Sari la conținut

Postări Recomandate

Care face un gest frumos si-mi da un copy-paste la procedura de inmatriculare pe numele meu a unei motociclete deja inmatriculate in Ro ? Ce acte, ce taxe, ce drumuri tre sa bat ? Motocicleta e ok, actele as zice ca sunt ok, dar habar nu am ce sa fac cu ele. In alta ordine de idei, eu am cumparat-o in iunie 2013, are ceva daca o inmatriculez anu asta, amenzi ceva? Ms si dau o bere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Anul trecut prin martie am achizitionat o motocicleta, din anumite motive eu nu m-am intalnit cu propietarul. El mi-a lasat cartea de identitate, certificatul de inmatriculare, copie dupa buletinul lui, o chitanta pentru creantele bugetelor locale ( valoare de 10 lei) si un certificat de atestare fiscala pentru persoane fizice ( Apare scris undeva ca nu are datorii ). A ramas ca eu cumva sa fac un contract vanzare- cumparare si sa o trec pe numele meu. Din anumite motive nu s-a intamplat aceste lucruri pana in prezent.

Fost proprietar nu mai este de gasit..

Ce pot face in momentul de fata ca sa o pot trece in posesia mea ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te duci cu buletinul/copia ex-proprietarului la un ghiseu de facut contracte de vanzare cumparare unde ti se face contractul unde vei semna tu si in locul prorietarului (practic falsifici semnatura lui, stiu ca este imporal dar pnm {Romania} ). Te duci mai apoi la RAR sa iti dea certificat de autenticitate dupa care te duci la circa financiara cu toate actele pe care ai spus ca le ai plus asetea de care ti'am spus aici si parca mai trebuia si un timbru fiscal de nu stiu ce valoare. Te rogi sa ai totul la tine din prima si ei iti pun un sticker pe o hartie si te mai pun sa platesti o amenda ca nu ai trecut motoreta pe numele tau la fisc si te-ai sustras de la plata impozitului, infractorule! Si cu astea te duci la militie unde te mai uiti si tu pe siteul lor ce acte mai iti trebuie si gata, cand da soarele poti sa'i dai 200 pe meleagurile patriei pentru care nu ai platit impozit!

 

Din cate spui tu ai toate actele necesare de la ex-proprietar. Sa fii atent sa ai trecut pe talon pe ultima pagina la rubrica "Instrainat catre...." numele tau si data si iar semnatura falsa daca nu este pusa deja de ex-proprietar.

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe spatele talonului nu este completat, fiscalul care il am este din martie anul trecut si este expirat, e o problema ?

Contractul trebuie facut cu data respectiva, respectiv data din martie anul trecut ?

 

Multumesc

Editat de Iasibiker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe spatele talonului nu este completat, fiscalul care il am este din martie anul trecut si este expirat, e o problema ?

Contractul trebuie facut cu data respectiva, respectiv data din martie anul trecut ?

 

Multumesc

 

Completezi tu pe spatele talonului, iar contractul da, il faci cu o data mai veche decat ceea scrisa la eliberarea certificatului de atestatre fiscala. In legatura cu certificatul fiscal nu cred ca este o problema pentru ca la fiscal ii intereseaza ca cel care iti vinde tie motoreta nu are datorii in momentul instrainarii bunului.

 

Trebuie sa o scoata el din evidenta la circa financiara unde are domiciliul ca sa o poti inmatricula tu.

O are scoasa din moment ce are atestatul fiscal...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca certificatul acela de atestare fiscala iti trebuie la inmatriculari, nu la circa financiara, si trebuie sa fie eliberat in luna in care vrei sa o treci pe numele tau, daca este din acelasi judet cu tine este mai usoara procedura. Se pare ca nu in fiecare judet documentele seamana intre ele.

Editat de Clasic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauti un tipizat pe net, il completezi cu datele tale si ale aluia pe data din martie cand a fost emisa hartia de la financiar, completarea datelor e mai bine sa o faci pe calculator apoi il scoti la imprimanda si semnezi. Te duci la financiar cu actele necesare(timbrul ,bla bla bla) si o treci la tine, tre sa platesti o "amenda" de 35 de lei + impozitul pe anul in curs. Hartia aia de la financiarul lui nu are termen de valabilitate, odata scos de pe numele lui, scos ramane pana il trece altcineva pe numele lui. Pentru politie si altele presupun ca stii procedurile. Voila!

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)))))) scuze dar nu ma pot abtine

 

 

Ce ai tu acolo este un certificat fiscal general. Dupa mine este chiar si fals ti l a dat sa iti ia ochii sau nici el nu o avea pe numele lui la fisc.

Cu ce acte ai tu nu ai sa poti face nimik cu K mare. Daca avea macar un certificat fiscal nominal (adica sa specifice SS a motoretei si SM) te duceai la un birou de acte faceai C-V cu data cand era valabil acel certificat fiscal o fisa de inmatriculare si cu o copie dupa carte a moto si luai moto in evidenta pe numele tau dupa ce plateai o amenda ca ai depasit 30 de zile de la data intrarii in posesie a bunului.

 

Ce poti tu sa faci este ca acolo unde scrie : figureaza ln evidentele fiscale cu: sa treci SS:ultimile 6 din seria de sasiu si SM: seria motorului. dupa care te faci ca ploua si te duci ca o floricita la circa financiara crezand ca aia o sa muste.

 

Daca musca fuga mare la politie.

 

Ai mare grija ca la circa financiara tr sa nu lasi acel fiscal in original deoarece ai sa ai nevoie de el si la politie. Ne avand viza de scoatere pe fisa de inmatriculare ai nevoie sa atasezi acel certificat fiscal ( legea prevede una din cele 2 fisa sau CF)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca s-o iei in evidenta la primarie, ai nevoie de certificat fiscal inca valabil - adica emis in luna in care te duci la primarie. La Politie nu-i intereseaza daca acest certificat de la fostul proprietar mai e valabil sau nu, fiindca acolo va trebui sa demonstrezi deja ca ai luat-o in evidenta pe numele tau la primarie, iar vechiul certificat de la fostul proprietar ti-l cer ca sa fie si el acolo, sa iasa la numaratoare.

 

Nu cred ca la Primarie ti-o vor lua in evidenta fara un certificat valabil (poate cu pile/spaga etc). Cel pe care-l ai tu, chiar daca n-o fi fals, cum zicea alt utilizator (desi arata f diferit de ce am primit eu cand am avut nevoie), nu mai este valabil. Asa ca ma tem ca daca nu dai de fostul proprietar, nu au ce sa faci, nu vei putea progresa cu ceilalti pasi ai inmatricularii daca nu o inscrii intai la primarie. Prin urmare nu ti-as recomanda nici sa faci actele de vanzare cumparare de unul singur, semnand in locul fostului proprietar tu, nu fiindca ar fi imposibil, dar oricum trebuie sa te vezi cu el ca sa-ti dea alt certificat fiscal, valabil la zi.

Bafta!

Editat de Solon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact cum a scris colegul mai sus
ai nevoie de un contract V-C

FISA INMATRICULARE cu viza pe ea si data sa fie pe luna in curs

certificat de neurmarire fiscal valabil luna in curs

identificarea la rar (e valabil 60 zile)

sa iti faci mai multe copii CI ale lui ca iti trebuie la primarie si politie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Certificatul trebuie sa fie valabil la data vanzarii sau la o data ulterioara vanzarii !!!!! Asta atesta el!! ca poti instraina bunul!!!!!!

Daca dupa ce am vandut bunul si i am dat CF am datorii si litigii cel care a cumparat o nu o mai poate inmatricula, peste un an de exemplu, ca am eu bube????

Aveti mare grija cu interpretarile astea. De aceea trebuie sa ai grija cu ce data vei face acel V-C.

 

Baiatul a zis ca are doar o chitanta si un CF? De unde fisa cu viza????

 

Scrie exact ce acte ai tu de la moto.

 

Cine este ultimul proprietar in carte??? Nu stiu de ce dar nu cred ca este cel de la care ai cumparat tu atelajul. Ma insel??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut prin martie am achizitionat o motocicleta, din anumite motive eu nu m-am intalnit cu propietarul. El mi-a lasat cartea de identitate, certificatul de inmatriculare, copie dupa buletinul lui, o chitanta pentru creantele bugetelor locale ( valoare de 10 lei) si un certificat de atestare fiscala pentru persoane fizice ( Apare scris undeva ca nu are datorii ). A ramas ca eu cumva sa fac un contract vanzare- cumparare si sa o trec pe numele meu. Din anumite motive nu s-a intamplat aceste lucruri pana in prezent.

Fost proprietar nu mai este de gasit..

Ce pot face in momentul de fata ca sa o pot trece in posesia mea ?

Pe fiscal, pe cartea de indentitate si pe certificatul de inmatriculare apare acelasi nume, adica al propietarului, adica mai pe scurt, al cerui care apare in fiscal. ( Este un singur propietar in acte )

Editat de Iasibiker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salut. a cumparat cineva recent o motocicleta din italia? am nevoie de niste informatii cum ar fi taxe sau alte chestii care trebuie platite. am auzit ca taxele de contract si radiere pt export pot ajunge si la 250 de euro. stie cineva de chestiile astea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut,am nevoie de ajutorul vostru!Peste 1 saptamana 2 urmeaza sa cumpar o motocicleta si as vrea ca totul sa fie OK.Vreau sa precizez ca actualul propietar cand a cumparat motoreta nu a luat fiscal ,am inteles ca el este doar pe talon trecut!Sa o inmatriculez din nou sau sa o pastrez cu aceleasi numere?Asta inseamna ca daca vreau fiscal sa il caut pe primul propietar nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am un derbi senda de 95cc (vechiul motor era de 50cc) si as vrea sa il inmatriculez am oglinzi,faruri,semnalizare etc
insa cand am cumparato am primit de la fostul proprietar doar un talon de italia...insa in talon nu scrie capacitatea cilindrica
el avuto inmatriculata aici in romania insa nu a vrut sa imi dea placutele
acum as avea de gand sa o inmatriculez insa taicameu zice ca cu talonul ala nu se poate ca trebuie tradus ca nu scrie cc...

intrebarea mea este o pot inmatircula si daca da care ar fi lucrurile de parcurs

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am un derbi senda de 95cc (vechiul motor era de 50cc) si as vrea sa il inmatriculez am oglinzi,faruri,semnalizare etc

insa cand am cumparato am primit de la fostul proprietar doar un talon de italia...insa in talon nu scrie capacitatea cilindrica

el avuto inmatriculata aici in romania insa nu a vrut sa imi dea placutele

acum as avea de gand sa o inmatriculez insa taicameu zice ca cu talonul ala nu se poate ca trebuie tradus ca nu scrie cc...

 

intrebarea mea este o pot inmatircula si daca da care ar fi lucrurile de parcurs

 

Poate doar pe primarie (habar n-am ce acte ai nevoie acolo si nici nu stau sa google-uiesc ca nu o sa ma intereseze niciodata) dar la politie sigur nu ai ce sa faci. Daca a avut-o inmatriculata in Romania de ce nu ti-a dat actele de aici?

 

Cam pe cand ai cumparat-o?

Editat de rockfest
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...