Sari la conținut

Scuteristii Fara Permis - Aveti Cuvantul!


aax94
 Share

Postări Recomandate

De ce deschid acest topic? Pentru ca mi se pare ca in loc sa ne civilizam in trafic, parca ne stricam de tot....

Sint convins ca sunt si motociclisti care fac tampenii in trafic dar, precum scuteristii rar vezi...

Nu vreau de aici sa cream polemici si "razboi" Motociclisti Vs Scuteristi, ci doar sa dezbatem cateva probleme, in ideea ca poate tragem ceva concluzii in favoarea tuturor.

 

1. Sa fie oare lipsa permisului cauza indiferentei in trafic? Cand zic asta ma refer la faptul ca nu au ce sa riste si nu au elementara legislatie in cap.

2. E normal sa pilotezi in bustul gol prin oras? Ca la noi se pare ca deja este o moda...

3. Chiar este asa de greu sa se poarte minimul de casca pe cap?

4. Conduita preventiva in trafic nu exista la 90% : depasiri pe dreapta in curba, 90km/h pe zebra cu pietoni, prioritati ce sa mai zic...=0, sensuri unice?...ce sunt alea?, etc. Lista poate sa continue la infinit.

5. Tupeul ca dupa ce o zbarcesti in trafic sa fii tot tu ala cu gura mare... (am atras atentia unuia care a zburat cu 90km/h cu scuterul pe langa mine pe zebra (eu asteptand la zebra ca era plina de oameni)... Ceva mai incolo trasese pe dreapta. La intrebarea mea daca realizeaza ce a facut a venit si raspunsul: "Da si ce!". Apoi eu am plecat, si nu s-a lasat pana nu mi-a dovedit el mie ca poate sa ma depasasca (eu avand 55km/h) Mentionez ca nici macar o amarata de casca nu avea...)

6. VARSTA!!!! Ce hal de parinti dau drumul la copii de 12-13 ani cu scuterul in trafic? Personajul sus mentionat nu cred ca avea 14-15 ani...

7. Nu mai spun de cate ori am vazut cate 3-4 pe un scuter (si ii mai dadeau si forja).

 

Problema de baza a acestor personaje este ca pot sa ne ia si pe noi dupa ei in trafic nu doar sa se accidenteze pe ei si pasagerele minore cu buricul gol (ca asta nu ar fi nici o problema). Ca sa nu mai spunem ca se mai poate alege si vre-un sofer cu dosar penal pentru omor din culpa pentru ca a dat peste vre-un imtresionist fara casca care depasea in curba dreapta, pe partea dreapta pe cei 40 de cm ramasi liberi....

Una peste alta, este trist ce se intampla si ar trebui sa fie un SOS pentru toti.

Cei care va stiti in situatiile mai sus mentionate mai ganditi-o de doua ori ca sunteti prea tineri ca sa muriti din inconstienta. Poate cineva va asteapta totusi acasa... :rusinica:

 

Asfalt uscat tuturor si hai sa facem sa fie bine pentru toti in trafic, ca la varsta voastra nu cred ca pierdeti afacerile daca nu va grabiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 68
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Scuteristii nu au ExperientA!Si mai sunt si inconstientii(se apropie de intersectie si tot in 70-80 o tin...Am vazut)Iar de echipament numai vb ca la cat de prostii sunt unii..''Ba vere mi e cald numai iau casca..'''nu se gandesc la ce riscuri se supun cnd urca pe scuter..Iar cei care nu poarta casca aia nu se mai numesc nici scuteristi nici motociclisti..aia sunt idioti!se plimba de fitze si figuri..atat am avut de spus...Salutari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poi sunt multi pici care au scuter si nu au nici macar o boaba de legislatie in cap...plecam acum vreo 1 luna in selgros si pe la un semafor trece unu cu un scuter pe margine dar nu mai avea loc si sa oprit direct in dreptu masinii mele.Iam zis:Ai ma 16 ani ??? La care el: Da!Normal!De ce sa nu am ??? Avea saracu copil un gat de porumbel daca avea 12-13 ani era bine de abia tinea scuteru drept si mai avea si p unu in spate...bine ca avea casca...daia care e doar plasticu are nici un cm de burete in ea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar ce ziceti de 3 sau chiar 4 pe un amarat de scuter? Ii vezi cum iasa seara de dupa blocuri zicand ca atunci nu ii prinde politia, fara nici un echipament....nici macar casca aia de plastic fara burete.... fara se le pese de ceilalti din trafic si fara sa posede regulile de baza de circulatie. Asta da pericol!!!

Sofati cu grija!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda..........este trist ceea ce se intampla in trafic.......o parte din vina apartine autoritatilor pentru ca nu-i sanctioneaza cum trebuie pe cei care circula neregulamentar (casca, numere, far aprins, respesctare reguli de circulatie..............etc), dar nu numai scuteristii nu respecta legea.....in general tiganii, golanasii, baietii de cartier......acestia sunt adevarata cauza..........scuter sau moto furat.........fara permis, bustul gol, papuci...........si in rest cum o fi norocul. Am vazut destui pe motoare puternice (cine stie de unde-s furate si alea) mergand pe stradute fara macar sa se asigure atunci cand intra intr-o intersectie mai mica si de obicei necirculata. In fine.......daca politia ar lua cu adevarat masuri, poate traficul ar fi mai linistit......si ar trebui sa inceapa cu targul Vitan si sa-i aresteze pe toti care vand scutere furate, dar sigur au si ei o paine de mancat de acolo. Suntem in Romania cumva? :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu rugamintea ca cei care posteaza si nu au permis si nici cursuri de legislatie sa dea si cateva argumente pro sau contra acestei stari de fapt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor moralisti, imaginati-va Bucurestiul plin de scutere pilotate in maniera de "sofer de Duminica". Nu va inteleg corect rationamentele: parca ati imbatranit brusc cu totzii! Sau puteti face un experiment: luati un scuter si mergeti cu el prin Buc si veti vedea ca nu va lasa inima sa stati ore in sir pe la stopuri puse aiurea si nesincronizate sau sa va pierdeti timpul prin intersectii blocate.

Sunt si exagerari din partea scuteristilor, este adevarat, dar eu ii intzeleg. Iar faza cu bustul gol iar n-am intzeles-o...adica de ce biciclistii ar avea voie si scuteristii nu? Doar pt ca fac mai mult efort?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai aax94 dar daca poarta casca cine le mai vede freza??doamne fereste...cum sa nu atraga ei privirile femeilor...In legatura cu varsta de 16 ani...nu prea inteleg de ce neaparat aceasta varsta...nu ma intelegeti gresit...trebuie o limita de viteza,dar sa fim seriosi,in ziua de azi aproape oricine isi permite u scooter...eu zic ca ar trebui sa se deie un test(legislatia)indiferent de varsta,pentru ca daca esti capabil sa iei acel test logic ar trebui sa te descurci si in trafic.!!

NUMAI BINE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar ce ziceti de 3 sau chiar 4 pe un amarat de scuter? Ii vezi cum iasa seara de dupa blocuri zicand ca atunci nu ii prinde politia, fara nici un echipament....nici macar casca aia de plastic fara burete.... fara se le pese de ceilalti din trafic si fara sa posede regulile de baza de circulatie. Asta da pericol!!!

Sofati cu grija!!!

 

hahaha...ca in Sicilia...mi-a povestit cineva care a fost pe acolo ca vedea cate 5 insi urcati pe un scuter.... :rusinica: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In legatura cu varsta de 16 ani...nu prea inteleg de ce neaparat aceasta varsta...nu ma intelegeti gresit...trebuie o limita de viteza,dar sa fim seriosi,in ziua de azi aproape oricine isi permite u scooter...eu zic ca ar trebui sa se deie un test(legislatia)indiferent de varsta,pentru ca daca esti capabil sa iei acel test logic ar trebui sa te descurci si in trafic.!!

NUMAI BINE

 

uite tocmai daia trebuie varsta de 16 ani ... ptr ca sunteti imaturi si totodata habar n-aveti ce inseamna varsta asta ... inseamna raspundere limitata ...stiti si voi, tu si raducu ce inseamna asta?ia bagati un search sau intrebati pe mami si tati ..si reveniti

 

 

curs/permis , inmatriculare si casca ... gresesti,acumulezi puncte ramai fara permis ...simplu,cine n-are...la puscarie!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate 100% cat si colegul cu baietasii de cartier sau cei de bani gata, care nu putini au pus mana direct pe motoare sub 18 ani (ex: zona Floreasca - Dorobanti)

 

1. Sa fie oare lipsa permisului cauza indiferentei in trafic? Cand zic asta ma refer la faptul ca nu au ce sa riste si nu au elementara legislatie in cap.

 

Cu siguranta asta este prima problema.

Din punctul meu de vedere ar trebui sanctionati toti cei care nu au cursul de legislatie, iar sanctiunea sa duca chiar pana la confiscarea vehiculului (daca acesta ii apartine) pana la absolvirea cursului.

 

Deja s-au inceput (cel putin in Bucuresti) oprirea scuterelor pentru lipsa de numere, asigurare, de casca nici nu mai zic ca atunci cand esti vazut fara te-a si oprit.

 

Partea cu bustul neprotejat insa imi pare cam exagerata avand in vedere ca multi nu pot depasii viteze de 60-70km/h in trafic, iar portul unei armuri sau a unei haine devenind total inconfortabila datorita temperaturii.

 

In cazul castilor nici eu nu sunt de acord sa nu se poarte cum nu sunt de acord nici cu nefolosirea pozitiei in timpul mersului.

 

Mai pot sa adaug ca atunci cand depasesti prin dreapta esti mai sigur decat pe stanga, asa ca nu condamn acest lucru, doar ca intradevar trebuie prudenta.

Eu unul am intalnit multi soferi care atunci cand am depasit in curba pe partea stanga (ma refer aici la intersectii) au incercat sa ma scoata cat se poate pe exterior, ba mai mult sa ma sicaneze.

In general instinctul unui conservar cand te vede in dreapta este sa te fereasca, cei care au B stiu :rusinica:

 

Ar mai ramane partea cu "maradona" sau lipsa de respectare a semnelor si a traficului (ex treceri de pietoni, sens unic), care este cea mai grava si ar trebui respectata

 

Cam asta ar fi parerile unui scuterist de Bucuresti care incearca pe cat posibil sa respecte legea si sa nu faca "maradoneli in trafic"

 

In final mai trebuie sa adaug faptul ca nu sunt de acord cu purtarea vestei reflectorizante pe timpul noptii ceea ce mi se pare aberant total.

Stiu ca este riscant pe 2 roti, dar consider absurda aceasta prevedere, aici stiind ca am stop si casca pe cap si cam greu sa nu fiu recunoscut noaptea.

 

Asfalt uscat la toata lumea si multa grija si binenteles acceptarea concesiilor pentru o mai buna convietuire in trafic, asta insemnand inceputul de civilizatie. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor

 

Parerea mea e ca principala cauza a ceea ce se intampla este politia romana fara nici un semn de intrebare.Daca nu s-ar mai merge pe pile sau daca atunci cand ar prinde pe X sau p Y fara casca sau cu ceva neinregula ar aplica legea strict ca la carte nu cu hai da-mi atata si te las sau sun pe tata care e var cu procurorul nu stiu care si el ma scapa.Dupa o perdioada de timp in care s-ar respecta regula ca la carte , din partea domnilor politisti , eu va spun ca ar scadea foarte mult numarul celor fara casca , fara cunostinte de legislatie , fara moped inregistrat si ce se mai "poarta".

 

A doua cauza sau al doilea factor , parerea mea , este lipsa de experienta in controlul unui vehicul motorizat. Majoritatea care isi iau un moped si nu au circulat in viata lor cu un vehicul motorizat pe un drum public, ci doar cu o bicicleta , ies direct in trafic .

Cum spune tatal meu , e usor sa mergi cu 100 , e usor sa mergi cu 80-90 , astat orice prost este in stare , dar mai greu este sa tii motorul sub control sa stii cum sa reactionezi in situatii critice , sa prevezi un viitor accident sau o viitoare neplacere.

 

Eu sunt de parere ca mai mult conteaza practica decat teoria , cum zicea cineva mai sus ca daca ai absolvi acel curs de legislatie esti in regula sa circuli pe drumurile public si ceva si mai grav , chiar daca ai avea mai putin de 16 ani.

Parerea mea ca varsta de 16 ani este obligatorie ca incepand de atunci , ai un simt al raspunderii mai dezvoltat , ai o viteza de reactie si de gandire mai mare iar in situatii critice nu te "blochezi" sau nu stii cum sa reactionezi plus ca din cate stiu de la varsta de 16 ani poti raspunde in fata legii .

 

Echipamentul de protectie in afara de casca , care este cea mai importanta , nu mi se pare necesar la un moped care rareori depaseste 60-70 km/h .La o caldura de 40 de grade cat sunt acum afara eu zic , ca este aproape imposibil sa faci fata acelui echipament.

 

Casca salveaza viata , dar echipamentul te scuteste de niste julituri , care mai apoi se vindeca.

 

Cat despre vesta de protectie in timpul noptii mi se pare o prostie , cel putin pentru scutere , care nu se poate spune ca pe timp de noapte nu se vad.Sunt de acord a o purta unul care are de ex. un piaggio ciao sau modele asemanatoare ale caror stopuri nu lumineaza mai tare decat o lanterna proasta.

 

Numai bine :rusinica: si asflat uscat :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda fiecare cu parerea sa...va zic eu ca din cauza multor rromi (sa nu dau dovada de rasism si sa zic tigani) trag multi dintre noi. Nu mi se pare foarte inteligenta chestia cu 16 ani, chiar este o porcarie. Unii dintre noi pot fi foarte maturi, personal ma consider mai matur ca multi care au carnet dupa aici, si poti sa ai simtul raspunderii si de la 8 ani daca ai capul pe umeri (doar ca atunci nu-ti permite fizionomia sa mergi pe scuter). Nu v-ati intrebat nici1data de ce in tari precum italia nu este limita de varsta, doar carnet, sau ca in tari ca america poti lua B-ul de la 16 ani? De ce? Se considera mai destepti ca noi...si in legatura cu prostia sub 16 ani, vorbiti in numele vostru nu ii jigniti pe toti.

 

Nu va inteleg cu pieptul gol si cu papucii, cat timp nu-i obligatoriu, de ce tre sa mergi cu armura pe tine? Personal merg uneori in papuci, in pieptul gol nu, nu-mi permite fizicul :cheers: Eu zic ca nici casca n-ar trebui sa fie obligatorie (nu ma luati in nume de rau, eu nu pot sa merg pe scuter fara casca, m-am obisnuit cu ea), fiecare face ce vrea cu viata sa.

 

Cu vesta, desi e o prostie, nu e gandita rau. Avand in vedere ca noi avem scutere nu mopede (cu pedale) nu ar trebui sa purtam vesta, aceata lege e facuta doar pentru caprele care n-au nici macar semnalizari. E o masura de precautie in plus, a.i. chiar si cel in stare de ebrietate sa te vada.

 

CONCLUZIA: din cauza unor oameni imaturi, avem toti de tras, si eu urasc basinosi care umbla fara casca, descheiati la camasa, chiar si in papuci :rusinica: dar asta e, pana nu musca din asfalt nu se invata minte...daca si atunci, nu se stie sigur

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inlegatura cu vesta si mie mi se pare exagerat putin sa te onlige , dar pe de alta parte este foarte folositoare si uneori isi merita efortul. Daca nu mergi alfite pe bulevard ,si ai iesit cu tb sau ca vrei sa te limbi nu vad cu ce te dereanjeaza o vesta reflectorizanta . Pe timp de noape o sa iasa n evidenta vesta mult mai repede decat stopul de pozitie.

Eu merg intotdeauna cand se insearaza cu vesta pe mine, si mergfe pe motor. Nu ma deranjeaza si ma simt mai in siguranta.

 

In ceea ce priveste echipamentul eu si acum la 40 de grade merg cu el pe mine si intradevar transpir dar cand ajung la destinatie beau 1 l de apa si sunt ok, si nu depasesc 80-85 km/h prin orash si e suficent .

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de 80-85 km/h :cheers: te lauzi ca faci asa ceva...Unii dintre voi aveti 16 ani, n-aveti carnet, si radeti de altii ca sunt basinosi, si nu va gandti la voi. Dintre toate greselile pe care le-ati mentionat mai sus, nu e nici una mai grava decat scoaterea limitatorului. Mai bine nu port casca, dar stiu ca merg cu 45 blana. Cad, nu mor, am cazut dupa bicicleta la 40 km/h si nu am avut nimic.

 

Asa ca lasati alte basini, si respectati legea, doar va dati mari ca asta faceti.

 

Bafta :rusinica: !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de 80-85 km/h :cheers: te lauzi ca faci asa ceva...Unii dintre voi aveti 16 ani, n-aveti carnet, si radeti de altii ca sunt basinosi, si nu va gandti la voi. Dintre toate greselile pe care le-ati mentionat mai sus, nu e nici una mai grava decat scoaterea limitatorului. Mai bine nu port casca, dar stiu ca merg cu 45 blana. Cad, nu mor, am cazut dupa bicicleta la 40 km/h si nu am avut nimic.

 

Asa ca lasati alte basini, si respectati legea, doar va dati mari ca asta faceti.

 

Bafta :rusinica: !

BA, cazi pe scari la 1 la ora si mori , ce dracu nu intelegeti ? ia sa cadeti voi in tricou si slapi cu scuteru pe asfalt la 50 sa vedeti cum va faceti.Nu zic ca sa mergeti imbracati tot timpul,mergeti cum vreti din partea mea ca o faceti pe pielea voastra da` nu mai vorbiti prostii p-aici cum ca nu patesti nimica daca , cazi la 40 si alte ineptii dastea...

ce e asa greu sa intelegeti ca pana la 16 ani nu aveti niciun fel de raspundere in fata legii?de la 16 ani aveti raspundere limitata si de la 18 raspundeti total si neconditionat in fata legii ... de ce sa intre tactu` la puscarie cand tu un copil prost de 15 ani calci oamenii pe trecere si ii omori?lasa fratie,la 16 ani tactu` plateste amenda si tu te duci frumos la scoala de corectie...te rezolva baietii acolo de nu`ti mai trebe nici apa..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de 80-85 km/h :cheers: te lauzi ca faci asa ceva...Unii dintre voi aveti 16 ani, n-aveti carnet, si radeti de altii ca sunt basinosi, si nu va gandti la voi. Dintre toate greselile pe care le-ati mentionat mai sus, nu e nici una mai grava decat scoaterea limitatorului. Mai bine nu port casca, dar stiu ca merg cu 45 blana. Cad, nu mor, am cazut dupa bicicleta la 40 km/h si nu am avut nimic.

 

Asa ca lasati alte basini, si respectati legea, doar va dati mari ca asta faceti.

 

Bafta :rusinica: !

Asa e ai dreptate...

 

Sa iti dau un exemplu , am cazut la 30km/h si am dat cu casca de asfalt , daca nu aveam casac ce faceam?

 

NU ti se pare inteligenta chestia cu 16 ani? Da nici mie nu mi se pare inteligenta chesti cu 16 ani si curs de legislatie sa treceti voi pe rosu si sa faceti numai prostii in trafic, cand ma gandesc ca eu/altii am invatat o luna sau poate si mai mult ca sa putem lua permisul si sunt sigur ca prima data cand o sa fiu vazut de politist ca trec pe rosu o sa raman fara permis o luna.

Personal as da o lege ca la 49cc sa trebuiasca permis categoria A1 sau ptr cei care au B sa poata conduce fara permis..

 

Sunt sigur ca unul care are permis este mult mai constient ca poate ramane fara el din cauza unu cacao de Rosu care poate sta in medie 40-80 de secunde. GRABA STRICA TREABA.

 

Aici nu m-am referit la toti in general , m-am referit la tine si cei care incalca frecvent regulile cu 49cc.

Am avut si eu scuter inainte de 16 ani dar nu faceam ce faceti voi, am purtat mereu casca, nu am trecut pe rosu, si nu imi faceam de cap prin oras, acordam prioritate .etc Ptr cei care nu cred am martori.

Poate ca atunci mergeam mai preventiv decat acum cand am permis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ha ha ha :rusinica: esti hilar domnule Reverse...eram sigur ca vei fi primul care comenteaza :cheers: Dupa parerea mea, mai baga calciu la oase ca te rupi prea repede. Am cazut de 100X mai mult ca tine (in general, nu dupa scuter) si am avut tot de 100X mai multe ghipsuri ca tine...asa ca imi cunosc limitele. E logic ca viteza de 50km/h nu e letala nu? De-aia e interdicita in oras de 50, de-aia sunt limitate mopedurile la 45, pentru ca aia "prostii" din parlament au gandit ca multi idioti ca noi o sa cada dupa ele...

 

Din ce-ai zis tu la inceputul postului cu scarile, daca iau viata asa, trebuie sa ma mut intr-o camera cu perne. Poti sa mori si cand te c*ci de la cat incerci sa-l dai afara, sau poti sa mori si inecat cu propria saliva. Sincer...nu inteleg ce ai cu slapii? Ultimul lucru la care ma gandesc cand cad dupa scuter este grija pentru gleznele mele. Politia rutiera dupa motoare poarta cizme de viteza si geci de piele? Poate doar in america...

 

Daca faza cu "copil prost de 15 ani" a fost cu dedicatie iti spun ca sunt mai matur ca tine cu mult mai mult. De unde trag concluzia asta: felul in care vorbesti. Cei intelepti (cum te consideri tu) dau sfaturi calmi, pe un ton frumos, nu ca tine. Tine minte, ca si in dragoste varsta nu conteaza :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Reverse ai dreptate,Costy ai dreptate,Rolly ai mai putina dreptate(cazi d la 40 t arzi p asfalt la piele d t ia draci,vezi k sunt nishte poze p forum la accidente si lesini d c vezi acolo)

Faza cu 16 ani ii dau dreptate si nu-i dau dreptate(degeaba pui u sa ai 16 ani dak ala kre gandeste viteza viteza viteza,d la 15 ani nu cred k s skimba pana la 16,nu zic sa nu mergi tare da la drumuri lungi,mergi in oras peste 70 sa zicem,nu iti inkipui k iese un caine in fata,ce ai facut ai mers tare,iti canta popa,poate scapi)

Bafta :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ha ha ha :rusinica: esti hilar domnule Reverse...eram sigur ca vei fi primul care comenteaza :cheers: Dupa parerea mea, mai baga calciu la oase ca te rupi prea repede. Am cazut de 100X mai mult ca tine (in general, nu dupa scuter) si am avut tot de 100X mai multe ghipsuri ca tine...asa ca imi cunosc limitele. E logic ca viteza de 50km/h nu e letala nu? De-aia e interdicita in oras de 50, de-aia sunt limitate mopedurile la 45, pentru ca aia "prostii" din parlament au gandit ca multi idioti ca noi o sa cada dupa ele...

 

Din ce-ai zis tu la inceputul postului cu scarile, daca iau viata asa, trebuie sa ma mut intr-o camera cu perne. Poti sa mori si cand te c*ci de la cat incerci sa-l dai afara, sau poti sa mori si inecat cu propria saliva. Sincer...nu inteleg ce ai cu slapii? Ultimul lucru la care ma gandesc cand cad dupa scuter este grija pentru gleznele mele. Politia rutiera dupa motoare poarta cizme de viteza si geci de piele? Poate doar in america...

 

Daca faza cu "copil prost de 15 ani" a fost cu dedicatie iti spun ca sunt mai matur ca tine cu mult mai mult. De unde trag concluzia asta: felul in care vorbesti. Cei intelepti (cum te consideri tu) dau sfaturi calmi, pe un ton frumos, nu ca tine. Tine minte, ca si in dragoste varsta nu conteaza :cheers:

 

esti mai prost decat credeam ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ha ha ha :cheers: esti hilar domnule Reverse...eram sigur ca vei fi primul care comenteaza :finger: Dupa parerea mea, mai baga calciu la oase ca te rupi prea repede. Am cazut de 100X mai mult ca tine (in general, nu dupa scuter) si am avut tot de 100X mai multe ghipsuri ca tine...asa ca imi cunosc limitele. E logic ca viteza de 50km/h nu e letala nu? De-aia e interdicita in oras de 50, de-aia sunt limitate mopedurile la 45, pentru ca aia "prostii" din parlament au gandit ca multi idioti ca noi o sa cada dupa ele...

 

Din ce-ai zis tu la inceputul postului cu scarile, daca iau viata asa, trebuie sa ma mut intr-o camera cu perne. Poti sa mori si cand te c*ci de la cat incerci sa-l dai afara, sau poti sa mori si inecat cu propria saliva. Sincer...nu inteleg ce ai cu slapii? Ultimul lucru la care ma gandesc cand cad dupa scuter este grija pentru gleznele mele. Politia rutiera dupa motoare poarta cizme de viteza si geci de piele? Poate doar in america...

 

Daca faza cu "copil prost de 15 ani" a fost cu dedicatie iti spun ca sunt mai matur ca tine cu mult mai mult. De unde trag concluzia asta: felul in care vorbesti. Cei intelepti (cum te consideri tu) dau sfaturi calmi, pe un ton frumos, nu ca tine. Tine minte, ca si in dragoste varsta nu conteaza :cheers:

Limita de viteza in oras este 50km/h, scutere limitate la 45km/h? :rusinica: Cate scutere limitate la 45 fix stii tu?

Stim acum faci ep atotputernicul, nu uita cu soarta nu te joci.

Poti observa ca te lupti cu morile de vant, esti singurul de 15 ani care a sarit in sus.Daca as avea acum 15 ani nu as mai comenta nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa e ai dreptate...

 

Sa iti dau un exemplu , am cazut la 30km/h si am dat cu casca de asfalt , daca nu aveam casac ce faceam?

 

NU ti se pare inteligenta chestia cu 16 ani? Da nici mie nu mi se pare inteligenta chesti cu 16 ani si curs de legislatie sa treceti voi pe rosu si sa faceti numai prostii in trafic, cand ma gandesc ca eu/altii am invatat o luna sau poate si mai mult ca sa putem lua permisul si sunt sigur ca prima data cand o sa fiu vazut de politist ca trec pe rosu o sa raman fara permis o luna.

Personal as da o lege ca la 49cc sa trebuiasca permis categoria A1 sau ptr cei care au B sa poata conduce fara permis..

 

Sunt sigur ca unul care are permis este mult mai constient ca poate ramane fara el din cauza unu cacao de Rosu care poate sta in medie 40-80 de secunde. GRABA STRICA TREABA.

 

Aici nu m-am referit la toti in general , m-am referit la tine si cei care incalca frecvent regulile cu 49cc.

Am avut si eu scuter inainte de 16 ani dar nu faceam ce faceti voi, am purtat mereu casca, nu am trecut pe rosu, si nu imi faceam de cap prin oras, acordam prioritate .etc Ptr cei care nu cred am martori.

Poate ca atunci mergeam mai preventiv decat acum cand am permis.

 

Costy...nu ma cunosti. Te rog nu ma jigni fara argumente. Pot sa pun pariu ca circul mai prudent ca tine, si asta nu ca vreau neaparat, ci din teama. Exemplu: nu ma bag la schimbarea benzilor, mi-e frica de ce vine din spate. Si ca sa sti si tu, si restu, eu merg in oras cu 30km/h. Am mai zis si in alte topicuri, ma consider cat de cat cu capul pe umeri, circul foarte cuminte. Eu incerc sa zic aici ca nu trebuie sa fim bagati toti in acceasi oala. In legatura cu permisul...crezi ca mie nu mi-e teama de amenda? N-am chef sa incasez asa mereu 2-3 milioane. Cu carnetul de...pentru unii o fi mai greu. Meseria se fura, nu se invata :rusinica:

 

Pentru mine carnetul ala e doar un carton, care poate fi luat cu pile (cunosc multe cazuri: o mama de-a unui tovaras a platit nu stiu cate milioane ~ 15 si a luat B-ul, nu stie nici care e ambreiajul) Daca aveti carnet clar nu sunteti superior. Eu circul ilegal, dar macar stau in banca mea :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor moralisti, imaginati-va Bucurestiul plin de scutere pilotate in maniera de "sofer de Duminica". Nu va inteleg corect rationamentele: parca ati imbatranit brusc cu totzii! Sau puteti face un experiment: luati un scuter si mergeti cu el prin Buc si veti vedea ca nu va lasa inima sa stati ore in sir pe la stopuri puse aiurea si nesincronizate sau sa va pierdeti timpul prin intersectii blocate.

 

jura-te :rusinica: :cheers: :cheers:

eu m-am dat 2 ani cu scuterul prin bucuresti si "m-a lasat imima" sa stau la toate stopurile, sa dau prioritate etc.

 

:finger: :blink: :D

 

 

 

 

 

==================

 

off topic: daca mai continuati cu atacurile alea personale si mai sunteti off topic va luati warn sau altele mai rele :hug: :hug: :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Costy...nu ma cunosti. Te rog nu ma jigni fara argumente. Pot sa pun pariu ca circul mai prudent ca tine, si asta nu ca vreau neaparat, ci din teama. Exemplu: nu ma bag la schimbarea benzilor, mi-e frica de ce vine din spate. Si ca sa sti si tu, si restu, eu merg in oras cu 30km/h. Am mai zis si in alte topicuri, ma consider cat de cat cu capul pe umeri, circul foarte cuminte. Eu incerc sa zic aici ca nu trebuie sa fim bagati toti in acceasi oala. In legatura cu permisul...crezi ca mie nu mi-e teama de amenda? N-am chef sa incasez asa mereu 2-3 milioane. Cu carnetul de...pentru unii o fi mai greu. Meseria se fura, nu se invata :rusinica:

 

Pentru mine carnetul ala e doar un carton, care poate fi luat cu pile (cunosc multe cazuri: o mama de-a unui tovaras a platit nu stiu cate milioane ~ 15 si a luat B-ul, nu stie nici care e ambreiajul) Daca aveti carnet clar nu sunteti superior. Eu circul ilegal, dar macar stau in banca mea :cheers:

Nu te cunosc dar cum ai sarit de c*r in sus te simti grav cu musca pe caciula.

Si pentru min carnetul ala este doar un carton, dar cu ala fac multe, merg fara griji, nu am belele daca ma opreste politia.

Ba daca avem carnet suntem clari superiori intre mine si tine, este ca eu am carnet si tu nu. Poate ca daca ai fi in Bucuresti ti-ai dori permis. Intreabal pe Marius45JML ca stie cateva cazuri in care scuteristii au luat un mic dosarel.

 

jura-te :cheers: :finger: :blink:

eu m-am dat 2 ani cu scuterul prin bucuresti si "m-a lasat imima" sa stau la toate stopurile, sa dau prioritate etc.

 

:D :hug: :hug:

==================

 

off topic: daca mai continuati cu atacurile alea personale si mai sunteti off topic va luati warn sau altele mai rele :ok: :D :D

Pai "TU" esti mai invarsta , lui ii fierbe sangele daca sta la semafor.

 

EU i-as arde instant pe scuteristii care trec pe rosu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...