PS2:

Teoria asta nu o aplic la taximetristi care se cred Schumacheri mioritici si conduc ca niste cizme, si altii de teapa lor. Aia fac mizerii tuturor in trafic, inclusiv soferilor. Aia merita pedepse corporale, si sint convins ca si soferii responsabili gindesc la fel :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar soferii de Tico sofeaza in stilul lor caracteristic din cauza ca, probabil, sunt suparati ca si-au luat Tico!

eu am tico. daca te vad in trafic, ti-o trag !

 

mi-ar parea bine ca la agresivitatea unora dintre voi sa vi se raspunda indoit.

 

am constatat ca in ultimii 2 ani nu am mai avut nici un fel de incident mergand pe moto datorita faptului ca sunt civilizat si-mi respect partenerii de trafic, las de la mine daca vreunul greseste (si majoritatea astora isi cer scuze ulterior !) nu sarjez, nu ma lamentez, imi pastrez ekilibrul. plus un lucru foarte bun: nu-mi mai tocesc nervii.

 

cestiunea e deosebit de simpla:

cine-i dobitoc o pateste, indiferent daca merge pe moto ori conduce o masina.

 

Doamne ajuta !

Editat de AndreiC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am constatat ca in ultimii 2 ani nu am mai avut nici un fel de incident mergand pe moto datorita faptului ca sunt civilizat si-mi respect partenerii de trafic

 

Bine dar toti ceilalalti care "si-au respectat partenerii de trafic si au mers civilizat" (eu cel putin, mai mult de 180/h nu-i dau la nipra B) ) dar tot au avut incidente inseamna ca au mintit?

Cu ce kakat am fost eu nerespectuos fata, de ex., de aia trei fraieri care au tras dreapta cand ii depaseam ca sa se dea jmekeri. Iar daca si-o luau (oricum timpul nu e pierdut) asta insemna ca eu mi-o meritam de doua ori mai mult?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postez exact ce am postat pe http://www.DaewooClub.ro

 

Nu il apar pe kelu si nici pe motociclist dar dupa ce am citit si aici si la voi pe forumuri sa incerc sa-mi spun si parerea mea.

- Culpa comuna= cei implicati in accident incalcasera legea. Nu conteaza care a fost "mai vinovat". In cazul de fata amindoi trebuiau sanctionati

- Foarte multi motociclisi incalca limita de viteza si se mindresc cu chestia asta. Uita-te de exemplu la semnaturile multor useri de pe motociclism.ro.

- Foarte multi soferi se folosesc de avantajul dat de gabaritul masinii sa stinjeneasca in trafic pe unu mai mic. Nesimtziti... ce sa le faci?

Zalmoxis are mare dreptare cind spune: neneeeee orgolii... si asta ne strica pe toti!

 

Acum pe bune nu venitzi intr-o joi in loc de "arc" pina la "palat" sa vedetzi ca nu toti au ceva de impartit cu voi ?

Editat de Shenck
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Shenck:

Eu totusi sint de parere ca prioritatea primeaza. The fact is ca domnul cu Matiz e vinovat de neacordare de prioritate, desi vazuse ca pe drumul cu prioritate vin trei autovehicole(doua masini si o motocicleta). Acolo a intervenit reflexul sau eronat, din categoria "Am timp sa ma bag" . Se pare ca nu a avut. Vina ii apartine exclusiv, nu e nici o culpa comuna. Ia uite ce a declarat chiar el (soferul) dupa accident, dar pe forumul vostru a uitat sa spuna :

http://www.sbz.ro/modules.php?name=Forums&...er=asc&start=10

Editat de Luc_zxr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.

sincer, nu inteleg de ce se mai discuta despre asta. omul a recunoscut ca este vinovat si chiar este, neacordarea de prioritate fiind mai importanta decat viteza excesiva ca abatere.

numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citisem postul inainte sa pun raspunsul asta.

Soferul matizului e "mai" VINOVAT daca vrei sa o iei asa. Am spus si in primul post,

nu conteaza cita vina are fiecare, ambi sint vinovati, ambi ar fi trebuit sanctionati.

 

Daca legea ar fi mai aspra ar fi alceva. Uite in state e o kestie (la masini , nu stiu daca si la motoare) daca ai amenzi de viteza iti creste asigurarea masinii atit de tare incit a potolit pe multi vitezomani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm am citit si eu ... si mmm: e pe la mijloc dreptatea. Si noi mergem repede ca bezmeticii si ei nu au timp sa ne vada.

 

Dar sunt momente in care nu se acorda prioritatea.

 

 

Ma bucur ca am fost totusi citat pe forumul daewoo la sectiunea accidente. Sunt vedeta B)

 

 

Uite ieri faza: veneam pe tunari pe linia de tramvai (alta banda de mers nu e ca ... sunt parcate masini) si face unul stanga pe banda mea si ... intra cu botu masinii pe sina de tramvai. M-a intrebat foarte mirat de ce claxonez si tip la el.

 

I-am spus foarte politicos ca nu puteam sa il ocolesc din cauza ca evit sa fac manevre pe sina de tramvai.

Si-a cerut scuze .. nu stia ... etc.

Mai puteam sa ii zic ceva? L-am rugat sa fie atent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shenck, bine ai venit pe forum. Tocmai ma pregateam sa-mi fac user pentru a-ti raspunde pe celalalt forum, dar uite ca te-ai miscat mia repede.

 

Acceptarea vinei se face nu la modul "dar este culpa comuna".

Asta nu e acceptare, dimpotriva.

 

NU ESTE DELOC CULPA COMUNA. Citeste mai atent ce am scris mai sus despre cel ce a facut accidentul. Este vinovat din toate punctele de vedere. Motociclistul mergea pe drumul lui, cu ce viteza vroia, neincomodand pe nimei, de aia nu este el de vina. Pur si simplu.

 

Nu putem quantifica nivelul de vina, de aia legea este destul de clara.

Stiu ca poti spune ca in cazul in care motocicleta mergea mai incet accidentul se putea evita. Corect? Corect! Dar uite cum ajungem iar la vina automobilistului, care oricum provoca o situatie nelegala, si anume neacordarea prioritatii. De aa cei ce nu acorda prioritatea, in cele mai multe cazuri sunt de vina. Ca nu ai vazut, sau ca nu ai crezut ca vine asa repede, ei bine astea nu sunt prevazute de lege. De fapt sunt prevazute, SUNT EXCLUSE. La fel cum este chestia cu neinvocarea necunoasterii legii. Se presupune ca trebuie sa o cunosti.

As mai comenta multe la ce s-a scris pe forumul vostru, dar o sa-ti raspund doar tie, fiind reprezentativ prin postura de admin.

 

Oricum, eu am sa vin joi, si sper sa largim discutia. evident vin cu Matizul, dar o sa iau si o casca la mine... hehehe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multzam pt urare!

 

Daca vi joi acum adu si un fluturash. Multi care apar pe la intilnire nu stau sa citesca tot ce e scris pe forum.

 

Hidetzi sa incheiem subiectul cit de periculosi sint soferii pe 2 sau 4 roti.

Ambele parti au nesimtzitii lor, ambele parti au oameni de calitate.

 

-------

Ai vazut faza cu BMW de politie si TICO. Pe bune am comparat taloanele BMW are aproape 200kg in plus la aceiasi cp B)

 

Respekt!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...