Sari la conținut

Accident In Constanta - 28.08.2007


ZX-R
 Share

Postări Recomandate

Dumnezeu sa il odihneasca , eu unul nu ii mai spun nimanui nimic, vorba unui om fara minte ,"fiecare merge cum vrea ". Am obosit .si lui i-am spus ca e o motocicleta superba insa se manevreaza greu de catre un incepator, mai ales in oras.

 

Oare etrierii tokico cu pompa nissin or fi avut si ele vre-o vina?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 166
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Oare etrierii tokico cu pompa nissin or fi avut si ele vre-o vina?

 

 

Foarte posibil! pentru ca de obicei nu lucreaza asa cum ar trebui, si franele sint departe de a fi excelente. Si daca mai ai si placute Goldfren, mai bine franezi cu adidasii......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu era baiat de bani gata dar era un baiat pe care si eu si altii l-au sfatuit sa o lase mai moale si am primit in schimb zambete ironice si spate intors.era un om care avea motor de 3 saptamani,nu a avut un minim de respect pentru ceea ce inseamna motociclism si luase motorul...pt gagici.acum stau eu si ma intreb de ce trebuie sa plang sau sa regret.prietene!dc ai sti ce zambet ironic am eu acum...

 

Din pacate ai dreptate !!!!!!

 

Problema este ca a murit un om, si putem sa plangem sau sa zambim ironic, nu se schimba nimic !!!!

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am inceput motociclismul stradal pe zxr, tot de 750cmc. Iata cea urmat.....

N-am murit dar ma doare spatele si acum, nu eu am fost vinovat dar eu am ajuns in spital. azi pasiunea pt motoare e si mai mare, mi-am luat motor mai mare si mai puternic dar merg mai incet prin oras.

post-17037-1188377033_thumb.jpg

post-17037-1188377053_thumb.jpg

post-17037-1188377083_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buster ce am mai tremurat cand am vazut zx7 si culorile alea pe asfalt

dar acum mi-am mai revenit

femeie la volan... 8 din 10 femei la volan sunt catastrofe

stiu eu ce zic

 

 

Eu nu prea mai gonesc de mult prin oras.... (desi nu cred ca m facut-o cu adevarat nici o data), cu toate ca nu trebuie sa ai viteza de glont ca sa iasa nasol...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ii dau dreptate R3kin-ului.... am avut ocazia sa stau de vorba de doua ori cu el. L-am intrebat ce motor isi cumparase..... mi-a spus destul de mandru: "ZX7R". Am banuit ca e prima lui motoreta si mi-a confirmat. L-am intrebat de ce 750 din prima...... mi-a rapuns destul de sec" Pai si pe ce-ai vrea sa incep?! pe una mica pe care sa o tot schimb?" L-am sfatuit sa o ia usor de tot ca ZX7 nu e chiar o motoreta blanda. A spus ca nu sunt probleme si ca nu-i greu sa mearga cu ea........... Pemisul, ca si motorul il avea de mai putin de o luna..

Depasirea unei masini in viteza (am discutat cu martorii si viteza lui nu era exagerat de mare, dar nici mica....insa suficienta) + strada destul de ingusta si circulata + dacia ce intorcea in momentul in care a intrat el in depasire, + lipsa de experienta + plus multe altele, a dus la un tragic accident.

Cand vreti sa trageti de gaz aiurea, ganditi-va macar o secunda la suferinta celor ce te cunosc, si care vin in miez de noapte sa-ti aprinda o lumanare langa o bordura......

 

In cunostinta de cauza pot spune ca aproximativ 85-90% din incepatorii cu varste sub 26-28 ani nu concep macar sa-si cumpere alta motocicleta decat supersport, minim 600, minim 100 de cai, care fuge minim 200 si ceva.... Chiar nu te poti intelege rational cu ei.... Chiar nu e de glumit in fata unor asemenea cifre, si eu sunt de parere ca ar trebui inasprite conditiile de acordare a permisului moto pentru cei ce vor sa conduca motociclete puternice.. Poate unii o sa ma injurati, dar ar salva multe vieti... Poate Asociatia Motociclistilor ar putea demara vreun proiect in acest sens.....

Deja preturile motocicletelor second au scazut mult, su cu 2-3000 euro iti poti cumpara o "mica" racheta, cu 350 RON iti tragi plasticul aferent si chipurile esti "apt" pentru umectarea fofoloancelor de pe trotuar. Numai ca in realitate lucrurile sunt mai complicate.

 

Domnilor incepatori, incepeti pe motociclete mai mici si mai blande. Nu pierdeti nimic daca nu vi le luati pe cele mai mari din prima. Ba dimpotriva! Timp este destul, ca nu a bagat nimeni zilele in sac!

Aveti grija!

PS. Exact cu aceleasi zambete ironice a raspuns si sfaturilor mele! :D

 

 

Cititi de doua ori acest post... ce Dzeu mai poti zice? Constati ca vrei sa faci un bine, sfaturi date fiindca ca te ingrijiorezi pentru acel om, insa esti ignorat total si privit ironic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg fraza "constientizarea soferilor ca exista motociclisti pe strada" ?

mam tot gandit oare in vremurile de inceput ale motociclismului cand vedeai 10 motociclete intrun an pe strada, soferi erau constienti ca exista motociclisti, poate unii cand ii vedeau ramaneau umiti de cea ce vad; erau atunci accidente ca acum ? da erau, pentru ca nu aveau casca cum avem noi acum, aveau o caciulita din piele si nu aveau protejat capu, plus ca atunci motocicletele circulau cu viteza mai mica,

mi sa intamplat sa nu vad masina in dreapta mea, dar am intors capu sa verific; si stati linistitii ca dincolo sunt accidente ca la noi, neasigurare la schimbare de directie; in germania zilnic moare un motociclist (tin legatura cu individul de la care am motocicleta) dar acolo sunt mai constienti si se respecta intre ei

condoleante familiei motociclistului, trebuia sa mearga mai atent si mai incet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Din cate imi aduc aminte am doar un post la aceasta rubrica si nici nu vreau sa fac posturi pe rubrica asta...

 

cu casca sau fara ce mai conteaza?..ideea e ca daca nu avea viteza putea evita,cel putin daca te iei dupa legile fizicii...nu halesc faza cu nu avea viteza i-a intors masina in fata si n-a putut sa evite..e deja rasuflata :D :bounce:

 

2.Imi permit sa-ti spun sa-ti ti opiniile de genul asta pentru tine mai ales pentru faptul ca mersul cu motocicleta este ceva"minunat" pentru tine dar doar cand admiri mersul pe un astfel de utilaj...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu casca sau fara ce mai conteaza?..ideea e ca daca nu avea viteza putea evita,cel putin daca te iei dupa legile fizicii...nu halesc faza cu nu avea viteza i-a intors masina in fata si n-a putut sa evite..e deja rasuflata :D :bounce:

 

 

Ar trebui ca macar decenta sa te opreasca sa postezi la accidente , din simplul motiv ca nu ai motor si nu esti indreptatita sa-ti dai cu parerea in acest topic. Din faze nehalite si rasuflate multe persoane inca mor, vorbesti de parca ar trebui intrunite conditii deosebite pt a deceda.......

 

RIP MOTOCICLISTULUI, trist.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toti motociclistii sunt vinovati. .ever. Nu conteaza, casca, skilul, conservarii. Ai cazut, esti vinovat. Daca ai cap sub casca, judeci, si te feresti. Daca instinctele iti domina rationalul, atunci be my guest la ruleta ruseasca.

 

3. Daca nu actiona instinctul intr-o faza identica si tot in ... Constanta... cred ca dadeati mult si bine cu rip-urile si pentru mine. Mai detaliat: un baiat bun,, moldovean de-al nostru din Galati (GL 78 BMI - Logan alabstru) era oprit pe dreapta si a intors fara sa se asigure. Baiatul care era in fata mea, a reusit sa-l evite si a trecut claxonand pe langa el. Nici macar atunci soferul nu a franat si a continuat manevra de intoarcere!!! Instinctul m-a ghidat sa-l ocolesc prin stanga si sa evit impactul frontal din spate. L-am acrosat cu partea dreapta a mea pe usa-aripa stanga fata ale masinii lui. Am cazut pe dreapta si m-am tot dus... si eu si motocicleta. Nu stiu daca am avut mai mult de 60-70 (ca sa nu zic 50 ca dupa aceea imi arata lumea obrzul... eram la maxim 200 de metri cand vii de la Mamaia si faci dreapta la Mc , la semafor - str. Soveja).

Inainte de treaba asta sunstineam sus si tare ca nu pot sa cred ca cineva poate sa intoarca fara sa se asigure!!! Asa ca.... pustoaico fara motocicleta... ai grija ce faci u pisica aia neagra cand iti vei cumpara un utilaj "bi-roata"...

 

Urmarea accidentului: toata partea dreapta de sus pana jos "belita" (ajunsesem la constanta si ma dezechipasem complet de toate cele... luasem decat casca si manusile...), genunchiul spart (fara oase...) si, la distanta de 4 luni, operatie la coloana!!! si motoreta toata dreapta sifonata.

Baiatul cu Loganul: "Ai avut viteza si nu te-am vazut!!!" Mai avea putin si era linsat de opinia publica.

La momentul respectiv, mai ales ca nu am resimtit nimic la coloana pe moment, am zis ca nu am nici o pretentie la el, doar sa-mi plateasca cheltuiala de moment, vreo 8.8 milioane (medicii din Ct de la spital- stiti si voi cum e- si adusul motoretei la Bucuresti). Stiti ce mi-a raspuns?!!! "Pai cheltuiala asta o suporta asigurarile!!!!" Si totusi i-am urat casa de piatra, ca la o saptamana urma sa se casatoreasca.

A urmat: 30 octombrie, operatie de hernie de disc la coloana (o portiune de cartilaj rupta care s-a deplasat si apasa pe nervul sciatic), 11 luni de certuri u asigurarile (au pus la indoiala dinamica accidentului chiar daca eu am suferit o interventie chirurgicala in urma accidentului. Nu am putut sa fac nimic cu spitalul pentru ca a fost la distanta mare momentul operatiei de momentul accidentului si medicul care m-a operat a scris ca leziunea PUTEA fi provocata de un accident rutier, dar nu a fost de ajuns pt asigurari). Dupa 11 luni de certuri, cei de la asigurari m-au chemat ca sa-mi plateasca diferenta de DAUNA A MOTOCICLETEI doar dupa ce i-am chemat in judecata.

 

O istorie aparte a unui eveniment rutier care eu am crezut ca nu se poate intampla dar pentru care Dumnezeu m-a pus sa platesc, zic eu, cu varf si indesat.

 

Si totusi, multumesc lui Dumnezeu ca TRAIESC si ca ma mai pot bucura de ceea ce imi place cel mai mult: MOTOCICLETA.

 

O lectie dura... cine vrea sa invete ceva sa invete, cine nu....

 

Scuze de off topic, dar unele iddei ale unora ma obliga...

 

Mergi cu Dumnezeu tinere motociclist, indiferent ce ai facut pe Pamant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce il tot puneti la gard? GATA !!! Un om a murit, il acuzati degeaba. S-a inteles de la inceput ca era incepator, avea motor puternic si o viteza nici mica, dar nici mare. Circula cu o viteza pe care VOI, cei care il tot acuzati de diverse, o atingeti in fiecare zi. Sau voi nu prindeti pe Tomis 80,90 hai 100 ?

 

Cred ca s-au spus destule, acum cine vrea il plange, cine vrea sta nepasator sau mai rau rade...

 

Incaodata, Dumnezeu sa-l ierte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar dati fratie cu RIPuri ca papagalii? ma doare capu', incerc sa aflu ce s-a intamplat acolo si dau de 2o de pagini cu rip si D-zeu sa-l odihneasca. Care oricum sunt inutile total.

 

Parerea mea este ca avea viteza. Am avut si eu un astfel de accident. Aveam 80 cand am inceput sa franez, si in jur de 4o cand am lovit masina. Am sarit peste motor cu capul ianinte, trantit pe asfalt, m-am ridicat si am inceput sa bat soferul.

 

Bafta si aveti grija. EI sunt boi ca nu ne vad, dar gazul e la noi. mergeti mai incet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma va dati cu presupusul din auzite!!!!!!!!!!!!!!!!!!! nu stiu ce si cum.. pe neptun a zis ca nu avea viteza. nici asta nu stiu cat de adevarat e. am vazut motorul , capacul telefonului care era plin de sange si viziera castii care era lovita in partea stanga si scria pe ea nolan.. dar nu mai dati cu presupusul aiurea .. nu era singur ,baiatul cu care era este inca in soc ,cand isi va reveni va spune el daca considera ca asta tre sa faca.

 

DUMNEZEU SA IL ODIHNEASCA!

Editat de Suspans
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D :bounce: R.I.P :moto: :hug: si sincere condoleante familiei!

 

PS: expertizele si certurile pe rubrica asta nu isi au rostu. Aveti putina minte si accordati un anumit nivel de respect. Si prieteni si appropiati ai decedatului sau putea sa citeasca rubrica asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toti motociclistii sunt vinovati. .ever. Nu conteaza, casca, skilul, conservarii. Ai cazut, esti vinovat. Daca ai cap sub casca, judeci, si te feresti. Daca instinctele iti domina rationalul, atunci be my guest la ruleta ruseasca.

 

Spune-i asta si lui Foxdesert care statea linistit la stop si s-a infipt o proasta in el,distrugindu-i o frumusete de Vulcan.Conform algoritmului tau,or ar trebui ca motocicletele sa mearga pe trotuar si noi alaturi,tinindu-le de coarne,ori ar trebui sa nun mai mearga deloc. Oricum,remarc inca o data:sint mult prea multe accidente datorate femeilor.Oare daca ar fi egale ca nr.cu conducatorii auto de sex masculin,am mai avea vreo sansa sa ajungem acasa nevatamati? :hug:

 

<small>--- Mesaj completat în 29 Aug 2007 17:47 -------------</small><br/>

:)

 

very :moto:

 

... imi aduc aminte de toate zambetele ironice primite pana acum de la cei care "tocma' lor nu li se va intampla"! ...exact la asta se refera controversata "selectie naturala"

 

nu pot sa zambesc, nici macar amar, pentru ca un om a murit, ...dar a murit pe barba lui ... nu masina care i-a taiat calea l-a ucis, ci viteza cu care a intrat in ea ...o sa ziceti, pai n-a avut viteza prea mare, e adevarat, dar a fost suficienta ...

 

le-a mai fost taiata calea si la altii, si eu am patit-o de multe ori, cand am fost foarte atent m-am ales cu sperietura, cand am fost necugetat m-am ales cu carjele , pentru ca n-am gresit prea rau, n-am suferit prea rau ... toate astea fiinca stiu si mi-e groaza ca "pot fi oricand eu ala ..."

R.I.P :D

 

Hai sa nu facem din negru alb.Masina care i-a taiat calea l-a ucis sau mai concret imbecila care o punea in miscare pe strada pt.ca afacut o manevra gresita,contrar legilor circulatieiDaca nu era acea masina(acea imbecila la volanul ei),nu exista acest topic,,si nici aceste discutii.

 

<small>--- Mesaj completat în 29 Aug 2007 18:00 -------------</small><br/>

cu casca sau fara ce mai conteaza?..ideea e ca daca nu avea viteza putea evita,cel putin daca te iei dupa legile fizicii...nu halesc faza cu nu avea viteza i-a intors masina in fata si n-a putut sa evite..e deja rasuflata :D :bounce:

 

Propabil in curind o sa faci parte din clubul(din nefericire cu mult prea multe membre)al celor care dupa ce provoaca un accident folosesc stupida justificare"Si eu ce vina am,nu l-am vazut?!"

 

CE SILA IMI E DE VOI !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai ca dupa 3 pagini de "RIP" shi 2 de contradictzii or sa inceapa shi restu 50 de certuri ... deja este ceva tipic in acest topic de accidente.HAVE FUN

ps:sorry for the offtopic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P ...stau la 500 m fata de locul accidentului si pot spune ca trec de cel putin 10 ori pe acolo zilnic...azi am trecut iar ...cand am vazut 2 femei in doliu si lumanarile in locul accidentului....si acele 2 femei se uitau la mine cu lacrimi in ochi si parca vroiau sa`mi spuna " ai grija baiete cum conduci" asta am simtit cand am trecut pe acolo ....inca odata R.I.P si multa olo femeilor la volan care nu stiu ce inseamna sofat...era s`o patesc de vreo 4 ori din cauza acestor "gospodine"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spune-i asta si lui Foxdesert care statea linistit la stop si s-a infipt o proasta in el,distrugindu-i o frumusete de Vulcan.Conform algoritmului tau,or ar trebui ca motocicletele sa mearga pe trotuar si noi alaturi,tinindu-le de coarne,ori ar trebui sa nun mai mearga deloc. Oricum,remarc inca o data:sint mult prea multe accidente datorate femeilor.Oare daca ar fi egale ca nr.cu conducatorii auto de sex masculin,am mai avea vreo sansa sa ajungem acasa nevatamati? :D

 

<small>--- Mesaj completat în 29 Aug 2007 17:47 -------------</small><br/>

 

Hai sa nu facem din negru alb.Masina care i-a taiat calea l-a ucis sau mai concret imbecila care o punea in miscare pe strada pt.ca afacut o manevra gresita,contrar legilor circulatieiDaca nu era acea masina(acea imbecila la volanul ei),nu exista acest topic,,si nici aceste discutii.

 

<small>--- Mesaj completat în 29 Aug 2007 18:00 -------------</small><br/>

 

Propabil in curind o sa faci parte din clubul(din nefericire cu mult prea multe membre)al celor care dupa ce provoaca un accident folosesc stupida justificare"Si eu ce vina am,nu l-am vazut?!"

 

CE SILA IMI E DE VOI !

in afara de accidentul ala de la semafor,dar toti stim ca pe 2 roti suntem mai expusi,ai dat-o in bara.daca nu era imbecila aia era un imbecil de viraj sau un imbecil de stalp sau un imbecil de pom care i-ar fi curmat viata.cat despre asiguratul la rachete citeste ce o sa scriu.a iesit sa depaseasca un autobuz inainte sa ajunga la o intersectie,iar cand a vrut sa revina s-a speriat de masina care vroia sa intoarca iar masina nici macar nu-i ocupase toata banda.deci cea din masina a vazut un autobuz care era departe,a vrut sa faca stanga,moment in care a tasnit racheta.femeia vede totusi si pune frana lasand aproape toata banda libera.dc acest inconstient ar fi avut experienta sau macar sange rece ar fi evitat foarte usor situatia.acum recapitulam a 1000 oara.lipsa de experienta,motor mare,viteza mare,depasire inainte de o intersectie fara sa aibe vizibilitate.acum dc poti intelege ce am scris du-te sa-ti fie scarba de tine.aaaa sau dc esti milos noi stangem bani pt inmormantare,vrei sa contribui???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...