Sari la conținut

CHEIA !


web
 Share

Postări Recomandate

Tocmai am venit aseara (10 oct) pe Cheia de la BV si inafara de ceva balega in curbe nu am gasit nika.Pe una mai proaspata mi-a fugit fata cativa centimetri, asa cat sa ma cacao pe mine ca ma si vedeam pe jos.Din fericire era o baleguta si nu un balegoi B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am venit aseara (10 oct) pe Cheia  de la  BV si inafara de ceva balega in curbe nu am gasit nika.Pe una mai proaspata mi-a fugit fata cativa centimetri, asa cat sa ma cacao pe mine ca ma si vedeam pe jos.Din fericire era o baleguta si nu un balegoi :laugh:

 

ai avut noroc :what: ! pe sensul cheia -> brasov era jale. cred ca a mers un camion in fata noastra din care curgea motorina ca la balamuc. cu cat era curba mai stransa, cu atat era pata mai lunga si mai lata.... B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai musiu web B) , era kiar rabla aia de autotren oprita in curba aia aproape de sacele. un tovaras cu un cap tractor se oprise sa-i dea o mana de ajutor, ramasese probabil fara ulei&motorina d-aia se oprise ... n-ai vazut cum ii curgea zeama fatala de sub motor ? :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai musiu web  B) , era kiar rabla aia de autotren oprita in curba aia aproape de sacele. un tovaras cu un cap tractor se oprise sa-i dea o mana de ajutor, ramasese probabil fara ulei&motorina d-aia se oprise ... n-ai vazut cum ii curgea zeama fatala de sub motor ?  :laugh:

 

:lool: ala era nenorocitul ?!?!?? :what:

 

:laugh: imi aduc aminte de mizeria aia de camion.... din pacate nu m-am uitat atent sa vad mai multe "detalii tehnice" :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, am cazut io sambata acolo.. exact cu 3 curbe inainte de tirul ala oprit in mijlocul unei serpentine...

 

Ac de par la stanga, eram aplecat frumos, regulamentar, gaz intr-a doua, ce mai, o placere, cand, dintr-o data, buff - motorul a plecat singur la plimbare, si eu am ramas mai in urma, sa zgarii asfaltu cu membrele din dotare. Nici n-am stiut ce m-a "lovit", de-abia dupa aia am vazut dara de ulei pe care daca dadeai cu bocancul era patinoar!

Noroc ca n-aveam viteza mare si eram aplecat zdravan, asa ca n-am cazut de sus :what:

Eu am scapat usor, o vanataie pe exteriorul soldului, si mi-am scrantit degetu mic de la mana stanga (n-am nimic de-a face cu Rossi..), iar motorul si-a lasat la locul faptei un semnal si o bucata de carena B)

Noroc ca mai erau 2 baieti cu mine - mersi inca o data baieti. Ne-am intalnit la Cheia si am plecat impreuna spre Sacele. Sper ca nu cred acuma ca sint un dement, chiar nu merg tare sau inconstient, pur si simplu n-am vazut dara aia de ulei... tot timpul pe drum sint diverse pete si dungi, de culori variate, e destul de greu sa iti dai seama care e alunecoasa si care nu - sau mie mi-e greu cel putin. Oricum, e prima data cand "tolanesc" GPZ-ul, dupa vreo 6000 de km fara probleme. Imi pare rau ca s-a intamplat, dar imi pare bine ca n-a fost grav.

Altfel, drumul - pe care l-am reluat dupa "incident" - e superb, il recomand tuturor, chiar si pentru incepatori e un loc bun sa invete sa abordeze curbele, de la mic la mare.

 

Mare atentie la petele de ulei/motorina!! Daca vedeti ceva negru sau de o culoare suspecta pe jos, ocoliti sau incetiniti, e mai sigur...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu initial am crezut ca era apa (pai da ! erau siroaie & balti ! nu-mi puteam imagina ca era ulei - asa mult!!), pana in momentul in care, cand am oprit sa ne revenim cu totii din indignarea si de ce nu - uimirea ce ne cuprinsese, mi-a fost explicat ce era defapt likidul ... :what: ... nici macar atunci cand am derapat cu ambele roti (ca mai toti dintre noi) iar cel din fata mea, motociclist cu mare experienta dealtfel, a derapato-voblat in asa hal (exhibitionism, ce mai !) incat 'l-am vazut pe jos'... ulterior a recunoascut si el ca se vazuse la fel ... slava Domnului ca nu s-a intamplat nimic !

da bucs, ala era autotrenul de care vorbeam, mama lor sa le fie cu rablele lor ... asta e romania fratilor, nu se percep amenzi de mii de euro ca-n u.e. pt starea tehnica (total!) necorespunzatoare de a circula pe drumurile publice a diferitelor agregate de (cuvant urat) ... B)

Editat de AndreiC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e, noi sa fim sanatosi, ca belelele curge...

Ma gandesc totusi ca drumuri perfecte din toate punctele de vedere si care sa nu-ti solicite atentia deloc nu o sa gasim nicaieri, asa ca va trebui sa cascam ochii mai bine pe unde mergem...

Eu recunosc cinstit ca nu am vazut pata aia de ulei, decat dupa ce m-am adunat de pe jos, si ma uitam ca boul ca nu stiam de ce am cazut asa, din senin - si asta nu prea e bine, poate daca eram mai atent la carosabil o ocoleam sau macar eram constient ca e acolo. Sint mai mult suparat pe mine decat pe camionu ala defect B) da-mi trece :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cand s-a asfaltat circuitul de pe Cheia, am identificat deja 4 curbe aparte :

 

Curba "ROGER" - BTW, Roger, am studiat-o mai atent duminica si cand vii dinspre cheia spre BV curba aia incepe larg si se strange la iesire, :what: m-a surprins si pe mine oleaca dar mai aveam loc de aplecat.

 

Curba "BIG" - cand vii dinspre BV incepe in varf de panta si nu ii vazi "amploarea" , noroc ca pe exterior e spatiu liber nu parapet sau padure. Am masurat cu pasul, BiG a zburat 8 (!!!) metri pana a aterizat pe iarba, fara urmari sau avarii serioase, numai un semnal si increderea zdruncinate. :laugh:

 

Curba "Cata-M" - nu am identiifcat-o exact , dar e d-aia cu bonus caine coibanesc :laugh: , si astia pot muta cainele oriunde

 

Curba "Bucs" - si asta e ca oul kinder cu surprize, aka ulei de RABA. Naspa.

 

 

Pana acum se pare ca nu s-au inregistrat avarii cu adevarat nasoale, dar aveti grija fratilor ca mi sunt multe curbe fara nume si n-as vrea sa mai botez aici nici una B) Eu unul am deja una botezata cu numele meu pe la Lehliu, asa ca aici zic pas :lool: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul am deja una botezata cu numele meu pe la Lehliu, asa ca aici zic pas B)  :what:

Cu tot respectul, maestre.. curba de la Lehliu e intrata de mult in folclor drept "curba aia naspa, cand te duci la mare" si se numeste "Curba de la Ogoru", nu de la Lehliu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maistre tre` sa fi luat nr de la camion ca in UE pe langa o amenda de la 900 la 3000 de euroi facea si puscarie pentru ca te-ai accidentat tu in plus platea si pe aia de curatau in urma lui dar ce sa-i faci suntem in ROMANIA si Romanul nu-i educat sa-si ceara drepturile ca altfel sa-i vezi pe baieti ca mai se uita si ei ce si cum sa nu-i reclame cineva.

 

 

MAXIMA SANATATE

Editat de DCSAN20
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu regret trebuie sa te informez ca respectiva curba lehliu / ogoru mi se cuvine cu prisosinta, pentru ca am cunoscut-o in sens biblic de 2 ori.

 

prima oara cu masina cind veneam de la mare, a 2a oara cu CZ-ul la primul meu drum afara pe 2 roti. B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu regret trebuie sa te informez ca respectiva curba lehliu / ogoru mi se cuvine cu prisosinta, pentru ca am cunoscut-o in sens biblic de 2 ori.

Luati-le voi pe toate! :lool:

 

Eu nu vreau nici una .. :what: (desi as avea si eu una la activ B) , daca se pun cele din oras ..a mea e meseriasha, cu piatra cubica :laugh: )

 

A lu' Sorin e mai tare ..ca e pe Transfagarasan :laugh: "curba Sorin"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...