Sari la conținut

Tura Turcia-iraq-siria


Marcos
 Share

Postări Recomandate

Nici nu m-am intors bine din tura Ucraina/Moldova/Transnistria ca simt din nou chemarea drumului.

Am in plan Romania-Bulgaria-Turcia-Iraq (pana la Mosul)-Siria-Turcia-Bulgaria-Romania . Ca plecare, undeva prin august.

Daca mai sunt doritori ii astept :bounce:

 

Eu deja am inceput sa stresez ambasadele. La Turcia este oke, se obtine viza de la granita si costa 10 usd ( x2 pt. ca vor fi 2 intrari ), daca mobra este pe leasing trebuie procura in limba turca, am gasit deja pe cineva care face traducere :baldy: Pt. Siria a ramas sa trec maine pe la consulat, vor 2 poze, adeverinta de la serviciu si 60 euro.

Cu Iraq e putin mai complicat, vor o hartie de la MAE roman cum ca n-au nimic impotriva sa mi se elibereze viza. La Mae roman in schimb cica nu s-a dat si nu se vor da astfel de hartii, sunt major si pot sa i-au singur deciziile. Daca reusesc sa-i pacalesc, viza costa 40 USD. O sa mai merg sa ma milogesc zilele astea pe la ambasada, daca nu, am ceva informatii cum ca, contra sumei de 80 USD se poate obtine viza de tranzit direct de la punctul de frontiera ... We shall se :lol:

 

Vor fi in jur de 5000 km, eu sper la o medie de 500 km/zi, ca bani estimez la 7-800 euro (1000 euro just to be safe), ca timp 10-12 zile. As vrea sa merg cu Africa twin-ul ...

 

Later edit : Am vorbit la cabinetul cu traducerea in turca pt. leasing, costa 50 lei noi, si trebuie obtinut intai de la societatea de leasing un act cu incheiere de data certa facut la notar.

Editat de Marcos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

One step closer to Syria :bounce:

Tocmai am obtinut viza!

Rectific postul initial, viza cu o singura intrare costa 26 euro, si cea cu multiple intrari 55 euro. Pt. moto pe leasing trebuie procura tradusa in limba araba si semnata de ambasada (nenea de acolo mi-a zis ca pot face traducerea la ei :baldy: ).

Data de plecare din .ro am stabilit-o : 21 August 2007. Nu se modifica decat in caz de forta majora.

Acum mai am incepand de luni sa stresez ambasada Iraq-ului pana ori mi-or da viza or m-or impusca :lol:

post-5179-1183720110_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie la vaci...pardon...oi ca sunt multe pe acolo...

 

Cand te intorci daca mai intri in vreun patruped d-asta sa ne umpli si noua frigiderele cu carne de Turcia, Siria si Irak...

 

P.S. Vezi ca aia in Irak te vaneaza pe tine si nu tu patrupedele :bounce:

 

P.P.S. Lasa-te furat de vreun Irakian si apoi cand te recupereaza statul roman te imbogatesti dupa urma procesului, vezi vorbeste si tu cu ala care a furat ziaristii nostrii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bafta mare.... toata stima :baldy: africana face legea (face vaca direct carnatz):bounce:

din pacate am restantze ca as fi venit si eu :lol: vara asta am cam belit o :lol: am toata iarna dupa :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ca vreau sa stric cheful, dar stii ca Irak este, in continuare, in razboi? Ca numarul de morti creste, ca atentatele sunt la ordinea zilei, ca sunt lupte de gherila in orase, iar spitalele cam nu fac fata la ce e acolo? Pe unde vrei sa o iei?

Iar Siria... stat care sprijina oficial grupari teroriste. Oficial! Acum, ca roman nu m-as duce decat daca e musai, iar ca fata pe motocicleta... Nu cred ca supravietuiesc mai mult de o ora prin zona, si nu e gluma...

Editat de Ioana Suzuki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ca vreau sa stric cheful, dar stii ca Irak este, in continuare, in razboi? Ca numarul de morti creste, ca atentatele sunt la ordinea zilei, ca sunt lupte de gherila in orase, iar spitalele cam nu fac fata la ce e acolo? Pe unde vrei sa o iei?

Iar Siria... stat care sprijina oficial grupari teroriste. Oficial! Acum, ca roman nu m-as duce decat daca e musai, iar ca fata pe motocicleta... Nu cred ca supravietuiesc mai mult de o ora prin zona, si nu e gluma...

 

Pai tocmai de-aia merg in Iraq :lol: Daca totul ar fi simplu n-ar mai fi fun ... Sentimentul ala de nesiguranta este priceless :lol: Oricum, nu e dracul chiar asa de negru, nu dau aia 2 bani pe un motociclist prafuit :lol: Iar sederea mea in Iraq va fi de 2 zile, in zona kurda de nord care e considerata cea mai safe, apoi doar trec prin Mosul si fug in Siria :D Siria care de altfel e betooon :

http://wikitravel.org/en/Syria

 

 

Cat la vaci/oi, prefer un camiloi sa acrosez, sa mai diversific putin victimele :bounce: oricum am fost super ghinionist, intr-o saptamana sa am pe constiinta vaca, gasca, caine si vrabie ... Cred ca ma duc la biserica sa ma spovedesc :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt. Siria ai nevoie de CdP ?

 

Daca da, putem sa ne "unim fortele" poate obtinem un discount de la ACR :-)

 

Noi plecam pe 1 august catre Nepal (in prima faza)

 

--

Cip

http://www.zumzumzum.ro

 

Pt. Siria nu e nevoie de carnet de trecre prin vama. Nici pt. Iraq nu mai e nevoie ... So, la tura asta, plec fara el :wave:

 

In schimb la anul pt. tura pana in Kenya o sa am nevoie de el. Daca nu e prea tarziu pt. voi la anul ne putem unii fortele :lol: Atat ca probabil daca ne fac vreun discount ceva, o sa fie doar la taxa aia de 500 euro pt. emitere, dar chestia mai dureroasa cu depozitul de 200% contravaloarea mobrei (undeva la 4-6000 euro) nu cred ca ne iarta ... Si daca ne iarta ei oricum, pot aparea probleme la granita, sa nu accepte aia carnetul :lol:

 

 

Anyway, revenind ontopic, am facut planul de calatorie, obiective turistice&shit aici :

 

http://www.motoafrica.ro/page.php?5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt. Siria nu e nevoie de carnet de trecre prin vama. Nici pt. Iraq nu mai e nevoie ... So, la tura asta, plec fara el :wave:

 

In schimb la anul pt. tura pana in Kenya o sa am nevoie de el. Daca nu e prea tarziu pt. voi la anul ne putem unii fortele :lol: Atat ca probabil daca ne fac vreun discount ceva, o sa fie doar la taxa aia de 500 euro pt. emitere, dar chestia mai dureroasa cu depozitul de 200% contravaloarea mobrei (undeva la 4-6000 euro) nu cred ca ne iarta ... Si daca ne iarta ei oricum, pot aparea probleme la granita, sa nu accepte aia carnetul :lol:

Anyway, revenind ontopic, am facut planul de calatorie, obiective turistice&shit aici :

 

http://www.motoafrica.ro/page.php?5

 

 

6000Eur garantia pt africana este optimist, sa stii :-)

Noi o sa plecam pe 1 August anul asta, si o sa stam cam 6 luni, asa ca o tura in africa anul viitor nu intra in discutie.

In mare, planul ar fi cam asta: http://www.zumzumzum.ro/index.php/the-plan/

 

Bafta multa,

Cip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6000Eur garantia pt africana este optimist, sa stii :-)

Noi o sa plecam pe 1 August anul asta, si o sa stam cam 6 luni, asa ca o tura in africa anul viitor nu intra in discutie.

In mare, planul ar fi cam asta: http://www.zumzumzum.ro/index.php/the-plan/

 

Bafta multa,

Cip

 

Well, cifra de 6000 eur am luat-o din ce spuneau altii pe horizontsulimited.com ca au platit ... Acum, tot ce e posibil, eu inca nu am facut la ACR evaluarea.

As aprecia mult daca poti posta dupa ce obtii carnetul de la ACR, sa stiu si eu ce costuri ma asteapta pt. la anul :wave:

In rest mult succes cu tura, traseul pare fain :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna idee cu Siria!

 

Am fost de doua ori acolo (nu cu motorul).

Traficul este foarte dezordonat, dar isi gaseste toata lumea in haosul acela drumul. Motociclisti aproape ca nu exista (si ce sunt is de 125 conduse fara casca). Deci poti sa mergi fara casca :wave:.

Clima e foarte buna pentru motocicleta.

Am fost in toate obiectivele tale din Siria. Dupa cum vad eu, ajungi intai in Palmyra. Chiar langa ruine, la vreo 100 de metri, este un restaurant (un cort) al carui proprietar beduin vorbeste limba romana. Ruinele se pot vizita in 2 ore. Alegi ca prim obiectiv ce vrei, dar sa nu uiti sa poposesti in drum la Bagdad Cafe, care e la juma de dum intre Palmyra si Damascus.

 

Nu uita! Se negociaza tot!

 

In Damascus e interesant de vazut prima biserica crestina, Sfantul Anania, in orasul vechi, Piata Hamidia, urca-te si pe stancile de deasupra Damascusului. Merita sa petreci mai multe zile in Damascus. Cazarile sunt ieftine prin centru ( pe la 30-40 dolari)

 

La 100 de metri de castelul cavalerilor este un restaurant fain si ieftin.

 

Despre Iraq, nu stiu, nici sirienii nu prea merg acolo....le e teama.

 

Daca mai vrei info sa-mi zici!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Si uite a venit si data de 21 :lol:

Din pacate aman plecarea pana pe 22 din cauza ca azi nu am reusit sa obtin toate actele in timp util :D Mai am maine de pus o stampila pe o imputernicire la ambasada siriei (super oamenii de la ambasada :cheers: ) si o legalizare la turci.

Din pacate nu am obtinut viza de iraq, insa au mai fost oameni fara vize si au intrat. Imi incerc si eu norocul, worst case scenario o sa ma intoarca din drum, da macar in vama tot o sa pun picioru pe sol iraqian :o Totusi ma gandesc serios daca sa mai vad Mosul sau ma resemnez doar la zona kurda ... La ambasada iraqiana mi-au dat 90% sanse sa nu mai ies intreg din oras ... Sirienii au fost mai optimisti, 70% :-L Cica acolo nu numa talibanii sunt problema, inclusiv armata te opreste si te jefuieste ... Americanii trag in tot ce vad ... But we shall see ...

So, traseul a ramas asa : Romania-Bulgaria-Turcia-Iraq-Turcia-Syria-Turcia-Grecia-Albania-Serbia-Ungaria-Romania .

 

Cu putin noroc o sa am o poveste buna la intoarcere, daca nu macar o sa auziti la stiri motociclist roman dement si nebun a fost calcat de un portavion in desertul iraqian :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mane, multa bafta, drum bun, fara probleme la mobra.. si sa ne aduci si noua ceva de acolo!

Sa fie intr-un ceas bun, si pana la urma mai da-l incolo de Irak, daca nu poti intra.. in general cand ti se pun atatea piedici sa faci ceva, e mai bine sa renunti. Poate asa vrea Dumnezeu.

 

Hai! Ai grija la vaci!

Baftaz! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca te mananca RAU de tot cu Irakul

 

Stay the fuck away from it! Crezi ca daca intri in zona kurda o sa fi mai in siguranta?

Ai toate sansele sa fii jefuit. Doar nu vrei sa ramai pieton p-acolo...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut cam tarziu topicul :agree: Am fost de cateva ori pe traseul Romania-Bulgaria-Turcia-Siria-Iordania (si mai departe pana la Marea Rosie la granita cu Egipt, Arabia Saudita si Israel) cu masina si pe vremea asta a anului e cumplit, in Siria sunt peste 40 de grade la umbra. Traseul vreau sa il fac si pe moto, dar in toamna sau in primavara, sa ma sincronizez si cu cineva care mi-ar asigura cazare la Marea Rosie, daca tot ajung acolo macar sa stau si 3-4 zile la mare. Singura problema e ca nu e genul de traseu pe care sa il faci singur, e destul de periculos mai ales daca ai probleme tehnice: nu prea au motociclete serioase prin zona si nici piese de schimb.

 

Turcia se traverseaza foarte repede pe autostrazi, cu masina la mers lejer (sub 120, eram in convoi cu o dubita veche) am facut aproape 1000 km pe zi, cu motocicleta se traverseaza toata intr-o zi. Siria intotdeaua am traversat-o ziua si aproape fara opriri (OK, am vizitat Damascul de 2 ori), Iordania e OK (eram ca acasa), Israel e OK dar e mai greu de obtinut viza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai marcos, ce sa zic...asteptam sa te intorci cu bine acasa. Parerea tot aia ramane, dar macar o intaresti :agree:....

Cat despre peripetiile nasoale de care zicea pacasel, io-s convins ca o sa ai din plin. Tu esti un mare magnet pt belele, necazuri, evenimente nedorite...Capul sus si incearca macar acu' sa aplici o parte din ce-ti spuneam in ucraina,desi tare mi-e ca a intrat pe o ureche si a iesit pe amandoua.

Mult succes !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Well, tocmai m-am intors ...

Ce pot zice, sa nu va puna naiba sa cumparati gume mitas cand plecati la o tura de genul ... In Adana, in Turcia a inceput sa mi se rupa guma in mod barbar (un e-09), crampoane rupte si fisuri pana la ate ... A trebuit sa ma intorc, in Ankara n-am gasit guma sa cumpar, in Instambul am facut pana si pe fata si abia am reusit sa o repar ... Cauciucuri iar nema ... In bulgaria la granita cu Turcia mi-a adus taica-meu alta guma, dar deja sa fac din nou Turcia nu mai aveam finantari ... Asa ca de acolo am luat-o spre Grecia-Albania-Kosovo si pt ca in Serbia nu am putut intra din Kosovo am luat-o prin Macedona, Bulgaria si inapoi acas. N-am mai incercat sa intru in Serbia din Macedonia pt. ca la granita mi-am dat seama ca pe 24 august tocmai mi-au expirat talonul si numerele de leasing, so circulam ilegal , bun de dosar penal in Romania :ok: In tarile astea bine ca se uitau toti ca mata in calendar in talon :P

Well, n-am mai vazut Iraq si Siria :smoke: , da macar am facut aprox. 6500 km in 7 zile ... Romania-Bulgaria-Turcia-Bulgaria-Grecia-Albania-Kosovo-Macedonia(FYROM)-Bulgaria-Romania

 

Cand mai imi revin nitel o sa pun si poveste si poze :agree:

post-5179-1188298215_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Me thinks you're nuts. :smoke:

 

Bine ai revenit si bine ca esti intreg. :agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ai revenit mane! sanatos si intreg.

 

io unu, zic ca a fost mai bine ca nu a vrut al de sus sa intri p-acolo :bounce: .

pana una alta fiecare din noi stie ce-i face bine si ce nu.......

 

 

baga un enduro de draci si-ti trece :D

 

mai mult de-atat, il poti organiza intr-o zona de vanatoare si asa poate fi fun. nuuuuuuuuuu??????

 

 

bafta si la mai mare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...