Sari la conținut

21.08.2007


AlexRap
 Share

Postări Recomandate

shut the fuck up!

ai sa razi dar...in zona noastra...nu sunt "tigani teribilisti" ca prin bucuresti, care si-au luat motoare decat pt. a impresiona vreo (cuvant urat)!

:cheers:

 

 

doar pentru a, mestere. poate esti tu suparat, da' nu-i baga pe toti in aceeasi oala, chiar daca unul dintre ei a incercat sa va bage pe voi, pasionatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 133
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

L-o fi iubind dumnezeu pe bebe, dar cred ca ii uraste familia in mod deosebit..

 

Si din poze se vede ca baiatul asta nu a pus mare pret pe viata lui. In aproape toate pozele e in pantaloni scurti. Iar intr-una din poze e cu casca de biciclist???

 

da .. era cu casca de biciclist.. insa DACA te uiti mai atent.. vedeai ca erau la o parada, si in poza aia erau cateva zeci de motocicisti in acea poza, unii fara casti.. deci LOGIC.. era o parada, nu e un loc bun sa cataloghezi un motociclist dupa felu cum se imbraca la parada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cite am intzeles treaba sta in felu urmator : erau in viteza pe virajele de pe Posada iar Bebe a venit din spate sa il depaseasca pe celalat pe viraj, moment in care l-a acrosat si au cazut in prapastie

 

Deci veneau la vale :o Curba aia e f. stresanta chiar si pentru automobilisti, se strange f. brusc, e scurta si in coborare, de fapt e o shicana super nasoala, seamana cu "corkscrew" de la Laguna Seca dar cu dif. de nivel mai mica). Pfoooaaa si prapastia aia e enorma acolo. . :cheers:

 

Daca venea din spate si l-a acrosat, si au iesit amandoi de pe trasa, probabil ca a vrut sa-l depaseasca pe interior si cel depasit a strans mai tare de ghidon spre interior inainte de acrosare. .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si din poze se vede ca baiatul asta nu a pus mare pret pe viata lui. In aproape toate pozele e in pantaloni scurti. Iar intr-una din poze e cu casca de biciclist???

 

 

desteptule...baga un ochi in poza respectiva! poate vei vede ca....este la O PARADA MOTO! Poza este facut chiar acum un an...la Breaza...la intalnire!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci veneau la vale :-L Curba aia e f. stresanta chiar si pentru automobilisti, se strange f. brusc, e scurta si in coborare, de fapt e o shicana super nasoala, seamana cu "corkscrew" de la Laguna Seca dar cu dif. de nivel mai mica). Pfoooaaa si prapastia aia e enorma acolo. . :cheers:

 

Daca venea din spate si l-a acrosat, si au iesit amandoi de pe trasa, probabil ca a vrut sa-l depaseasca pe interior si cel depasit a strans mai tare de ghidon spre interior inainte de acrosare. .

 

Daca asa sa intamplat, atunci este responsabil pt accidentarea a 3 oameni nevinovati !!!!!

 

De ce ??? Ca sa arate ca este in stare sa ia curba mai rapid decat celalalt ???

 

Ca sa nu vb de faptul ca avea si pasager !!!

 

Cu toti gresim, dar nu cred ca cine poate sa-si permite o asemenea greseala !!!

 

:o :D :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doar pentru a, mestere. poate esti tu suparat, da' nu-i baga pe toti in aceeasi oala, chiar daca unul dintre ei a incercat sa va bage pe voi, pasionatii.

 

 

"mestere" te simti putin cu musca pe caciula??? motor de 130-140 de cai, avand carnet din....2007???

 

--- Mesaj completat în 22 Aug 2007 12:24 -------------
@ puc By the way....imi si poti explica unde a fost greseala gramaticala??? sau doar pt. ca..."asa se zice" :cheers:

 

cat despre accident....intr-adevar...a fost o greseala care a costat enorm! mult prea mult as zice!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca venea din spate si l-a acrosat, si au iesit amandoi de pe trasa, probabil ca a vrut sa-l depaseasca pe interior si cel depasit a strans mai tare de ghidon spre interior inainte de acrosare. .

Cred ca mai des intalnim ca cel de pe interior sa se sperie (pierdere de aderenta sau pur si simplu sa-l sperie trasa pe care a luat-o) si sa ridice motoreta acrosand pe cel de pe exterior ... Speculatii oricum care trebuie bagate la cap de catre ceilalti dar care nu-l mai pot aduce inapoi pe cel care a decedat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intamplarea nu a avut loc pe un viraj strans chiar pot spune ca pe unul din cele mai dulci.

Nici cel care a vazut toata faza nu stie ce a fost, in prima faza nici nu a realizat ca sunt doua motoare implicate.

Nu bag mana in foc dar cred ca prima motoreta a franat putin acolo iar cel din spate nu a mai apucat sa faca acest lucru. A acrosat motorul din fata cu roata a inodat ghidonul si a plecat catre prapastie in tumbe ("asa sustine martorul ca a vazut motorul dandu-se peste cap si mult praf").

Nu cred ca a fost incercare de depasire, doar ca a venit din depasirea unui turism si nu a mai apucat sa franeze.

La cum arata janta primului motor cand a percutat bordura era drept si foarte tare pe frane.

 

Aveti grija ca ati trecut de multe ori pe langa o tragedie asemanatoare atunci cand pe un traseu montan 2 motoare depasesc un vehicol inaintea unei curbe, primul se suie putin pe frane ori mai rau lasa gazul(nu se aprinde stopul) cand cel din spate accelereaza sa iasa din depasire.

 

Nu cred ca este o greseala foarte greu de facut. Daca cel din fata ta nu are sange sa tina mana in gaz si sa culce motorul cat trebuie esti VICTIMA sigura.

Aveti grija cine merge in fata voastra cat de bine cunoaste traseul si ce stie sa faca.

Asta este pe motor trebuie sa gandesti pt mai multe persoane, mai repede, si sa iei decizii rapide. In depasire cel mai sigur este sa astepti ca cel din fata ta sa termine depasirea si sa ia ceva distanta ori sa-ti faca loc sa intrii pe banda in conditii de siguranta.

 

 

--- Mesaj completat în 22 Aug 2007 13:01 -------------
"stiu" scuze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intamplarea nu a avut loc pe un viraj strans chiar pot spune ca pe unul din cele mai dulci.

Nici cel care a vazut toata faza nu stie ce a fost, in prima faza nici nu a realizat ca sunt doua motoare implicate.

Nu bag mana in foc dar cred ca prima motoreta a franat putin acolo iar cel din spate nu a mai apucat sa faca acest lucru. A acrosat motorul din fata cu roata a inodat ghidonul si a plecat catre prapastie in tumbe ("asa sustine martorul ca a vazut motorul dandu-se peste cap si mult praf").

Nu cred ca a fost incercare de depasire, doar ca a venit din depasirea unui turism si nu a mai apucat sa franeze.

La cum arata janta primului motor cand a percutat bordura era drept si foarte tare pe frane.

 

Aveti grija ca ati trecut de multe ori pe langa o tragedie asemanatoare atunci cand pe un traseu montan 2 motoare depasesc un vehicol inaintea unei curbe, primul se suie putin pe frane ori mai rau lasa gazul(nu se aprinde stopul) cand cel din spate accelereaza sa iasa din depasire.

 

Nu cred ca este o greseala foarte greu de facut. Daca cel din fata ta nu are sange sa tina mana in gaz si sa culce motorul cat trebuie esti VICTIMA sigura.

Aveti grija cine merge in fata voastra cat de bine cunoaste traseul si ce stie sa faca.

Asta este pe motor trebuie sa gandesti pt mai multe persoane, mai repede, si sa iei decizii rapide. In depasire cel mai sigur este sa astepti ca cel din fata ta sa termine depasirea si sa ia ceva distanta ori sa-ti faca loc sa intrii pe banda in conditii de siguranta.

<small>--- Mesaj completat în 22 Aug 2007 13:01 -------------</small><br/>"stiu" scuze

 

Asa e, pe viraje mai bine lasi pe cel din fata sa termine depasirea, si pe urma intri si tu (daca ai conditii de depasire si nu in extremis inainte de o curba, mai ales fara vizibilitate) si ultima chestie cu frana de motor la cel din fatza, in timp ce urmatorul da gaz sa termine depasirea si revenirea pe banda, e alta situatie naspa. Am vazut de multe ori depasiri de genul asta la motociclisti, mergeau inodati de parca se tractau unul pe altul. E f.f. f. riscant sa mergi asa. Chiar nu merita sa risti aiurea de parca vine avalansa peste toti. Nu e nici o suparare daca la un moment dat, se intercaleaza masini intre motociclisti. . .E doar orgoliul. ."Adica ce sa raman eu mai in spate, sa ma ia lumea la misto ca merg cu teama?!" . .Copilarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

desteptule...baga un ochi in poza respectiva! poate vei vede ca....este la O PARADA MOTO! Poza este facut chiar acum un an...la Breaza...la intalnire!

 

Nici nu cred ca are vreun rost sa incerc sa iti raspund sau sa iti demonstrez ca afirmatia ta este o ineptie. Daca tii la tartacuta ta nu mergi nici 20 metri pe motor fara casca. Dar in fine, fiecare isi pretuieste viata si in mod special integritatea cerebrala cum poate. Sa ajungi handicapat mintal pentru ca ai cazut la 20 de kilometri la ora si ai dat cu capul de asfalt nu cred ca e o placere pentru nimeni. Si cu atat mai putin pentru familie.

 

Am vazut si specimene pe scuter care poarta casca de constructor pe cap. Oamenii care poarta astfel de casti (de biciclist, de constructor, de scafandru sau mai stiu eu ce tranzaie) au un singur gand si scop: sa nu ia amenda. Pentru ei o casca de 30 de dolari este perfecta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

shut the fuck up!

ai sa razi dar...in zona noastra...nu sunt "tigani teribilisti" ca prin bucuresti, care si-au luat motoare decat pt. a impresiona vreo (cuvant urat)!

:cheers:

 

Prietene, vorbeste frumos pt ca eu asa am vorbit... Daca nu intelegi ce vroiam sa spun taci in .lm din gura. Tocmai asta vroiam sa spun, ca din poze parea un baiat linistit ( cat de linistit poate fi un motociclist :o ) nicidecum un tigan teribilist. Greseala pe care a facut-o el e grava prin consecinte, dar "facubila" destul de usor si fara vreo culpa scandaloasa ca in multe alte cazuri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai nene, parca sunteti copii mici.Iar va luati in gura aiurea fara o informatie clara cum s-a intamplat.O mie de presupuneri si interpretari personale.

Si mai ales sa blamati mortul pana nu stiti care a fost treaba de la un martor ocular sau prietenul/ruda unuia dintre raniti.Un militian la tv macar.

Totul din "parca" , "daca", "am auzit", "se zice ", "mi se pare ca nu prea ..."

 

Bine ca nu ii reprosati ca nu avea cu el parasuta sa aterizeze in siguranta in prapastie....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu cred ca are vreun rost sa incerc sa iti raspund sau sa iti demonstrez ca afirmatia ta este o ineptie. Daca tii la tartacuta ta nu mergi nici 20 metri pe motor fara casca. Dar in fine, fiecare isi pretuieste viata si in mod special integritatea cerebrala cum poate. Sa ajungi handicapat mintal pentru ca ai cazut la 20 de kilometri la ora si ai dat cu capul de asfalt nu cred ca e o placere pentru nimeni. Si cu atat mai putin pentru familie.

De acord cu tine !Si apoi chiar si la o parada se poate intampla sa vina careva din spate sa te arunce pe jos,nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu pentru clasa SS as interzice 2 persoane pe moto in romania , as pune senzori pe motoare in clipa in care te ridici pe o roata sa decupleze motorul ... multe ar trebui facute. , la cursurile pt permis le-as pune vreo 100 de filmulete cu accidente si mii de poze sangeroase. :agree:

 

eu ti-as interzice sa te sui pe motor!

 

 

Sanatate multa celor implicati in accident :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sal ierte pe Bebe , un fost motociclist kre s-a stins din viatza astazi , 21 august 2007 in urma unui tragic accident. Restul ,cei implicatzi in accident sunt in coma la spital...

 

Sunt din Campina si l-am cunoscut insa nu foarte bine... la ora actuala nu stiu daca a fot teribilsm sau nu... insa ce pot spune e ca incep sa ma tem...

Joi am ex auto iar maine ma duc sa imi iau morocicleta un cbr f4i de 112 cp...

 

sunt inmarmurit de ce se intamplat...

si cu toate aceste cred ca daca esti atent, precaut, vigilent... nu esti o persoana cu ghinion, pori sa mergi pe cea mai puternica morocilceta si sa nu cazi :(

www.cosminbentoiu.ro si el a gandit ca tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offf . . . :ok:

 

L-am cunoscut pe Bebe anul trecut la intalnirea de la Snagov si mi-a lasat o impresie foarte buna. Era fericit.

Cat de aiurea e sa vorbim despre acesti oameni la trecut, este al 3 lea cunoscut care se duce luna asta pe motor. Imi pare atat de rau pentru ei . . .

 

Rest In Peace :agree: :smoke: :P

post-3178-1187785583_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

offtopic : shi cu scuzele de rigoare dar -> voi astia care atzi inceput sa va injuratzi/jignitzi suntetzi penibili.

ontopic : sanatate maxima celor 3 !!!am trecut shi eu p-acolo acu 3 seri shi tot intr-o curba era sa ies in decor deshii nu aveam viteza mare .... dar deh la mine este shi lipsa de XP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Tocmai ce m-am intors de la spital de la colegul meu Edy. El era pe a doua motocicleta, era moto a lui dar era pasager intrucat nu mai are permis. Mi-a povestit tot ce s-a intamplat. Bebe, Dumnezeu sa il ierte, conducea srad-ul din fata. A intrat prea tare in curba, a lovit parapetul dupa care ei venind din spate l-au acrosat, si dupa aceea mi-a zis ca nu stie ce s-a mai intamplat, probabil au sarit peste parapet. Mi-a mai specificat un amanunt f important. Acele vitezometrelor s-au oprit la 180 respectiv 200 km/h. Oare de ce mergeau pe curbele acelea cu vitezele astea?? :agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:agree: Nu stiu cat de mult conteaza ce va spun, ca e a nu stiu cata oara, dar conteaza ca mor oameni pe motoare! Aiurea... O moarte atat de cumplita... Noi, in Asociatia Motociclistilor din Romania ne strofocam sa schimbam imaginea motociclistilor, sa ii protejam... Haideti sa contribuim cu totii! Viteza ucide, nu va jucati cu viata voastra si a altora! Nu dati apa la moara celor care ii desconsidera pe motociclisti! Respectati limitele de viteza ca nu degeaba sunt puse acolo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:agree: Nu stiu cat de mult conteaza ce va spun, ca e a nu stiu cata oara, dar conteaza ca mor oameni pe motoare! Aiurea... O moarte atat de cumplita... Noi, in Asociatia Motociclistilor din Romania ne strofocam sa schimbam imaginea motociclistilor, sa ii protejam... Haideti sa contribuim cu totii! Viteza ucide, nu va jucati cu viata voastra si a altora! Nu dati apa la moara celor care ii desconsidera pe motociclisti! Respectati limitele de viteza ca nu degeaba sunt puse acolo!

 

Bine zis , dar cum am putea contribui la oprirea accidentelor . multe is din vina noastra dar sunt si alte accidente cand intra cate unu cu masina in noi. cum am putea face sa fim mai respectati in trafic ?

 

Da si limitele de viteza nu is puse aiurea . dar tara noastra inca nu dispune de un circuit pt moto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SLV da-mi un PM cu numarul tau de tel.

Aseara am fost la locul accidentului iar ce spui tu despre vitezele acele sunt bazme. 1 Era trafic nu foarte mare dar era 2 nu se ating viteze de genul asta cel putin pe acel sector de drum. In fine nu cred ca unul din ei stie ce a fost acolo. 3 era un viraj dulce si ciar cu 200 il poti lua dar nu ajungi acolo cu 750 poate 1000.

In fine din cate am inteles 2 din ei sunt "ok" cu sanse reale sa ramana fara sechele. Erni este mai rau si va dura mai mult pana isi "revine".

 

Hai sa incercam sa tragem ceva invataminte din toata povestea asta urata.

Din cate inteleg un incepator vroa sa cumpere una din motorete. "Sa incepi pe 750 este o adevarata provocare".

Un tip din Poiana Tapului care merge de foarte multa vreme pe motor imi spunea la un moment dat ca merg mai incet cu 600 decat cu 250 si asa era. Imi era firica si poate acea frica ma ajuta acum sa tastez.

 

Echipamentul are un rol important si multi au scapat datorita lui.

O casca purtata si asigurata cum trebuie chiar si un de 30 de euro facae diferenta intre viata si moarte.

Toti vor TOBE care urla si motoare frumoase care sa fie atmirate dar intreb: PT. CINE CUMPARATI O MOTORETA, PT. VOI ORI PT. PUBLICUL LARG????????????????????????????????????????????????????????????????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SLV da-mi un PM cu numarul tau de tel.

Aseara am fost la locul accidentului iar ce spui tu despre vitezele acele sunt bazme. 1 Era trafic nu foarte mare dar era 2 nu se ating viteze de genul asta cel putin pe acel sector de drum. In fine nu cred ca unul din ei stie ce a fost acolo. 3 era un viraj dulce si ciar cu 200 il poti lua dar nu ajungi acolo cu 750 poate 1000.

In fine din cate am inteles 2 din ei sunt "ok" cu sanse reale sa ramana fara sechele. Erni este mai rau si va dura mai mult pana isi "revine".

 

Hai sa incercam sa tragem ceva invataminte din toata povestea asta urata.

Din cate inteleg un incepator vroa sa cumpere una din motorete. "Sa incepi pe 750 este o adevarata provocare".

Un tip din Poiana Tapului care merge de foarte multa vreme pe motor imi spunea la un moment dat ca merg mai incet cu 600 decat cu 250 si asa era. Imi era firica si poate acea frica ma ajuta acum sa tastez.

 

Echipamentul are un rol important si multi au scapat datorita lui.

O casca purtata si asigurata cum trebuie chiar si un de 30 de euro facae diferenta intre viata si moarte.

Toti vor TOBE care urla si motoare frumoase care sa fie atmirate dar intreb: PT. CINE CUMPARATI O MOTORETA, PT. VOI ORI PT. PUBLICUL LARG????????????????????????????????????????????????????????????????

 

Man mie mi-a zis Edy ceea ce s-a intamplat. Nu inventeaza nimeni nimik. Ai verificat tu bordurile motocicletelor? Daca da macar lumineaza-ne.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu prea mai are rost sa va certati din cauza asta . cert ii ca se intampla ff multe accidente si multe din cauza vitezei excesive

 

--- Mesaj completat în 22 Aug 2007 16:47 -------------
la stiri urmeaza amanunte despre accident .. ei zic ca or avut cam la 130 km /h

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...