Sari la conținut

Braincap - Protectie, Moft Sau Eludarea Legii


iboboc
 Share

Postări Recomandate

Fratilor, e minunat si estetic sa mergi cu un braincap daca ai chopper, dar trebuie sa ne gandim si la siguranta noastra daca vrem sa ne bucuram timp indelungat de senzatiile si bucuriile pe care ni le ofera motoarele noastre...

Eu folosesc intotdeauna o casca integrala cand ies din oras si un braincap in oras (pielicios), dar atunci merg cu si mai multa grija decat de obicei....

 

Salutare si drum drept fara evenimente !!!

post-22803-1187856060_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 69
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

nu-s fan braincap , am open face Bandit ( in fond nu-i treba mea si nu ma f. te grija ce chiloti ,maieu sau altele poerta unul sau altul ) , cand nu ma simt in siguranta , beau berea acasa

 

din ce vaz pe aicea , zic ca si alti ( putini defapt ) ca echipamentul ( casca aici ) nu te scapa , eventual te face sa fi un mort frumos , grija treb. avuta la cei in cap nu pe el .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

explica-le si lor care este diferenta intre a da cu capul de bordura, asfalt, copac sau masina cazand de pe un SS sau cazand de pe un chopper/cruiser.

Am si cruiser si SS si casca e aceeasi (aceleasi) indiferent pe ce ma urc - full face foarte scump pentru ca tin la teasta mea si continutul ei. Faceti-va o favoare si cumparati-va full face. S-ar putea sa nu aveti niciodata nevoie de ea, dar v-ati paria viata sau fizionomia pe asta?

 

Altfel mult succes celor care cred ca pentru a fi barbat ajunge sa porti o bandana (batic pe romaneste). Mai sunt daramate care se uita dupa ei. Don't forget the leather vest, the patches and take care of that curly hair, ok? :agree:

 

 

Pentru toti ceilalti nehotarati, un scurt test, luati pozitia unei flotari (cca 40 cm de la nasul vostru la podea) si luati mainile lasandu-va jumatatea superioara a corpului sa cada libera. Incercati cu o casca care credeti voi ca e buna si ganditi-va ce se intampla in real life, pe sosea. Good luck!

 

"Better no wind in your hair than wind in your brains..."

 

sau

 

"If you end like Indian Larry that doesn't mean you'll get famous"

 

eu nu am contestat protectia oferita de integrala....daca tu crezi ca nu-i nici-o diferenta,intre cazatura de pe SS sau cea de pe chopper,e treaba ta.

 

las-o mai moale cu trimiterile la persoana...

 

Bai fratilor , eu am o chestie chinezeasca de 110 cc si cind am dat cu mufa de piatra cubica la 50 la ora a fost la fel de nasol ca si cum asi fi fost un jmecher de ala cu ciopar/cruiser , ca tipul care se intreba de ce raspund aia care nu au asa ceva. Evident , mi-am dat seama ca are motor pt. fite , ca altfel nu o dadea asa in balarii. Ce are motorul cu cazutul ? Poti sa mori si daca cazi in baie , sau sa-ti rupi picioru la o bordura . Acuma eu ce sa zic , ar fi interesant de stiut daca cei care poarta un Braincap au avut vreodata accident (Doamne fereste) si daca au dat cu capatina de asfalt ? Daca da si inca nu s-au blindat cu o casca mai buna inseamna ca au bilute de elefant sau chiar nu le pasa. Oricum , asfalt uscat si atentie sporita.

 

 

nu te dezminti...macar esti consecvent.

so,erase...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu am contestat protectia oferita de integrala....daca tu crezi ca nu-i nici-o diferenta,intre cazatura de pe SS sau cea de pe chopper,e treaba ta.

 

las-o mai moale cu trimiterile la persoana...

nu te dezminti...macar esti consecvent.

so,erase...

 

Casca apara de caderea verticala de pe motor un primul rand, aceasta este aceeasi la toate tipurile de motociclete, daca mergi cu ele.

 

unde vezi tu atac la persoana? daca te-ai simtit atacat este poate ca te incadrezi in tiparul unor sute de mii de alte persoane, atat (vezi pozele postate de Shobolanul de la parada erotic show - desi si acolo mai exista exceptii in bine - un Electra Glide calarit cu casca Arai speed full face)

 

Singurul motiv pentru care postez aici este ca simt ca daca oamenii ar fi mai informati ar fi mai putine accidente iar cand acestea s-ar intampla, nu ar avea urmari atat de grave (vezi accidentul lui Daci din Timisoara 2005). Daca macar unul a evitat un necaz in urma a ceea ce citeste aici, inseamna ca a meritat deranjul.

 

Mai jos sinteza celui mai important studiu despre cauzele accidentelor si identificarea masurilor ce se pot lua ca acestea sa nu se intample/sa aibe urmari reduse ca gravitate (e lung dar merita citit)

In contextul acestui topic atentie la:

 

12 - imi iau braincap-ul ca merg doar pana la colt

16 - accidentele in cea mai mare masura se intampla la viteze moderate (studiul este insa datat 1981, ca atare relativ)

24 - poate gresesc dar perceptia mea este ca cei pe cruisere, choppere dau la fel de multi bani pe pregatire cat dau pe echipament de protectie (nu veniti cu contraargumentul celor in slapi si tricou pe speed pentru ca pentru mine aia nu sunt decat pending victims si sunt la fel de putin pregatiti pe cat sunt de echipati)

36 - pentru ca de obicei modificarile sunt cosmetice si nu safety oriented

43 through 55 - self explanatory

 

 

Ca un ultim comentariu, in Florida nu este obligatorie purtarea castii, de la an la an insa observ un procent mai mare de purtatori de casca, chiar si integrala la cruisere, choppere e adevarta mai rar la HD - poate pentru ca nu au integrale in catalogul ala mare de accesorii. Nu este nevoie de asigurare tip RCA (liabilty insurance) daca porti casca in Florida (that is nice).

 

acum revenim la

 

"The Hurt Report"

(AKA "Motorcycle Accident Cause Factors and Identification of Countermeasures")

 

 

A brief summary of the findings is listed below. To order the full report, contact:

National Technical Information Service

5285 Port Royal Road

Springfield, Virginia 22161

(703)-487-4600

and order:

Motorcycle Accident Cause Factors and Identification of Countermeasures, Volume 1: Technical Report, Hurt, H.H., Ouellet, J.V. and Thom, D.R., Traffic Safety Center, University of Southern California, Los Angeles, California 90007, Contract No. DOT HS-5-01160, January 1981 (Final Report)

Vol.I (The Main Report and Summary) is PB81206443 (~400 pages)

Vol.II (Appendix: Supplementary Data) is PB81206450 (~400 pages)

Either document is $42.95 plus $3.00 shipping. (circa 1990)

 

 

Summary of Findings

 

 

Throughout the accident and exposure data there are special observations which relate to accident and injury causation and characteristics of the motorcycle accidents studied. These findings are summarized as follows:

 

1. Approximately three-fourths of these motorcycle accidents involved collision with another vehicle, which was most often a passenger automobile.

 

2. Approximately one-fourth of these motorcycle accidents were single vehicle accidents involving the motorcycle colliding with the roadway or some fixed object in the environment.

 

3. Vehicle failure accounted for less than 3% of these motorcycle accidents, and most of those were single vehicle accidents where control was lost due to a puncture flat.

 

4. In single vehicle accidents, motorcycle rider error was present as the accident precipitating factor in about two-thirds of the cases, with the typical error being a slideout and fall due to overbraking or running wide on a curve due to excess speed or under-cornering.

 

5. Roadway defects (pavement ridges, potholes, etc.) were the accident cause in 2% of the accidents; animal involvement was 1% of the accidents.

 

6. In multiple vehicle accidents, the driver of the other vehicle violated the motorcycle right-of-way and caused the accident in two-thirds of those accidents.

 

7. The failure of motorists to detect and recognize motorcycles in traffic is the predominating cause of motorcycle accidents. The driver of the other vehicle involved in collision with the motorcycle did not see the motorcycle before the collision, or did not see the motorcycle until too late to avoid the collision.

 

8. Deliberate hostile action by a motorist against a motorcycle rider is a rare accident cause. The most frequent accident configuration is the motorcycle proceeding straight then the automobile makes a left turn in front of the oncoming motorcycle.

 

10. Intersections are the most likely place for the motorcycle accident, with the other vehicle violating the motorcycle right-of-way, and often violating traffic controls.

 

11. Weather is not a factor in 98% of motorcycle accidents.

 

12. Most motorcycle accidents involve a short trip associated with shopping, errands, friends, entertainment or recreation, and the accident is likely to happen in a very short time close to the trip origin.

 

13. The view of the motorcycle or the other vehicle involved in the accident is limited by glare or obstructed by other vehicles in almost half of the multiple vehicle accidents.

 

14. Conspicuity of the motorcycle is a critical factor in the multiple vehicle accidents, and accident involvement is significantly reduced by the use of motorcycle headlamps (on in daylight) and the wearing of high visibility yellow, orange or bright red jackets.

 

15. Fuel system leaks and spills were present in 62% of the motorcycle accidents in the post-crash phase. This represents an undue hazard for fire.

 

16. The median pre-crash speed was 29.8 mph, and the median crash speed was 21.5 mph, and the one-in-a-thousand crash speed is approximately 86 mph.

 

17. The typical motorcycle pre-crash lines-of-sight to the traffic hazard portray no contribution of the limits of peripheral vision; more than three-fourths of all accident hazards are within 45deg of either side of straight ahead.

 

18. Conspicuity of the motorcycle is most critical for the frontal surfaces of the motorcycle and rider.

 

19. Vehicle defects related to accident causation are rare and likely to be due to deficient or defective maintenance.

 

20. Motorcycle riders between the ages of 16 and 24 are significantly overrepresented in accidents; motorcycle riders between the ages of 30 and 50 are significantly underrepresented. Although the majority of the accident-involved motorcycle riders are male (96%), the female motorcycles riders are significantly overrepresented in the accident data.

 

22. Craftsmen, laborers, and students comprise most of the accident-involved motorcycle riders. Professionals, sales workers, and craftsmen are underrepresented and laborers, students and unemployed are overrepresented in the accidents.

 

23. Motorcycle riders with previous recent traffic citations and accidents are overrepresented in the accident data.

 

24. The motorcycle riders involved in accidents are essentially without training; 92% were self-taught or learned from family or friends. Motorcycle rider training experience reduces accident involvement and is related to reduced injuries in the event of accidents.

 

25. More than half of the accident-involved motorcycle riders had less than 5 months experience on the accident motorcycle, although the total street riding experience was almost 3 years. Motorcycle riders with dirt bike experience are significantly underrepresented in the accident data.

 

26. Lack of attention to the driving task is a common factor for the motorcyclist in an accident.

 

27. Almost half of the fatal accidents show alcohol involvement.

 

28. Motorcycle riders in these accidents showed significant collision avoidance problems. Most riders would overbrake and skid the rear wheel, and underbrake the front wheel greatly reducing collision avoidance deceleration. The ability to countersteer and swerve was essentially absent.

 

29. The typical motorcycle accident allows the motorcyclist just less than 2 seconds to complete all collision avoidance action.

 

30. Passenger-carrying motorcycles are not overrepresented in the accident area.

 

31. The driver of the other vehicles involved in collision with the motorcycle are not distinguished from other accident populations except that the ages of 20 to 29, and beyond 65 are overrepresented. Also, these drivers are generally unfamiliar with motorcycles.

 

32. Large displacement motorcycles are underrepresented in accidents but they are associated with higher injury severity when involved in accidents.

 

33. Any effect of motorcycle color on accident involvement is not determinable from these data, but is expected to be insignificant because the frontal surfaces are most often presented to the other vehicle involved in the collision.

 

34. Motorcycles equipped with fairings and windshields are underrepresented in accidents, most likely because of the contribution to conspicuity and the association with more experienced and trained riders.

 

35. Motorcycle riders in these accidents were significantly without motorcycle license, without any license, or with license revoked.

 

36. Motorcycle modifications such as those associated with the semi-chopper or cafe racer are definitely overrepresented in accidents.

 

37. The likelihood of injury is extremely high in these motorcycle accidents-98% of the multiple vehicle collisions and 96% of the single vehicle accidents resulted in some kind of injury to the motorcycle rider; 45% resulted in more than a minor injury.

 

38. Half of the injuries to the somatic regions were to the ankle-foot, lower leg, knee, and thigh-upper leg.

 

39. Crash bars are not an effective injury countermeasure; the reduction of injury to the ankle-foot is balanced by increase of injury to the thigh-upper leg, knee, and lower leg.

 

40. The use of heavy boots, jacket, gloves, etc., is effective in preventing or reducing abrasions and lacerations, which are frequent but rarely severe injuries.

 

41. Groin injuries were sustained by the motorcyclist in at least 13% of the accidents, which typified by multiple vehicle collision in frontal impact at higher than average speed.

 

42. Injury severity increases with speed, alcohol involvement and motorcycle size.

 

43. Seventy-three percent of the accident-involved motorcycle riders used no eye protection, and it is likely that the wind on the unprotected eyes contributed in impairment of vision which delayed hazard detection.

 

44. Approximately 50% of the motorcycle riders in traffic were using safety helmets but only 40% of the accident-involved motorcycle riders were wearing helmets at the time of the accident.

 

45. Voluntary safety helmet use by those accident-involved motorcycle riders was lowest for untrained, uneducated, young motorcycle riders on hot days and short trips.

 

46. The most deadly injuries to the accident victims were injuries to the chest and head.

 

47. The use of the safety helmet is the single critical factor in the prevention of reduction of head injury; the safety helmet which complies with FMVSS 218 is a significantly effective injury countermeasure.

 

48. Safety helmet use caused no attenuation of critical traffic sounds, no limitation of precrash visual field, and no fatigue or loss of attention; no element of accident causation was related to helmet use.

 

49. FMVSS 218 provides a high level of protection in traffic accidents, and needs modification only to increase coverage at the back of the head and demonstrate impact protection of the front of full facial coverage helmets, and insure all adult sizes for traffic use are covered by the standard.

 

50. Helmeted riders and passengers showed significantly lower head and neck injury for all types of injury, at all levels of injury severity.

 

51. The increased coverage of the full facial coverage helmet increases protection, and significantly reduces face injuries.

 

52. There is no liability for neck injury by wearing a safety helmet; helmeted riders had less neck injuries than unhelmeted riders. Only four minor injuries were attributable to helmet use, and in each case the helmet prevented possible critical or fatal head injury.

 

53. Sixty percent of the motorcyclists were not wearing safety helmets at the time of the accident. Of this group, 26% said they did not wear helmets because they were uncomfortable and inconvenient, and 53% simply had no expectation of accident involvement.

 

54. Valid motorcycle exposure data can be obtained only from collection at the traffic site. Motor vehicle or driver license data presents information which is completely unrelated to actual use.

 

55. Less than 10% of the motorcycle riders involved in these accidents had insurance of any kind to provide medical care or replace property.

 

 

Last but not least, cei care au first hand experience in subiectul asta - cum e lil debul - ar trebui luati serios in seama, e oricum un gest de curaj din partea lor sa recunoasca greselile pe care le-au facut, si noroc totodata sa apuce sa le povesteasca.

 

later edit: hurt report a mai fost postat pe forumul de tutorials, articole de AK Raptor acum doua zile, am observat dupa ce am postat

Editat de aquilla
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand iti vine"ceasul"poti sa fii si intr-un buncar atomic tot mori.

Cat am avut speed mergeam blindat cu integrala,protectii,detector de radar,cautam sa nu trec de 100 in oras. :smoke: :ok:

Acum am lasat detectoru acasa(in oras)merg cu braincap,vesta si tricou,blugi,nu trec de 60 viteza,am constatat ca ma vad conservarii. :agree: si tot acolo ajung.

La drum lung integrala !!!

Cand o fi mai frig iau openface sau integrala.

 

CONCLUZIA MEA :VITEZA,TERIBILISMUL depasesc orice protectii ai avea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aquilla,am spus ca faci trimitere la persoana(si nu e secret ca umblu cu braincap,vesta,patch si plete-n vant)so...

eu nu contest protectia oferita de integrala si nici nu incurajez braincap-ul....eu consider ca fiecare poate lua o decizie pt el insusi....

am luat in considerare parerea tuturor,dar nu tolerez atacul la persoana(vezi lil debul).

 

B.

ps:statisticile lor ma lasa rece....am cazut si cu SS(integrala)si cu chopper(braincap).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand iti vine"ceasul"poti sa fii si intr-un buncar atomic tot mori.

Cat am avut speed mergeam blindat cu integrala,protectii,detector de radar,cautam sa nu trec de 100 in oras. :ok: :P

Acum am lasat detectoru acasa(in oras)merg cu braincap,vesta si tricou,blugi,nu trec de 60 viteza,am constatat ca ma vad conservarii. :agree: si tot acolo ajung.

La drum lung integrala !!!

Cand o fi mai frig iau openface sau integrala.

 

CONCLUZIA MEA :VITEZA,TERIBILISMUL depasesc orice protectii ai avea.

 

* Sunt de acord cu tine, bre, cu ultima parte, dar ..cu "ceasul" ala nu prea pot sa fiu, cat sunt eu de credincioasa :) Pai o fi valabil ca toti avem in gena data nasterii si a mortii, avem karma noastra, etc. si bla-bla, dar cand esti motociclist ti le mai faci, nene, si cu mana ta! E ca si chestia aia cu "Dumnezeu iti da, dar nu iti baga in sac" :ok: Trebuie sa stii cand sa incepi si cand sa te opresti, sa stii sa risti si sa stii sa fii prudent, ai nevoie de BRAIN, nu de cap, este? :smoke:

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe vremuri, in gasca noastra de la Timisoara, umbla o zicere, teoretic dintr-un film western. Cica pistolarul batrin spunea celui tinar:

 

"Sa nu-ti fie frica de un alt pistolar, cu multe cicatrici. Sa-ti fie frica de unul fara nici una..."

 

Sau cam asa ceva.

 

Ideea e ca nici un fel de protectie nu te poate proteja de propria-ti prostie. La ce-i buna o super-integrala si un super-echipament, atunci cind nu ai habar sa conduci motocicleta? Habarul nu se masoara in cazaturi, derapari, accidente, s.a.m.d.

 

Crede cineva ca-l mai ajuta integrala cea preamarita, daca intra, cu 200 si ceva km/h, direct cu capul intr-un conservar, sau intr-un copac? Da, casca poate-i intacta, dar gitul se rupe sigur.

 

So...quit the shit!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea: fiecare merge cu ce casca doreste... Poate intr-o zi ti se face de o integrala, sau flip-flap, ca mergi la un drum lung sau pe ploaie, sau noaptea, whatever. Nu cred ca e relevant, gusturile fiecaruia sunt schimbatoare...

Ce ma enerveaza este faptul ca niste asa-zisi "grijulii" carora le pasa numai de imaginea lor si ii doare in fund de faptul ca eu sau altul murim pe vreo sosea pe barba noastra dau o lege prin care suntem OBLIGATI sa purtam casca "omologata", sau sa nu facem baie noaptea in mare sau mai stiu eu ce aberatii. De ce nu ne obliga sa purtam si prezervative cand nu ne pisam?

Americanii au facut lobby pt eliminarea obligativitatii purtarii castii si au state "no helmet"...

Recomand la toata lumea sa poarte cea mai sigura si mai omologata DOT si Snell casca posibila, dar ma enerveaza la modul absolut zelul politistilor de a ma opri pt ca nu am casca si pt un drum de o suta de metri ca sa-mi iau tigari...

Hai sa facem ceva pt libertatea noastra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu port Jet Bandit de la Highway1 si ochelari Climax. Casca este foarte subtire,aproape lipita de cap. Captuseala are cam 1 cm in grosime + casca inca vreo 4 mm. Ochelarii sunt grozavi si izoleza perfect numai ca la semafor se aburesc instantaneu.Amandoua sunt tipice si identice cu cele din anii 50 - 60 si le-am ales din ratiuni pur estetice. Protectia este incomparabil mai mica decat a unei casti integrale moderne,dar felul in care imi sta pe cap este extarordinar de confortabil si izoleza zgomotul perfect. Ochelarii idem. Mi-am cumparat acum ceva vreme un braincap.Am vrut sa am o casca pentru pasager care sa fie confortabil de carat. Am mers o singura data cu ea in cap si atunci a fost in afara orasului. Este o chestie oribila din punctul meu de vedere. Eu nu o recomand nimanui. O prostie maxima. (parerea mea)Daca este legala sau nu ma lasa rece.

post-7907-1188583281_thumb.jpg

post-7907-1188583290_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Easybiker, am si eu aceeasi ochelari dar nu ii port decat la drum lung, unde imi mai sar ganganii in ochi, tocmai fiindca se aburesc usor.

 

La mine dureaza maxim 5 secunde pana isi revin complet dupa ce plec de pe loc deci nu reprezinta un mare impediment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde ai luat ochelarii Climax? Arata fain... Eu ma mai dau cu o casca de piele de pilot, originala si ochelari asemanatori cu ai tai, pe vreme buna e extraordinar. Te-ai dat cu ochelarii aia noaptea sau pe ploaie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde ai luat ochelarii Climax? Arata fain... Eu ma mai dau cu o casca de piele de pilot, originala si ochelari asemanatori cu ai tai, pe vreme buna e extraordinar. Te-ai dat cu ochelarii aia noaptea sau pe ploaie?

 

 

Climacsii i-am luat de la un prieten care i-a adus din Germania. Merg cu ochelarii tot timpul. Zi,noapte,ploaie,soare. Noaptea nu reprezinta o problema pentru ca sticla este clara si vad perfect.Pe ploaie se pune apa pe iei doar daca mergi incet,dar vad oricum indeajuns si cu o mica stergere cu manusa se duce apa instantaneu.Cand este soare te protejeaza intr-un fel de lumina prea puternica deoarece au rama iesita in afara fetei de jur imprejurul ochilor. Ce sa mai vorbim...sunt beton. Eu unul nu as purta altceva. Vezi ca si Cromwell mai fac ochelari clasici de motor numai ca sunt mult mai scumpi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Flip-up pt afara si Highway la fel ca a lui easy pt oras, cu ochelari de soare. Nu mi-a placut brainul cand ma mers cu el, altora le place. Si cum nu te poti caca in gustuirile oamenilor, nici pe mine nu ma intereseaza cu ce merge altul. Numa cand il vad in slapi si gelat pe polizoare, imi imaginez cateodata cum ar fi sa cada in fata mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numa cand il vad in slapi si gelat pe polizoare, imi imaginez cateodata cum ar fi sa cada in fata mea.

 

...Si cu blugi trei sferturi si cu gulerul ridicat la tricou...A! Si cu ochelari din aia,barzaune.Idem cu cazutul :) ...!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

io cu scutaru ce abia ia 60 port casca nitro racing full face, protectii coate genunchi, geaca reflectorizanta.... dar daca o sa imi iau ciopar e clar ca imi pun baticu frate :wacko: vorba lu ala- daca e sa mori , mori si in biserica

 

sincer ma tenteaza si pe mine un braincap, am gasit la piatza cu 50 de lei, da mie frica sa nu mi se umple tenul de puncte negre , de la praf si altele

Editat de rockaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ei sa ma frec... ma bag si eo....

 

nu's expert nu dau sfaturi. ideea e urmatoarea : frate cand imi pun kktu ala de full face integrala c_urului DISPER ( fara a fi proprietatea mea ) ! n'am fobii ... nu ma dau cu gel inainte de incalecare ... nu suport sa fiu captiv intr'o cutie ! serios vorbesc. am incercat si braincapu ... mi se pare mai lejer ( + batic la gura + ochelari + ce mai vreti voi...) dar in acelasi timp riscant. aia half face ( termen inventat de mine acu pe loc...ma refer la aia gen braincap dar are si protectie pt urechi si ceafa si e fara geam ;deci nu nu e flip up) mi se pare cea mai buna optiune ( pt mine) + ochelarii si restu...dar arata de cacaO , batraneste , muiereste , scutereste ( :wink: :wink: )

ia sa vez acu reactii ...

 

violetbiker a postat poza asta :

 

post-44001-1240078686_thumb.jpg

 

eo o aleg p'aia de langa viking....armura frate !

 

ps :

am gasit la piatza cu 50 de lei

 

.... d'acolo nu se iau cartofi si buruieni ? :laugh:

Editat de ->Bullet<-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu full-face-ul ma dadeam cu 100 prin oras. de cand am braincap merg mult mai cuminte ( de la 60-70 devine mult prea deranjant curentul) . Deci in concluzie cred ca sunt mai protejat cu braincap , mergand mai incet :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am doua casti,un flip-up,si-o braincap.Braincap-ul e clar doar de vara,iar vara doar pt oras!L-am incercat si pe frig si nu mi-a placut deloc :wink: ,l-am testat si pe caldura mare prin afara orasului,dar cand sari de 110 iti simti cam toate orificiile capului 'penetrate abuziv"! :wink: A trecut si-un tir pe langa mine,venind din sens opus,si mi-a zburat o pietricica-n bot de credeam ca mi-am pierdut vreo doi dinti! :lol: Iar de-atunci,cu braincapul in afara de oras... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...