Sari la conținut

Nesimtirea Scuteristilor


mache
 Share

Postări Recomandate

Salut...

 

Primul meu post aici pe forum e in calitate de sofer...

 

O sa postez aici o "patanie" care efectiv m-a enervat si as vrea sa aflu ce parere aveti si daca ati intampinat astfel de situatii sa le scrieti aici...

 

Ma plimbam acu cateva seri (~12:10 AM) dinspre Buftea spre B si vad la un moment dat o lumina puternica in retrovizoare... mi-am dat seama ca era ceva pe doua roti si-am zis sa-l las sa ma depaseasca ... pun 2 sec avaria sa vada desteptul ca ma rupe cu lumina si dup-aia incetinesc ... cand dau sa franez ceva mai mult (sa vad ce era cu respectivul din spatele meu si de ce nu ma depaseste) ghiciti ce vad : un chelios (evident ca fara casca) pe un scuter mai maricel (> 50 cmc) cu copilul in fata ... Mi-am zis : doamne ce om inconstient si apas sa ma departez (nu mai mult de ~65-70km/h ca deh, eram in localitate) ... taranu ce-o fi zis: am franat sa-l intimidez si o calca si el si vine si ma depaseste (cand trece pe langa mine vad ca era si cu femeia in spate - evident fara casca) si incearca sa-mi faca aceeasi faza si mie (franat in fata mea , etc... )

 

Acum stau si va intreb : cat de inconstient/nebun sa fii sa faci fite pe un scuter in fata unei masini? Cu tot cu femeie si copil ??? :bigstar:

 

Scuze daca nu este locul pentru acest thread dar chiar nu stiu unde sa postez

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut...

 

Acum stau si va intreb : cat de inconstient/nebun sa fii sa faci fite pe un scuter in fata unei masini? Cu tot cu femeie si copil ??? :bigstar:

 

Scuze daca nu este locul pentru acest thread dar chiar nu stiu unde sa postez

 

Numai bine

 

 

Salut, era un dobitoc. O sa o pateasca odata si ....

 

Scopul este sa mergem noi in siguranta.

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe langa manelistii obisnuiti din oras asta mi s-a parut chiar un caz aparte...

Eu incerc pe cat posibilul sa-i evit si sa-i avertizez/atentionez cum pot pentru a nu crea alte pericole in trafic ...

Pacat ca nu se invata minte decat atunci cand ajung sub rotile masinilor :bigstar:

 

PS: nu am nimic impotriva scuteristilor dar cand nesimtirea si teribilismul primeaza in fata sigurantei chiar e enervant pentru orice participant la trafic ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A vrut sa ii arate lu nevastasa si fisa cat d tare e el,frate t depasea d prima data knd ai dat cu avarii,da omu s-a ambitionat,inteleg sa t ambitionezi knd esti singur,mori mori doar tu,da dak doamne fereste iesea un caine,o pisica in fata knd era el in depasire mureau toti 3????Stiu cum e knd tata cumpara o masina d exemplu ii da mai tare da totusi in afara localitati nu in localitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

creca titlul "nesimtirea scuteristilor" este cam generalizat...vezi ca sunt si scuteristi care respecta regulile de circulatie mai mult decat multi dintre soferii de pe sosele...nu ai baga in aceeasi oala cu imbecilul de care povestesti tu aici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca facem o mica statistica...o sa vedeti ca 85% dintre scuteristi NU respecta regulile..asa ca nu mai sariti de coor in sus...ca nu are rost

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am postat sa stric imaginea nimanui si nici nu am generalizat... As vrea, daca se poate, doar sa-i aratam cu "degetul" pe cei care comit astfel de acte inconstiente pentru ca cei cu mai putina experienta sa poata invata ceva...

 

beorz - cand orice autoturism/motor/etc sta la distanta de tine si nu are nici o intentie evidenta de depasire dar continua sa-ti bage faza lunga in ochi incerci sa-i atragi totusi atentia in vreun fel, nu? nu i-am facut fente si nici nu am franat brusc ... cand a vrut sa ma depaseasca l-am lasat insa pana la acel moment efectiv m-a chiorat (cei care merg si cu masina stiu foarte bine despre ce vorbesc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai eu merg cu masina din 98 .Sincer nu inteleg de ce merg unii cu faza lunga sau cu farurile dereglate.

Daca merge unul pe lunga in spatele meu ori il las sa se duca(mut oglinda, pun semnal dreapta, incetinesc) si ii bag faza lunga si lui sa vada cum e, ori merg un pic mai repede sa nu ma mai deranjeze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am postat sa stric imaginea nimanui si nici nu am generalizat... As vrea, daca se poate, doar sa-i aratam cu "degetul" pe cei care comit astfel de acte inconstiente pentru ca cei cu mai putina experienta sa poata invata ceva...

 

beorz - cand orice autoturism/motor/etc sta la distanta de tine si nu are nici o intentie evidenta de depasire dar continua sa-ti bage faza lunga in ochi incerci sa-i atragi totusi atentia in vreun fel, nu? nu i-am facut fente si nici nu am franat brusc ... cand a vrut sa ma depaseasca l-am lasat insa pana la acel moment efectiv m-a chiorat (cei care merg si cu masina stiu foarte bine despre ce vorbesc)

 

Sal

 

Ii dau dreptate. Si intre soferi exista mesaje si reguli nescrise ca si cum exista intre motociclete. Chestia asta cu semnalizatul cu avariile ii un mod foarte bun de a spune : "Schimba faza ca ma orbesti din spate".

Eu am un maxi scooter de o luna si nu stiu cum e sa mergi pe noapte si sa ai pe cineva cu faza lunga in spate. Atat pot sa spun ca dc esti cu masina si ai pe cineva cu faza lunga in spate esti terminat.

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:bigstar: mai nou am vazut ditamai animalul de scuter cu muult peste 50cc cu nr d-alea de 50 fix in mijlocul orasului ... :blink: adik dak imi pun shi yo la motor nr d "comuna" ..."primarie" etc...are shi tata voie sa-l conduka...?? Ca doar are permis cat b...16 ani are sigur... :blink: :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:bigstar: mai nou am vazut ditamai animalul de scuter cu muult peste 50cc cu nr d-alea de 50 fix in mijlocul orasului ... :nono: adik dak imi pun shi yo la motor nr d "comuna" ..."primarie" etc...are shi tata voie sa-l conduka...?? Ca doar are permis cat b...16 ani are sigur... :haha: :)

i`mi spune shi mie careva cum a reausit ala sa INREGISTREZE la primarie ?

vreau si eu sa reg un scooter ca n`am A1 !!!!

:blink: :blink: :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca facem o mica statistica...o sa vedeti ca 85% dintre scuteristi NU respecta regulile..asa ca nu mai sariti de coor in sus...ca nu are rost

 

Dar ce zici de aia care umbla 8 intr-o Dacia Nova, trec pe langa mine si fara sa le fac nimic scot mana pe geam si imi arata degetul, doar asa pentru ca sunt cu scuterul, apoi tot ei opresc peste 200 de metri se dau jos si se pun de-a latul drumului sa ma intimideze. Imi spuneau sa ma opresc sa vin la ei. Logic ca nu m-am oprit ci din potriva i-am dat blana. Norocul meu ca stateam la 500 de metri, pe un drum mai mic, si ca lor le-a luat mult sa intre in masina pentru ca erau 8. Oricum aproape ca m-au prins cand sa fac la stanga pe drumul ala mic, neasfaltat, dar din nu stiu ce motiv ei nu au putut sa intre din prima. De oftica au inceput sa arunce cu pietre si sa ameninte.

 

Abia astept sa aflu cine sunt, sa ii dau pe mana politiei, poate rezolva ea ceva, daca nu, nu stiu ce sa fac. Imi e frica sa nu dau din nou de ei si atunci poate nu o sa mai fiu asa aproape de casa.

 

De astia ce parere aveti? Pun pariu ca ei nu respecta deloc regulile. Se cred stapanii soselelor pentru ca au niste dacii din alea "tunate" de rad si curcile de cum le-au facut. Eu nu cred ca exista scuterist care sa faca ceva asa de grav, chiar daca mai gresesc si ei, doar sunt oameni, nu masini. Nu-i asa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca facem o mica statistica...o sa vedeti ca 85% dintre scuteristi NU respecta regulile..asa ca nu mai sariti de coor in sus...ca nu are rost

bai supapa din berceni.....ne lasi cu procentele tale?...de unde ai scos tu bai fraiere 85-ul ala?...ai inceput ca daca facem statistica si pana la urma ai aflat rezultatul fara sa o mai faci!......du-te ba la motociclistii tai si lasa-ne ......statisticianule! :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca facem o mica statistica...o sa vedeti ca 85% dintre scuteristi NU respecta regulile..asa ca nu mai sariti de coor in sus...ca nu are rost

 

ai postat kestia asta ca sa provoci scandal,polemici etc?sau ai stat 2 saptamani la rand la semafor si ai numarat cati scuteristi trec pe rosu?creca daca numarai cate masini trec pe rosu depaseai cu mult numarul infinit...si apropo...nu ne baga in aceeasi oala cu cei care nu poarta casca,n-au acte, n-au curs si au un scuter furat si merg cu el....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca facem o mica statistica...o sa vedeti ca 85% dintre scuteristi NU respecta regulile..asa ca nu mai sariti de coor in sus...ca nu are rost

 

 

da tu de unde ai scos-o pe asta cu 85%??......parca voi motociclistii ati fi mai viteji....uite te si tu pe Accidente ca muriti pe capete cu vitezanele voastre.....chiar acum 5 minute am dat cu RIP-ul pe Accidente....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vis-a-vis de postul initial cu cheliosul,puradelul si nevasta pe scuter e un idiot si n-are sens sa te enervezi, cretini sunt in toate categoriile iar in trafic sunt omniprezenti

referitor la postul cu 85% prefer sa ma abtin ca ma enervez aiurea. probabil ca se referea la pustii teribili (care probabil ca la o numaratoare atenta au ajuns sa fie 85% din scuteristi). as putea sa dau exemple de motoristi care calca pe bec dar prefer sa ma abtin. promit insa c-o sa-mi iau helmet cam si o sa-i filmez si pe scuteristi si pe soferi si pe motoristi care o ard pe rosu, depasesc pe linie continua, schimba directia de mers fara semnal ori cu semnal in ultimul moment, nu dau prioritate, etc. o sa vad unde le postez pt ca acest site are un nr relativ mic de mb pe care ii poti uploada. fratilor, uitati-va la accidente, analizati cauzele lor si trageti concluzia: cine greseste, de ce si cum se evita acest lucru. STAY ALIVE e cel mai important. n-are sens sa ne certam intre noi. padure fara uscaturi nu exista iar cu forta nu educi pe nimeni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

IA ARUNCATI UN OCHI LA ASTA:http://www.youtube.com/watch?v=OVxBR0xQwM0 (CAM NASOL!!!!)PARCA MA DOARE PE MINE!AVETI MARE GRIJA:

 

--- Mesaj completat în 09 Aug 2007 19:20 -------------

Pe langa manelistii obisnuiti din oras asta mi s-a parut chiar un caz aparte...

Eu incerc pe cat posibilul sa-i evit si sa-i avertizez/atentionez cum pot pentru a nu crea alte pericole in trafic ...

Pacat ca nu se invata minte decat atunci cand ajung sub rotile masinilor :burnout:

 

PS: nu am nimic impotriva scuteristilor dar cand nesimtirea si teribilismul primeaza in fata sigurantei chiar e enervant pentru orice participant la trafic ...

 

 

UITE UN MANELIST:http://www.youtube.com/watch?v=OVxBR0xQwM0

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IA ARUNCATI UN OCHI LA ASTA:http://www.youtube.com/watch?v=OVxBR0xQwM0 (CAM NASOL!!!!)PARCA MA DOARE PE MINE!AVETI MARE GRIJA:

 

<small>--- Mesaj completat în 09 Aug 2007 19:20 -------------</small><br/>

UITE UN MANELIST:http://www.youtube.com/watch?v=OVxBR0xQwM0

 

 

Din cate vad eu scuteristul avea verde... Nasol accident oricum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...