Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Declaratia aia de "transport" trebuie facuta la notar? Eu auzisem ca merge si declaratie pe propria raspundere.

da, declaratie pe proprie raspundere, data la notar :)

plus ca unii mai cer si copie talon de la duba, remorca, etc.... cu care l-ai adus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ajutorul indrumarilor de aici am reusit sa trec motorul pe numele lu maica-mea. Totul a costat doua zile si: 108 lei autentificarea RAR, 60 taxa de inmatriculare, 37 talonul.

Toate actele au fost scrise cu pixul nimic batut la masina, nu a comentat nimeni la inmatriculari. Asa ca, multumesc :)

Da, asigurarea e acum 97 de lei/6 luni :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salut,

Ma duc maine sa vad un motor , si dc imi place si e totul in regula la el vreau sa il si cumpar.Problema mea e ca vreau sa ma dau cu el sfarsitul asta de saptamana prelungit si nu am sigur timp sa ii fac toate actele pana sambata dimineata.Motorul are toate actele ok, asigurare si itp valabile.

I-am propus vanzatorului sa facem maine doar contractul de Vanzare-Cumparare, eu imi fac asigurare , ii dau banii, el sa imi dea mobra si certificatul de inmatriculare impreuna cu asigurarea.Luni seara ma duceam personal si ii dadeam actele ca sa se duca sa ii il scoata de la primarie si sa termine ce mai are el de facut ca acte.In prima faza a fost de acord apoi mi-a propus sa facem in felul urmator:

Maine facem Contractul V-C si el se duce si o scoate de la primarie si o radiaza.In felul asta el isi termina partea lui de acte si imi preda totul.Problema mea este dc eu o sa pot circula legal pana marti cand as avea timp sa ma acup sa ii fac autentificarea la RAR si apoi sa platesc o firma (40 euro) sa imi faca restul demersurilor pentru inmatriculare.imi este frica ca din moment ce o radiaza maine de la primarie eu nu o sa mai pot circula legal .Nu stiu nici cum o sa duc mobra la RAR.

Intrebarea mea este daca e corect cum mi-a propus el , sau o sa fiu nevoit sa astept pana saptamana viitoare cand as avea timp sa o duc cu platforma la RAR si sa o inmatriculez.

Multumesc anticipat de raspunsuri !

Editat de nooxy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. e ok si asa

2. poti circula linistit, faci un RCA pe numele tau pe 6 luni ca si asa vei avea nevoie de el la inmatriculari

3. nu ai nevoie de platforma, poti merge pe ea la RAR

4. ai timp 30 de zile sa treci actele pe tine, timp in care poti circula cat vrei


» Post actualizat in 27 May 2015 17:45

Salut,

 

Multumesc anticipat de raspunsuri !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos de raspuns...nu ma asteptam sa imi raspunda cineva atat de rapid..

Varianta 1 stiam ca e ok.....aveam dubii doar la varianta 2 propusa de el.......imi era frica ca din moment ce o radiaza de la primarie , mobra o sa fie scoasa din circulatie si astfel nu o sa pot sa imi fac dambalua in weekend , si nici nu o sa ma pot duce pe ea la RAR......merg pe mana ta atunci ca e ok.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu o radiaza de nicaieri, o scoate de la el de la impozit si o bagi tu la tine, poti circula linistit si la plimbare si la RAR . Relax si enjoy! restul o sa iti explice cei de la firma de inmatriculari la care apelezi.


» Post actualizat in 27 May 2015 17:56

.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in vederea inmatricularii unei motocilcete mai trebuie sa mergem la ANAF pentru taxa de mediu ?...eu stiam ca la motociclete nu se plateste taxa de mediu dar in dosarul pentru inmatriculare e specificat ca am nevoie de adeverință ANAF cum că ați plătit taxa sau că nu e nevoie să o plătiți.

Multumesc anticipat de raspuns.

Editat de nooxy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in vederea inmatricularii unei motocilcete mai trebuie sa mergem la ANAF pentru taxa de mediu ?...eu stiam ca la motociclete nu se plateste taxa de mediu dar in dosarul pentru inmatriculare e specificat ca am nevoie de adeverință ANAF cum că ați plătit taxa sau că nu e nevoie să o plătiți.

Multumesc anticipat de raspuns.

Nu iti trebuie asa ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor,


Doresc sa-mi achizitionez o motocicleta (prima), si sunt putin nedumerit cu inmatricularea.

Eu acum locuiesc in Iasi (am viza de flotant), dar sunt din Neamt si am inteles ca doar acolo pot sa o inmatriculez pe mine. Motocicleta e adusa din Italia, proprietarul i-a facut procura prieteni lui pentru vanzare si are scoase numere rosii de Neamt.


Din ce-am rezumat, cam asta am inteles eu ca trebuie sa fac la achizitionare.

1. Primesc Fiscalul de la ea (+ fiscalul proprietarului?) Ar trebui sa primesc 2 fiscale: unul de la proprietar si unul de la prietena lui?

2. Contract de vanzare-cumparare


Dupa asta trebuie:


1. Sa ma duc la circa financiara de care apartin si sa trec motocicleta pe numele meu

2. Sa fac programare la RAR pentru identificare (pot sa o fac si in Iasi, chiar daca o inmatriculez in Neamt?)

3. Sa merg la politie sa depun actele si sa iau numerele, talonul si cartea de identitate.


Cam asta am inteles eu si nu stiu daca e corect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salutare,

 

Problema mea e putin ciudata, sper sa gasesc o solutie de la cineva care se pricepe:

 

Am cumparat motorul acum aproape 7 ani. Fostul proprietar este din Italia, dar eu am cumparat-o de aici printr-o firma care a adus-o de acolo si m-a ajutat si cu actele de vanzare-cumparare, traducere legalizata, dosarul pentru inmatriculare, etc.

Am inmatriculat-o. Pe numele meu. Am talon, numere, etc.

Am fost sa platesc impozitul. Am fost informat ca motorul nu apare sub numele meu: "Nu ati declarat-o" "Ba da. Am talon!" "Trebuie sa mergeti sa platiti o amenda ca nu ati declarat-o in timp de 30 de zile (..parca..)" "Pai e declarata, e pe numele meu. Am talon!!" "Trebuie sa o declarati.."

Am plecat si de atunci nu am mai trecut pe la ei, daca tot nu am nimic pe numele meu..

 

Problema este insa ca acum vreau sa o vand. Stie cineva cum pot face asta legal?

 

 

Multumesc anticipat pentru un raspuns, o solutie..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da... ca sa citez: "trebuie sa o declarati". La administratia financiara adica. O sa platesti cativa zeci de lei amenda probabil.

Eu nu inteleg totusi cum ai tu talon, pe numele tau, cum s-a facut transcrierea la politie, cand tu nu ai avut viza de la adm. financiara pe fisa de inmatriculare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EXACT!! Ea a fost declarata la Fisc, am platit primul impozit/taxa ca sa o pot inmatricula, nu? Ca altfel nu se elibereaza talonul. Dupa care am fost la Admin. Financiara sa platesc impozitul anual. Asta acum 7 ani. Si mi s-a zis ca nu am nicun motor pe numele meu. Si de atunci, timp de 7 ani de zile nu am mai fost pe acolo, ca nu am de ce..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Problema este insa ca acum vreau sa o vand. Stie cineva cum pot face asta legal?

 

 

Multumesc anticipat pentru un raspuns, o solutie..

o declari acum, nu e mare amenda.... sub 50 ron

dar sa le mentionezi ca acum 7 ani un functionar de la ei nu l-a inregistrat, ca tu ai avut stampila pe fisa de inmatriculare, altfel cei de la politie nu-ti luau dosarul....

succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare,

 

Unde se poate achita taxa certificat de inmatriculare (~37 ron) si taxa inmatriculare (~60 ron) ? Posta ? Cec ? (Am domiciliu in sector 1)

Placutele le platesc la ghiseu cand depun actele pentru inmatriculare !?

 

Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Unde se poate achita taxa certificat de inmatriculare (~37 ron) si taxa inmatriculare (~60 ron) ? Posta ? Cec ? (Am domiciliu in sector 1)

Placutele le platesc la ghiseu cand depun actele pentru inmatriculare !?

 

Multumesc !

La cec se face plata si numerele se platesc la inmatriculare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, e un oficiu CEC in cladire. Daca nu incaseaza la CEC, te duci vis-a-vis la posta, achiti acolo una din taxe. E in functie de sectoare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Care e treaba cu declaratia la ANAF? Am inteles ca trebuie sa dai o declaratie ca inmatriculezi moto si nu masina...stie cineva ceva?

Editat de Ashtray
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

taxa de inmatriculare la Directia de taxe si Impozite din Piata Amzei. Te duci direct la casierie cu buletinul

 

Taax de talon (37) la CEC.

 

Salutare,

 

Unde se poate achita taxa certificat de inmatriculare (~37 ron) si taxa inmatriculare (~60 ron) ? Posta ? Cec ? (Am domiciliu in sector 1)

Placutele le platesc la ghiseu cand depun actele pentru inmatriculare !?

 

Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ce am vorbit cu cineva...pentru cei ce isi aduc motorete de afara...dupa obtinerea rar...pentru luarea in evidenta trebuie tradusa factura...si apoi mers la anaf unde trebuie talonul tradus, completat o cerere ca nu esti platitor de tva si copii dupa toate actele...si apoi la drpciv unde se da o declaratie ca motoreta a venit pe platforma....distractie mare

Editat de Ashtray
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ce am vorbit cu cineva...pentru cei ce isi aduc motorete de afara...dupa obtinerea rar...pentru luarea in evidenta trebuie tradusa factura...si apoi mers la anaf unde trebuie talonul tradus, completat o cerere ca nu esti platitor de tva si copii dupa toate actele...si apoi la drpciv unde se da o declaratie ca motoreta a venit pe platforma....distractie mare

Trebuie copia asigurari camionului cu care a venit in tara.Pe asigurare trebuie trecute minim 2 mobre,pentru ca altfel va fi necesara asigurarea in original.

Faza cu anaf-ul e vrajeala.

Eu am inmatriculat 2 mobre si nu m-a intrebat nimeni de asa ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ghiseu la DRPCIV nu i-au primit dosarul ca nu avea treaba de la ANAF....eram langa el cand i-a zis...si la faza cu declaratia, nu a zis nimic de asigurare...a intrebat cum a venit...daca are placuta de inmatriculare si cum nu avea a zis ca trebuie sa dea declaratie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...