Sari la conținut

Postări Recomandate

La ce sumă se mai ajunge acum pentru înmatricularea unui motor adus din Italea?

 

Eu am înmatriculat un motor adus și m-a costat 200euro, acum doi ani. Acum un prieten vrea să facă niște calcule să vadă dacă merită să cumpere de afară sau de la noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut!

Eu mi-am inmatriculat mobra cu numere provizorii saptamana asta.

Detin o Yamaha fzr 600 thundercat an 99'.

 

Am avut de achitat urmatoarele

 

CEC: 13lei - taxa de autorizatie provizorie

Politie, permise - 8 lei - taxa autorizatie transport

Asigurare - 38 lei ( detin permisul de 5 ani)

Politie - 40 lei - Placute inmatriculare

Copii xerox acte - 2 lei

 

Trebuie la ghiseu la eliberat placute a avea urmatoarele acte:

 

Copie Cartea autovehiculului

Copie Certificat de proprietate

Copie Asigurare

Chitante original enumerate mai sus(2buc)

Cerere completata personal

 

Am stat la coada 15 minute, iar numerele mi le-au oferit pe loc. Sper k informatia este de folos. Si de actualitate precizez

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a inmatriculat cineva de curand o motocicleta adusa din Italia(adica in ultimele 2-3 sapt)? trebuie cumva traduse actele de Italia sau nu?

Din propria experienta stiu ca nu trebuie tradus decat contractul de vanzare cumparara sau factura din italiana si doar traducere simpla cu stampila de traducator autorizat fara apostila. legalizare sau altceva.

Asta mi-a fost necesar pt a fi luata in evidenta la primarie alaturi de cartea de identitate eliberata de RAR ( nu mi-au acceptat actele de Italia, acestea au fost oprite la inmatriculare)

La insciere nu mi-a trebuit niciun act tradus si au fost trei respectiv contractul de vanzare-cumparare copie, certificatul fiscal al proprietarului italian si carte cu datele tehnice.

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut,am o problema mai coplicata...

Am luat un rs din tg mures de la golubnic sergiu,a a pierdut actele dar propietar in carte si talon fiind sabau rares.Mi-a spus ca imi scoate acte si ca se reolva sa stau linistit.am facut cu el un act de mana cu martori atat.La motocicleta am numar,nu este furata am verificat seria.

Acum intrebarea e daca pot scoate acte de 125.Merg date furate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merg date furate?

Te leaga .

Contractul de mana e valabil numai in instanta pt a dovedi ca nu chiar furata de tine ,Incearca sa obtii un contract tip .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din propria experienta stiu ca nu trebuie tradus decat contractul de vanzare cumparara sau factura din italiana si doar traducere simpla cu stampila de traducator autorizat fara apostila. legalizare sau altceva.

Asta mi-a fost necesar pt a fi luata in evidenta la primarie alaturi de cartea de identitate eliberata de RAR ( nu mi-au acceptat actele de Italia, acestea au fost oprite la inmatriculare)

La insciere nu mi-a trebuit niciun act tradus si au fost trei respectiv contractul de vanzare-cumparare copie, certificatul fiscal al proprietarului italian si carte cu datele tehnice.

Bafta

certificatul fiscal al proprietarului italian? eu stiu k nu necesita actul asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dc motorul e adus de afara...pt inmarticulare... La potitie trebuie ceva DECLARATIE NOTARIALA cum a intrat motorul in tara sau cum a fost transportat???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In unele judete-da , in unele-nu ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dc motorul e adus de afara...pt inmarticulare... La potitie trebuie ceva DECLARATIE NOTARIALA cum a intrat motorul in tara sau cum a fost transportat???

Dai o declaratie pe propria raspundere cu ce ai adus-o , ( NUMAI daca ti se cere :) ) eventual atasezi o copie dupa talonul dubei sau cu ce ai adus-o . NU trebuie facuta la notar ., declaratia o faci pe loc

Editat de defcon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care e faza cu programarile online pt RAR, ce trebuie sa 'clickai' acolo? ca ma baga un pic in ceata astia.

 

Moto - toate activitatile (vehicul cu masa SUB 3,5t) sau Certificarea autenticitatii vehiculelor inmatriculate in Romania , in vederea schimbarii detinatorului (vehicul cu masa SUB 3,5t)

 

La moto cere asa: Serie caroserie (toate cele 17 caractere): care mama naibii e seria aia de 17, ca eu nu gasesc asa ceva?

Editat de banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia uita-te mai bine ca 17 tre sa fie



La moto cere asa: Serie caroserie (toate cele 17 caractere): care mama naibii e seria aia de 17, ca eu nu gasesc asa ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am 15 la omologare, 9 la serie :) Ia sa verific si la cealalta in carte.


LE: Nop, nici acolo nu am 17 pe undeva.

Editat de banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai tu faci misto de mine! :crack: Sau de fapt RARu' face. Ma duce si pe mine capu sa iau o serie :alcy: Bag tot ce trebuie, apar semnele verzi, numa' acolo unde imi cere 17 caractere (si nu am de unde sa le scot, doar sa inventez) imi arata cu rosu, desi gresit. Mai citisem un exemplu pe pro-bike, fara rezolvare. Sau gresesc eu si toata lumea face programari la telefon? Mi-e ca daca bag la identificare vehicul si nu la cap 'moto', la cat de ciufuti sunt aia uneori, ma trimit acasa cand vad ca sunt cu motoru'.

 

 

DING! s-au gandit si ei sa arate si casuta urmatoare:

 

Vehiculele pentru care seria caroseriei are mai putin de 17 caractere se pot programaDOAR TELEFONIC la 0241.691.073.

 

Multam de nervii arsi pt. a ma ajuta!

Editat de banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

lamuriti-ma si pe mine va rog in legatura cu actele necesare unei inmatriculari pentru o moto adusa din afara.

Motocicleta este inmatriculata in Londra... ce acte imi trebuie ca sa o inmatriculez aici?

Este de ajuns un contract de V-C?

Trebuie radiata acolo?

 

Multumesc,

Numai bine

Editat de 3m-01
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am inmatriculat chiar saptamana asta un motor,cel putin la mine am avut nevoie de:

 

*certificat de autenticitate de la RAR

*contract V-C

*fisa fiscala pe anul trecut

*certificat deala de radiere

*o cerere catre comandant care o faci la unul din ghiseele de langa politie.

*asigurare valabila pe o luna,daca e provizorie sau pe perioada mai mare

*hartia aia de la primarie pentru luare in evidenta

*taxa de permis

*taxa la primarie pentru carte tehnica parca

 

eu am luat motorul de la cineva de aici din tara si am avut nevoie de talon,semnat de catre vanzator la rubrica de instrainat si cartea tehnica.Fiecare in original si copie

 

daca imi mai aduc aminte de ceva iti scriu

Editat de ovidiu22
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Serios,de cererea aia ai nevoie si mai ii o anexa la nu stiu ce lege,dupa mine lucruri degeaba ca pana la urma tot la ei intra dosaru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator captain_obvious

Salut,

 

Sunt incepator intr-ale motoarelor, am citit prin thread-ul asta, dar tot n-am inteles 100% cum trebuie sa procedez. N-am inca permis, vreau sa dau de A2 sau A imediat ce o sa fie posibil aici in Buzau (depinde unde ma incadrez - am 28 de ani, deci teoretic m-as incadra in categoria A).

 

Vreau sa-mi aduc un motor din UK (650 cmc daca conteaza) si as vrea sa stiu daca ma poate lamuri cineva care sunt pasii inmatricularii in tara noastra draga, ce acte sunt necesare, eventual daca se plateste taxa de mediu pentru el (am inteles ca nu?)... Cel mai probabil actele vor fi facute pe numele fratelui meu care o va cumpara pentru mine si mi-o va trimite.

 

Multumiri anticipate, etc. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...