Sari la conținut

Hai Portocalii (KTM EXC Rulz)


atillas
 Share

Postări Recomandate

Ma poate ajuta cineva cu un manual de reparatie pentru un EXC 400, fabricatie 2000 ?

(cred ca imi pica ambreiajul)

 

Multumesc frumos !

Mesaj completat

Sa rezolvat ! :)

Mesaj completat

Mda ... ieri dupa-amiaza am desfacut carcasa ambreiajului, suspectand decesul lui. Ambielajul si boltul la piston par sa nu aiba nici pe dracu, ansamblul ambreiajului arata foarte ok, insa este o bucsa care nu imi da liniste.

Este vorba de bucsa din bronz ce este montata pe ,,volanta" ambreiajului. (asa cum se vede in fotografie !) Uzura acestei bucse induce un mic joc ,,volantei" si o data cu ea, a tot ansamblului ambreiajului.

Intrebare: Este normal sa existe acest joc la bucsa asta ?

 

Multumesc !

 

Mesaj completat

Bai, dar pe aici nu se mai uita nimeni !? Asteptam si eu un sfat, o informatie ... dar nimic !

Halal ......

post-10224-1253857712_thumb.jpg

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu crezi ca e posibil sa nu stie nimeni raspunsul la intrebarea ta... sau sa nu iti poata da un sfat. De ex. eu nu am desfacut niciodata ambreiajul la ktm, deci nu cunosc chiar tot ce e acolo, prin urmare nu te pot ajuta cu nici un raspuns. Doar atat iti pot spune, la husqvarna care am avut-o inainte ambreiajul l-am desfacut de mai multe ori, din diverse motive - aia avea o bucsa din bronz asemanatoare cu asta, care insa nu avea nici un joc. Deci ii posibil ca acea bucsa a ta sa se fi uzat, altfel care ar mai fi rolul ei, ca eu nu am auzit de nici o bucsa care sa fie cu joc din fabricatie.

 

Apropo si eu am intrebat mai sus de postul tau ceva, si nu mi-a raspuns nimeni, nici macar tu, si pt asta nu am catalogat nici un forumist...

Editat de alesckool
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, dar pe aici nu se mai uita nimeni !? Asteptam si eu un sfat, o informatie ... dar nimic !

Halal ......

 

si eu am o mica problema cu ambreiajul, imi agata. am schimbat tot kit-ul impreuna cu multe tipuri de ulei...la fel. intr-un final m-am gandit ca ar fi bine sa schimb si ceva piese p-acolo. una din ele a fost si acea bucsa din interiorul oalei mari. s-a micsorat jocul oalei, dar tot imi agata. acu depinde cat de mare e jocul oalei la tine. piesa m-a costat 98 lei (INNER RING WITH COLLAR)

referitor la "joc"...exista un mic joc (este doar un rulment) insa trebuie sa fie foarte mic

Editat de Cata M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu crezi ca e posibil sa nu stie nimeni raspunsul la intrebarea ta... sau sa nu iti poata da un sfat. De ex. eu nu am desfacut niciodata ambreiajul la ktm, deci nu cunosc chiar tot ce e acolo, prin urmare nu te pot ajuta cu nici un raspuns. Doar atat iti pot spune, la husqvarna care am avut-o inainte ambreiajul l-am desfacut de mai multe ori, din diverse motive - aia avea o bucsa din bronz asemanatoare cu asta, care insa nu avea nici un joc. Deci ii posibil ca acea bucsa a ta sa se fi uzat, altfel care ar mai fi rolul ei, ca eu nu am auzit de nici o bucsa care sa fie cu joc din fabricatie.

 

Apropo si eu am intrebat mai sus de postul tau ceva, si nu mi-a raspuns nimeni, nici macar tu, si pt asta nu am catalogat nici un forumist...

 

Hai mai, ca nu am dat cu pietre !

Nu am catalogat pe nimeni in nici un fel ... si totusi, ultimul meu post a avut efect ! Tu si Catalin, mi-ati dat un raspuns. :D

 

Pentru asta va multumesc ! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai intrebat si pe forumul KTM (mersi piti inca odata), dar cred ca aici ar putea da mai multi un raspuns. Deci:

 

Cat trebuie sa fac rodaj daca am schimbat segmentii si supapele de admisie la motor (400exc 2006)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai intrebat si pe forumul KTM (mersi piti inca odata), dar cred ca aici ar putea da mai multi un raspuns. Deci:

 

Cat trebuie sa fac rodaj daca am schimbat segmentii si supapele de admisie la motor (400exc 2006)?

 

3 ore de functionare sau 20 litrii de combustibil consumati, apoi mai verifici o data jocul la supape.

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi Petrica. Tocmai mi-ai confirmat ceea ce stiam si eu, asa ca inseamna ca mai am cel putin 1,5 ore de bagat. Pana acum am facut 215km in 1,5 ore numai in regim de rodaj. Daca ar fi sa calculez dupa benzina consumata iasa mai mult de 3 ore de functionare, pt ca nu mai are consum mare in stilul asta de mers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

medie de 143km/h :laugh:

Cred ca e un nou record mondial. Pot sa te ating? :laugh:

Nu tataie! Tu ramai sa te uti cum faci si la proba de trial.

Si nu rade ca poate omul a mers supermoto sau a pus motorul pe rampa de Dynotest :-?

Editat de MacLeod
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

medie de 143km/h :laugh:

Cred ca e un nou record mondial. Pot sa te ating? :laugh:

Ai dreptate... E posibil ca ceasul ala care arata orele sa fie stricat sau sa nu mai fie firul la locul lui si deci sa nu inregistreze bine. Pe de alta parte poate fi vina la kilometraj. Dar ce sa-i faci, daca atat te duce mintea pe tine, sa o tii numa in mistouri in loc sa dai un sfat ca batran endurist ce te crezi. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate... E posibil ca ceasul ala care arata orele sa fie stricat sau sa nu mai fie firul la locul lui si deci sa nu inregistreze bine. Pe de alta parte poate fi vina la kilometraj. Dar ce sa-i faci, daca atat te duce mintea pe tine, sa o tii numa in mistouri in loc sa dai un sfat ca batran endurist ce te crezi. 

 

Mai da-le dracu' de ore de functionare ! Arzi 2-3 rezervoare de benzina si gata rodaju', ce atata filosofie ?

Crezi ca trebuiesc 3 ore in cap, pentru rodaj ? Si daca sunt 2h48" sau 3h18" ... tot un drac ! Eu nu am nici ,,gram" de bord la coteztul meu si nu ma palesc atat, schimb uleiul la 6-7 plinuri si gata.

 

Hai ! ... la noroi, ca s-a deschis sezonul ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum am facut 215km in 1,5 ore numai in regim de rodaj.

Am verificat ieri hourmeter-ul si firul era cum mi-am imaginat, adica departe de fisa de inductie. Deci nu a mai inregistrat orele. Pe bord am 290 km la o viteza medie de 55km ora (numai asfalt si forestier) deci ar trebui sa am aprox 5 ore de mers. Pana vineri apuc sa fac rodajul de 2 ori :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropo de ore de functionare...

Langa etrierul de frana fata atarna mandru si falnic firul care da comanda la ceas.Este rupt.Partea cu filet este ramasa langa etrier...Se mai poate face oarece?

Pai daca ti-a mai ramas fir legat de senzorul din etrier at nu trebuie decat sa-i faci legaturile la loc sau sa-l prelungesti daca ti s-a scurtat. Si eu l-am agatat odata si s-a rupt - i-am refacut legaturile si a functionat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
salutare ,

 

la un motor in 4 timpi (EXC 450 din 2004) cand ar trbui sa schimb bujia ?

gasesc si eu de vanzare butuc roata fata si spate ?

merci !!!

 

Teoretic trebuie sa o schimbi odata la 30 ore, cel putin asa da in carte la al meu si nu cred ca e diferit la tine. Pe de alta parte daca vezi ca iti face pb care te duc cu gandul la bujie, cel mai bine e sa o dai jos si sa o verifici. Daca trebuie schimbata o schimbi, daca nu o poti lasa pe aia ca tine si mai mult de 30 de ore. Dar ii las pe altii sa spuna cum trebuie sa arate o bujie buna (vezi ca mai sunt pe undeva pe aici, explicatii despre bujii).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

O intrebare domni Ktm'isti:D

 

Am nevoie de un piston pentru un KTM gs din 1990. Piston cu diametru de 77. Oare merge si piston de exc,sx, daca are tot aceleasi masuri? Stie cineva unde pot gasii asa ceva?

 

Sa ma ierte soso ca am postat ceva despre gs pe un forum de exc :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O intrebare domni Ktm'isti:D

 

Am nevoie de un piston pentru un KTM gs din 1990. Piston cu diametru de 77. Oare merge si piston de exc,sx, daca are tot aceleasi masuri? Stie cineva unde pot gasii asa ceva?

 

Sa ma ierte soso ca am postat ceva despre gs pe un forum de exc :laugh:

 

 

esti sigur ca e 77mm? din ce vad eu nu este nici un piston ktm cu acel diametru. am pe stoc kit de piston pentru ktm 250 gs/mx din 90 pana in 94, iar diametrul este :67.5mm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti sigur ca e 77mm? din ce vad eu nu este nici un piston ktm cu acel diametru. am pe stoc kit de piston pentru ktm 250 gs/mx din 90 pana in 94, iar diametrul este :67.5mm

E o motoreta gs de 350 din 90 cu plasticuri de exc de 2006. Din pacate, nu e a mea, e a unui prieten. O sa-l intreb inca o data daca e de 77. Eu sper sa fie cel bun de 67, pentru ca ma intereseaza si pe mine sa isi faca ktm cat mai repede, ca si eu il testez :laugh:

Mesaj completat

E masurat, de 77 trebuie. Deci, piston de KTM GS din 1990 350cc are cineva?

 

O alta varianta ar fi motor intreg de ktm(nu stiu daca se potriveste de exc pe cadru de gs) in 2 timpi. Cineva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca o vede Teo pe asta cu cadru portocaliu nu mai doarme la noapte :laugh:

Pai atunci sa-i dam linkuri catre hi-res photos:

http://www.ktm.com/fileadmin/systemdata/do...-f_350_srgb.jpg

http://www.ktm.com/fileadmin/systemdata/do...0_left_srgb.jpg

http://www.ktm.com/fileadmin/systemdata/do..._persp_srgb.jpg

Dar eu nu inteleg ... de ce ai pune protectii la discurile de frana fata/spate la un motocrosser?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...