Sari la conținut

Postări Recomandate

Eu din cate stiu si sper sa nu gresesc, se poate obtine fiscalul doar daca isi plateste amenzile in caz contrat acel act de v-c este egal cu Zero asa cum a spus si "stfan" mai sus. eu asta stiu, eventual poti incerca la politie, ei ar trebui sa iti dea mai multe informatii ajutatoare. bafta in continuare si asfalt uscat tuturor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu-l poate ajuta Politia sub nici o forma. Avocat, judecata, hotarare definitiva, in urma careia si cu ajutorul acesteia va putea inmatricula motorul fara fiscal. N-ar trebui sa dureze mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-l poate ajuta Politia sub nici o forma. Avocat, judecata, hotarare definitiva, in urma careia si cu ajutorul acesteia va putea inmatricula motorul fara fiscal. N-ar trebui sa dureze mult.

Stiu ca nu il vor ajuta dar macar ii pot da cateva sfaturi, trucuri in privinta asta. banuiesc ca nu or sa ii doara gura daca dau cateva sfaturi pt un contribuabil, zic ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel de la care ai cumparat motocicleta trebuie sa mearga la un NOTAR si sa de-a o declaratie pe proprie raspundere ca nu are date despre cel caruia i-a vandut motocicleta si i-o scoate de la impozit...( stiu asta pt ca eu am vandut o masina la un moldovean din republica si nu a mai trimis hartiile sa o radiez) dar mai departe nu stiu ce proceduri sunt sa o treci pe tine :) la Politie la inmatriculari te vor ajuta ca de acolo am si eu informatiile astea :)



dupa ce a fost la notar merge cu declaratia la primarie si i-o scoate de la impozit la ala :) * am uitat sa precizez asta mai sus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Dupa ce ieri am alergat toata ziua sa fac rost de toate actele necesare/ sa platesc chitante, etc, azi am ajuns la ghiseu la inmatriculari si nu am rezolvat pentru ca imi mai trebuie una hartie - o fisa cu TVA something de la ANAF. Intreb si eu, ca fraiera, pentru ce imi trebuie respectiva fisa daca eu sunt PERSOANA FIZICA si am si toate actele de la Fisc la mine cu toate proprietatile si faptul ca am platit impozit?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa nu mai treceti prin acest calvar apelati la FIRME care se ocupa cu inmatricularea

 

Cand tragi linie, iesi mai bine cu firma .

 

Depui actele la firma ,

Mergi la RAR

Ridici actele de la firma

The End

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

personal nu stiu ca eu apelez la firme :) . dar presupun ca da , sunt cozi

 

\si presupun ca dupa ce ajungi la ghiseu, e cineva scarbit dupa tejghea care o sa-ti spuna ca ai uitat un act . sau ca trebuie completat un formular inainte . haha

Editat de Robyb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata, rezolvat cu ANAF-ul. Pentru cine va mai trece prin asta, programul e pana la 16:30 si trebuie ceva copii:

 

- CI original + copie

- cartea motocicletei original + copie

- actele fostului proprietar si contractul de vanzare-cumparare in original si traduse de un traducator autorizat (si copie dupa toate astea)

- o cerere tip pe care ti-o da la ghiseu

- timbre fiscale care se platesc la Posta

 

Dureaza cateva zile pana iei hartia, eu am depus actele azi si o iau vineri dimineata...

 

Tipa de la ghiseu a fost super-draguta, mai avea niste timbre pe acolo pe care le-a scos cand a vazut ce fatza chinuita am facut ( :D ) altfel nu rezolvam nici azi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata, rezolvat cu ANAF-ul. Pentru cine va mai trece prin asta, programul e pana la 16:30 si trebuie ceva copii:

 

- CI original + copie

- cartea motocicletei original + copie

- actele fostului proprietar si contractul de vanzare-cumparare in original si traduse de un traducator autorizat (si copie dupa toate astea)

- o cerere tip pe care ti-o da la ghiseu

- timbre fiscale care se platesc la Posta

 

Dureaza cateva zile pana iei hartia, eu am depus actele azi si o iau vineri dimineata...

 

Tipa de la ghiseu a fost super-draguta, mai avea niste timbre pe acolo pe care le-a scos cand a vazut ce fatza chinuita am facut ( :D ) altfel nu rezolvam nici azi...

Pana la urma de ce trebuie mers la ANAF?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma de ce trebuie mers la ANAF?

na, asta nu am mai auzit-o, cu mobra la ANAF. Ce plm au mai inventat iarasi? Cu auto, da se merge pentru taxa de mediu sau cum naiba ii mai zice. Ma abtin cu greu sa nu spun iarasi ceva, poate primesc warn...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel de la care ai cumparat motocicleta trebuie sa mearga la un NOTAR si sa de-a o declaratie pe proprie raspundere ca nu are date despre cel caruia i-a vandut motocicleta si i-o scoate de la impozit...( stiu asta pt ca eu am vandut o masina la un moldovean din republica si nu a mai trimis hartiile sa o radiez) dar mai departe nu stiu ce proceduri sunt sa o treci pe tine :) la Politie la inmatriculari te vor ajuta ca de acolo am si eu informatiile astea :)

 

dupa ce a fost la notar merge cu declaratia la primarie si i-o scoate de la impozit la ala :) * am uitat sa precizez asta mai sus

Pare plauzibila varianta, eu zic ca merita incercata. Mc mult ! Sper sa mearga si in cazul in care are datorii de 2000 lei .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bre, el o scoate (poate merge, desi ma indoiesc), dar tie tot iti trebuie fiscal la politie ca sa o inmatriculezi. Decat sa dai in altele, mai bine il astepti poate plateste vreodata datoria la fisc. Poate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

na, asta nu am mai auzit-o, cu mobra la ANAF. Ce plm au mai inventat iarasi? Cu auto, da se merge pentru taxa de mediu sau cum naiba ii mai zice. Ma abtin cu greu sa nu spun iarasi ceva, poate primesc warn...

 

Asta e mai noua probabil dar e obligatorie - au cerut-o si la inmatriculari si am vorbit si cu un consultant de la o firma care se ocupa cu inmatriculari. Depinde de oras, stiu ca in alta parte nu se cere... In Bucuresti in schimb, da.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu intereseaza-te daca o poti inmatricula fara fiscalul de la el...intreaba la inmatriculari daca poti sa o transcrii fara fiscalul de la vanzator ca nu ai date despre el...si poate la fel vei da ceva declaratie pe proprie raspundere ca ai cumparat-o in data de...si vei plati impozit de atunci incoace :) incearca ca nu costa nimic !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in aceeasi situatie sunt si eu si orice ai incerca nu merge fara fiscal Am fost si eu la directia impozite si taxe locale si la sector 3 unde apartine el si la sector 2 unde apartin si eu Certificatul fiscal nu se poate elibera decat dupa ce isi achita datoriile iar eu la sector 2 nu il pot trece la mine fara fisa fiscala eliberata de fostul proprietar Am vorbit cu un avocat se da in judecata pentru inselaciune si in baza unei hotarari judecatoresti vei putea inmatricula motorul Este de alergat dar e singura sansa Din martie voi inaninta plangerea pana atunci mai are ragaz fostul proprietar sa isi plateasca amenzile (1200 ron) dupa aceea mergem pe cale judecatoreasca Bafta si tine ne la curent cu ceea ce ai facut sau vei face :peace:



Tu intereseaza-te daca o poti inmatricula fara fiscalul de la el...intreaba la inmatriculari daca poti sa o transcrii fara fiscalul de la vanzator ca nu ai date despre el...si poate la fel vei da ceva declaratie pe proprie raspundere ca ai cumparat-o in data de...si vei plati impozit de atunci incoace :) incearca ca nu costa nimic !!!

incercat . Nu se poate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu siguranta si sunt constient ca nu suntem doar noi 2 in situatia de mai sus...

 

Multumesc mult pentru sfaturi baieti !

Succes si tie "jhonny_gsxr" cu procesul, sa ne auzim cu bine ! :)

P.S : Tare descrierea ta: "Numar - Rabatabil :)) "

ms si doamne ajuta :peace: oricum sper sa nu se ajunga la proces si sa isi plateasca darile totusi 1200 ron nu este o suma mare dar acum depinde de el cum vrea sa isi rezolve problema Eu stiu ce am de facut si oricum voi imatricula motorul

Editat de jhonny_gsxr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.prefecturabucuresti.ro/?d=serviciu_inmatriculare&p=inmatriculari&sub=din_UE_inmatriculat

 

la punctul r)

• formularul “Certificat privind atestarea plăţii taxei pe valoarea adăugată, în cazul achiziţiilor intracomunitare de mijloace de transport noi”, dacă mijlocul de transport este nou în sensul titlului VI din Legea nr.571/2003, cu modificările şi completările ulterioare, (vezi model) (pdf_m.gifdescarcă)
sau
• formularul “Certificat”, dacă mijlocul de transport nu este nou în sensul titlului VI din Legea nr.571/2003, cu modificările şi completările ulterioare (vezi model) (pdf_m.gifdescarcă).

 

prin mijloc de transport "nou" se intelege: 6 luni sau 5000 km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...