Sari la conținut

Braincap - Protectie, Moft Sau Eludarea Legii


iboboc
 Share

Postări Recomandate

cati din chopperisti folosesc un braincap?

este el o protectie in caz de accident? este casca cea mai potrivita pentru chopper? este legala si inchide gura politistilor?

de ce purtati braincap si nu o casca integrala? este braincap-ul casca a 2a? de oras?

 

este un moft? merita moftul?

 

sunt omologate?

 

post-20806-1187759718_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 69
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

cati din chopperisti folosesc un braincap?

este el o protectie in caz de accident? este casca cea mai potrivita pentru chopper? este legala si inchide gura politistilor?

de ce purtati braincap si nu o casca integrala? este braincap-ul casca a 2a? de oras?

 

este un moft? merita moftul?

 

sunt omologate?

 

post-20806-1187759718_thumb.jpg

 

' neatza!

ce pot sa-ti spun eu este ca imi doresc unul, arata bine, sta comod pe teasta si nu ai probleme cu politia daca te plimbi cu el si prin oras si pe afara din oras. Nu tine la tavaleala, adica daca faci "buf!", trebuie sa-ti faci o cruce mare (sau oricum sa ai asigurarea de viata platita la zi).

Desigur, e casca cea mai potrivita ptr. chopper :cheers:

Este un moft pentru cine nu stie exact ce vrea.

Eu am luat inainte sa am carnetul casca integrala (cu tot cu echipamentul de chopper, "deoux piece" de piele), e Nolan (sportiva) si arata ca dracu', ca nu se potriveste la chopper, dar am considerat ca protectia e mai importanta. Mai ales ca toata lumea imi spunea ca o sa cad in primele luni, ca asa e cu incepatorii astia... Ei bine nu am cazut pana acum, desi am scapat motorul de cateva ori pe jos (e f. greu!), de pe loc.

Apoi mi-am luat o casca "open face", dar arata ca o casca de scuter, nu-mi mai place. ...Ce urmeaza? cred ca un braincap :D Am si eu dreptul la un moft dupa ce mi-am chinuit teasta cu tot felul de "palarii", nu? :lol:

 

Ce trebuie sa ai in considerare cand iti pui o casca pe cap: in primul rand sa fie marimea ta, sa nu iti balangane pe teasta si nici sa nu te stranga. apoi sa iti protejeze exact partile tale mai sensibile (urechile? ochii? nasul...?) la curent. Apoi sa fie din material bun (sa nu se sparga la prima intalnire cu asfaltul). Dupa care te uiti cum iti sta, daca iti place cum arati cu ea, atunci a ta e! :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea braincap reprezinta o fateta a culturii moto. Este expresia unui trafic civilizat si sigur, a strazilor fara gropi, a semafoarelor respectate de toata lumea, a pietonilor constienti de ce nu trebuie sa faca in trafic...este o expresie a unei culturi care in Romania este inexistenta. Ca atare, in afara de latura estetica si putand sa stergem de pe lista restul de semnificatii pe care un braincap le are cred ca cel mai sigur ar fi ca chopperistii de la noi sa mearga macar pe casca open face. Intr-o tara in care iesi din scoala moto facand jaloane e o chestiune de timp pana cand braincap-ul va deveni doar un dop care nu te poate salva din calea unuia care vrea sa faca stanga sau dreapta peste peste tine. Si sigur ca putem sa sfidam manelismul, prostia si incultura tarii asteia de rahat si sa ne afirmam apartenenta la o cultura da' o facem cu riscul sigurantei personale si nu stiu daca merita, din moment ce in majoritatea cazurilor este o chestiune de timp pana la contactul cu asfaltul.

 

Purtati macar casti open face, sunt mult mai sigure si daca nu ati gasit un model care sa va placa, poate nu ati cautat destul...

 

post-4661-1187764209_thumb.jpg

Nexo F16 ca sa dau doar un exemplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

<small>--- Mesaj completat în 22 Aug 2007 09:43 -------------</small><br/>

cati din chopperisti folosesc un braincap?

este el o protectie in caz de accident? este casca cea mai potrivita pentru chopper? este legala si inchide gura politistilor?

de ce purtati braincap si nu o casca integrala? este braincap-ul casca a 2a? de oras?

 

este un moft? merita moftul?

 

sunt omologate?

 

post-20806-1187759718_thumb.jpg

 

Ala nu este un braincap. Asta este un brainap. post-7907-1187765001_thumb.jpg

 

 

Am si eu cateva intrebari... Vinde cineva chiloti de chopper? Si daca puteti sa-mi spuneti daca sunt legali. Care sunt diferentele intre chilotii de chopper si cei de vitezana ? Sunt chilotii de chopper chilotii principali sau ai folositi ca pereche secundara dupa tanga de chopper. Pot sa merg legal imbracat numai in chiloti de chopper,pe chopper ,sau trebuie sa am si parbrizul de chopper ,pe chopper.

post-7907-1187765002_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Bucuresti Braincapul foloseste doar dentistilor. Doar ei au de cistigat din impactul motociclistului cu asfaltul si motociclistul sa aiba un Braincap pe ... cap , desigur.

Fara caterinca , dupa accidentul in care am dat cu fata de pamint m-am autofelicitat ca am avut macar un Openface si am blestemat ziua cind am refuzat o casca integrala. Normal ca o integrala da nasol pe un ciopar , dar in traficul nostru ar trebui sa purtam niste Airbaguri pe tot corpul , care sa se umfle pe noi ca un cocon la impact. Asa ca eu consider pseudocastile numite Braincap niste aiureli periculoase. Dar eu nu am ciopar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa cum ai vazut numai braincap folosesc(in oras)omologate ?hahahaha,protectie ?nu cred ,dar aerisite, nu te coci,practice la opriri dese,pt drum neaparat integrala (parerea mea)pe mine maomoara zgomotul vantului pt ca pt protectia fetei am asa ceva

post-355-1187765560_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:o Am si eu,castron cromat...Zero protectie (poate fata de soare,fiind cromata :D ...). La noi,una de-asta ajunge si la 260 ron (nu spun unde se gaseste,da' cine stie unde lucrez,o sa-si dea seama :cheers: ). Luata de pe ebay (ea costa 27$),cu totul,ajunge undeva la 160-170 ron...Si e si OMOLOGATA! Anu' asta nu stiu daca mai reusesc sa-mi iau,da' la anu' sigur imi aduc 2 de neamtz,una cromata si una in piele.Ies mai ieftin si cu transportul...Vama nu e,la valoarea asta.

Cand merg cu de-asta,oricum,parca-s si mai atent...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca o casca Flip-Up este compromisul intre casca integrala si Open Face si se potriveste de minune atat urban cat si drum intins. Daca are ochelarii de soare integrati este cu atat mai comoda. Parerea mea este ca nu da deloc rau pe chooper, daca este sa ne gandim la estetica, dar depinde si de gusturi. Nivelul de zgomot la drum intins este rezonabil (oricum mult mai mic decat Uvexul integral pecare il aveam).

Asta am remarcat-o pe pielea mea dupa ceva ani de integrala, in momentul in care am schimbat-o pe un Airoh Flip-Up SV 55.

In ceea ce priveste siguranta, sper sa nu ajung sa o testez in conditii extreme. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers: good point! hai ma ca topicurile de genul asta le gaseam la alte sectiuni

 

<small>--- Mesaj completat în 22 Aug 2007 09:43 -------------</small><br/>

 

Ala nu este un braincap. Asta este un brainap. post-7907-1187765001_thumb.jpg

Am si eu cateva intrebari... Vinde cineva chiloti de chopper? Si daca puteti sa-mi spuneti daca sunt legali. Care sunt diferentele intre chilotii de chopper si cei de vitezana ? Sunt chilotii de chopper chilotii principali sau ai folositi ca pereche secundara dupa tanga de chopper. Pot sa merg legal imbracat numai in chiloti de chopper,pe chopper ,sau trebuie sa am si parbrizul de chopper ,pe chopper.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am luat amenda ptr purtarea unui braincap d-asta insa nu inainte de a ma contrazice cu nea politistul.

ajuns acasa m-am uitat inauntrul castii si am constatat ca omul avea dreptate , aici fiind scris ca este neconforma cu normele UE.

 

am mers aproape 2 ani cu un astfel de capac si tot ce pot spune e ca este un moft , total nesigur si incomfortabil .

chiar si cu ochelari mi-au curs tone de lacrimi , m-a batut gerul , ploaia , gandaci de tot felul ,pietricele ,praf , am suferit cumplit .

 

de cand am schimbat motorul am trecut la integrala .

nici nu se compara .

 

nu vreau sa imi imaginez ce falci as fi facut sa fi muscat nitel asfaltul echipat cu o astfel de casca .

 

ciopar insemna si nitica parada .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

<small>--- Mesaj completat în 22 Aug 2007 09:43 -------------</small><br/>

 

Ala nu este un braincap. Asta este un brainap.

Am si eu cateva intrebari... Vinde cineva chiloti de chopper? Si daca puteti sa-mi spuneti daca sunt legali. Care sunt diferentele intre chilotii de chopper si cei de vitezana ? Sunt chilotii de chopper chilotii principali sau ai folositi ca pereche secundara dupa tanga de chopper. Pot sa merg legal imbracat numai in chiloti de chopper,pe chopper ,sau trebuie sa am si parbrizul de chopper ,pe chopper.

 

Iata chiloti de ciopar . Nu fii ingrijorat, sunt legali. Chilotii de vitezana au mai multe aplicatii si sunt conceputi astfel incat la viteze supersonice sa absoarba rapid si umezeala. Chilotii de ciopar sunt principali toti, si cu franjuri si tanga avand in vedere ca cioparistii sunt multi-tasking. Legal poti merge imbracat numai in chilotii de ciopar, daca dai jos parbrizu mai incape un chilot de ciopar pe ciopar, pe ghidon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iata chiloti de ciopar . Nu fii ingrijorat, sunt legali. Chilotii de vitezana au mai multe aplicatii si sunt conceputi astfel incat la viteze supersonice sa absoarba rapid si umezeala. Chilotii de ciopar sunt principali toti, si cu franjuri si tanga avand in vedere ca cioparistii sunt multi-tasking. Legal poti merge imbracat numai in chilotii de ciopar, daca dai jos parbrizu mai incape un chilot de ciopar pe ciopar, pe ghidon.

 

:D :cheers:

io am un baby-doll roz, ...se pune? :-L :o

in rest, port boxeri, ca falfaie mai frumos la drum lung :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E si openface, e si integral, cum vrea muschiu tau, si are si ochelari de soare.

 

20300905 louis.

imi facea cu ochiul casca asta(mai ales ca era la reducere pe louis)dar din ce am citit pe forumuri o casca ff.slaba :agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, hai ca ma bag shi io. Braincapul este o declaratzie; ceva de genul "Ba, daca e sa mor, mor. Kiar nu are rost sa-mi fac griji daca o sa dau cu fatza de pamant sau sa-mi rup un dinte. Merg cum vrea muschiu meu"

 

Io am braincap pentru mers prin oras, la viteze de 70-80 intre semafoare, shi la drum lung / oaspete pe motor am o casca open face.

 

Evident ca braincapu ofera minim de protectie, insa cea mai buna protectie pentru un motociclist e atentia la stanga, dreapta si 3 masini in fatza si 2 masini in spate).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

<small>--- Mesaj completat în 22 Aug 2007 09:43 -------------</small><br/>

 

Ala nu este un braincap. Asta este un brainap. post-7907-1187765001_thumb.jpg

Am si eu cateva intrebari... Vinde cineva chiloti de chopper? Si daca puteti sa-mi spuneti daca sunt legali. Care sunt diferentele intre chilotii de chopper si cei de vitezana ? Sunt chilotii de chopper chilotii principali sau ai folositi ca pereche secundara dupa tanga de chopper. Pot sa merg legal imbracat numai in chiloti de chopper,pe chopper ,sau trebuie sa am si parbrizul de chopper ,pe chopper.

 

 

subscriu.....sunteti asa de preocupati de securitate incat uitati cum e cu adevarat pe motor...

 

ce nu inteleg: de ce se baga in vorba cei care nu au chopper/cruiser???...e ca si cand m-as baga eu la SS sa zic ca e mai bine sa ai protectii pe gamba, decat pe genunchi....aiurea,nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

subscriu.....sunteti asa de preocupati de securitate incat uitati cum e cu adevarat pe motor...

 

ce nu inteleg: de ce se baga in vorba cei care nu au chopper/cruiser???...e ca si cand m-as baga eu la SS sa zic ca e mai bine sa ai protectii pe gamba, decat pe genunchi....aiurea,nu?

 

explica-le si lor care este diferenta intre a da cu capul de bordura, asfalt, copac sau masina cazand de pe un SS sau cazand de pe un chopper/cruiser.

 

Am si cruiser si SS si casca e aceeasi (aceleasi) indiferent pe ce ma urc - full face foarte scump pentru ca tin la teasta mea si continutul ei. Faceti-va o favoare si cumparati-va full face. S-ar putea sa nu aveti niciodata nevoie de ea, dar v-ati paria viata sau fizionomia pe asta?

 

Altfel mult succes celor care cred ca pentru a fi barbat ajunge sa porti o bandana (batic pe romaneste). Mai sunt daramate care se uita dupa ei. Don't forget the leather vest, the patches and take care of that curly hair, ok? :agree:

 

Pentru toti ceilalti nehotarati, un scurt test, luati pozitia unei flotari (cca 40 cm de la nasul vostru la podea) si luati mainile lasandu-va jumatatea superioara a corpului sa cada libera. Incercati cu o casca care credeti voi ca e buna si ganditi-va ce se intampla in real life, pe sosea. Good luck!

 

"Better no wind in your hair than wind in your brains..."

 

sau

 

"If you end like Indian Larry that doesn't mean you'll get famous"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hahahahaa! easy, esti cel mai tare! stiti cum se spune ca ce ti-e scris in frunte...

abia astept sa ma mut sa nu mai trebuiasca sa trebuie sa port casca deloc. am un full si 2 open dintre care unul este aprobat si unul nu, ghiciti pe care o port. daca va este atata de capatana io zic asa: vindeti-va motocicleta si luativa masina, sa fie cu cel putin 10 airbaguri si conduceti-o doar pe drumuri necirculate si pe coclauri. stiti cita presiune trebuie aplicata sa iti fracturezi ligamentele ce tin coloana? 4'5 kg, o sa fii paralizat daca te imprastii dar macar nu sa ai buza sparta si nasu rupt, logic nu? cine trebuie sa iti spuna ce casca tre sa porti? cine iti poate impune sa porti casca? daca nu poti face judecata singur ce-i mai bine pt tine, stai dreq acasa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bag pixu ca aici o intrat draku in caralii! Te controleaza la casca tot timpul... amenzi imense daca portzi patch... O trebuit sa-mi vand brain cap-u imbracat in piele shi acuma ma uit sa iau unul omologat aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, hai ca ma bag shi io. Braincapul este o declaratzie; ceva de genul "Ba, daca e sa mor, mor. Kiar nu are rost sa-mi fac griji daca o sa dau cu fatza de pamant sau sa-mi rup un dinte. Merg cum vrea muschiu meu"

 

Io am braincap pentru mers prin oras, la viteze de 70-80 intre semafoare, shi la drum lung / oaspete pe motor am o casca open face.

 

Evident ca braincapu ofera minim de protectie, insa cea mai buna protectie pentru un motociclist e atentia la stanga, dreapta si 3 masini in fatza si 2 masini in spate).

 

* Foarte corect ce zici, cristi. pana acum catva timp imi facem griji mai mult pentru altii decat pentru mine, dar mi-a trecut... Asa ca fiecare poarta pe cap dupa ce ARE in cap.

Eu cred ca declaratia asta cu "daca e sa mor..." e foarte bine argumentata pe la 20-26-30 de ani sau cand nu ai pe nimeni care sa depinda de tine sau tu nu depinzi de nimeni. Unii dintre noi (chiar si chopperisti) mai au motive sa-si bage mai putin (sau mai atent) piciorele in viata lor, mai ales ca nu au decat una :agree:

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

no, n-ai o poza cu casca aia imbracata in piele?

 

Bag pixu ca aici o intrat draku in caralii! Te controleaza la casca tot timpul... amenzi imense daca portzi patch... O trebuit sa-mi vand brain cap-u imbracat in piele shi acuma ma uit sa iau unul omologat aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Braincaps sint un moft si inca unul de imagine... protectie cu tendinta serioasa catre zero. Dar sint legale, in EU, mai putin Italia, unde e obligatoriu sa porti casti ce implinesc ECE 22-05. Punct.

In Bavaria risti sicanari serioase, din partea tablagiilor locali, cu Braincap.

 

Nu recomand Braincaps, cu toate ca am si eu una si am mers cu ea timp de 5 ani. Acum mi-am luat un Jet, marca Bandit, ca a inceput sa ma enerveze vuietul vintului, pe la urechi, la viteza mai mare, la fel si ploaia care se scurge la ceafa. Jet fara norme europene, ca sa fie clar.

 

Catre obsedatii protectiei, protectoarelor si echipamentelor: luati-va, fratilor, masini!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Datorita numarului crescand de accidente din ziua de azi vi sa facut frica de soarta bostanului, eu in sapte ani port aproape zi de zi braincap fara nici un accident cu o mica exceptie (acu vreo 3 ani eram atat de beat pe la dambovicioara incat ma luat somnul intr-o curba si mam oprit cu nipru intro stanca, nu aveam nici macar braincapul, m-am julit un pic atunci, dar m-am si lasat de astfel de escapade), singurele reguli care trebe respectate nu sunt cele de circulatie ci alea de conduita preventiva daca vrei sa ajungi la 80 de ani pe motor. :agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...