Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si eu am aceias problema , cu ITP`ul ca si colegu de mai sus , ideea e urmatoarea : daca fac itp`ul inainte sa o radieze nu ies mai ieftin ? adica 100-150 itp`ul si 100 autetificarea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiu doar identificarea costa 1mil. daca motoru este deja inscris pe romania niciodata nu te costa atat de mult.doar daca este adus din afara si trebuie sa ii faci carte.atunci costa 5mil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ma gandeam si eu ca are deja carte dc sa platesc atat de mult .... doar se schimba proprietarii si atat , ITP`u si atutentificarea nu ar trebuii sa depaseasca 250 ron + 180 ron asigurarea pe 6 luni 430 + celelante taxe cam 550 ron toata afacerea .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ma gandeam si eu ca are deja carte dc sa platesc atat de mult .... doar se schimba proprietarii si atat , ITP`u si atutentificarea nu ar trebuii sa depaseasca 250 ron + 180 ron asigurarea pe 6 luni 430 + celelante taxe cam 550 ron toata afacerea .

si eu aveam asigurarea asa de ieftina cum zici tu dar mi-au triplat-o pentru ca am sub 30 de ani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator antique_house

Buna ziua, sunt nou pe forum si imi pare foarte bine ca am dat de aceasta comunitate. Imi cer scuze daca ceea ce voi intreba s-a mai discutat si mi-a scapat din vedere. Sunt interest de o motoreta de genul carpati, simoson sau mobra, dkw hummel, jawa 20...din ce am gasit majoritatea sunt fara acte. Vreau sa stiu ce acte imi trebuiesc pentru a putea circula cu ele pe strada. Au vreun regim special fiind vehicule istorice? este sufficient un contract de vanzare cump? caut un proiect pentru restaurare. multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu mai multe neclaritati si nevoie de ajutorul vostru.

 

Am achizitionat o motocicleta adusa din Elvetia, care are vama facuta in Ungaria.

1. Este vreo problema daca contractul este intre mine si proprietarul din Elvetia, insa pe actele de vama apare o alta persoana (cetatean ungur) ? Tre sa facem contracte de vanzare cumparare intre noi?

2. Aveti idee daca la RAR imi trebuie contractul si vama traduse si autentificate ? Contractul de vanzare-cumparare este in germana, iar vama este in maghiara.

3. Aveti idee daca la politie imi trebuie contractul si vama traduse si autentificate ?

4. Stiam ca trebuie sa prezint la politie actele autovehicului (transport) pe care a intrat moto in tara. Mai este valabil sau este posibil ca aceasta dovada sa fie cuprinsa in actele de vama facute in ungaria ?

 

Multumesc anticipat pt raspunsuri !

Editat de 1ntruder
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e am sunat azi la rar, la numarul ala nou al lor si am accesat ramura d informatii, aclo am intrebtat ce acte sunt necesare cand merg la rar pentru a face demersurile obligatorii, itp,carte...etc. tipul de la capatul firului mi-a zis ca trebuie sa merg acolo numai cuh atele motocicletei, fara traduceri,contracte. are dreptate sau m-a luat la msto ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e am sunat azi la rar, la numarul ala nou al lor si am accesat ramura d informatii, aclo am intrebtat ce acte sunt necesare cand merg la rar pentru a face demersurile obligatorii, itp,carte...etc. tipul de la capatul firului mi-a zis ca trebuie sa merg acolo numai cuh atele motocicletei, fara traduceri,contracte. are dreptate sau m-a luat la msto ?

are dreptate :10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o motocicleta in Italia : Acum 2 ani am cumparato acolo findca stateam acolo am inmatriculato pe numele meu ac e pe numele meu complet .. soar ca toate actele sunt de italia..

Acum sunt de vreo 6 luni in Romania si am lasta actele la cineva.. si cu motorul..

Acuma imi aduce motorul si cu actele... eu vreau sa o inmatriculez pe Romania..

AVand in vedere ca am toate actele pe numele meu .. o pot inmatricula :))Am titlul de proprietate al motocicletei pe numele meu .. talonul pe numele meu si asigurarile..expirate si nevalabile.. numaru si motoru.. Toate pe numele .. meu !

O pot inmatricula si daca da Unde trebuie sa ma duc.. pentru prima oara :)

 

 

PROBABIL SE MAI GASESTE CEVA ASEMANATOR PE AICI DACA NAM POSTAT BINE .. ASTEPT RASPUNS SAU MUTARE TOPIC :)

 

up:)post-58081-0-13860200-1369985190_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motocicleta e radiata la PRA in italia? daca nu il radiezi vei plati impozit.. si nu o poti inmatricula.

 

dupa aia....

 

acte traduse, dute la finaciar sa o pui pe rol, dupa rar identificare taxele platite, la politie si cam asta e

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

primul drum e la RAR, dupa ce te programezi. actele originale sunt de ajuns. cost estimativ 500 lei

al doilea drum e la Directia Impozite si Taxe de care apartii. aici trebuie actele traduse, nu neaparat si legalizate (intrebi inainte). cost estimativ 50-100 lei

al treilea drum e la ANAF pentru a obtine certificatul conform caruia nu ai de platit TVA (trebuie sa demonstrezi ca motocicleta nu e noua = are mai mult de 6000km si 6 luni de la prima inmatriculare)

al patrulea drum e la Politie dupa ce completezi dosarul cu toate actele. cost estimativ 300-400 lei cu tot cu asigurare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am inmatriculat acu cateva luni si mi-au spus de la politie ca am tradus si legalizat actele degeaba. Nu trebuiesc traduse ca si la auto.la masini se traduc pentru finante ca sa poata calcula taxa;)acu daca vreti sa mai platiti ceva in plus succes :06Biker:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu la politie trebuie traducerea, ci pt rahatul ala de certificat ca nu ai de platit TVA. Apropos de idiotenia aia, ai de facut de fapt 2 drumuri acolo: prima data faci cerere (la care anexezi o punga de acte, inclusive traducererile de pe carte si contract VC) si peste 1 saptamana (iti spun exact) te duci sa iei prostia aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu la politie trebuie traducerea, ci pt rahatul ala de certificat ca nu ai de platit TVA. Apropos de idiotenia aia, ai de facut de fapt 2 drumuri acolo: prima data faci cerere (la care anexezi o punga de acte, inclusive traducererile de pe carte si contract VC) si peste 1 saptamana (iti spun exact) te duci sa iei prostia aia.

la ce fel de certificat te referi?ce TVA?eu nu imi aduc aminte sa fi facut asa ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o motocicleta in Italia : Acum 2 ani am cumparato acolo findca stateam acolo am inmatriculato pe numele meu ac e pe numele meu complet .. soar ca toate actele sunt de italia..

Acum sunt de vreo 6 luni in Romania si am lasta actele la cineva.. si cu motorul..

Acuma imi aduce motorul si cu actele... eu vreau sa o inmatriculez pe Romania..

AVand in vedere ca am toate actele pe numele meu .. o pot inmatricula :))Am titlul de proprietate al motocicletei pe numele meu .. talonul pe numele meu si asigurarile..expirate si nevalabile.. numaru si motoru.. Toate pe numele .. meu !

O pot inmatricula si daca da Unde trebuie sa ma duc.. pentru prima oara :)

 

 

PROBABIL SE MAI GASESTE CEVA ASEMANATOR PE AICI DACA NAM POSTAT BINE .. ASTEPT RASPUNS SAU MUTARE TOPIC :)

 

up:)attachicon.gif540898_457116431027625_1125361046_n.jpg

O poti inscrie, dar iti trebuie un nou CDP cu radiere pt export plus radiere pt export pe targa. Se face la ACI, in Italia, sau la alte firme, dar e mai scump acolo...

Trebuie sa predai tablita cu numarul de moto, faci actele, si apoi cu radierea pt export in UE o poti inscrie linistit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Filote Flavius

Am si eu o MOBRA 50 SUPER sa nu se confunde cu cine sti ce ,,avion'' de 600:))...si nu am acte la el..stie cineva daca se poate inmatricula la primarie?

 

:143:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca acum cativa ani trebuia sa prezint la politie actele autovehicului de transport pe care a intrat moto in tara. Mai este valabila aceasta cerinta ?

da este valabila.

 

Am si eu o MOBRA 50 SUPER sa nu se confunde cu cine sti ce ,,avion'' de 600:))...si nu am acte la el..stie cineva daca se poate inmatricula la primarie?

 

:143:

merge pe primarie da

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...