Sari la conținut

orange county choppers!


Blackrider
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 126
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

si ca bonus ...mergi cu roata mai dezumflata :blink:

la modul serios...as opta pentru varianta soft

de acord cu tine....fiecare cu cei place.....fiecare are dreptul la alegere:) :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si mie imi plac rigidele, dar mai am nevoie de rinichi, cel putin o vreme..:blink:

 

imi place ce-a facut Klaus cu nipranu, rigid fain, avand in vedere constructia cadrului, de origine comunista.

 

am avut si ocazia sa ma dau cu un softail, si chiar cu amortizorul ala orizontal, tot nu prea amortizeaza, sau cel putin nu mi s-a parut mie, oricum am mers pe drum bun, fara gropi sau denivelari.

raman la ideea de rigid, in stilul easy rider...

 

acum de Craciun, am fost acasa si am prins reluari cu emisiunea, odata cu masina de tuns iarba, si chiar mi-a placut, mai ales cum au pus evacuarea, cum iesea de sub sa, si sunetul a iesit fain. Au idei, au cu ce le pune in practica. A, si am vazut si cu motoru' de craciun niste faze. Dar imi place mai mult masina de tuns iarba, motor neconventional, i-a dat o linie foarte retro. Si spitele triple, sau cum le zic ei, ma rog, sa le zicem spinners, sunt ok, adica mi-a placut modelul, dar obiectez la folosirea lor pe motor. Adica au cam dat-o in moda Need for Speed 2. Mai au nitzel si pun neoane sub choppere, astia de la OCC. Am vazut si in Romania un Suzuki GSXR 750 cu neoane albastre sub el, si mi s-a facut greata... mai ales de omul care avea motorul, mi s-a parut prea manelo-style; dar, deh, te pui cu baietzashii de langa blocuri? <bleah>.

 

Acuma nu condamn impopotzonarea unei motorete pana la extrem, pentru ca sunt si oameni carora le trebuie sa zicem un motor de genu GoldWing, dar pentru inima mea ramane tot un motor chopped la maxim, fara cdplayer si espresso machine, fara fax, fara ecran lcd cu radar si alte tampenii. Motoru e motor, daca vrei lux si super confort iti iei conserva dotata, nu pui cdplayer pe motor B) bleah.

 

P.S. Roby, ti-ai adus simsonu' in spania? si mai vroiam sa te intreb ceva: cum e furca aia springer de pe motoru tau? e buna, adica face fatza cum trebuie la gropi? amortizeaza bine? ca de aratat arata beton.

va salut pe toti, numa bine, si sarbatori fericite. mie anu asta mi-o adus moshu o yamaha virago de 400 necustomizata; am scos-o si azi 27 decembrie la o tura, ca e pacat de vremea asta buna sa nu ma dau...:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S. Roby, ti-ai adus simsonu' in spania? si mai vroiam sa te intreb ceva: cum e furca aia springer de pe motoru tau? e buna, adica face fatza cum trebuie la gropi? amortizeaza bine? ca de aratat arata beton.

pai este in timisoara simsonache al meu si nu il aduc aici...pt mine simsonache este prima mea iubire si istorie..am sal tin ca amintire si nam sal vind

:blink: salut si aici nu am garaj si nici nu pot circula aici cu el ca nu este omologat....si mai o faza as putea circula doar 6 luni...si mai o chestie aici as muri cu simsonul la 80 la ora nu as putea merghe...da daca as merge singur aici se circula normal cu viteza de 100 120 km la ora constant si chiar 140 .......

nu face fata si nu am unde sal tin si nu merita adus ....sta mai bine pe bar in cargo in timisoara

cit despre furca da functioneaza super bine am probato foarte bine

te salut :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca o chestie strict de romania....cati sunt la noi care isi fac singuri un cadru..?

pai sa stii ca sunt foarte multi care isi construiesc ei chopperele......si sunt multi si tio zic sigur 100 la 100 :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

De la http://www.goonblog.blogspot.com/

 

Hey, not everyone digs the Teutuls.

 

"American Chopper" may well be the biggest thing The Discovery Channel ever spoon fed the unintelligentsia, but it represents what most pisses myself, and several others I know, completely off about the current state of motorcycling. Wanna be know-nothings and the dipshits who idiolize them.

 

I've ranted, raved, and threatened violent insurrection over this bullshit prime time soap opera and it's thespian cast of mental midgets. But now I've had it. When their mechanical ineptitude and familial drama spill over into my shop; that's it. I'll say my piece and let the rest of the world decide.

 

Don't go into someone else's shop and ask them, "Should that axle go in so easy? I saw them drive them in on American Chopper. I think you've got something wrong there ..."

 

Oh, motherfucker. Get away from the tool box lest ye be smitten with the ball pein.

 

These assbags are not bike builders. In fact they're not bikers. They are, at best, bike decorators. At worst they are a pox on the nation and destined for history's dustbin as a footnote no more impressive or nostalgic than mulletts and moon pies.

 

Okay, I'm done. For now. All I really want is an awareness of the fact not everyone who rides a motorsickle, much less a harley, finds inspiration and comraderie with the drama queens of Orange County.

 

Personally, I'd know better than to perch my puckered ass on one of their trailer worthy contraptions. Just a heads up: axle shafts should never - repeat NEVER - be hammered into place. From there the mechanical and aesthetic faux pas run amuck. Like the ulcers in my lacerated innards these fucktards do nothing but piss me off. This medical annoyance, and the copious profanities I've screamed at the tube while these asshats fumble through their toolbox, has led my wife to make yet another of her great suggestions; "Hey, dumbass, why don't you change the channel."

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Cei care ati auzit de OCC ce arere aveti de ei? io zic ca is cam exagerate choperele facute de ei, si alea care merg pe o anumita tema is cam prea prea inpodobite de tot felu de chestii.

apoi ma omara emisiunea lor pt ca juma de emisiune ii cearta intre paul sr. si paul jr.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea, este ca cearta lor este constructiva....nu cred ca o fac doar de dragul show-ului. Pentru un custom, iti trebuie multa imaginatie, si de aici deriva si certurile lor, parerile sunt impartite. Chit despre faptul ca-s impopotonate cu tot felul de chestii.....chestie de gust, as zice. 0ricum, o chestie de aia , ca si timp de executie dureaza ceva, deci, nu le fac aiurea, doar le personalizeaza mai profund, altfel, ar iesi un chopper anonim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer... mie imi plac si certurile lor... mi se par sa zicem "amuzante"...

Motoarele... prea impodobite?? Sincer... mie chiar imi plac... si nu mi se par prea impodobite... ca in fond... ala e un chopper custom... pe o tema anume...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca nu sunt custom-uri in adevaratul sens al cuvantului; motoarele lor seamana mai mult cu un puzzle; folosesc componente "de serie" pe care le modifica ... cu adevarat custom sunt cele facute de la 0 (ex Scotty's Choppers Australia).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de acord cu wabbit, ei in afara de ariti, ghidon si cateva ornamente nu fabrica nimica, cadrul, le au gata, rezervorul (cea mai importanta la un custum) tot nu ei o fac, vopsitu la fel, bascula tot altii le fac.... io zic ca ar fii fost mult mai interesant dak ei or fii facut tat tat si sa mai dea si cateun sfat ce si cum se face....

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator bono
Cei care ati auzit de OCC ce arere aveti de ei? io zic ca is cam exagerate choperele facute de ei, si alea care merg pe o anumita tema is cam prea prea inpodobite de tot felu de chestii.

apoi ma omara emisiunea lor pt ca juma de emisiune ii cearta intre paul sr. si paul jr.

218023[/snapback]

 

 

Pot sa stiu si eu cate constructii ai pana acum ca sa iti permiti sa vorbesti asa.

Nici eu nu sunt fun OCC dar apreciez efectiv faptul ca lucreaza si scot ceva din atelierul lor. TU CATE CUSTOMURI AI SCOS DIN ATELIERUL TAU ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tre sal corectez un pic pe bono,intrebarea este cite suruburi ai strins tu pe un motor..sau cite tevi ai taiat la un motor ca sal modifici......???

in rest pot zice doar ca nui vad sensul topicului tau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bono :crack:

 

Problema nu se pune asa. Este dezbatuta o problema legata de un atelier care doreste sa isi vanda produsele. Nu vad care este problema ca niste "consumatori", printre care ma numar si eu, respecta mai mult pe cei care fac ceva de la 0 decat pe cei care cumpara si ansambleaza. Partea proasta este ca sunt "scosi in fata" la tv, in conditiile in care in state exista zeci daca nu sute de ateliere cu baieti mai harnici, mai plini de idei, care nu au norocul asta.

 

In alta ordine de idei daca ne-am apuca toti sa ne scoatem motoarele din atelierele proprii cred ca atelierul pe care il detii si-ar pierde obiectul de activitate.

 

Felicitari pentru ceea ce faci, jos palaria.

 

bafta :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi plac sincer. Certurile lor sunt amuzante, si contribuie la farmecul emisiunii. Cat despre motociclete... au facut unele foarte reusite, am vazut si mai bune, la alti producatori, dar si occ sunt foarte buni. Au avut totusi niste clienti importanti la theme bike-uri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator bono
Bono :crack:

 

Problema nu se pune asa. Este dezbatuta o problema legata de un atelier care doreste sa isi vanda produsele. Nu vad care este problema ca niste "consumatori", printre care ma numar si eu, respecta mai mult pe cei care fac ceva de la 0 decat pe cei care cumpara si ansambleaza. Partea proasta este ca sunt "scosi in fata" la tv, in conditiile in care in state exista zeci daca nu sute de ateliere cu baieti mai harnici, mai plini de idei, care nu au norocul asta.

 

In alta ordine de idei daca ne-am apuca toti sa ne scoatem motoarele din atelierele proprii cred ca atelierul pe care il detii si-ar pierde obiectul de activitate.

 

Felicitari pentru ceea ce faci, jos palaria.

 

bafta :D

218393[/snapback]

 

 

Bineinteles ca totul este de fapt un show de televiziune. La americani prinde foarte bine faza cu discutii controversate in familie care pana la urma se termina cu bine si totul e frumos si bla bla bla, pe urma mai e si partea cealalta la fel de bine prinde si faptul ca fac motoare tematice cu ceea ce le place americanilor, ex. motocicleta pompier dedicata pompierilor care au luptat in incidentul din septembrie, motocicleta mos craciun, motocicleta comanche dupa elicopterul american comanche si asa mai departe. Bine inteles ca in state exista cum spui tu zeci de alte ateliere care scot motociclete mult mai frumoase, dar asa cum am spus mai sus fiind un show de televiziune trebuie sa le dai americanilor pe post ceea ce le place sa vada.

 

Numai bine si multumesc pentru aprecieri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba, multa cearta shi "show"..

dar motoreta aia comandata de cei de la snap-on m'a terminat.. arata absolut dementzial, cu jentzile alea in care erau incorporate chei, etc, etc..

 

doo lincuri

1.

2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi place emisiunea si sunt de acord cu formatul ei si cu ce fac baietii aia in atelier.

 

sa nu uitam ca e un show si sincer cred ca au fost alesi ei (cu toate ca este posibil ca unii sa fie mai meseriasi) datorita imaginii pe care o au. uitati-va cum arata oamenii aia si imaginea pe care o promoveaza. la tv IMAGINEA CONTEAZA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ati vazut azi dupamasa emisiunea cu concursul de chopere? (tot pe discovery) Cum zicea englezul? Americanii sunt ansamblori de motociclete - se potriveste exact OCC-ului.

 

 

 

 

sa mai discutat de occ

/index.php?...l=Orange+County

iar Robi zicea:

INAINTE DE A PUNE ORCE INTREBARE SAU UN NOU TOPIC,  sa CAUTATI PRIN TOPICURI RASPUNSUL LA INTREBAREA VOASTRA SI DACA NU GASITI UN RASPUNS  -------DESCHIDETI UN TOPIC CU INTREBAREA RESPECTIVA

190077[/snapback]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vai vai, cat m-ati certat, mai bine nu faceam topicu.

mai bono io nu ziceam ca lucreaza naspa.. sau nu se pricep la cea ce fac, ci ma cam inerveaza certurile atate inutile din emisiune, i difuzat de discovery, ar trebui sa fie ceva stintific, nu ca sa ne amuze nu? cel putin io asa cred

si ce numi palce la motoarele lor, cum am zis is prea impodobite, singurele motoare de la ei caremi plac ii comanche'ul si ala vodoo(cu plasa de paianjen....). si celelalte is frumoase dak ar da jos din accesoriile alea (de ex, motoru facut pt snap on ... are remorca aia, io nu inteleg dece drak o montat acea remorca cu aparatu de sudura? stiu ca vor sa promoveze firma cui iau facut motoru da totusi...)

 

si bobo sa stii ca si io am lucrat la motoru meu si inca tat aia o fac ca tat nu merge, sa nu crezi cas paralel cu mecanica sau ceva... intradevar nu am incerca si nici nu vreau so chopperesc ca noah ii un etz si nu cred ca ar iesi ceva frumos din el, la ce m-am gandit io e s-o fac sa arate cat mai a unei motor de teren :crack: ii shimb telescoapele fata, bascula... na da deja astai offtopic

 

toate cele bune si asfalt uscat tuturor :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...