Sari la conținut

Ducati MULTISTRADA


Drag Star
 Share

Postări Recomandate

De-ar fi sa am o a doua motocicleta , s-ar numi Ducati.

Ducati este echivalentul frumusetii.La urma urmei e o italiana.Amoreeee!

Cit priveste Multistrada, nu ar fi alegerea mea, dar din ceea ce am citit si am ascultat tinde sa devina una din cele mai de incredere motociclete.

Si oricum , uitate la un Varadero sau Transalp, comparativ" they are sooo boring".

post-67-1098907075.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dat fiind faptul ca, cuplul maxim este pe la 3-4000 ture..., este ideala pt oras,......nu am mers cu multistrada , dar a mea care e veche de 15 ani,.. ma iarta la greu...... frane, curbe pe canale, etc.! si probleme.......nexam...

.......vreau doar sa subliniez ceva.....FFFF STABILA!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din 2005 o sa apara si de 620cmc cu motor de la monster la bani aproximativi cu monsteru...............o sa fie printre primele cele mai ieftine motoare noi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

citeshte si articolul d-lui Dan Nastase din Univers Moto nr. din august sau septembrie despre excursia de peste 1000km pe Multistrada.

Se pare ca a fost deosebit de placut impresionat.

Motorul DS 1000 e de ultima generatie la Ducati si e foarte nervos.

In testele Motorrad, Ducati e una dintre firmele care nu umfla caii declarati pe hartie si dupa parerea mea ii si foloseste cum trebuie pe cei 84 CP care ii are (la ce bun cei 350CP ai unui Hoss Boss daca la toate capitolele e "batut" de o mult mai normala Hornet 900 sau sau Bandit 1200 si fara sa existe vreo comparatie cu vreun R1 sau cine stie ce alt bolid). Modelul cu motor de 620 cc este cu doar 10 kg mai usor fatza de versiunea cu motor DS1000, ceea ce dupa parerea mea o sa faca din Multistrada 620 o motocicleta de incepatori si domnishoare ... foarte curind o sa simti nevoia de o "infuzie" de CP ...

Daca iti propui sa pleci de la Bucuresti dimineatza si sa ajungi la amiaza in Baia Mare ... cred ca ai gasit ce-ti trebuie ... Multistrada DS 1000.

Exista o varianta al dracului de scumpa care va apare in 2005 ... "intzepata" la peste 90 CP (deocamdata nu se stie exact daca o sa aiba 91 sau 99) si cu ABS.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hm....la banii astia eu as lua serios in considerare un KTM 950 Adventure.Tot motor 2v, tot 200 kg,vreo 10 cai in plus, capabilitati sporite de offroad fata de Multistrada, mai agresiv , acelasi pret (diferenta max 2-300 de euroi).

 

 

Plus ca arata in felul asta: :cheers: :cheers:

KTM_950_Adventure_Silver_700p.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un concurent mai interesant mi se pare Triumph Tiger, un tourer polivalent cu influente enduro.

Motor exceptional cu 3 cilindri, 104 cai. Foarte confortabil, foarte fiabil. Mai putin orientat off-road decat KTM 950 (dar totusi mai capabil off-road decat Multistrada), dar mai bun si mai comod pe sosea.

Pretul este acelasi, dar include si coburii. Arata de asemena foarte bine (british styling...).

 

Dragos

post-67-1100854647_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

:D

Ducati Multistrada 620:

Motorul de 618 cmc mai mic cu 370 cmc decat DS 1000.

Bascula clasica (nu mai este monobrat).

Furca upside-down.

Motocicleta mai usoara cu 13 kg.

Motorul Monster cu un plus de 3 CP - 63 CP/9.500 rpm. 56 Nm/ 6.750 rpm.

Mai ieftina cu 2.900 euro = 8.400 E.

Un regal de confort performanta si manevrabilitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Axa, Ducati e de fitze mah. Nici nu se compara cu LC8.

O sa-si ia sora-mea curand o Multistrada de 620 msi o sa va scriu pareri dupa drive test. Va trebui sa o las intai pe ea sa-i faca rodaju' ca daca o iau direct la drive test .... s-ar putea sa o doara :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D

Stiu un meserias care merge aproape zilnic pe KTM de la Satu Mare la Baia Mare si inapoi numai pe albia raului. Fiind un om de bun simt nu si-a permis sa faca interventii in aceasta discutie pentru simplul fapt ca topicul se numeste "pareri despre MULTISTRADA".

Bineanteles ca supercampionii nostrii balcanici, europeni si mondiali nu s-au putut abtine sa nu se bage in seama - fiind posesori de simple pareri - sau in cel mai bun caz apropitari de KTM...

Concluzie: cel care a deschis acest topic asteapta date concrete de la cineva care a ghidonat Multistrada, LC4, LC8, eventual o adevaraciune de Husqvarna si poate exprima o parere pertinenta... despre MULTISTRADA !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am dat eu sambata cu Multistrada de 620.

Motocicleta e supermanevrabila si cuplul motorului V2 este incantator. Dupa 2 km aveam senzatia ca pot face orice cu ea.

Mai multe detalii la urmatorul drive test - dupa ce i se face rodajul. Acum nu am trecut de 5,000 ture.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D

Ducati Multistrada in "Univers Moto":

Numarul master - iulie 2003 - "Propunere polivalenta" - test-drive 1000 DS.

Nr.7 - septembrie 2004 - Un raid de 2.500 km - "Agonie si extaz".

Nr. 10 - decembrie 2004 - Drive-test - "Personalitate multipla".

Nr. 5 - mai 2005 - Noul DUcati Multistrada 620 - "Multivalente stradale".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

La Multistrada nu-mi place pozitia filtrului de ulei, e destul de expus. Nu stiu daca are scut ca accesoriu, dar asa mi-ar fi frica sa intru pe teren mai accidentat.

multistrada.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit si eu articolul din MotoLife cam de cacao nu prea am inteles mare lucru decat ca nu mergea prea bine din cauza vremi reci :lol: :lol: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...