Sari la conținut

Harley Davidson


Radu_OldSchool
 Share

Postări Recomandate

laudabil & admirabil gestul

nu ar strica totusi o poza cu cheile, poate se prinde careva ce e cu cheile respective

linkul unde ai putea sa incerci un anunt este asta, cel de mai devreme era al dealerului (si nu are forum)

http://www.hogromania.com/forum/

 

 

o sa pun niste poze

 

am intrat pe forumul hogromania dar mi se pare mort, ori nu stiu eu sa ma uit ori ultimele posturi sunt din 2008

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 861
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

o sa pun niste poze

am intrat pe forumul hogromania dar mi se pare mort, ori nu stiu eu sa ma uit ori ultimele posturi sunt din 2008

 

credeam ca deja ai gasit posesorul cand ai postat...

eu nu cred ca pozele cheilor sunt importante, doar daca au breloc distinct...

mai bine spune unde le-a gasit...

ai dat e-mail la hd romania sa vezi daca iti raspund?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Si-atunci,pe Titulescu,nu mai e magazinul HD? C-am trecut p-acolo,zilele trecute,si-am vazut (din mers, e-adevarat),ca mai erau motorete HD,inauntru...

Pe chei,e trecut,cumva,vreun cod? Ca daca e,cred se poate merge la magazinul HD,si aflat de la care motoreta sunt,macar ca model...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator corleone
http://www.capital.ro/articol/cat-costa-ce...nia-129471.html

 

Eu personal nu am avut de a face mai nimic cu Harley, dar pretul mi se pare exagerat oricum. Poate ma insel si piesele Scremin' Eagle chiar fac o diferenta pe masura pretului.

 

E doar o chestiune de perceptie mai ales ca nu l-a obligat nimeni sa-l cumpere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut pe National Geographic o emisiune despre fabricarea HDurilor (megauzini sau cam asa ceva). Mai exact aratau fabricarea Vroadurilor. Din ce tin minte spuneau ca Screamin Eagle este o serie limitata de motociclete, cu motor special preparat pentru curse (bineinteles dragrace, in traditia americana). Atunci Electra Glide cu motor Screamin' Eagle se prea poate sa coste asa de multi bani (din punct de vedere al costurilor de productie + adaosuri comerciale + transport + taxe etc)

 

Discutii de genul daca merita sau nu merita banii sunt inutile in cazuri din astea.

Astea sunt piese de colectie, aproape unicat. Nu cumperi asa ceva sa te duci cu ea sa cumperi paine din coltul strazii. Sunt jucarii pentru oameni foarte bogati pentru care cateva zeci de mii de euro nu reprezinta nimic. Pentru ei merita pentru ca se pot lauda in fata prietenilor cu ceva smecher (altfel degeaba ar avea bani daca nu ar epata) si mai mult decat atat, o astfel de achizitie e o investitie nu o cheltuiala (o motocicleta obisnuita, facuta in serie mare, isi pierde valoarea indiferent cat de bine intretinuta este in schimb o piesa de colectie creste in valoare odata cu trecerea timpului).

La noi mai e si prosteala asta cu declaratia de avere - dupa ce ai furat ca in codru pe o functie publica pui si tu ca un sarac ce pretinzi ca esti ca ti-ai cumparat o amarata de motocicleta. Cine mai sta sa se uite cat a costat "modesta" ta motocicleta?

 

Pentru muritorii de rand ramane sa le admire in reviste, cataloage si cel mult sa le pipaie pe la vre-o expozitie. Macar isi pot delecta ochii cu niste piese de arta. Daca nu ar fi bogatii si excentricii care sa finanteze astfel de proiecte porbabil ca industria auto moto ar fi mult mai saraca si cu siguranta mult mai anosta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone
Articol comandat, platit, etc. Pana si politia americana incepe sa renunte la hd pentru paneuropean, fjr sau alte modele care chiar ofera tehnologie, fiabilitate si mentenanta redusa la preturi mult mai mici. HD e marketing pentru americanii indoctrinati care se complac in solutii tehnice ale anilor 20. Am mers si eu pe harley. Are ceva. Ceva care atrage. In pofida faptului ca analitic vorbind, nu-mi place NIMIC la aceasta marca, are totusi ceva care atrage. Care ma atrage si pe mine. Sunetul?

 

nu e sunetul ci felul in care o simti, aceeasi senzatie o am si cu uralul desi am si un CBR600.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Articol comandat, platit, etc. Pana si politia americana incepe sa renunte la hd pentru paneuropean, fjr sau alte modele care chiar ofera tehnologie, fiabilitate si mentenanta redusa la preturi mult mai mici. HD e marketing pentru americanii indoctrinati care se complac in solutii tehnice ale anilor 20. Am mers si eu pe harley. Are ceva. Ceva care atrage. In pofida faptului ca analitic vorbind, nu-mi place NIMIC la aceasta marca, are totusi ceva care atrage. Care ma atrage si pe mine. Sunetul?

 

Motocicleta ai nu costa degeaba 32.000 de euro . Nu inteleg comparatia cu Paneuropean. Nici macar nu se compara cu un Harley SE pentru ca nu sunt din aceeasi liga. Am un prieten ce detine motocicleta in discutie in titlul topicului. Este ceva de vis si pot sa spun ca nu am vazut asa asemenea calitate la o motocicleta de serie, decat la Goldwing-uri care se vand la acelasi pret. Motocicleta din punctul meu de vedere este mai mult decat OK si daca Honda cer atatia bani ,Harley de ce nu ar cere? Stim cu totii ce politica duc cacatii corporatisti care conduc HD in acest moment si spre ce specimene se indrepata piata lor de lux touring. Aia oricum platesc numai brandul fara sa intrebe de ce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Articol comandat, platit, etc. Pana si politia americana incepe sa renunte la hd pentru paneuropean, fjr sau alte modele care chiar ofera tehnologie, fiabilitate si mentenanta redusa la preturi mult mai mici. HD e marketing pentru americanii indoctrinati care se complac in solutii tehnice ale anilor 20. Am mers si eu pe harley. Are ceva. Ceva care atrage. In pofida faptului ca analitic vorbind, nu-mi place NIMIC la aceasta marca, are totusi ceva care atrage. Care ma atrage si pe mine. Sunetul?

 

Mai incearca inca o data, si inca o data si alte modele, poate te descoperi pe tine insu-ti, de fapt ce te atrage. Lasa-ti instinctul sa vorbeasca. Ce le doresc eu, la toti care au motociclete sau au de gind sa-si cumpere una, sa nu cumpere HD. Sa ramin eu singurul cu Harley :D Gusturile nu se discuta.

Iar politistii care merg pe Harley sau pe Honyamasuki, treaba lor, ma doare direct in 14. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Articol comandat, platit, etc. Pana si politia americana incepe sa renunte la hd pentru paneuropean, fjr sau alte modele care chiar ofera tehnologie, fiabilitate si mentenanta redusa la preturi mult mai mici. HD e marketing pentru americanii indoctrinati care se complac in solutii tehnice ale anilor 20. Am mers si eu pe harley. Are ceva. Ceva care atrage. In pofida faptului ca analitic vorbind, nu-mi place NIMIC la aceasta marca, are totusi ceva care atrage. Care ma atrage si pe mine. Sunetul?

Ahoi! Eu am vazut de curand un HD de 20 de ani care avea 380.000km inca era in stare de functionare, dar SINGURUL lucru care m-a fermecat era sunetul (e ceva care te unge la inima) in rest nu prea ma atrage asa de tare, dar in schimb un Indian a-si vrea sa vad, aud si sa am,dar deocamdata nu-mi permit!

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai incearca inca o data, si inca o data si alte modele, poate te descoperi pe tine insu-ti, de fapt ce te atrage. Lasa-ti instinctul sa vorbeasca. Ce le doresc eu, la toti care au motociclete sau au de gind sa-si cumpere una, sa nu cumpere HD. Sa ramin eu singurul cu Harley :D Gusturile nu se discuta.

Iar politistii care merg pe Harley sau pe Honyamasuki, treaba lor, ma doare direct in 14. :laugh:

 

* bey, cam asa zic si eu, sa nu cumpere lumea HD-uri, ca daca le iau tot mai multi, pana ajung si e sa imi permit unul, nu se mai fabrica si nu mai gasesc(!). Si-asa au "ruperi" de stoc si productia merge cam greu acuma.

 

si inca ceva, daca am ajuns sa ne luam ca referinta motocicleta pe care merge un politist, e trist, parol! sau mai bine zis, de rasul curcilor. Daca vroiam sa ma fac politista, atunci da, ma uitam sa vad si eu pe ce merg politistii. sunt curioasa pe ce merg doctorii in USA(!) Aici in Germania toti au BMW-uri. hehehe!

 

a la votre!

 

P.S. pentru mine, ca sa fie limpede, nu marca conteaza (nici nu vreau sa scrie pe rezervor HD), dar singura motocicleta pe care mi-o mai doresc e un Harley pe care sa-l customizez. Nu imi plac motocicletele de serie si cred ca ceea ce calaresti, spune la un moment dat cine esti. right? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* bey, cam asa zic si eu, sa nu cumpere lumea HD-uri, ca daca le iau tot mai multi, pana ajung si e sa imi permit unul, nu se mai fabrica si nu mai gasesc(!). Si-asa au "ruperi" de stoc si productia merge cam greu acuma.

 

si inca ceva, daca am ajuns sa ne luam ca referinta motocicleta pe care merge un politist, e trist, parol! sau mai bine zis, de rasul curcilor. Daca vroiam sa ma fac politista, atunci da, ma uitam sa vad si eu pe ce merg politistii. sunt curioasa pe ce merg doctorii in USA(!) Aici in Germania toti au BMW-uri. hehehe!

 

a la votre!

 

P.S. pentru mine, ca sa fie limpede, nu marca conteaza (nici nu vreau sa scrie pe rezervor HD), dar singura motocicleta pe care mi-o mai doresc e un Harley pe care sa-l customizez. Nu imi plac motocicletele de serie si cred ca ceea ce calaresti, spune la un moment dat cine esti. right? :laugh:

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul cred ca Harley ca marca e supraapreciata datorita:

-publicitatii agresive in stil american

-imaginii promovate in filme cu motociclisti outlaw calarind Harley

-imaginii promovate de majoritatea starurilor rock occidentale calarind Harley,imagine promovata peste tot,scena si afara ei,videoclipuri,etc.

-faptului ca gruparile moto de tip 1%(mai ales cele care vin din S.U.A.) nu accepta membri daca nu au Harley

-ideii ca neaparat Harley Davidson reprezinta America,idee obsesiv promovata mai ales in filme,cum am mai spus,de ex. in celebrul "Harley Davidson & Marlborough man" sau in "Orhideea Salbatica",film din '90,in care e o secventa jucata de acelasi Mickey Rourke trece pe un Harley pe langa un camion in care erau marinari americani(intamplator oare?) si acestia striga "Harley Davidson U.S.A." de mai multe ori.

-infiintarea grupului exclusivist H.O.G.

 

Eu nu sunt impotriva Harley Davidson ci a promovarii extrem de agresive a imaginii.

Normal ca Harley este o motocicleta de calitate si care ofera multe satisfactii,eu personal sunt fan cruisere,si ca mi-as dori un Harley(nu neaparat ca motocicleta principala cu care sa se termine totul) dar asta nu inseamna ca nu sunt si alte marci care ofera aceeasi calitate ca si Harley sau poate chiar peste si aceleasi senzatii sau poate chiar peste.

Ceea ce este deranjant la Harley este modul Agresiv in care isi promoveaza si chiar incearca sa Impuna produsul.Atat firma in sine cat si o parte a fanilor.

De asemenea sunt deranjante si ideile de genul "daca nu ai Harley nu existi" ,"exista motociclete si Harley" etc.etc.etc.

Tocmai pentru ca gusturile nu se discuta ar trebui putin renuntat la acest tip de promovare a produsului.

Harley NU este cea mai buna motocicleta din lume ci este una dintre cele bune.Sunt si alte marci CU TRADITIE care fac motociclete de f buna calitate:

-Triumph

-Indian(care de fapt este prima motocicleta a Americii si de l-a care "s-a inspirat" si Harley)

-B.M.W

-Ducatti

-Moto Guzzi

-Honda

-Yamaha

-Kawasaki

-Suzuki

-Aprilia

-Mv Agusta

 

 

:D ...gizzzzz

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:laugh: ...gizzzzz

 

* muaaah! nu-i faci tu baiatului un topic separat, bey? :D io zic ca merita :D

 

ca tot vine sfarsitul de an acush, hai sa facem si noi un top ...sau mai multe. propun pentru inceput: cea mai smechera motocicleta, apoi cel mai vehement "combatant" al ei, pe urma putem face top si pentru cel mai tru chopperist din Romania, iar daca mai e timp, alegem si cel mai tare costum pe care l-am vazut pe un biker la noi in tara.

sa crape o data capra vecinului, ca si-asa nu da lapte si miere :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul cred ca Harley ca marca e supraapreciata datorita:

Fuck me jesus! Bah baieti, voi nu v-ati mai saturat de aceleasi discutii? Uanabiule, ia-ti motor, da-te cu el vreo 3 ani, gasete o nutrie care are harley si rog-o sa te lase sa te dai cu el vreo cativa km si vino si spuneti parerea.Totul tine de feelig.Doar atat.Restul e tacere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru fiecare exista un Harley...

 

* right! man. si este f. adevarat ca un Harley trebuie sa-l calaresti, nu sa-l "vorbesti", de bine sau de rau. parerea mea :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce trist ar fi daca MV Augusta ar fi fost cumparata de ceva timp deja de baietii de la Harley!

 

Si nemernicii astia exclusivisti de la HOG (Harley Organization Group... ) ar trebui sa primeasca printre ei macar "choperistii" adevarati, poate si biciclisti care au Dacie sau lipovenii care au batic!

Editat de Shobolanu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca pana si baiatul ala Sonny de a infiintat Hells Angels (una din conditiile de aderare este sa ai HD) a lasat HD pt BMW pentru ca se saturase sa surubareasca....

 

Inca o data, HD are ceva. Nu mi-as cumpara asa ceva cu toate ca mi-as permite daca mi-as dori una. Dar totusi, exista ceva care atrage la IJ-urile astea americane.

Nu Sonny B. a infiintat clubbul HA ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru fiecare exista un Harley...

 

pana si pt mine. :D ;)

 

 

 

in sfarsit un harley scot o mobre cu gandul la europeni ;)

 

baietii din MC-urile cu chartere in europa tre' sa fie f fericiti, ca pot ocoli regula cu "HD, minim 1000 cc" :birthday:

 

 

Sunt si alte motociclete,Inclusiv pe categoria Cruiser,Power Cruiser,care iti pot oferi aceeasi senzatia puternica precum un Harley.

 

 

-Yamaha V Max

 

-Moto Guzzi V7 Classic

 

-Ducatti Monster 1100 S

 

V-Max e muscle-bike, nu chiar cruiser... VMAX a fost cam singurel in clasa lui pana au aparut, Y. Warrior, V-Rod etc...

 

V7 Classic la fel, nu e cruiser.. e o motocicleta clasica, ca 'raspuns' la Bonevilu' lu Triumph...V7 Cafe e 'raspunsul' la Triumph Thruxton.

 

Monsterul e naked toata ziua :birthday:

 

 

Dezbaterile astea devin din ce in ce mai amuzante.

 

Am observat ca generalitate ca in motociclism... locul sfinteste omul.

Europa - drumuri pline de curbe, inguste, munti multi si relief foarte divers, europenii sunt mai activi si mai pasionali => europenii in majoritate prefera mobrele sport/naked/dualsport.

America - drumuri late, drepte si luuungi, in principiu relief de campie/ses, americanii sunt mai...greoi/lenesi/grasi => majoritatea americana calareste cruisere

 

pe tari?

 

Italia - italienii ca popor sunt pasionali (nu romantici), nebuni si certareti, de moment, 'carpe diem' - fac mobre foarte performante, foarte foarte frumoase... dar mai uita de fiabilitate. (si masini la fel)

Germania - strict si la obiect, pragmatism 100%, cauta perfectul functional, nu pun foarte mult pret pe aspect, tehnicitate maxima.

Anglia - o combinatie intre cele doua care spune "Fuck off ya bloody wanker, if you like it that's dandy, if not, bugger off"

America de N - motoare supradimensionate, performante slabe, fiabile daca le ai cu mecanica cat de cat "BIG V2" si "BIG V8" e cam treaba pe la ei.

Japonia - cat mai multe, cat mai bunr, cat mai repede - sunt oamenii care nu-si iau concediu ani de zile deloc, si asta se vede in mobrele facute de ei... sunt over-acheaveri.

 

io zic atat, calariti ce va place!

 

si LIVE AND LET LIVE!

 

 

 

Mesaj completat

herleyu de ziceam mai sus

 

thump_565_1248675158524_Vorschau.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu poate impune cuiva sa isi schimbe parerea despre un lucru sau sa il oblige sa creada in ceva daca acea persoana nu simte acel lucru.

Eu nu am negat ca Harley nu este o motocicleta de valoare si de o calitate deosebita.Am spus asta si in postari.

Eu afirm doar ca nu cred in dictoane de genul "exista Harley si alte motociclete" "daca nu ai un Harley nu existi" la fel cum nu cred nici ca "daca nu te-ai dat pe CBR,GSXR,Ninja,Hayabusa esti lame" sau "daca nu faci enduro pe Tenere,Dr,Bmw,KTM,etc nu ai trait adrenalina adevarata".

Eu cred in schimb in libertatea personala in a-ti alege tu in conostinta de cauza,Liber De Orice Constrangere,modul de de calatorie pe tipul de motocicleta dorit.

De asemenea cred ca Nimeni,Prin Nici Un Mijloc,direct sau indirect,nu are dreptul sa impuna cuiva ce sa isi ia si cum sa se dea.Fiecare experienta moto consider ca e Strict Personala.

 

bah tu iar nu ai ce face la servici?

:D ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mah, io cred ca voi acolo in Romania sunteti bombardati tare de tot cu reclame la Harley si reluari peste reluari la Harley Davidson and Malboro Man! Numa asa imi explic cate va puteti plange de reclama de la HD. Zice-ti bah cand puii mei ati vazut ultima reclama la HD? Cine curu meu va preseaza?

Norocu meu ca locuiesc intr-o tara unde niciodata nu am vazut la TV reclame la HD in schimb pute locu dupa reclamele de la Suzuki, Yamaha si Kawasaki...

 

Am inteles ca-i prea prost motor pentru cat de tari motoristi sunteti voi! Da' tot dati cu bota in orice topic care are in titlu Harley ca ce poole de motoare proaste si tehnologie invechita, fara putere si care se strica la tot pasul. Am inteles parerea voastra si e trecuta in litere de aur! Dar nu era vorba de asta! Aveti bunul simt sa cititi care e titlul topicului si dupa aia sariti cu clanta ca niste pitzipoance nefrecate.

 

Va doresc la toti care biciuiti de-am-poolea de Harley-uri sa nu aveti noroc in viata voastra de un motor Harley Davidson si cel mai aproape de garaju si curu vostru sa fie un Harley la 100 de metrii, tata viata voastra!

 

Craciun Fericit la toata lume!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce model e?

 

La cat ai aberat aici despre HD cred ca ar trebui sa fii un mare expert dar tu nu cunosti nici macar modelele de baza. Cand te prezinti pe un forum de motociclism cu atatea pretinse pareri pertinente ar cam trebui sa le sustii mai ales ca aici stai de vorba si cu oameni care stiu cu ce se mananca motociclismul.

 

Plin de bagatori de seama...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...