Sari la conținut

01.08.07 - Bucuresti - Accident Chopper


foxdesert
 Share

Postări Recomandate

am inceput luna august cu stangul . totul prin gratia si bunavointa unei femei la volanul unui VW. pe scurt, ma duceam spre munca in pipera.

trecui de podul baneasa si eram pe alexandru serbanescu. pe traseu mai multe treceri de pietoni semnalizate. la una din ele am acordat prioritate pietonilor care asteptau pe bordura. nici bine nu am lasat picioarele pe asfalt dupa oprire ca m-am trezit ca zboara moto cu mine cu tot vreo 2 m. bine ca stateam cu mainile pe ghidon si eram full echipat.

tipa cu VW se infipsese in mine cu ochii la pietonii care treceau( cel putin asha mi-a spus dupe ce am tras pe dreapta). norocul meu, daca se poate chema asha, a fost ca a reusit sa infinga botul mashinii intre aripa mea spate si roata , asha ca eu nu patii nimic si nici moto nu fu aruncat pe o parte ca atunci ajugeam pe la spital. in schimb moto, jale: aripa spate distrusa, barele cromate de sustinere a aripii si semnalelor idem, stopul spate faramitze, semnale avariate, janta roata indoita.

spitele roatei spate si-au facut datoria preluand o parte din forta de torsionare. am fost la tamponari ushoare, unde m-am ales cu RCU-ul dumneai de la UNITA si domnia sa numai cu 3 puncte penalizare si 1,5 mil lei amenda.

Acum cine ma poate ajuta in razboiul cu asigurarile?

 

care a avut de-a face cu firma asta(elvetiana) de asigurari si ce sanse sunt sa capata banii?

 

am vorbit cu cei de la UNited Motors si numai piesele ma vor ajunge pe la vreo 1200 euro fara TVA, fara manopera!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io zic sa nu intri in panica. daca s-a stabilit ca tipa a fost de vina, o sa primesti contravaloarea reparatiei, in baza facturii emise de service-ul unde o vei face. dar cel mai bine ar fi sa vorbesti chiar cu un reprezentant al firmei de asigurari, care iti va da toate detaliile. pe urma, daca vei constata ca firma de asigurari vrea sa te traga in piept, da si tu un semnal (cu probe, evident), si nu cred ca motociclistii vor fi nepasatori.

toate bune, si bine ca esti intreg! :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba cu "ochii la pietoni" e din seria "nu te-am vazut"... ca doar n-o sa zica "te-am vazut, frate, da' am crezut ca am timp asa ca i-am dat blana".

 

Asa si ea: doar n-o sa zica "veneam tare si n-am mai apucat sa franez. Am vazut trecerea, dar m-am gandit ca n-o sa opreasca tocmai un motociclist, ca astia ii dau in gura, asa ca i-am dat si eu blana sa ma lipesc mai mult de tine ca poate trec si eu pana imi sare vreunu' in fata".

 

Sau poate era doar siderata de vreun Fat Frumos care trecea strada si a vrut sa se apropie sa-l vada mai bine :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. te duci la Unita cu dovada de la Politie si soliciti un agent constatator sa vina sa vada daunele

2. dupa ce vine el, constata ca Politia a vazut corect daunele, duci moto intr-un service sa-l desfaca sa vada daca mai sunt si alte daune (de obicei mai sunt in afara de cele la vedere)

3. rechemi agentul sa completeze daunele in plus (daca e cazul)

4. incepi sa pistonezi dupa aia solutionarea dosarului (de obicei dureaza su trebuie sa ai nervi de otel)

 

Oricum, ca idee, cere si o contra-oferta de piese de la altii care aduc originale sa vezi daca iesi mai ieftin, sa le dovedesti celor de la asigurari ca te-ai preocupat. Logic ca vor alege solutia mai ieftina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ptiuuu si de abia ce ti-l admirasem pe forum la vulcanisti. Bine ca esti ok, nervi de otel sa ai cu unita ca acolo era sa fac criza de nervi cu agentul cand am patit-o si eu cu ibizul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ANUL 2007

Limitele maxime ale despagubirilor ce pot fi acordate de Asiguratorul RCA pentru prejudiciile cauzate in unul si acelasi accident de autovehicul produs in limitele teritoriale de acoperire ale asigurarii obligatorii RCA, indiferent de numarul persoanelor raspunzatoare de producerea pagubelor, inclusiv pentru cheltuielile facute de asigurati in procesul civil, in limitele de despagubire valabile la data accidentului, stabilite prin documentul de asigurare RCA sunt:

a) de cel putin 100.000 euro, echivalent in lei la cursul de schimb al pietei valutare comunicat de Banca Nationala a Romaniei la data producerii accidentului, indiferent de numarul persoanelor pagubite, in caz de avariere ori de distrugere a bunurilor, pentru pagube materiale directe si indirecte;

:bigstar: de cel putin 350.000 euro, echivalent in lei la cursul de schimb al pietei valutare comunicat de Banca Nationala a Romaniei la data producerii accidentului, pentru fiecare persoana, in caz de vatamari corporale sau de deces, inclusiv pentru prejudicii fara caracter patrimonial.

Contractele de asigurare se vor incheia cu o franciza atinsa - limita minima de despagubire - de 50 euro echivalent in lei la cursul de schimb al pietei valutare comunicat de Banca Nationala a Romaniei la data producerii accidentului .

 

acestea sunt noile limite de despagubire conform directivele UE pe care le aplica si tara noastra incepand cu acest an

in alta ordine de idei mi-am calculat costurile

vreo 1200 E fara TVA costa numai piesele, (aripa spate bare cromate de sustinere aripa si semnale, stoul spate, janta roata spate si semnale spate) manopera nu o mai pun in calcul ca mi-o fac eu singur.

dupe ce merg la Unita, maine o duc la United pt verificari bascula si directie, eventual si amortizor spate.

 

Care stiti firme ce importa piese originale Kawasaki? ca sa ofer agentului de la asigurari doua liste proforme? vorba lu Thomas sa vaza ca imi dau interesu'.

Editat de foxdesert
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. te duci la Unita cu dovada de la Politie si soliciti un agent constatator sa vina sa vada daunele

2. dupa ce vine el, constata ca Politia a vazut corect daunele, duci moto intr-un service sa-l desfaca sa vada daca mai sunt si alte daune (de obicei mai sunt in afara de cele la vedere)

3. rechemi agentul sa completeze daunele in plus (daca e cazul)

4. incepi sa pistonezi dupa aia solutionarea dosarului (de obicei dureaza su trebuie sa ai nervi de otel)

 

Oricum, ca idee, cere si o contra-oferta de piese de la altii care aduc originale sa vezi daca iesi mai ieftin, sa le dovedesti celor de la asigurari ca te-ai preocupat. Logic ca vor alege solutia mai ieftina.

 

Ca individ care mai avea putin si albea din cauza certurilor cu asigirarile (11 luni ... dupa care, cand am fost cu avocatul sa-i kem in judecata, mi-au dat banii in minutul 2...), imi permit sa-ti recomand: pana la punctul 3 exact cum ti-a recomandat "Thomas". La punctul 4 ai alternativa pe care ti-o recomnad: faci comanda de piese la United Motors (in nici un caz printr-o firma care nu are activitate in Romania, pentru ca nu recunosc decat ce exista in Romania !!!), astepti sa iti vina piesela. duci frumos motoreta la ei, ai reparat-o , iti dau ei factura pe care o duci la asigurari, iar asigurarile sunt obligate sa iti plateasca banii in 15 zile lucratoare.

 

Altfel or sa tergiverseze f f mult si orium nu poti sa mergi cu motoreta, asa ca trebuie sa scurtezi timpul de a sta fara motoreta la maximum.

 

Partea buna:nu stai la discutie cu ei, asa e legea, asa trebuie sa faca (nu le dai aternativa sau motiv de tergiversari).

Partea proasta: trebuie sa platesti tu reparatia si asigurarile iti vor da banii in maximum 15 zile lucratoare (in situatia asta sunt eu acum - motoreta pe dreapta = rezervor, carena inferioara dreapata si scarita, bulite si skimbate = am platit eu, 4200 lei, nu baiatul cu masina care a fost neatent si mi-a dat-o jos!!!) si azi ma duc peste ei ca ieri le-a expirat termenul de 15 zile!!!.

 

Bafta.

Editat de patraulea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inceput luna august cu stangul . totul prin gratia si bunavointa unei femei la volanul unui VW. pe scurt, ma duceam spre munca in pipera.

trecui de podul baneasa si eram pe alexandru serbanescu. pe traseu mai multe treceri de pietoni semnalizate. la una din ele am acordat prioritate pietonilor care asteptau pe bordura. nici bine nu am lasat picioarele pe asfalt dupa oprire ca m-am trezit ca zboara moto cu mine cu tot vreo 2 m. bine ca stateam cu mainile pe ghidon si eram full echipat.

tipa cu VW se infipsese in mine cu ochii la pietonii care treceau( cel putin asha mi-a spus dupe ce am tras pe dreapta). norocul meu, daca se poate chema asha, a fost ca a reusit sa infinga botul mashinii intre aripa mea spate si roata , asha ca eu nu patii nimic si nici moto nu fu aruncat pe o parte ca atunci ajugeam pe la spital. in schimb moto, jale: aripa spate distrusa, barele cromate de sustinere a aripii si semnalelor idem, stopul spate faramitze, semnale avariate, janta roata indoita.

spitele roatei spate si-au facut datoria preluand o parte din forta de torsionare. am fost la tamponari ushoare, unde m-am ales cu RCU-ul dumneai de la UNITA si domnia sa numai cu 3 puncte penalizare si 1,5 mil lei amenda.

Acum cine ma poate ajuta in razboiul cu asigurarile?

 

care a avut de-a face cu firma asta(elvetiana) de asigurari si ce sanse sunt sa capata banii?

 

am vorbit cu cei de la UNited Motors si numai piesele ma vor ajunge pe la vreo 1200 euro fara TVA, fara manopera!

 

pai 1200 de euro e chiar putin...am un prieten care a daramat un zzr din cauza unui conservar si ii dadeau maxim 2000 de euro si era doar zgariat pe o parte deci nimik grav

insa unita nush ce sa zic si eu sunt in aceeasi situatie "vezi-cum sa nu faci o moto"doar ca la mine e cadru si furca si astea costa f mult.O sa iti recvuperezi banii dar cum a zis cineva cel mai bine este sa ii dai de la tine si sa ii recuperezi de la asigurare personal pt ca daca platesc ei catre service s-ar putea sa mai calaresti la anu

ps:Unita e firma austriaca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai, mariuse, eu zic sa schimbi motorul ala, numai belele ai avut cu el. si ce ti-l pusesei la punct ......al dracu ghinion....

Editat de Merenptah
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inceput luna august cu stangul . totul prin gratia si bunavointa unei femei la volanul unui VW. pe scurt, ma duceam spre munca in pipera.

trecui de podul baneasa si eram pe alexandru serbanescu. pe traseu mai multe treceri de pietoni semnalizate. la una din ele am acordat prioritate pietonilor care asteptau pe bordura. nici bine nu am lasat picioarele pe asfalt dupa oprire ca m-am trezit ca zboara moto cu mine cu tot vreo 2 m. bine ca stateam cu mainile pe ghidon si eram full echipat.

tipa cu VW se infipsese in mine cu ochii la pietonii care treceau( cel putin asha mi-a spus dupe ce am tras pe dreapta). norocul meu, daca se poate chema asha, a fost ca a reusit sa infinga botul mashinii intre aripa mea spate si roata , asha ca eu nu patii nimic si nici moto nu fu aruncat pe o parte ca atunci ajugeam pe la spital. in schimb moto, jale: aripa spate distrusa, barele cromate de sustinere a aripii si semnalelor idem, stopul spate faramitze, semnale avariate, janta roata indoita.

spitele roatei spate si-au facut datoria preluand o parte din forta de torsionare. am fost la tamponari ushoare, unde m-am ales cu RCU-ul dumneai de la UNITA si domnia sa numai cu 3 puncte penalizare si 1,5 mil lei amenda.

Acum cine ma poate ajuta in razboiul cu asigurarile?

 

care a avut de-a face cu firma asta(elvetiana) de asigurari si ce sanse sunt sa capata banii?

 

am vorbit cu cei de la UNited Motors si numai piesele ma vor ajunge pe la vreo 1200 euro fara TVA, fara manopera!

 

 

Salutare ...

In primul rand bine ca esti ok

Eu am avut accident pe date de 12 iunie..motoreta un TL1000R din 2001...dauna totala (9400euro este pretul pieselor fara manopera) UNITA (mari muisti) dupa calculele lor nu mi-au dat decat 1600 de euro.Dosarul l-am finalizat pe data de 24 iunie (parca) iar banii au intrat acum 2 zile.....retzine o luna de zile pana mi-au dat banii.

Deci...UNITA lasa mult de dorit la capitolul servicii.

 

Bafta multa :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Ghinion...Eu m-am invatat (in fine!),inainte sa frinez ma uit in oglinzi...Daca e si femeie la volan,ma feresc si mai si (stiu,sunt misogin,asta e...).Ma enerveaza c-a scapat asa usor,aia.

Azi dimineatza,in drum spre munca,am intilnit un baiat cu scuterul pe jos,tocmai trantit.Il avea doar de 3 zile :bigstar: ..Un Yamaha Why. Bineinteles,i-a luat fatza una,cu masina...N-avea nimic,el.I-am zis sa faca poze,sa ia scuterul de pe jos,sa nu-i curga toate alea,si sa cheme politia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai aici e buba. m-a prins prost cu banii. ioc leutzi! deci va trebui sa parcurg drumul oaselor cu astia

 

Ca individ care mai avea putin si albea din cauza certurilor cu asigirarile (11 luni ... dupa care, cand am fost cu avocatul sa-i kem in judecata, mi-au dat banii in minutul 2...), imi permit sa-ti recomand: pana la punctul 3 exact cum ti-a recomandat "Thomas". La punctul 4 ai alternativa pe care ti-o recomnad: faci comanda de piese la United Motors (in nici un caz printr-o firma care nu are activitate in Romania, pentru ca nu recunosc decat ce exista in Romania !!!), astepti sa iti vina piesela. duci frumos motoreta la ei, ai reparat-o , iti dau ei factura pe care o duci la asigurari, iar asigurarile sunt obligate sa iti plateasca banii in 15 zile lucratoare.

 

Altfel or sa tergiverseze f f mult si orium nu poti sa mergi cu motoreta, asa ca trebuie sa scurtezi timpul de a sta fara motoreta la maximum.

 

Partea buna:nu stai la discutie cu ei, asa e legea, asa trebuie sa faca (nu le dai aternativa sau motiv de tergiversari).

Partea proasta: trebuie sa platesti tu reparatia si asigurarile iti vor da banii in maximum 15 zile lucratoare (in situatia asta sunt eu acum - motoreta pe dreapta = rezervor, carena inferioara dreapata si scarita, bulite si skimbate = am platit eu, 4200 lei, nu baiatul cu masina care a fost neatent si mi-a dat-o jos!!!) si azi ma duc peste ei ca ieri le-a expirat termenul de 15 zile!!!.

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uuuuuf,Marius,i-mi pare atit de rau!!! Pe mine la accident m-au despagubit cu o suma cota parte din dauna corelata cu vechime si alti algoritmi specifici procedurii si mi-au spus ca pentru restul de bani(dauna totala a fost la mine)ma asista cu juristul societatii de asigurare sa intentez proces vinovatului.Am venit cu documente de la magazinele de piese in care contravaloarea daunei o depasea de 3 ori pe cea rambursata de societatea de asigurari.La care mai trebuia sa adaug si manopera.

Daca pina si tie care mergeai atit de frumos,de linistit....De unde dracul s-au adunat atitea proaste care sa-si probeze antitalentul la volan?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde dracul s-au adunat atitea proaste care sa-si probeze antitalentul la volan?

 

Din moment ce femeile sunt mai multe k noi,si "foarte talentate" la condus,plus tel. mobile,machiaj de verificat,coafura,decolteu,etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai aici e buba. m-a prins prost cu banii. ioc leutzi! deci va trebui sa parcurg drumul oaselor cu astia

 

 

Atunci mai ai varianta sa o duci in servis, sa o repari, si sa duci factura la asigurari dar motorul sa stea in servis daca tu nu platesti. Apoi ii bati la cap pe aia de la asigurari sa dea banii cat mai repede ca sa-ti poti recupera motorul reparat din servis.

Numai sa gasesti un servis care face in felul asta, pentru ca United Motors (nishte muishti din toate punctele de vedere...) nu iti fac comanda de piese pana nu ddai 50% avans!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de-aia zic si eu ce am invatat de la altii

trebuia sa te tavalesti un pic pe jos te vaitai ca te doare ceva-salvare-spital-politie=dosar ptr vatamare ptr doamna si dupa aia sa vezi tu ce iti dadea ea si pe masa si pe tacsu nu doar rca-ul cu care in romania te poti sterge la c.ur

spor la reparat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-au facut ai mei cu oase tari si piele rapanoasa. in acel moment eram prea uimit de chestia aproape neverosimila care se intamplase pentru a mai juca si teatru. simteam doar furie impotriva prostiei umane care a catadicsit sa ia o astfel de forma.

 

intre timp mi-am facut calculele, se pare ca si bascula e afectata drept care o sa mai fi inca o mie pe raboj. am trei posibilitati:

1. fie folosesc cardul meu de credit sa scot bani si sa fac reparatii, comanda piese (manopera o fac eu, mama ei de treaba) si dupa aia pistonez la cap cu factura pe cei de la Unita sa-mi dea banii. Dezavantaje: orice card de credit are o dobanda pe care trebuie sa o platesc daca trece luna si nu am pus banii la loc. deci o sa trebuiasca sa scot bani din buzunarul propriu, in conditiile in care nu exista nici garantia ca cei de la Unita vor achita toata factura si nici ca vor respecta termenul legal de 15 zile.

2. sa astept cuminte evaluarea Unita, sa ma tiganesc cu ei dupe, ca mai mult ca sigur nu or sa dea cat e nevoie, si asta inseamna sezon pierdut. ar urma amenintari, judecata cu tipa care m-a lovit, etc

3. sa le propun sa-mi fac moto in regie proprie (am gasit toate piesele pe ebay la preturi superbune) si atunci toata lumea ar fi multumita. ei ca dau mai putin bani, eu ca-mi fac moto. insa apar proble cu unele piese care tin de siguranta mea. daca aripa si tot ce tine de ea (semnale, stop spate, bare cromate) le-as lua la SH, nu acelasi lucru sunt dispus sa fac cu bascula si roata in sine, doua din componentele esentiale din angrenaj.

 

deci avantaje si dezavantaje.

 

de-aia zic si eu ce am invatat de la altii

trebuia sa te tavalesti un pic pe jos te vaitai ca te doare ceva-salvare-spital-politie=dosar ptr vatamare ptr doamna si dupa aia sa vezi tu ce iti dadea ea si pe masa si pe tacsu nu doar rca-ul cu care in romania te poti sterge la c.ur

spor la reparat

Editat de foxdesert
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...