Sari la conținut

Braincap - Protectie, Moft Sau Eludarea Legii


iboboc
 Share

Postări Recomandate

Vezi ca marimile aici sunt diferite.. nu este M, L, XL etc... este 10l, 15l, 20l etc.

 

una de 10 l la mandea acilea va rog ! vorba aia ...'' esentele tari se tin in galeti mici'' nu asa era ? ce pasca ma'sii ?!

 

:)

Editat de ->Bullet<-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 69
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

<small>--- Mesaj completat în 22 Aug 2007 09:43 -------------</small><br/>

 

Ala nu este un braincap. Asta este un brainap. post-7907-1187765001_thumb.jpg

 

 

Am si eu cateva intrebari... Vinde cineva chiloti de chopper? Si daca puteti sa-mi spuneti daca sunt legali. Care sunt diferentele intre chilotii de chopper si cei de vitezana ? Sunt chilotii de chopper chilotii principali sau ai folositi ca pereche secundara dupa tanga de chopper. Pot sa merg legal imbracat numai in chiloti de chopper,pe chopper ,sau trebuie sa am si parbrizul de chopper ,pe chopper.

 

Pentru traficul din Bucuresti recomand cu caldura budigaii maro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu imi vine sa cred cata inconstienta....

Pe acelasi forum care militeaza pentru siguranta in trafic si bate copii la cap ca nu cumva sa isi cumpere motoare puternice ca incepatori, chiar exista oameni care ridica in slavi braincap-ul...

Si eu am vrut mult sa imi iau un braincap si nu concepeam sa merg cu o casca integrala pentru ca arata naspa pe chopper pana cand am patito...

La trei saptamani dupa cumpararea motorului mi-a iesit in fata un handicapat de pe o straduta din dreapta si a intrat pe contrasens. Rezultatul: impact frontal la vreo 20km/h (viteza adunata dupa ce am franat cat am putut amandoi). NU am cazut de pe motor, dar nici nu a fost nevoie...Din inertie am dat cu capul de ghidon si in momentul ala i-am multumit lui D-zeu ca nu m-a lasat sa fiu prost sa imi iau Braincap. Din fericire purtam o casca integrala Marushin pe care mi-o imprumutase un prieten pana sa ma hotarasc eu la una.

Nu aveam viteza, eram atent, strada pe care eram era goala (aparent lipsta de orice pericol).

Daca purtam Braincap in ziua aia, nu mai deranjam pe nimeni azi aici si in loc de ameteala si 2 zile de dureri de cap, nu as mai fi simtit nimic niciodata.

 

Ar fi pacat sa invatati din greselile voastre...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa ne relaxam putin si sa nu exageram cu protectiile. Acuma o sa-mi trebuiasca aparator de coloana cand ma duc pana la colt dupa tigari, si o sa ma duc la parada cu casca integrala si aparator de gat.... castile scurte au locul lor si vremea lor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare pt mrpilot : cum draq ai dat cu capu de ghidon ? fiind pe vn 800 cum zice la profil ? da ce inaltime ai ? sunt curios ,serios...fara vraja .

 

tu crezi ca as face misto cu o chestie de genul asta? am 1,76 daca esti curios :baldy: .

faza a fost ca din instinct, chiar inainte sa ne lovim, vazand ca nu am cum sa ma opresc, am pus picioarele jos si am incercat sa ma proptesc in ele. astfel, busitura m-a prins intr-o postura nu prea ortodoxa si am lovit ghidonul cu fata, dar nu am cazut.

daca tot nu esti convins, ne intalnim intr-o zi la o berica(fara alcool :wacko: ) si facem o reconstituire.

Editat de mrpilot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu crezi ca as face misto cu o chestie de genul asta? am 1,76 daca esti curios :wacko: .

faza a fost ca din instinct, chiar inainte sa ne lovim, vazand ca nu am cum sa ma opresc, am pus picioarele jos si am incercat sa ma proptesc in ele. astfel, busitura m-a prins intr-o postura nu prea ortodoxa si am lovit ghidonul cu fata, dar nu am cazut.

daca tot nu esti convins, ne intalnim intr-o zi la o berica(fara alcool :) ) si facem o reconstituire.

 

ok...da te ''izbesti'' de un copac ceva ... fara sa ma pui pe mine la numaratoare :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa ne relaxam putin si sa nu exageram cu protectiile. Acuma o sa-mi trebuiasca aparator de coloana cand ma duc pana la colt dupa tigari, si o sa ma duc la parada cu casca integrala si aparator de gat.... castile scurte au locul lor si vremea lor!

 

Watch out ca accidentele in marea lor majoritate se intampla pe langa casa - garda jos & stuff...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in Romania - moft, basini sau nepasare.

in vest/SUA - eludarea legii

 

intr-o lume paralela cu alte legi ale fizicii - protectie.

 

NEAVAND NIMIC CU TINE ICEMAN ZIC :

 

pareri de genu asteia postate de tine mi se pare de tot k.kktu !

 

ideea e : fiecare poarta ce vrea si aia e. sa generalizezi e un forte mare pffffffffffffff

 

normal ca nu o sa-mi dai dreptate si ca o sa te superi pe mine da asta e.

 

toate bune !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

om, nu ma supar.

 

Nu sunt genu' de om innebunit dupa protectii. Vara merg doar in tricou, blugi, bocanci, manusi fara deste si casca. Cateodata la drum lung mai iau geaca si nu neaparat de protectie ci de frig sau nisip/pietre aruncate de tiruri.

Chiar am mers fara casca de cateva ori, odata la drum lung...

Am purtat o perioada si o o casca de genu':

71-freddomschwarz.jpg

 

Am o gramada de prieteni care merg cu braincap.

 

E simplu ce am zis eu: la noi in tara porti braincap din moft (e prea mare o integrala, sau mi-e cald...sau e incomoda), din basini (ce dur sunt eu... port ceaunu' - sunt si d-astia...crede-ma) sau din nepasare (eh, cad cad...asta e!). Inafara de basinosi (care o poarta doar de show-off)...la restul cred ca intra si imaginea

La noi nu e nevoie de braincap pentru eludarea legii...poti sa mergi fara casca linistit ca nu-ti zice nimeni nimic... d-aia ziceam ca in europa de vest si state aia o poarta de frica militiei...la noi militia nu prea sa ia de tine daca nu ai casca.

D-aia zic, in Romania poti si fara casca deloc... nu-ti trebe braincap.

Despre protectie la fel: braincapu nu te protejeaza decat de gainatii pasarilor si cam atat....poate si de vreun politist care mai aplica legea, dar fff rar :)...asa ca, oricum e ca si cum ai merge fara...de ce sa nu mergi fara?

 

compromisul perfect intre confort si protectie e asta:

 

301_1.jpg

 

una d-asta o sa-mi iau si eu, si un braincap pe care poate o sa-l port tot din nepasare/moft....poate chiar si din basini :baldy:

La noi legea te eldudeaza pe tine :wacko:

 

PS: port flip-up de obicei si nu am nimic cu oamenii care poarta braincap. As putea purta si o casca de cross sau m-ati putea vedea doar c-o bandana pe teasta

Editat de ..IcemaN..
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

d-aia ziceam ca in europa de vest si state aia o poarta de frica militiei...la noi militia nu prea sa ia de tine daca nu ai casca.

 

in majoritatea statelor din sua casca e...''optionala'' . apropo de asta : citeam aseara din numarul de may 2009 al revistei Easyriders ceva de genu :''UTAH MAY REWARD HELMET WEARERS'' !

 

asta'i coperta ( sorry da n'am aparatu la mine sa'i fac o poza live)

post-44001-1241512012.jpg

 

 

compromisul perfect intre confort si protectie e asta:...

 

aici sunt deacord cu tine ! si eo tot una din aia o sa'mi iau :baldy:

Editat de ->Bullet<-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iceman din pacate te contrazic.

Din pacate nu exista compromis perfect dar ceva apropiat de exprimarea asta ar fi genul de casca pe care il porti tu - flip-up.

Casca jet care ti-o doresti tu (un highway retro daca nu ma insel ) poate fi fabricata din cele mai avansate materiale pe care ti le imaginezi tu si tot nu iti va oferi protectia pe care o ofera o casca integrala ( mama ei de mandibula....)

Trebuie sa recunosc faptul ca din motive subiective (bani , look , am un cruiser , pot fuma o tigara la o coada de masini pe timpul sezonului estival , etc ) am o casca jet , dar ,sfatul meu calduros este sa iti iei o casca jet cu viziera. Crede-ma face toti banii ... sacrifici umpic de "look" pentru umpic mai mult de "confort si siguranta" mai ales daca mai faci si scurte iesiri in afara orasului.

Eu unu folosesc un wind-stoper ceva de genul pozei de mai jos in special cand merg intre orase ( sate ) de genul Limanu - Mangalia - Vama Veche -isi face bine treaba dar fara viziera si doar cu ochelari ar fi fost dezastruos - dar mi-am promis un lucru : cu prima ocazie cand voi avea o suma mai mare de bani pe mana o sa imi iau o casca integrala.

post-46525-1241517188_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in majoritatea statelor din sua casca e...''optionala'' . apropo de asta : citeam aseara din numarul de may 2009 al revistei Easyriders ceva de genu :''UTAH MAY REWARD HELMET WEARERS'' !

 

asta'i coperta ( sorry da n'am aparatu la mine sa'i fac o poza live)

post-44001-1241512012.jpg

 

* daaaaaaaa!? nu-i coreeeect! ..ce, eu port casca integrala de 2 (doi) ani de zile si nu m-aleg cu nimic! ...alooo, domnii de la "Easyriders", premii ptr. fete nu aveti? :lol: :) :baldy:

 

gata, pun jet-ul..., poate-poate! :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iceman din pacate te contrazic.

 

jerycho...eu oricum o sa imi iau o integrala drept casca principala (ca in asta imi bate vantu rau de tot, si eu merg din februarie pana in decembrie), dar pe langa integrala imi iau si-un jet, pt plimbari mai pustii/relaxate, gen o tura pan' la tara in iulie....etc + ca intotdeauna mi-am dorit sa am o casca de genu, clasica si simpla :baldy:

 

am mai zis si pe celalalt topic cu protectiile pt cruiseristi....nu ma omor cu protectiile...dar la tzeasta tin ca la, vorba aia, ochii din cap.

Depinde de ce riscuri isi ia fiecare si cand, si cum si-n ce conditii :wacko:

 

daca tineti mult la tzeasta voastra, luati integrale... exista integrale care "merge Âşi pă ciopăr"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...