Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Va salut.Am o moto HONDA cbr f4 99 JH2PC35A9XM010772 !Ea este adusa din Italia,radiata de acolo!Cam cat ma costa la rar?Trebuie sa imi faca omologare?Trebuie sa fac dovada cum am adus-o aici?ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Ma scuzati daca s-a mai intrebat acest lucru, insa timpul nu imi permite sa citesc integral acest topic...

 

Sunt interesat sa cumpar o motocicleta a cariui proprietar sustine ca a fost adusa din Italia, are dovada la vama, are dovada radierii de acolo, insa are doar o copie dupa cartea de identitate de acolo. Tipul zice ca nu este furata, ci ca i-ar fi adus-o tatal sau, motocicleta fiind plata unei munci prestate de acesta in Italia. Nu ar fi mare lucru sa ii cer seria si sa merg la politie sa ii rog sa mi-o verifice, ca sa scap de acest gand, insa mai intai sunt interesat daca se merita toata treaba, adica daca se poate inmatricula motocicleta cu actele susmentionate de mine.

 

Multumesc anticipat! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca merg cu respectivul si cu actele ce le are la politie, oare voi reusi sa gasesc un raspuns, deoarece tipul sustine ca motocicleta merge inmatriculata, trebuie facut doar RAR-ul.

 

P.S:Acum nu mai tin exact minte daca a zis ca are o copie dupa carte sau dupa talon. Am discutat cu un prieten care si-a inmatriculat o motocicleta din Italia, iar la inmatriculare i s-au cerut cartea de identitate, contractul de vanzare cumparare si dovada de la vama...

 

Mersi! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai bine dute cu el la serviciu inmatriculari si vezi ce acte iti cer ca sa vada si el. el poate sa iti zica tie ca se inmatriculeaza sa scape de ia;)ai grija ca fara acte ramai cu ia decat pentru poze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari, tocmai mi-am facut programare la RAR Grivita (phuai cat e de asteptat) pentru autentificare. Din cate am inteles trebuie si ITP inainte de inmatriculare, acu din cate stiu eu, ITP-ul se trece pe talon, mobra fiind de afara, evident ca nu are, daca fac acel ITP unde mi se trece?

 

Multam si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai bine dute cu el la serviciu inmatriculari si vezi ce acte iti cer ca sa vada si el. el poate sa iti zica tie ca se inmatriculeaza sa scape de ia;)ai grija ca fara acte ramai cu ia decat pentru poze

 

Am discutat si se pare ca tipul are actul de radiere din Italia si cartea tehnica dar nu le mai are in original, doar copi...deci cam pica treaba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare, am o problema putin mai ciudata cu inmatricularea si sper ca ma poate lamuri cineva.

am cumparat un bmw f650 din italia si i-am pregatit toate actele cu multa alergatura si costuri dupa cum bine stiti

 

la pipera ma confrunt cu un refuz obtuz pe motiv ca pe certificatul de autenticitate eliberat de RAR scrie la mentiuni

"numarul de identificare 0xxxxxxF650

in talon 0xxxxxx"

 

concret, seria stantata este aia din 7 cifre, dupa care urmeaza slash F650, adica modelul.

pe targa din italia e fara "F650", pe actele de la RAR e trecut cu tot cu F650

 

cadrul de la pipera extrem de obraznic si tupeist (ca ce-i spun eu cum sa-si faca treaba) sustine ca orice mentiune pe certificatul de autenticitate inseamna ca ei trebuie sa trimita nu stiu ce solicitare in italia!?? si sa astept raspunsul, din cate stiu asta poate dura cateva luni chiar si un an

intre timp pot sa mai iau numere rosii (am luat deja 2 randuri) nelimitate, luna de luna

 

intrebarile mele:

e un abuz, avand in vedere ca seria corespunde si e doar o chestiune de interpretare daca se trece si modelul sau nu?

daca se dovedeste dupa 6 luni ca italienii raspund ca romanii sunt idioti (sau ceva solutionare normala), pot sa ma adresez in instanta pentru recuperarea daunelor (plata succesiva a unor numere rosii si imposibilitatea deplasarii in afara tarii?). si cui? e vinovat RAR sau DRPCIV?

 

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomand sa faci un drum de RAR si sa discuti cu cine ti-a facut omologarea.Cateodata mai gresesc si ei, sunt oameni, de aceea se recomanda verificarea corespondentei tuturor seriilor la eliberarea de acte. Daca iti da si explicit chestia asta si o vari sub nas la biroul de inmatriculare, ai scapat, daca nu , o sa urmeze o bataie de cap, dar nu cred ca se intinde pe un an intreg...

Concret nu stiu ce sa iti zic, dar ma interesez si daca aflu ceva util si constructiv o sa postez aici.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai scrie "eucaris cod 01 multiplu"

RAR nu a gresit ci doar a trecut aceasta mentiune, eu nestiind ca o mentiune e de rau :)

 

 

Aparent BMW nu stanta VINul de 17 cifre intotdeauna ci numai 7 (cazul meu) iar Eucaris e un program software intercomunitar care face identificarea (desi exista siteuri care o fac)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, pot sa intarzii mai mult de o luna cu inmatricularea la politie daca am trecut-o deja la primarie pe numele meu? pe scurt am CVC, Fiscal de la cumparator, o inregistrez fiscal la mine, si RAR,ITP, ASigurare, Inmatriculare o fac luna urmatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...