Sari la conținut

Care Cauciuc E Mai Moale?


Purghy
 Share

Postări Recomandate

Intrebare pentru posesorii de cruisere, cu experienta: care cauciuc e mai moale, cu o aderenta buna pe umezeala si mazga?

La cruisere nu cred sa fie ca la speed,mai multe feluri de cauciuc(slik,hard),daca sant noi,(ca si an de fabric nu neaparat ca au "carne" pe ele dar au stat 10 ani pe dreapta )si umflate la presiunea recomandata ar tre sa fie ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cruisere nu cred sa fie ca la speed,mai multe feluri de cauciuc(slik,hard),daca sant noi,(ca si an de fabric nu neaparat ca au "carne" pe ele dar au stat 10 ani pe dreapta )si umflate la presiunea recomandata ar tre sa fie ok.

 

No way, nu stiu cu ce-a venit M-ul tau dar incearca pe Cheia, de ex, Bridgestone stock care vine pe intruderul de 800 si 1400, e sinucidere curata.

Eu folosesc Metzler Marathon 880, are aderenta foarte buna pe uscat si motorul intra mult mai usor pe curbe, pe ud n-am tras foarte tare de el. Pe fata tine cam 16-17000km iar pe spate 12-14000km. La acelasi nivel mai e si Avon dar nu am mare experienta cu ele.

 

Mai fac si Dunlop, Michelin dar sunt mai slabe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No way, nu stiu cu ce-a venit M-ul tau dar incearca pe Cheia, de ex, Bridgestone stock care vine pe intruderul de 800 si 1400, e sinucidere curata.

Eu folosesc Metzler Marathon 880, are aderenta foarte buna pe uscat si motorul intra mult mai usor pe curbe, pe ud n-am tras foarte tare de el. Pe fata tine cam 16-17000km iar pe spate 12-14000km. La acelasi nivel mai e si Avon dar nu am mare experienta cu ele.

 

Mai fac si Dunlop, Michelin dar sunt mai slabe.

 

A venit cu gume IRC sau HRC ceva de genul asta,eu nu am auzit de marcile astea :finger: ,m-am uitat atunci cand am luat-o !!

Eu oricum nu trag de ele foarte tare .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum am avut Pirelli Road 66 care mi s-au parut proaste pe udatura si Metzler PERFECT ME 77 care la inceput alunecau pana si pe asfalt uscat. Acum sunt oribile numai pe udatura unde nu pot sa ma mai inclin deloc. :blink: In momentul asta astept sa imi vina Maxxis. Cauciucul e foarte moale si am referinte bune despre el.

Am auzit ca ar fi foarte bune Continental. Acum vad pe site la Metzler pt. prima oara Marathon. Mi se par faine, pacat ca nu m-am orientat de prima oara la ele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea era ca si Maxxisul o sa stea bine pe sosea pana in momentul cand poate ai nevoie de el, dar el si-a depasit limitele.

 

Repet, parereile mele!

Succes.

 

iar te dai ma reising pe forum ? :blink:

Editat de foxdesert
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

:friends:

Am avut sezonul 2007 Bridgestone Exedera fata si spate, si pot spune ca la unele curbe mai fugea usor lateral, dar nu cat sa dea emotii mari.

Din primavara asta am Avon Venom. Primii 500 de km aluneca usor pe curba mai stranse (dar cica asa e normal, pana se uzeaza putin). De atunci, impecabil. Si pe ploaie (si imi place umezeala!), si pe drum mai denivelat, si la franare. SUnt chiar foarte multumit de ele. Sunt cu 10 euro mai scumpe decat toate celelalte, dar parc a meritat. Asta pana m-or da in gat si le blestem.

 

Cum de iti fuge ma tie Bridgestone pe curbe?

Poate ai mers cu ele tocite de tot si de-aia sau ai facut tu vreo misculatie.

Eu am pe motor cele originale cu care a venit din fabrica, adica Bridgestone, si cand le voi schimba tot de-astea pun. Mi se par de o foarte buna calitate. Ce-i drept un cauciuc chiar daca nu e tocit dar e imbatranit nu mai se comporta bine pe sosea.

In alta ordine de idei toate cauciucurile de moto intra in regim normal de functionare (asta daca acceptati exprimarea) dupa ce se incalzesc un pic. Nimeni n-ar trebui sa uite asta indiferent de cauciucurile sau motorul pe care il conduce.

Asfalt uscat! (afara incearca sa ploua acu si nu va doresc :laugh:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Cum de iti fuge ma tie Bridgestone pe curbe?

Poate ai mers cu ele tocite de tot si de-aia sau ai facut tu vreo misculatie.

Eu am pe motor cele originale cu care a venit din fabrica, adica Bridgestone, si cand le voi schimba tot de-astea pun. Mi se par de o foarte buna calitate. Ce-i drept un cauciuc chiar daca nu e tocit dar e imbatranit nu mai se comporta bine pe sosea.

In alta ordine de idei toate cauciucurile de moto intra in regim normal de functionare (asta daca acceptati exprimarea) dupa ce se incalzesc un pic. Nimeni n-ar trebui sa uite asta indiferent de cauciucurile sau motorul pe care il conduce.

Asfalt uscat! (afara incearca sa ploua acu si nu va doresc ;))

 

du-te acum pe cheia ca s-a incalzit si da-i mai tare si o sa vezi bridgeSTONE peste tot in jurul tau

 

--- Mesaj completat în 23 Mar 2008 23:13 -------------

Ma, eu am avut momente cand nu am mai simtit motorul sub mine cu Bridgestone. De cateva ori pe curbe, ce-i drept ori eram destul de inclinat si totusi acceleram (ca asta mi se pare cel mai fain lucru la 2 in V, ca poti accelera in curbe si se duce asa fain), sau pe frane in curbe. Si numai spatele, de fata am fost multumit cu Bridgestone. In schimb cu Avon nu am simtit o singura data pe ploaie o usoara alunecare, dar erau noi cauciucurile, facusem cam 500 de km.

 

in max 50km se duce pelicula de protectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maxxis!

la biciglete e nr 1, la motociclete de ce n-ar fi ;)

de cind am schimbat si roata spate(adica modificta din 19 in 17) am pus maxxis si nui reprosez nimic!

e adevart ca nui umblata numa 5-600 km, da pina acum nu ma suparat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Metzeler Marathon 880 si Avon Cobra doua gume foarte bune pt. cruisere.

 

Nu am incercat Dunlop pt cruisere, pt supersport/superbike Qualifier sunt foarte bune, ma indoiesc insa ca sunt facute pentru sarcini (ma refer la greutate) mari. Pirelli face deasemenea gume bune in toata gama.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.Metzeler Marathon

2.Avon Venom

3.Dunlop nu mai stiu ce radial

 

Parerea mea.Care este. Bridgestone sucks daca se invechesc. Am auzit iarasi vorbe bune despre Continental Attack. Nu m-am dat cu ele. Marathon mi se par cele mai faine gume desi mi-e greu sa zic ca sunt mai bune ca Venom.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...