Sari la conținut

Concurentii romani la Paris Dakar 2005


ADMIN
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 731
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Imaginile erau de la Nitescu care le-a filmat la fata locului, la prima etapa (de fapt prologul de la Barcelona), numai ca nu au fost montate ca lumea adica in timp ce comentatorul vorbea despre Romeo ca fiind singurul participant roman acolo, pe ecran se vedea clar motocicleta lui Francois pe care aparea tricolorul nostru, ROMANIA si numele lui (Vuillet Francois).

De fapt va reamintesc ca este vorba de echipa REDZONE Timisoara, (initial se numea MOTOVERDE Timisoara, nu stiu de ce s-a schimbat),  din tara ROMANIA, care a avut doi concurenti: Romeo Dunca si Francois Vuillet(care este si cetatean roman).

Fratele lui Francois, Etienne Vuillet a participat din partea altei echipe din Franta.

Nu au avut din ce sa faca montajul.Eu le-am dat cateva imagini (grosul este la 2 ROTI :wave: ) cu echipa romaniei si Renatta cateva poze pt a ilustra interviul.Conteaza intiativa de a intra in direct cu el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In mod normal in etapa de maine nu se mai poate intampla nimic nici pentru Romeo si nici pentru ceilalti, mai ales pentru cei din frunte.

De fapt este o parada, un spectacol in care cei care au ajuns pana aici defileaza in fata spectatorilor, a camerelor de filmat si a lumii intregi. Este un fel de a promova acest sport si acest eveniment.

 

Este si un fel de incununare pe care o primesc concurentii care au reusit sa ajunga pana aici.

 

De aceea am spus si o repet:

Dakarul inseamna aventura, placerea de a conduce mari distante pe tot felul de drumuri sau fara drumuri, un efort deosebit la care te supui singur si in cunostinta de cauza pentru a-ti afla limitele, sau pentru a le impinge si mai departe.

 

Vreau sa-l felicit pe Romeo pentru tot ce a facut in acest raliu si mai ales pentru faptul ca l-a terminat.

Deasemenea ii felicit pe ceilalti care au fost langa Romeo si l-au ajutat in aceasta incercare.

Si in mod special pe Zsolt care in fiecare noapte ii pregatea motocicleta lui Romeo pentru ca aceasta sa fie in cea mai buna stare de functionare.

Prin Romeo sunt sigur ca si Zsolt si-a indeplinit visul de a participa si de a ajunge la Dakar.

 

Felicitari Zsolt

Felicitari Romeo

Felicitari si va multumim!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi etapa 14 (penultima):

Romeo locul 95 in cadrul etapei si 79 la general.

Maine are loc ultima etapa pe plaja din Dakar. Va fi o speciala de 31 km.

Am gresit: a fost etapa 15.

Maine etapa 16 - ultima: pe malul Lac Rose, Dakar.

The Lac Rose (Pink Lake) was made famous for the Paris-Dakar rally of which it constitutes the ultimate stage. To a few hundreds of metres of the ocean, the lake is bordered of dunes and filaos. According to hours, its color turns pink or mauve.

Editat de corneltrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dimineata tricolorul romanesc va defila in Dakar si noi, motociclistii romani, vom fi alaturi( macar cu gandul) de cei care au dus pana la capat acest raliu fantastic.

va multumesc pt emotia si bucuriile produse dea lungul acestor zile!

SUNTETI CEI MAI TARI! :wave: :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Romeo a terminat speciala in 25 de minute si 59 de secunde (daca iritracku nu minte)!!! Sincer nici nu mai stiu ce sa spun. La inceput am avut dubii in privinta evolutiei pana la final a echipei noastre, si ma bucur nespus de mult ca macar Romeo mi-a spulberat aceste dubii. Pacat ca nu au ajuns toti trei al final.

 

Nu stiu de ce dar am asa o rabufnire de patriotism :wave: (inclusiv local :huh: )!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma asteptam ca Eurosport sa dea in direct ultima speciala... Au preferat ski...

 

Recapitulare:

Au fost la start 230 motociclisti. Au terminat 104.

 

Evolutia lui Romeo:

 

Stage 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

Standings 215 - 164 - 129 131 138 - 85 94 75 - 76 60 95 72

 

Pozitia la final:

79 175 DUNCA KTM 86h 07' 12" 38h 39' 41" 1h 00' 00"

Editat de cstelia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Clasamentul debutantilor:

 

STANDING OVERALL BIKES FIRST TIME

Pos. Dos. Name

1 022 BLAIS

2 021 WALCH

3 091 DE URIARTE

4 220 VARGA

5 039 RIVERA

6 195 CORINTI

7 057 SCHWARZ

8 189 MESSIAEN

9 140 CINIER

10 181 BENETTI

11 198 HANSSON

12 192 PASQUATO

13 097 SNIJDERS

14 222 FRANSSEN

15 082 DE BOIS

16 166 LORGE

17 086 LUIK

18 046 RAYMOND

19 173 LEVALLE

20 186 AUGUSTYNS

21 185 BACKX

22 151 BERGMAN

23 229 BERNARBEU

24 175 DUNCA

25 194 NAGY

26 060 GALAMEZ

27 078 DEVEDIJA

28 092 DE BEAUFORT

29 087 RATSEPP

30 045 PAYEN

31 217 MOSSI

32 121 MOUGEOT

33 035 PUY

34 117 RAUSEO

35 209 ALON

36 156 AUSINA

37 148 PERIGAUD

 

 

:wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost toata ziua departe de televizor si de calculator, asa ca repede, ia sa vedem!

 

Heheheyyyyyyyyyyyyyyy, au reusiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiit!!!!!!!!!!!

 

Bravo baieti!

 

Bravooooooooo!

 

:wave: :huh: :moron:

 

:ph34r:

 

Faina treaba! Abia astept sa ne povesteasca, intr-un fel sau altul, aventura prin care au trecut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...