Sari la conținut

Reteta Pentru Accident Mortal


unnamed
 Share

Postări Recomandate

merita citit:

 

 

locul: 20-30 km de brasov, pe drumul cu cheia

descriere: m-am angajat in depasire, cel depasit a marit viteza, iar din fata venea unu cu un matiz argintiu in viteza foarte mare. nu am mai avut ce sa fac, am iesit pe la 70-80 la ora de pe drum, pe partea stanga. am franat tare, am mai mers vreo 20 de metri pe pamant cand mi se deschide o groapa imensa in fata mea.

ma indreptam perpendicular pe peretele din beton al gropii. in momentele alea eram sigur ca s-a terminat, nu mai aveam nimic in cap (pana atunci creierul functiona la capacitate maxima, analizam toate posibilitatile).

 

ma trezesc paralel cu zidul (a se vedea pozele). ma izbesc cu pieptul de rezervor (cred ca si cu barbia castii, dar nu sunt sigur), imi musc limba si raman fara posibilitatea de a respira (credeam ca mi-am rupt niste coaste). imi dau repede casca jos, ma deschid la geaca si in cateva secunde imi revin. ma uit la motor, iesea fum din el si din discurile de frana (am cazut in namol pana la glezne - in mare parte el m-a salvat). rezervorul era indoit in partea dreapta (mai tarziu mi-am dat seama ca l-am indoit cu cotul in urma impactului, noroc ca aveam geaca cu protectii). dupa cateva minute a inceput sa ma doara si degetul mic (la bucuresti am aflat ca mi-am rupt degetul mic si inelar). m-am uitat la telefon, nu aveam semnal. am inceput sa tip, nimeni nu ma auzea. m-am chinuit un pic si m-am tarat cu o mana din groapa. cel cu care mai eram (deja ma cauta de ceva vreme) m-a vazut, s-a dus dupa niste sateni cu un fel de tractor cu brat de care au legat motorul. l-au scos foarte repede si fara sa-l loveasca. i-am cinstit cum se cuvine si dupa cam o ora, m-am urcat pe motor si am plecat catre casa ~150 km cu mana stanga rupta in 2 locuri (fiecare apasare de ambreiaj era iad).

 

concluzii: m.uiecelor 2 conservari, nu a oprit niciunu si nu am apucat sa iau numerele

motorul: totul perfect, absolut nicio zgarietura in afara de indoitura rezervorului care se face fara probleme, suportul parbrizului indoit din cauza inertiei impactului cu soloul si pneul spate un pic zdrelit in lateral (de la trestiile ale cred)

eu: mana rupta si o durere in aproape toti muschii, dar care deja incepe sa dispara.

 

avand in vedere ca trecatorii cand vedeau motorul in rapa si pe mine pe marginea drumului intreg isi faceau cruce.... am scapat foarte ieftin.

 

mai tarziu mi-am dat seama ca atunci cand am vazut groapa m-am lasat pe dreapta si cu ajotorul rotii spate blocate, am pus motocicleta de-a latu.

 

ps: scuze pentru eventualele greseli, scriu doar cu o mana

 

post-4434-1186336677_thumb.jpg 5 minute inainte de accident

 

post-4434-1186336945_thumb.jpg a se observa zidul de beton din dreapta spre care ma indreptam perpendicular

 

post-4434-1186337574_thumb.jpg alt unghi

 

post-4434-1186338034_thumb.jpg

 

post-4434-1186338454_thumb.jpg frana mea si locul unde am iesit de pe sosea ( nu va uitati la linia continua, chiar inainte era discontinua)

 

post-4434-1186338680_thumb.jpg daca dati zoom in spatele tractorului, se vede linia discontinua

 

post-4434-1186338880_thumb.jpg operatiunea de salvare

 

post-4434-1186339065_thumb.jpg hopa sus

 

post-4434-1186339244_thumb.jpg ma apropiam de casa, extenuat fizic si psihic dar foarte fericit :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 55
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

brrrrrr .... tare aiurea! ai avut sansa cu carul ... situatie similara iesire in decor anul trecut, nashpa cand prinzi pamantul de pe margine cat esti pe asfalt franezi la limita limitelor dar cand vezi ca asfaltul se termina subconstientul realizeaza scaderea drastica a sanselor si pierzi filmul ... daca continui sa franezi esti in cap, daca nu esti tot in cap... nici nu mai stii ce sa faci ...

situatie similara anul trecut, aproape am luat un pom in brate, l-am sters cu gratie, motor muci si ceva oase rupte ...fereasca d-zeu, stiu ce inseamna sa vezi moartea cu ochii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de necrezut cum ai scapat si tu si motorul din "aventura" asta. bafta exagerata si pe viitor!

 

dar de ce ai ales "the hard way"? banuiesc ca sa te repliezi pe banda ta in spatele depasitului nu mai puteai, dar de ce n-ai ramas pe mijlocul drumului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru urari!

chiar m-am gandit la asta, maine ma duc la biserica. ingerul meu pazitor este foarte iscusit.

 

timp nu mai aveam sa ma bag in spatele celui depasit iar riscul era mult prea mare sa incerc sa raman intre ei 2, pentru ca cel din fata venea cu peste 130 la ora, sunt sigur de asta. eu cand am hotarat sa fac depasirea, era foarte departe, brusc m-am trezit cu el la 20 de metrii de mine. dar cred ca daca stiam ca e groapa aia acolo, incercam sa raman intre ei (desi saptiul era foarte mic, ala depasit nu mergea deloc "cat mai aproape de marginea drumului), cu toate ca pana la urma asa a fost cel mai bine.

 

mare grija cu viteza. sunt sigur ca daca aveam cu 20-30 km/h mai mult, intram in zid, chiar daca o culcam.

 

bafta tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte norocos , dar faza ca goneai cu 150 km/h cu o mana rupta dupa accident mi se pare ca o cauti , graba strica treaba de cele mai multe ori , eu de cand intru pe forum , adica aproape zilnic , am redus mult viteza de deplasare si sunt cu ochii in cinspe .... ce sa mai , multa bafta si insanatosire grabnica :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte norocos , dar faza ca goneai cu 150 km/h cu o mana rupta dupa accident mi se pare ca o cauti , graba strica treaba de cele mai multe ori , eu de cand intru pe forum , adica aproape zilnic , am redus mult viteza de deplasare si sunt cu ochii in cinspe .... ce sa mai , multa bafta si insanatosire grabnica :burnout:

 

cine a zis ca m-am intors cu 150 la ora? ... ba din contra, am mers foarte incet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cam ramas mut...

 

 

Pfuai ce noroc ai avut.

 

Si totusi, depasire in apropiere de curba aia, viraj "de exterior"..ugh, chillin'.

Presupun ca te gandeai ca l-ai fi depasit pana in curba, daca nu accelera carnatul ala, right? Ca aia a declansat totul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact, daca macar unu din aia 2 respecta legea, nu se intampla ce s-a intamplat.

 

clar! imi trebuie motor mai puternic ca sa reusesc depasirile !

 

:burnout:

 

gulmesc! :hurt:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mare noroc ai avut!!! cam asa ceva am vazut eu , doar ca era la un alt nivel . mergeam cu bicicletele de la Babana spre Pitesti , o panta lunga , viteza cam de 50-55 km la ora , eram vreo 5 in grup , eu al doilea din fata , primu biciclist avea doar frana spate ( mare prostie ) si cum coboram noi cu destula viteza ( pentru biciclete ) pe dreapta o masina oprita cam in jumatate de drum ca nu prea ai spatiu mult pe margini , un logan rosu in fata . toate bune si frumoase pana cand ala cu loganu ( fara sa se asigure ) a oprit exact langa ala cu masina de pe marginea drumului sa il intrebe ceva . Prietenul din fata cam la 10 metrii de ei a tras frana spate , si s-a dus tars spre ei , pe contrasens alta masina si nu a avut incontro , a dat drumu la frana si a sarit in canal (cam juma de metru ) cu bicicleta , cam ceea ce ai facut si tu ( asta cam pe la 30 la ora ca si eu am franat in acelasi timp cu el si am vazut ca distanta se pastrase intre noi , si eu am kilometraj ). S-a zgariat putin , a injurat putin , si am plecat mai departe ( a avut noroc ). Asta apropo de indiferenta celor cu masini , cand au vazut cum sare in canal aia care stateau acolo la picnic ( si cred ca masina oprita era a lor ) nici macar nu s-au deranjat sa il intrebe daca e ok dar daca se infigea in vreo masina atunci sa vezi scandal din partea lor...

 

Nu uita , ti-au mai ramas doar 8 vieti , ai grija de ele :burnout: Multa bafta si sa auzim de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bulan international.

idiotul pe care il depaseai ori :

1. te-a vazut si a vrut sa-ti arate ca nu poti sa-l "faci" decat daca te lasa el(o categorie de lichele care ar trebui omorati cu paru')

2. nu te-a vazut deloc(cel mai probabil). in romania majoritatea soferilor nu prea folosesc oglinzile (mai ales in afara orasului), si asta se poate verifica usor. cand ii depasesti sa te uiti la pozitia pe care o au la volan. daca au capul pe spate lipit de tetiera sunt sanse cam 90 la suta sa nu stie ca ii depasesti pt ca asta-i o pozitie din care nu prea poti sa mai vezi ce se intampla prin oglinzile laterale.

cat despre ala cu matizu' mai mult ca sigur ti-ar fi facut loc daca ai fi ramas pe mijlocul drumului. in afara de soferii de TIR(cele mai mari jeguri de pe sosele) cam 99% din conservari trag dreapta de covrig si iti fac loc.

 

P.S. La corectarea apucaturilor "jmecherilor" de la punctul 1 cat si a soferilor de TIR am ajutat cat am putut prin aruncarea a diferite obiecte in parbriz(sticle de cola, brichete), asta cand am 4 roti sub qur ca de pe motor nu prea am cu ce sa arunc.

Cat de curand imi iau o pusca cu bile de paintball, pentru ei.!!!!!!

Editat de gigiore
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuia sa ramai pe mijlocul strazii si bineinteles sa ai faza lunga aprinsa cand faci depasiri riscante sau mergi in forta. Automat cei care vin din sens opus se dau mai in dreapta si ai loc sa treci.

Oricum bine ca ai scapat, insanatosire grabnica !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TOtul e frumos cand se termina q bine. ma bucur ca na patit nimic motorul, ca era pacat sa astepti savina iti vina piese sa-l faci...lasa ca te faci u bine sa-l calaresti iar;)). te-a salvat noroiul ala..grav, daca pupai zidul...nu era bine deloc. ai avut reflex de moment bestial bravo!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...