Sari la conținut

Postări Recomandate

Salut. Daca vrei sa mergi cu el asa probabil nici inscris la primarie ca de, costa fiscul, de ce ne mai intrebi. Se intrec oamenii sa-ti dea sfaturi bune iar tu o dai de gard ca merge 30 zile pe urma luat in evidenta la primarie...boala lunga, moarte sigura, acte in regula cine stie daca vei avea. Ceva este putred in afacerea asta. Ori o iei asa cum este si-ti asumi riscurile unei greseli in acte, (pe care nu se stie cind si daca le vei mai putea indrepta) ori o lasi in plata domnului si cauti una cu proprietar si acte in regula. Toti trebuie sa intelegem un lucru. Nu conteaza daca junghiul functioneaza, este inmatriculat, are ITP, are asigurare s-au nu. FISCUL CONTEAZA adica primariile sa-si ia banii. De aceea in situatii din astea de vinzari succesive cer fiscal si de la cel inscris in CI + talon. Ai norocul sa fii ultimul intr-o succesiune...mai bine te lasi pagubas. Vasile, sa nu ajungi sa cauti FISCAL pe la Buzau. Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mai , faceti-ma si pe mine sa inteleg un lucru ..Este vre-o problema daca circul cu ea pe numele celui de la care am luat mobra ?!

Nu am vrut sa o trec la primarie si am lasat-o pe numele lui. m-a oprit politia de 3 ori cu mobra (control de rutina) si nu mi-a zis absolut nimic in legatura cu proprietarul din acte .

Inca un lucru .. daca nu o am pe numele meu , pot iesi din tara cu ea ?! spre Grecia , spre exemplu ?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu conteaza ca numarul e de Buzau si ca nu este proprietarul in acte (talon,carte)!Faci act de vanzare cumparare si fisa fiscala cu vanzatorul(cel din Constanta),mergeti la Circa financiara unde el scoate mobra de la fiscal si primeste stampila plus o hartie (care nu valoreaza mare branza dar e bine sa o ai),Atunci primesti de la vanzator:cartea,talonul,fisa fiscala (stampilata la rubrica lui),hartia de care vorbeam mai sus,cele doua pagini din contractul de vanzare ramase(una a ramas la vanzator) si dai banul!De ce e bine sa dai banul numai dupa ce primesti fiscalul:fara fiscal nu o sa o poti inregistra fiscal si automat nici inmatricula pe numele tau!Daca omul se fofileaza cu fiscalul inseamna ca ori nu a inregistrat-o(sunt mai multe motive) ori are amenzi,datorii si nu poate sa-l scoata!Atunci zi pas si cauti alta!

Important verifica seriile cadru si motor sa corespunda!

Da smutz:nu cere nimeni istoricul la politie daca exista fiscalul stampilat la vanzator si cumparator!Logica e simpla cumparatorul din Constanta(care acum e vanzator) nu putea sa inregistreze mobra la el in oras decat in baza unui act de vanzare cumparare si unei fise fiscale valide cu vanzatorul/proprietarul(din Buzau)!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai , faceti-ma si pe mine sa inteleg un lucru ..Este vre-o problema daca circul cu ea pe numele celui de la care am luat mobra ?!

Nu am vrut sa o trec la primarie si am lasat-o pe numele lui. m-a oprit politia de 3 ori cu mobra (control de rutina) si nu mi-a zis absolut nimic in legatura cu proprietarul din acte .

Inca un lucru .. daca nu o am pe numele meu , pot iesi din tara cu ea ?! spre Grecia , spre exemplu ?!

Trebuie sa iti inscrii motorul la primarie pe numele tau. Asta este obligatoriu si totodata in 30 de zile. Altfel pupi o amenda, ce-i drept mica. Chiar daca nu o faci acum, tot o sa ai de platit pentru ea mai devreme sau mai tarziu si aceeasi suma.

 

Acum cu Politia si inmatricularea motorului pe numele tau:

1. Politia nu-ti va spune nimic daca pe certificat nu scrie la instrainat catre un nume si o data

2. Oficial si legal nu poti parasi tara fara procura de la proprietar

3. In ochii Politiei si asiguratorului tu nu esti proprietarul. Poti s-o dregi cum vrei cu fiscale si primarii, ai nevoie de procuri pentru mai multe situatii:

3.1 Sa iesi din tara

3.2 In caz de Doamne fere de-un accident, o procura de la proprietar ca te poti ocupa de detaliile accidentului (despagubire). Garantat o cere asiguratorul. Mi-au cerut-o mie dar noroc ca apucasem sa o trec pe numele meu dupa accident (si asa se uitau stramb ca in actele de la Politie era un numar si motorul la deschiderea dosarului avea alt numar)

3.3 Amenzile tale se vor duce la mai intai la proprietar

3.4 Pot sa mai scot din burta si scenarii SF ca daca motorul este urmarit de vreo ilegalitate, tot la proprietar se va duce Politia prima data sa intrebe ce si cum

 

Daca proprietarul e o cunostinta mai apropiata atunci mai merge cum merge dar eu unul nu as vinde motorul/masina unui strain si sa nu completez cu manuta mea pe certificat ca am instrainat obiectul. Altfel, imi asum ca poate sa ma frece Politia cu amenzile lu ala sau ca ma mai cheama pe la sectie sa dau cu subsemnatul ca nu eram eu cu motorul cand a palit pe cineva si fugit de la locul accidentului.

Editat de rockfest
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa iti inscrii motorul la primarie pe numele tau. Asta este obligatoriu si totodata in 30 de zile. Altfel pupi o amenda, ce-i drept mica. Chiar daca nu o faci acum, tot o sa ai de platit pentru ea mai devreme sau mai tarziu si aceeasi suma.

 

Acum cu Politia si inmatricularea motorului pe numele tau:

1. Politia nu-ti va spune nimic daca pe certificat nu scrie la instrainat catre un nume si o data

2. Oficial si legal nu poti parasi tara fara procura de la proprietar

3. In ochii Politiei si asiguratorului tu nu esti proprietarul. Poti s-o dregi cum vrei cu fiscale si primarii, ai nevoie de procuri pentru mai multe situatii:

3.1 Sa iesi din tara

3.2 In caz de Doamne fere de-un accident, o procura de la proprietar ca te poti ocupa de detaliile accidentului (despagubire). Garantat o cere asiguratorul. Mi-au cerut-o mie dar noroc ca apucasem sa o trec pe numele meu dupa accident (si asa se uitau stramb ca in actele de la Politie era un numar si motorul la deschiderea dosarului avea alt numar)

3.3 Amenzile tale se vor duce la mai intai la proprietar

3.4 Pot sa mai scot din burta si scenarii SF ca daca motorul este urmarit de vreo ilegalitate, tot la proprietar se va duce Politia prima data sa intrebe ce si cum

 

Daca proprietarul e o cunostinta mai apropiata atunci mai merge cum merge dar eu unul nu as vinde motorul/masina unui strain si sa nu completez cu manuta mea pe certificat ca am instrainat obiectul. Altfel, imi asum ca poate sa ma frece Politia cu amenzile lu ala sau ca ma mai cheama pe la sectie sa dau cu subsemnatul ca nu eram eu cu motorul cand a palit pe cineva si fugit de la locul accidentului.

merci mult ! Insa eu nu am cumparat-o direct de la proprietar ci de la un prieten de-a lui si trebuie sa i-l caut pe ala prin Bucuresti acum ...e greu sa dau de el luandu0ma dupa adresa din certificat/c.i.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,mi-am gasit un motor de 600 pe care doresc sa-l inmatriculez pe numele tatalui(nu are permis nici de A nici b problema e ca motorul e in cluj iar parintii in botosani eu sunt in constanta.Doresc sa merg sa l iau cu o duba din cluj si sa-l aduc in ct.Pot sa-i fac actele in constanta ?Sau o sa trebuiasca sa merg cu motorul in Botosani pentru rar?

Editat de floringafon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din sfaturile voastre am inteles ca am nevoie de urmatoarele:

Contract vanzare cumparare + fiscal de la primul proprietar

Contract de vanzare cumparare +fiscal de la proprietarul actual

 

Carte , talon , asigurare(facuta de mine in vederea inmatricularii)

Certificat identificare ,care mi se da dupa ce ma duc la rar pt poze, serii&shit , in vederea inmatricularii pe numele meu

 

Mai am nevoie cumva de actele de italia de la primul proprietar care a inmatriculat-o pe Ro?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai am nevoie cumva de actele de italia de la primul proprietar care a inmatriculat-o pe Ro?

Banuiesc ca primul proprietar a bagat-o la primarie, la politie, peste tot. Motorul are de asemenea numere de RO permanente. In conditiile astea tot ce ai nevoie sunt actele de la primul proprietar si intermediar (asta devine al doilea proprietar de fapt), nu mai conteaza de unde a venit inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RAR-ul il poti face in C-ta, desi sunt cam ciufuti unii, depinde de cine dai. Incearca totusi sa fii respectuos si poate isi dau seama si ei si te rezolva usor.

 

La botosani trebuie sa il inscrii la Fisc.

 

Intrebare: cine a mai inmatriculat vreo moto noua, recent? Am luat un chinez si vreau sa il inscriu si astia de la drpciv.ro nu zic de adresa aia de la ANAF pt. taxa. La moto SH, am inteles ca mai nou se cere, dupa cum citeam pe paginile celelalte...



No bine: deci la mobrele noi, nu cer rahatul ala de la anaf.

 

Dar...mobra fiind fabricata acum mai mult de 2 ani, nebunii mi-au cerut ITP. s-a dus in spate, s-a consultat cu naiba stie cine si cica sa ma duc la RAR sa fac ITP. Eu nu am auzit de asa ceva la mobra/auto nou si nici pe net nu gasesc informatii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie facut ITP la produs nou, chiar daca are peste 2 ani. ITP se face la 2 ani de la prima inmatriculare si apoi din 2 in 2 ani, angajatii respectivi nu stiu legea... ia sa ceri sa vorbesti cu seful lor. :)

Spune politailor ca motocicleta are omologare de tip, asta se face de catre importatorii care importa multe bucati, nu e ca in cazul importurilor individuale de second hand cand se face omologare individuala.

Editat de Proxi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu D-le Marius! Si ei ar trebui sa stie! Am citit ord. lor si nu zice nicaieri de asa ceva. Am dat e-mail de la buc, o sa postez aici raspunsul cand vine si il duc si la nebuni sa citeasca. Pana atunci, incerc sa o rezolv prin un om al 'casei' care se ocupa cu inmatriculari, poate el are o fata mai prietenoasa decat mine...

 

PS: Seful lor e posibil sa fie la fel, cred ca pe la el s-a dus omu' in spate sa ii ceara parerea. Nu sunt genul de om sa ma enervez si sa fac balci, o sa incerc sa ii explic cu frumosul, insa astia sunt cam ingusti la minte si e posibil sa nu priceapa.

Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut. Am cumparat de cateva zile un MZ rt 125 fabricatie 1960. A avut numere noi pana in 2008 cand proprietarul a radiat motocicleta la cerere, fapt mentionat pe carte. Am intrebat la politie, prezentandu le si cartea de identitate cu mentiunea radiata in data de... 2008 si au spus ca poate fi inmatriculata, Intrebarea este daca e radiata la cerere de ce la primarie imi mai cere fiscalul de la vanzator? Mai exista moto in evidenta primariei respective? Nu as vrea sa ajunga piese de schimb, e pacat. Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vanzatorul trebuie s-o reinscrie la financiar. Probabil o sa plateasca si ceva amenda si ultimii 5 ani in care nu s-a platit impozitul. Sau poti suporta tu aceste costuri, depinde de discutia avuta cu vanzatorul. Fara fiscal nu o poti inmatricula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic el ar tr sa plateasca in continoare impozit pe ea. In cazul radierii la cerere masina nu se scoate de la financiar.

Mare grija cum a fost radiata de la politie.

Daca e radiata in vederea dezmembrarii, furt nu o mai poti inmatricula sau o poti dar foarte greu spre imposibil.

Editat de victor_wts
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Certificatul fiscal unde iti trebuie? La politie sau la deschiderea rolului?

certificatul fiscal (ne trebuie) pentru imatricularea motorului pe numele nostru adica sa il bagam pe numele nostru la directia impozite si taxe locale

 

Eu sunt de 4 ani in aceeasi situatie si am neglijat si am asteptat sa isi plateasca darile care intre timp au crescut la 3.800 ron.

Cu siguranta nu si le plateste nici acum....asadar am vb cu un avocat si urmeaza sa il dau in judecata.

Cel mai probabil va dura foarte mult ,poate chiar 1 an pana intra dosarul pe rol....pana voi fii chemat la prima infatisare si el la fel...nu stiu...sunt doar presupuneri , cert este ca asta urmeaza......as fii vrut sa il pun in vanzare dar cine cine ar cumpara un motor care nu il poate inscrie???? daca voi cei care stiti alte rezolvari decat cele cu spaga si ilegalitati...ascult....probabil sapt viitoare voi depune cu ajutorul avocatului acea plangere. Bafta celoe care sunt in aceeasi oala cu mine :)

Bafta si tie Mihai si sa ne auzim cu bine :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

certificatul fiscal (ne trebuie) pentru imatricularea motorului pe numele nostru adica sa il bagam pe numele nostru la directia impozite si taxe locale

Multumesc, am aflat ieri - aveam de inscris la politie o rulota, la fisc o rezolvasem deja (aveam un clenci la fiscal - dar mi-au deschis rolul), imi era frica ca nu trec cu fiscalul de politie. La politie nu l-am dat si nici nu l-au cerut, asa ca am numar si talon.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie facut ITP la produs nou, chiar daca are peste 2 ani. ITP se face la 2 ani de la prima inmatriculare si apoi din 2 in 2 ani, angajatii respectivi nu stiu legea... ia sa ceri sa vorbesti cu seful lor. :)

A venit de la bucuresti un telefon, azi ma duc sa depun actele - FARA ITP. Astept si hartia scrisa si va atasez un scan cand vine...

 

Update: diseara am numerele :)

 

Update final: Am luat numarul si actele. Ma declar multumit de cum au mers lucurile de cand am facut petitia, s-au implicat cei responsabili.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A venit de la bucuresti un telefon, azi ma duc sa depun actele - FARA ITP. Astept si hartia scrisa si va atasez un scan cand vine...

Update final: Am luat numarul si actele. Ma declar multumit de cum au mers lucurile de cand am facut petitia, s-au implicat cei responsabili.

Felicitari! Ma bucur ca n-a trebuit sa mai platesti inutil niste servicii care le-am platit si eu. Pe cineva l-a pus ieri la Slatina. Olt sa faca identificare din nou, ITP din nou - asta la produse indigenizate, cu omologare de tip (!!!), noi si neinmatriculate! -aia de la Olt traiesc pe alta planeta....saptamana trecuta cineva cu acelasi produs n-a avut vreo problema... Eu cred ca angajatii respectivi sunt slab pregatiti, altfel nu se explica...

 

Astept sa-mi trimiti ai mie hartia aia de la ei (scanata), daca va veni vreodata... daca nu, macar adresa unde ai trimis. Multumesc.

Iti doresc sa mergi cat mai mult fara niciun incident!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam in aceeaşi situaţie ma aflu si eu cu un hoinar. Am sunat la RAR si au spus ca trebe un act la notar in care declar pe propria raspundere ca nu e furat. Si ca sa ii fac actele la RAR ma costa 500 de lei noi. Iar la primarie 50 de lei. Sper sa ajute pe cineva informaţia asta. Baftă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...