Sari la conținut

Honda Cbr 125 Vs. Honda Varadero 125


cbr vs varadero  

309 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

SAL!!!! :) honda cbr 125 sau honda varadero 125? Aceasta este intrebarea! am 15 ani si 5 luni, 1,68m si 48kg :blink: . Vreau si eu sa ma gandesc de acum ce motocicleta sa imi iau la anu' cand voi da de A1. Eu stau in satul maneciu de langa valenii de munte, deci stau la tzara. o sa merg cu motocicleta cel mai mult pe drum asfaltat dar uneori o sa o mai bag si pe putin drum cu pietre adica neasfaltat (drum de tzara). Inainte imi doream ceva enduro dar m-am reorientat deoarece ca si Schumy CJ :blink: de aici de pe forum nu am cu cine sa ma plimb. Si ce fac? ma dau singur prin padure? asa cu scutere si motociclete am multi amici. Deci ce credeti k mi se potriveste mai mult? mie imi plac amandoua! :wave: va rog sa votati apoi sa veniti cu argumente. :bigstar:

Editat de frodo92
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 124
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Deci io am votat pt Varadero de 125.....cel putin pentru ce as vrea sa fac io mai nou ii mult mai buna....cu enduro'u...cand am cand nu parteneri de drum....dar pe asfalt....cel putin prin Cluj, saptamnal se organizeaza excurasii in apropiere....de dus ma pot duce si cu DT'u numa ca noah....ii 2t si nu ii vorba de consum atata cat mi sa nu ma lase in culmea bucuriei...plus de asta ca de la 90 incepi sa simti vantu pt faptu ca nu are parbriz.....

As mai alege iarasi varadero pt ca sa ajung la tara prin numa forestier bun, fara santuri si alea alea....

Dar pt oras mi-as lua Cbr....in defavoare lui RS....de ce?...simplu....in oras nu faci concurs cu nimeni...iti trebe o motocicleta subtirica si usoara.....asta ii un avantaj pt Cbr....plus pt cei mai scunzi cbr ii mai buna....inafara localitatilor stiu....am 2t si stiu cum accelereaza fara de 4t care ii lenes.....da sa nu uitam de diferenta de consum...si apoi totusi de ce sa fi teribilist si sa mergi numa cu 140....cand poti merge u o viteza cu care sti ca ramai cu carnetu de te prinde politia....100-110...pt ca cei cu A1 au uitat ca limitele de viteza is 90 pe autostrada, 89 pe drumuri europene si express si 70 pe celalate categorii....noroc cu politai nostri care nu is asa inteligenti.....ca de nu la 140 ramai clar fara permis....diferenta ii deja de exemplu pe drum european de 60 de km...si la peste 50 pe langa amenda ii cu suspendare mare....si depasirea cu 20-30km/h dupa nou cod rutier pe langa amenda se mai suspenda permisu o luna.....scuze de offtopic da m-au cam enervat niste oameni de pe forum inebuniti de viteze pe drumuri.....acuma cred ca diferenta dintre a ajunge undeva cu cateva minute mai repede sau ghinionul de a nu mai ajunge niciodata is totusi niste diferente substantiale....

 

Bafta si scuze pt vitezomani :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci io am votat pt Varadero de 125.....cel putin pentru ce as vrea sa fac io mai nou ii mult mai buna....cu enduro'u...cand am cand nu parteneri de drum....dar pe asfalt....cel putin prin Cluj, saptamnal se organizeaza excurasii in apropiere....de dus ma pot duce si cu DT'u numa ca noah....ii 2t si nu ii vorba de consum atata cat mi sa nu ma lase in culmea bucuriei...plus de asta ca de la 90 incepi sa simti vantu pt faptu ca nu are parbriz.....

As mai alege iarasi varadero pt ca sa ajung la tara prin numa forestier bun, fara santuri si alea alea....

Dar pt oras mi-as lua Cbr....in defavoare lui RS....de ce?...simplu....in oras nu faci concurs cu nimeni...iti trebe o motocicleta subtirica si usoara.....asta ii un avantaj pt Cbr....plus pt cei mai scunzi cbr ii mai buna....inafara localitatilor stiu....am 2t si stiu cum accelereaza fara de 4t care ii lenes.....da sa nu uitam de diferenta de consum...si apoi totusi de ce sa fi teribilist si sa mergi numa cu 140....cand poti merge u o viteza cu care sti ca ramai cu carnetu de te prinde politia....100-110...pt ca cei cu A1 au uitat ca limitele de viteza is 90 pe autostrada, 89 pe drumuri europene si express si 70 pe celalate categorii....noroc cu politai nostri care nu is asa inteligenti.....ca de nu la 140 ramai clar fara permis....diferenta ii deja de exemplu pe drum european de 60 de km...si la peste 50 pe langa amenda ii cu suspendare mare....si depasirea cu 20-30km/h dupa nou cod rutier pe langa amenda se mai suspenda permisu o luna.....scuze de offtopic da m-au cam enervat niste oameni de pe forum inebuniti de viteze pe drumuri.....acuma cred ca diferenta dintre a ajunge undeva cu cateva minute mai repede sau ghinionul de a nu mai ajunge niciodata is totusi niste diferente substantiale....

 

Bafta si scuze pt vitezomani :bigstar:

oke bro. imi pare foarte bine ca mi-ai raspuns si mercy pt vot. :) deci zici ca varadero este mai grea si este mai greu de controlat decat cbr sau cum? adica eu cum spuneam deocamdata am 48kg si doar 1,68m deci este buna varadero pt mine? cam la ce inaltimi se incadreaza cbr si la ce inaltimi varadero? ca ziceai k cbr este pt oameni mai putin inalti si mai slabutzi ca sa o poata tine pe toti. nu? daca gresesc cu ceva te rog corecteaza-ma!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm maneciu...hmmm serpentine...hmm cbr125 :bigstar:

deci sa inteleg ca cunosti comuna maneciu? daca alegerea mea ar fi varadero si as pune un carburator de 32mm cati cp va avea?

 

--- Mesaj completat în 31 Jul 2007 17:24 -------------
cand votati sa nu uitati sa veniti cu argumente. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

omule, nuj ce sa zic aici..... parerea mea este sa le incerci pe ambele si sa vezi care crezi ca tear "satisface" mai mult... sper sa alegi ce e mai bun ..... bafta la achizitie si asfalt uscat :bigstar: :) :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oke frate. mercy. asa voi face dar totusi vreau sa stiu plusuri si minusuri pentru ambele motociclete. as mai putea alege si yamaha xt dar nush. ia ziceti-mi si mie , faceti va rog o comparatie intre varadero, cbr si xt. si cand votati spuneti, va rog ce ati votat si de ce ati facut aceasta alegere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am votat CBR,mi s pare mai cool,nu cred k pot sa spun k e prost motoru,k nici un motor d honda nu e prost

E ieftin la intretinere,prinde 100 si cva ce iti trebuie mai mult la 125,dak vrei mai multa viteza iti iei motor

E mishto si varadero,chiar tare cu motoru ala,da imi place cva mai inspre viteza,dak nu e viteza e chopper :bigstar: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am votat CBR,mi s pare mai cool,nu cred k pot sa spun k e prost motoru,k nici un motor d honda nu e prost

E ieftin la intretinere,prinde 100 si cva ce iti trebuie mai mult la 125,dak vrei mai multa viteza iti iei motor

E mishto si varadero,chiar tare cu motoru ala,da imi place cva mai inspre viteza,dak nu e viteza e chopper :bigstar: :blink:

oke. pana acum scorul este 3-3 la pauza :)

sa vedem ce urmeaza. mie imi plac ambele si mai nou imi place si yamaha xt care se aude super dar nu prea ma impresioneaza designul si am impresie ca este cam lafel de ingusta ca cbr. varadero este mai solida (cel putin asa mi se pare mie) :wave: mai am aproape un an pana voi achizitiona si sper sa ma hotarasc pana atunci ce e si ce nu e bun pentru mine. :blink:

P.S NU UITATI SA VA CHEMATI AICI TOTI AMICII DE PE FORUM!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Varadero,prea tare motoreta,nu stiu de ce dar cred ca prin oras e mult mai fasneata(centru de greutate inalt,unghi de bracaj mai mare)unde mai pui ca merge si de un soft enduro,esti mai vizibil in trafic,pozitie mai comoda,loc de bagaje etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4-3 pt varadero. Abia astept peste vreun an sa vedem ce scor va fi. :)

cred ca varadero este cea mai frumoasa. ia hai sa ne uitam si la niste poze.

 

Mai tarziu o sa pun si cu cbr125 niste poze. Am observat ca cbr sunt mult mai ieftine decat varadero din acelasi an. adica un varadero din 2002 costa 2000euro iar cbr din 2002 costa vreo 1400-1500euro. acum conteaza si ce poate motocicleta sa faca! :bigstar:

 

Honda Varadero 125 din anul 2002 la 2000euro pe mobile.de

post-20685-1185959694_thumb.jpg

post-20685-1185959716_thumb.jpg

post-20685-1185959734_thumb.jpg

post-20685-1185959757_thumb.jpg

post-20685-1185959781_thumb.jpg

post-20685-1185959806_thumb.jpg

post-20685-1185959830_thumb.jpg

post-20685-1185959906_thumb.jpg

post-20685-1185959970_thumb.jpg

post-20685-1185960014_thumb.jpg

post-20685-1185960051_thumb.jpg

post-20685-1185960083_thumb.jpg

post-20685-1185960112_thumb.jpg

post-20685-1185960135_thumb.jpg

Editat de frodo92
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu prefer cbr-ul (imi plac astea mai sport si chopperele) dar pentru drumuri neasfaltate, cum sunt la noi merge varadero. Astea enduro sunt mai inalte ca vitezanele si e important sa vezi daca ajungi usor sa pui piciorul jos, si cum se manevreaza. Acum eu sunt incepator (nu am nici motor) dar m-am plimbat pe un cbr si o yamaha tdr. Pozitia e mai confortabila la tdr dar am avut ceva probleme cand am stat pe loc. Pot sa-ti zic doar asfalt uscat si vezi parerea unor experti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la ceva mai multi bani.. un GAS GAS EC125 ..... ... o yamaha TT 125.... ai putea incerca si XT-ul .... sau yamaha DT 125 ... modelul 2006 ii sooper..... pe langa astea mai sunt... leam pus doar sa vezi ca nu sunt doar 2 tipuri de moto care tiar placea..... incearca prima data .... nu te lua dupa nimeni... ceti place tie mai mult... ce crezi u ca merge mai bine..... asta clad, doar dupa ce le incerci... bafta omule...... I`m out..... :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

varadero e v2 la 125 cc

 

 

cel mai bine iei un enduro (gen dr 125, xt 125 ) in 4 t (sau in 2 daca vrei mai multa putere), cu el poti merge pe strada ca si cu orice 125 dar te poti da si pe coclauri extrem de bine (chiar sa iei la misto multe mobre mari).

 

sa nu va aud de curbe cu cbr 125 sau alte alea, un enduro mic cu ceva roti de strada - -spre supermoto face legea si acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

varadero e v2 la 125 cc

cel mai bine iei un enduro (gen dr 125, xt 125 ) in 4 t (sau in 2 daca vrei mai multa putere), cu el poti merge pe strada ca si cu orice 125 dar te poti da si pe coclauri extrem de bine (chiar sa iei la misto multe mobre mari).

 

sa nu va aud de curbe cu cbr 125 sau alte alea, un enduro mic cu ceva roti de strada - -spre supermoto face legea si acolo

 

De aceeasi parere cu ZIDU'.

Varadero e mult mai manevrabil pe orice timp de teren, cbr il poti exploata bine doar pe asfalt, si doar pe asfalt bun.

Daca vrei ceva mai enduro, atunci xt sau dr, dar in 2 timpi. Are putere dubla. Doar ca nu are fiabilitate. Ca si motorul 2 in V, cred ca doar cel 4 in V e mai fiabil. In rest toate raman in urma.

 

Orice ai alege, investeste intr-un echipament de calitate si nu-l tine numai in dulap. Deja prea multe accidente se intampla din cauza teribilismului si a lipsei de experienta.

 

Numa bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la ceva mai multi bani.. un GAS GAS EC125 ..... ... o yamaha TT 125.... ai putea incerca si XT-ul .... sau yamaha DT 125 ... modelul 2006 ii sooper..... pe langa astea mai sunt... leam pus doar sa vezi ca nu sunt doar 2 tipuri de moto care tiar placea..... incearca prima data .... nu te lua dupa nimeni... ceti place tie mai mult... ce crezi u ca merge mai bine..... asta clad, doar dupa ce le incerci... bafta omule...... I`m out..... :)

ok man dar u akolo ai zis mai mult modele enduro. Eu voi merge p strada cu ea, foarte putin pe teren accidentat. Peste cateva zile s.ar putea sa plec cu tata pana in Belgia si poate gasesc ceva pe akolo dar pana nu dau d permis nu.mi ia k i e frik sa nu fak vreo tampenie si sa ma prinda gaborii.

 

--- Mesaj completat în 02 Aug 2007 08:31 -------------

ia-ti husqvarna sm 125 ... rupe norma dar e 2t,nu stiu daca esti fan 2t...in rest,e tare rau

super motorul dar e cam ca xt, deci nush de ce am eu impresia ca este mult mai ingusta decat varadero si nu este asa confortabila ca varadero. nu? corectati-ma daca gresesc

 

--- Mesaj completat în 02 Aug 2007 08:35 -------------

la ceva mai multi bani.. un GAS GAS EC125 ..... ... o yamaha TT 125.... ai putea incerca si XT-ul .... sau yamaha DT 125 ... modelul 2006 ii sooper..... pe langa astea mai sunt... leam pus doar sa vezi ca nu sunt doar 2 tipuri de moto care tiar placea..... incearca prima data .... nu te lua dupa nimeni... ceti place tie mai mult... ce crezi u ca merge mai bine..... asta clad, doar dupa ce le incerci... bafta omule...... I`m out..... :blink:

nush de ce dar am impresia ca tu ai cam pus modele de cross. in nici un caz mai mult pt strada deoarece toate inafara de xt se gasesc numai cu cauciucuri pentru enduro si sunt ca alea de cross pentru ca la spate la sa au aparatorile alea albe sau ce culori sunt ca sa nu sara noroiul. Din nou, cel putin pt asta cred eu ca sunt alea. corectati-ma daca gresesc

 

--- Mesaj completat în 02 Aug 2007 08:38 -------------

varadero e v2 la 125 cc

cel mai bine iei un enduro (gen dr 125, xt 125 ) in 4 t (sau in 2 daca vrei mai multa putere), cu el poti merge pe strada ca si cu orice 125 dar te poti da si pe coclauri extrem de bine (chiar sa iei la misto multe mobre mari).

 

sa nu va aud de curbe cu cbr 125 sau alte alea, un enduro mic cu ceva roti de strada - -spre supermoto face legea si acolo

dar ce vrei sa spui de varadero? nu e bun v2 la 125cc? e mai bun un 4t monocilindru?

uite, o sa iau in considerare si dr 125 ca pare interesant. :haha:

 

--- Mesaj completat în 02 Aug 2007 08:40 -------------

De aceeasi parere cu ZIDU'.

Varadero e mult mai manevrabil pe orice timp de teren, cbr il poti exploata bine doar pe asfalt, si doar pe asfalt bun.

Daca vrei ceva mai enduro, atunci xt sau dr, dar in 2 timpi. Are putere dubla. Doar ca nu are fiabilitate. Ca si motorul 2 in V, cred ca doar cel 4 in V e mai fiabil. In rest toate raman in urma.

 

Orice ai alege, investeste intr-un echipament de calitate si nu-l tine numai in dulap. Deja prea multe accidente se intampla din cauza teribilismului si a lipsei de experienta.

 

Numa bine

okey, deci cbr e cam in domeniul trecutului :nono:

deocamdata cel mai potrivit ar fi varadero dar poate mai gasesc si alte modele

 

--- Mesaj completat în 02 Aug 2007 08:42 -------------

Am si eu o intrebare: cam la ce pret se gaseste varadero?? :blink: Asfalt uscat

preturile pe mobile.de incep de la 1400euro si ajung pana la 4000euro dar alea sunt fabricate recent in 2006-2007. :bigstar: Eu daca e sa-mi iau voi alege ceva din 2002-2004 ceva de genul asta , asta in cazut ca nu-mi iau noua pt ca nu prea merita.

 

--- Mesaj completat în 02 Aug 2007 08:45 -------------

varadero...arata a motocicleta, merge bine...acuma mai naspa e ca sunt genuri diferite!

nu prea am inteles aici. ce vrei sa spui prin "genuri diferite"? varadero 125 este una singura si merge si enduro si strada. acum sa vad ce modele mai gasesc si ma "indragostesc de ele". :wave:

 

Am eu impresia sau unii dintre voi nu ati votat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu m-am referit la faza ca varadero e mult ma fain decat cbr...la motor no comment la nici una ca s honda 4 timpi..pnm fiabilitate strong!dar mai sunt si alte variante...daca vrei de viteza...mai e hyosung gt 125 care e super...si sachs XTC 125 care e la fel de tare si de fain...de asta ziceam ca cbr e diferit la gen de varadero si mai greu sa le compari...daca vrei enduro 4 timpi ia-ti varadero dar daca vrei speed in 4 timpi sa nu ti iei cbr..mai bine cele 2 variante ce ti le-am scris mai sus :bigstar:!bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Daca vrei ceva mai enduro, atunci xt sau dr, dar in 2 timpi. Are putere dubla. Doar ca nu are fiabilitate. Ca si motorul 2 in V, cred ca doar cel 4 in V e mai fiabil. In rest toate raman in urma.

 

 

 

 

2t daca nu e de cross e foarte fiabil la 125cc - tine 30- 40 mii km

 

 

 

tineti cont - cbr 125 absolut deloc pe teren accidentat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu m-am referit la faza ca varadero e mult ma fain decat cbr...la motor no comment la nici una ca s honda 4 timpi..pnm fiabilitate strong!dar mai sunt si alte variante...daca vrei de viteza...mai e hyosung gt 125 care e super...si sachs XTC 125 care e la fel de tare si de fain...de asta ziceam ca cbr e diferit la gen de varadero si mai greu sa le compari...daca vrei enduro 4 timpi ia-ti varadero dar daca vrei speed in 4 timpi sa nu ti iei cbr..mai bine cele 2 variante ce ti le-am scris mai sus :)!bafta

oke, hyosung gt 125 naked e frumoasa , atentie varianta naked! mie aia imi place. e dragutza. Astept informatii si poze cu alte modele.

 

--- Mesaj completat în 02 Aug 2007 13:16 -------------

Ma da dak iei CBR din germania am vazut k au 15 cai unele si scrie cva cu 80,sunt cumva limitate k tata ar da o fuga pana acolo sa i-a una si nu vreau limitata la 80 :bigstar:

deci unele au 12 cai si altele 14 sau 15. asa au scris ei. asa am vazut si eu pe mobile.de, oare chiar asa o fi? dar eu stiu ca cele 4t nu sunt limitate. cred ca asa scrie in talon ca prinde 80. sau nush ce o fi. eu zic ca merita. si daca tatal tau se orupa cu adusul din afara poate imi aduce si mie una la primavara, nu? :blink:

 

 

 

 

--- Mesaj completat în 02 Aug 2007 13:17 -------------

2t daca nu e de cross e foarte fiabil la 125cc - tine 30- 40 mii km

tineti cont - cbr 125 absolut deloc pe teren accidentat

oke, deci cbr e numai pt strada. oare o fi prea greu pt mine un varadero? Hyosung GT 125 Naked cate kg are?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...