Sari la conținut

Postări Recomandate

Daca scrie instrainat catre ...., dupa 30 de zile se considera radiata. Adica este infractiune circulatia cu ea.

Esti sigur ca e infractiune? o confunzi cu contraventia.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca scrie instrainat catre ...., dupa 30 de zile se considera radiata. Adica este infractiune circulatia cu ea.

ce prostii vorbești. Aia era propunere de lege cu radierea. Poate circula liniștită așa soția. Baga mare
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RCA pe numele tau nu este valabila pana cand masina nu e inmatriculata tot pe numele tau.

Esti sigur? Eu stiam ca e valabil din mom in care ai luato in evidenta la fisc, nu la politie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acestea sunt prevederile stabilite de Ordinul CSA nr. 14/2011 pentru asigurarea RCA emisa in vederea inmatricularii. Nu am inteles exact care este situatia in care va aflati:
Art. 19. — Asigurarea obligatorie RCA se incheie pe perioada determinata:
a) anual ori semestrial, pentru vehiculele inmatriculate ori inregistrate in Romania, dupa caz;
B) pe perioada de valabilitate a autorizatiei provizorii de circulatie, pentru vehiculele care se inmatriculeaza sau se inregistreaza provizoriu;
c) pe perioada inmatricularii/inregistrarii temporare, dar nu mai mult de 15 luni;
d) pe o perioada de maximum 30 de zile de la data dobandirii proprietatii, dovedita cu documente justificative, pentru vehicule inmatriculate/inregistrate in alte state membre, pentru care se solicita asigurarea in vederea inmatricularii/inregistrarii in Romania;
e) pe perioade de cate o luna, dar nu mai mult de 3 luni, pentru vehicule inmatriculate/inregistrate in state terte, pentru care se solicita asigurarea in vederea inmatricularii/inregistrarii in Romania.


Art. 29. — (1) Raspunderea asiguratorului RCA incepe:
(...)

c) din momentul eliberarii documentului de asigurare, dar nu mai devreme de data intrarii in vigoare a autorizatiei provizorii de circulatie sau a inmatricularii/inregistrarii vehiculului, pentru vehiculele comercializate care urmeaza sa fie inmatriculate/inregistrate


Citeste mai mult: http://www.avocatnet.ro/content/forum%7CdisplayTopicPage/topicID_301952/Accident-in-Romania-Asigurare-f%C4%83cut%C4%83-pe-un-nume-divers-de-proprietar.html#ixzz2WkFM5B00
Follow us: Avocatnetro on Facebook

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sergiu, masina e din romania, din bucuresti, inmatriculata in tara in 2005, nu e adusa de curand de afara iar asigurarea este facuta pe 6luni nu 30 zile ca cea care ai bolduit-o tu. Aia care ai bolduit-o tu cu 30 zile este pt masinile aduse de afara... la politie, talonul are un VIN si la asigurare este trecut acelasi VIN nu altul.

Star ms mult de tot pt info lla fel cum ii multumesc si lui Razvan_Smart dar totodata razvan pls nu imi mai vb cu dvs ca ma faci sa ma simt mai batran decat sunt :)) Am inteles ca singurul lucru care il poate patii este amenda contraventionala. Danke tuturor :D

 

P.S - daca mai are altcineva alte pareri nu ezitati sa le spuneti ;)

Editat de Alex_450EXC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-am bolduit-o eu, pentru tine e valabil art 29 alin c, dar mi-a fost lene sa sterg cand am copiat textul.

eu ti-am zis ce informatii am eu despre problema + baza legala. ce faci tu mai departe e decizia ta.

 

 

Art. 29. — (1) Raspunderea asiguratorului RCA incepe:
(...)

c) din momentul eliberarii documentului de asigurare, dar nu mai devreme de data intrarii in vigoare a autorizatiei provizorii de circulatie sau a inmatricularii/inregistrarii vehiculului, pentru vehiculele comercializate care urmeaza sa fie inmatriculate/inregistrate


eu inteleg din art asta ca asiguratorul ( ala la care faci asigurarea ) accepta la plata doar dupa inmatriculare. ca unii au scapat la politie e alta poveste.

Editat de Sergiu_KB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linisti, suntem mai multi in situatia asta cu motocicletele.

 

Transferul dreptului de proprietate s-a realizat la momentul semnarii contractului de vanzare - cumparare sau la o alta data prevazuta in cuprinsul lui.

 

In termen de 30 zile de la data transferului dreptului de proprietate trebuie sa:

 

- o inregistrezi la directia de taxe si impozite locale pe raza carei domiciliezi, dupa radierea ei de catre fostul proprietar (de la directia lui de taxe si impozite locale) - pentru nerespectarea acestei obligatii, este prevazuta amenda

- o inscrii (inregistrezi transcrierea dreptului de proprietate) la DRPCIV (Politie) - tot in termen de 30 zile - pentru nerespectarea acestei obligatii nu exista sanctiune, desi stiu ca exista o propunere legislativa care sa sanctioneze nerespectarea acestei obligatii.

 

In ceea ce priveste, asigurarea, parerea mea este ca este valabila (daca este incheiata pe numele tau), deoarece, fiind proprietarul autovehiculului, ai un interes cu privire la obiectul asigurat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ceea ce priveste, asigurarea, parerea mea este ca este valabila (daca este incheiata pe numele tau), deoarece, fiind proprietarul autovehiculului, ai un interes cu privire la obiectul asigurat.

 

dpdv al politiei nu esti proprietar decat dupa inmatriculare, dpdv al asiguratorului la fel.

in conditiile astea, polita fostului proprietar de ce nu e valabila pana la inmatricularea pe noul proprietar?! buna intrebare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca scrie instrainat catre ...., dupa 30 de zile se considera radiata. Adica este infractiune circulatia cu ea.

 

De ce induceti lumea in eroare daca nu stiti ce vorbiti. Ai vreun text de lege pe care te bazezi sau ti s-a nazarit tie sa scrii astfel de aberatii? Imi pare rau pentru limbajul dur dar daca nu stiti sa raspundeti , banuiti sau aveti doar o parere, abtineti-va. Imi pare rau ca am scris putin mai dur dar mi se pare inacceptabil sa scrii numai de dragul de-a posta ceva. Domnule, schimbul de proprietate pentru un vehicul se face in forma neautentificata, deci nu este nevoie sa mergeti la notar, etc. Este de ajuns un contract de vanzare in forma scrisa in care sa fie identificat autovehiculul si sa se arate suma de bani primita in schimbul acestuia. Acest contract de vanzare presupune schimbarea proprietarului si nu radierea sau inmatricularea. In baza acestui acord de vointa a partilor care se numeste contract de vanzare cumparare, se procedeaza la inmatricularea pe numele noul proprietar , respectiv radierea autovehicului de pe vechiul proprietar, cerinta impusa de legiuitor din mai multe considerente ce tin de evidenta proprietarilor de autovehicule pentru sanctionarea acestora cu ocazia nerespectarii anumitor norme legale, evidente, statistici, etc. Deci faceti diferenta intre vanzarea -cumpararea, inmatricularea si radierea vehiculelor. Autovehiculul este radiat din circulatie in mai multe situatii care sunt scrise clar in lege si nu este momentul si nici cazul sa le descriem, dar situatia de fata nu are de-a face cu asa ceva. In acest caz , fapta colegului - "neîndeplinirea obligatiilor de preschimbare a certificatului de înmatriculare sau de înregistrare a autovehiculului ori remorcii în cazurile prevazute de lege", constiutie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a III-a de sanctiuni.

Editat de baby_blues
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am cumparat motorul,a fost radiat de vechiul proprietar si eu l-am inscris doar la fisc,urmand sa continui inmatricularea cand expira asigurarea fostului proprietar,am si intrebat un motopolitist si mi-a spus ca legal am voie sa circul atat timp cat e pus la fisc pe numele meu,nu conteaza numele pe care e asigurat ,sa aiba itp valabil,asigurare si sa fie la fisc,de aceea l-am si intrebat ca nici eu nu eram sigur daca trebuie sa continui inmatricularea si sa fac alta asigurare sau pot circula pina la iarna asa,cum raspunsul lui a fost ca DA!eu zic ca e ok!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dpdv al politiei nu esti proprietar decat dupa inmatriculare, dpdv al asiguratorului la fel.

in conditiile astea, polita fostului proprietar de ce nu e valabila pana la inmatricularea pe noul proprietar?! buna intrebare.

Acelasi lucru ca si pentru colegul caruia i-am scris mai devreme. Abtineti-va daca nu scrieti documentati. Citeste mai jos si vei vedea ca devii proprietar cu ocazia exprimarii de vointa pentru cumpararea autovehiculului (contractul de vanzare cumparare), iar inmatricularea si radierea sunt lucruri complet diferite. Practic el transcrie dreptul de proprietate si nu o inmatriculeaza. Cum scrie si mai jos in textul de lege , inmatricularea este continua pana la scoaterea definitiva din circulatie si presupune admiterea in circulatie pe drumurile publice , ceea ce nu este cazul.

Nu exista punct de vedere al politiei, al asiguratorului sau al unei terte persoane. Punctul de vedere este unul singur si proprietar devii in acceptiunea codului civil si proprietatea este opozabila tuturor. Inmatricularea este cum am spus si mai sus, o chestie administrativa ceruta de legiuitor .

SECTIUNEA a 2-a

Înmatricularea, înregistrarea si radierea vehiculelor

Art.11. - (1) Proprietarii de vehicule sau mandatarii acestora sunt obligati sa le înmatriculeze sau sa le înregistreze, dupa caz, înainte de a le pune în circulatie, conform prevederilor legale.

(2) Înmatricularea vehiculelor are ca scop admiterea în circulatia pe drumurile publice doar a vehiculelor omologate, potrivit legii, care corespund normelor privind siguranta circulatiei si protectiei mediului.

(3) Înmatricularea vehiculelor este continua, de la admiterea în circulatie pâna la scoaterea definitiva din circulatie a unui vehicul din categoria celor supuse acestei conditii, potrivit prevederilor prezentei ordonante de urgenta, si presupune operatiunea de:

a) înscriere în evidentele autoritatilor competente, potrivit legii, a dobândirii dreptului de proprietate asupra unui vehicul de catre primul proprietar;

B) transcriere în evidentele autoritatilor competente, potrivit legii, a tuturor transmiterilor ulterioare ale dreptului de proprietate asupra unui vehicul.

(4) Operatiunile prevazute la alin. (3) se realizeaza pe baza datelor de identificare ale vehiculului si ale proprietarului si se concretizeaza prin atribuirea unui numar de înmatriculare si prin eliberarea de catre autoritatile competente, potrivit legii, a unui certificat de înmatriculare, precum si a placutelor cu numarul de înmatriculare.

Editat de baby_blues
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti politician? ca tare frumos graiesti...pacat ca pe langa subiect, te legi de forma si nu zici nimic de fondul problemei.

zi direct: e sau nu valabil rca-ul in conditiile enuntate?

 

Jupanu_77 a raspuns la obiect si documentat. Cu privire la restul comentariilor tale ma abtin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dpdv al politiei nu esti proprietar decat dupa inmatriculare, dpdv al asiguratorului la fel.

in conditiile astea, polita fostului proprietar de ce nu e valabila pana la inmatricularea pe noul proprietar?! buna intrebare.

 

ART. 15 *Ordin CSA nr. 14/2011)

(1) Se consideră că un vehicul este asigurat, dacă proprietarul acestuia are încheiat un contract de asigurare obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule, cu valabilitate în limitele teritoriale prevăzute la art. 1^1 pct. 7 din Legea nr. 136/1995, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi ale celorlalte state semnatare ale Acordului multilateral, denumit în continuare asigurarea obligatorie de răspundere civilă auto sau asigurarea obligatorie RCA.

 

Proprietar esti de la momentul incheirii contractului de vanzare-cumparare sau de la o alta data ulterioara prevazuta in cuprinsul acestuia si nu la data inregistrarii la Politie.

 

Inregistrarea la Politie iti este necesara pentru a circula pe drumurile publice, nu iti da calitatea de proprietar. Poate vrei sa cresti gaini in auto, la tine in curte si nu o inmatriculezi. Dar esti proprietar. De asta si mergi la impozite si taxe locale, sa te ia in evidenta ca platitor de impozit pe PROPRIETATE.

 

Pe rationamentul tau, ai putea faci ce vrei pe strazi pana il inmatriculezi, ca nu esti tu proprietar...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat un motor, vechiul proprietar l-a radiat iar eu l-am inscris la fisc. S-a intocmit actul de vanzare-cumparare, dar nu s-a completat pe talon la rubrica 'instrainat catre...'. Ce se intampla, se poate lua amenda ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu iei amenda,exact asta am intrebat un politist de la circulatie,poti circula cu el pina expira asigurarea sau itp,exact in situatia asta sint si eu,am gasit un moto politist foarte de treaba care mi-a explicat asta,daca nici ala nu stia atunci cine?Mi-a zis sa merg linistit cu el .

Editat de motorhead23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la radiere fisc iti cere copie dupa contract si copie dupa talon unde trebe sa scrie "instrainat catre"... ma mir ca i-au eliberat fisa de inmatriculare fara astea.

decat daca a facut ghidusii, de genul ca a avut o copie dupa talon, a scris pe aia "instrainat catre" dupa care a mai facut o copie...

 

la politie o sa verifice daca e aceeasi semnatura pe talon si contract, nu te apuca sa semnezi tu aiurea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...