Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator Gerula_

Da. Problema e ca, in functie de cati ani a fost scoasa de la fisc si de capacitatea cilindrica a motorului, suma poate fi semnificativa.

 

A, iar daca n-ai contracte de vanzare-cumparare care sa mearga de la proprietarul A pana la tine, trecand prin tot lantul de B,C samd, va trebui sa improvizezi. Chestie care e totusi ilegala, chiar daca nu-si bate nimeni capul cu ea.

Editat de Gerula_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Gerula_

Nu asa stau lucrurile. Daca ai contract de vanzare-cumparare poti s-o inscrii, dar trebuie sa platesti tu amenda si impozitul din urma plus penalitatile.

 

Doar ala ala NU a scos-o de la fisc ai nevoie de el, ca nu poti sa i-o scoti tu de la impozit...

Editat de Gerula_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Gerula_

Atunci n-ar trebui sa fie o suma deliranta. Verifica totusi inainte sa nu fi schimbat astia cuantumul amenzii care se da pentru ca nu ai inscris-o la fisc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vanzatorul A a scos mobra de la financuar,a scoso in baza unui contract,si a unei fise de inmatriculare pe care este scris vanzatorul A cu datele lui si viza de la financiar ,si cumparatorul B cu datele lui.Deci daca cumparatorul B nu vrea sa bage mobra la financiar tu nu ai cum sa inscri mobra pe numele tau.Singura sansa ar fi sa faci un contract antedatat cu vanzatorul A si sa se duca la financiarul lui A ,sa spuna ca a pierdut fisa de inmatriculare si sa iti mai puna o data stampila pe fisa de inmatriculare facuta intre tine si vanzatorul A.am trecut prin situatia asta ,fa o intelegere cu cel de la care iei agregatul in sensul ca daca nu poti sa il treci pe numele tau sa iti dea banii inapoi.Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Gerula_

Cata vreme ai fiscalul lui A in principiu nu ai probleme, se rezolva. (ar fi doar un caz particular nasol, ca B sau C s-o fi luat in evidenta la fisc in aceeasi localitate cu tine, dar e putin probabil, daca facea vreunul fiscal o trecea pe numele lui si in acte).

 

Probleme (majore) pot sa apara daca A nu a scos mobra de la el de la fisc, pentru ca poate sa aiba acolo datorii imense si sa nu ai cum sa obtii fiscalul de la el, chiar daca ar fi de buna-credinta si ar vrea sa te ajute.

 

In cazul asta aleluia, nu ai ce face.

 

 

Tocmai am discutat vineri pe larg subiectul asta cu cineva de la Taxe si Impozite sector 1 si mi-a zis clar exact ce va zic aici. N-a mentionat explicit treaba cu contractul antedatat mentionata de un_aiurit, dar a lasat sa se imteleaga :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

se da problema:

moto la financiar,impozit platit prin mai.tot in mai i-am reinnoit si ITP`ul.

nu am inmatriculat motoreta inca pentru ca motive.

deci actele sunt in numele fostului proprietar(numere carti de identitate inmatriculare etc)

acum pot sa imi fac asigurare in vederea inmatricularii pe 1 luna(am vazut ca multe firme ofera asigurarea pe 1 luna in vederea inmatricularii) si sa ma dau pana in noiembrie? si sa inmatriculez mobra in primavara?

Editat de skeala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

se da problema:

moto la financiar,impozit platit prin mai.tot in mai i-am reinnoit si ITP`ul.

nu am inmatriculat motoreta inca pentru ca motive.

deci actele sunt in numele fostului proprietar(numere carti de identitate inmatriculare etc)

acum pot sa imi fac asigurare in vederea inmatricularii pe 1 luna(am vazut ca multe firme ofera asigurarea pe 1 luna in vederea inmatricularii) si sa ma dau pana in noiembrie? si sa inmatriculez mobra in primavara?

Da

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok!

mersi. intrebarea este:

e legal sa merg cu certificatul de inmatriculare pe fostul proprietar si itp asigurare pe numele meu?

intreb asta pentru ca parca undeva se specifica faptul ca trebuie sa inmatriculezi mobra la 30 de zile de la cumparare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nici n-ai cum sa faci asta... itp-ul nu este "pe nume", iar rca-ul nu ti-l face nimeni asa.

RCA in vederea inmatricularii se poate face pe minim 6 luni, cu posibilitatea de modificare pe numele tau dupa inmatriculare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe ambele asa le-am inmatriculat una care mai fusese inmatricaulata dar fara RCA si una noua.

 

Nu stiam... in primavara nu era asa, era fara nume proprietar si se modifica dupa inmatricularea propriuzisa.

Pe ambele asa le-am inmatriculat una care mai fusese inmatirculata (nu stiu de ce taxe scapa importatorul la chestia asta) si una direct pe numele meu, in RCA s-a trecut doar seria si numele meu fara sa mai am obligatia sa trec numarul de inmatriculare. Oricum in baza CEDAM te cauta ori dupa serie ori dupa numar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e obligatie, e posibilitate. Si eu am mers anul trecut cu viroaga cu rca-ul facut fara nume, dar nu am putut sa ies din tara cu ea, pt ca nu acopera cartea verde. Trebuia sa o preschimb cu una completata cu numele meu, dar nu mi-am mai batut capul.


» Post actualizat in 11 Oct 2015 19:05

Anul asta am facut la fel la vaca, dar am preschimbat-o dupa ce i-am facut inmatricularea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare atentie, s-a modificat schimbarea!

Respectiv nu se mai poate face RCA "in vederea inmatricularii" (adica in loc de numar de inmatriculare se trece seria de cadru) daca nu prezinti la asigurator Fisa de Inmatriculare vizata de Directia Impozite si Taxe Locale (DITL) atit la VINZATOR cit si la CUMPARATOR!

S-a dat de curind o circulara catre asiguratori in sensul acesta de catre nu stiu ce autoritate de supraveghere.

Incepe sa devina o nebunie toata chestia, in special daca cumparatorul si vinzatorul sint din orase diferite.

Procedura ar fi cam asa:

1. Vinzatorul (V) si Cumparatorul © incheie contract de vinzare-cumparare (CVC), completeaza Fisa de Inmatriculare (FI) si V face mentiunea in Certificatul de Inmatriculare (CI) la rubrica "instrainat catre ... la data ....

2. Cu FI, CVC in copie si original si cu Cartea de Identitate a Vehicolului (CIV) in ORIGINAL si copie, V solicita de la DITL-ul lui Certificatul de Atestare Fiscala (CAF) si viza pe FI - la unele DITL-uri nu se emite CAF in aceeasi zi.

3. Cu FI vizat de DITL-V, CVC in copie si original, CIV in original si copie si CAF-V, C solicita la DITL-C inscrierea pe rol si primeste Decizia de Impunere si viza pe FI.

4. Cu FI vizat la DITL-V+C, CI-ul si CIV-ul se poate face RCA pe numele C (practic, din momentul in care pe CI apare mentiunea "instrainat catre", RCA-V nu mai e valabil).

5. Daca autovehicolul nu are ITP valabil, teoretic C nu poate sa-l faca fara RCA valabil pe numele lui.

6. se urmeaza procedura normala la Politie.

 

Din cauza acestei nenorociri de circulara practic nu va fi posibil pentru cumparator sa plece "pe roti" in conditii legale din orasul vinzatorului, deoarece nu va putea avea RCA pe numele lui fara viza DITL-ului de care apartine pe fisa de inmatriculare.

Mai apare o vulnerabilitate a cumparatorului din cauza faptului ca vinzatorul trebuie sa prezinte CIV in original pentru vizarea FI, iar CAF nu se poate elibera "in alb", e nevoie de un CVC.

Totusi, prin CVC cumparatorul admite ca a primit in mina cheile, autovehicolul, CIV-ul in original si CI-ul.

Probabil toata chestia s-a facut pentru a stopa fenomenul vinzarii motocicletelor si masinilor "din-mina-in-mina", fara acte doveditoare.

 

Evident, se poate fenta cumva chestia pentru a pleca pe roti daca motocicleta are ITP in termen si RCA valabil pe numele cumparatorului si nu se face mentiunea in talon la rubrica "instrainat catre ..." - dar cum fara aceasta mentiune nu se poate face inmatricularea la Politie pe numele cumparatorului va trebui convenit cumva cu vinzatorul sa faca mentiunea pe talon dupa ce cumparatorul a ajuns in orasul lui de resedinta si a primit toate celelalte acte in original (CIV, FI, CAF) de care a avut nevoie vinzatorul pentru radierea de pe rol.

In caz ca se intimpla ceva pe drumul intre domiciliul vinzatorului si cel al cumparatorului poti avea surprize foarte neplacute daca cineva pune cap-la-cap povestea.

 

Deci cel mai sigur pentru cumparator ar fi sa transporte motocicleta/masina cu duba/remorca/platforma pina la domiciliul lui, sau sa lase autovehicolul la domiciliul vinzatorului pina rezolva cu viza DITL pe FI si RCA pe numele lui. Si timp de 2-3 zile sa nu poata merge cu ea. Ceea ce inseamna bani si timp pierdut pe drumuri si o anumita nesiguranta a tranzactiei daca nu ai de-a face cu oameni de onoare de ambele parti.

Nu stiu cum fac astia de scot chestii pe care trebuie musai sa le platim tot noi, contribuabilii, ei nu pot stopa sau influenta un fenomen social-economic decit prin masuri administrative (interdictii), in loc sa incerce sa faca procedurile mai suple si mai sigure pentru toate partile implicate.

Editat de FLEX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa achiziționez un Vespa si as rea sa stiu daca se poate înmatricula in condițiile in care are doar factura fiscală si chitanța . Proprietarul mi-a spus ca este luat din Romania . Ce alte acte imi mai sunt necesare? Scuterul este de 49 cm.

Editat de nikel1992
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă este luat "second" dar scuterul este nou, nu a fost înmatricular vreodată, oriunde, atunci cam alea sunt actele pe care le poţi avea. Trebuie să faci programare la RAR pentru CIV şi toate restul ce trebuie la înmatriculare.

Nu ştiu dacă se mai pot înscrie scuterele, dar ai nevoie de exact aceleaşi acte ca şi pentru înmatriculare, aşa că te sfătuiesc să îl înmatriculezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca este deja inmatriculata in romania trebuie: carte+talon+contrac V-C+fiscal de la el


» Post actualizat in 15 Oct 2015 19:51

daca e din afara trebuie cartea de proprietate+cartea de circulatie+contract v-c (poate sa fie fictiv)+copie talon remorca sa faci dovada transportului pe platforma(nu stiu daca e obigatoriu asta)


» Post actualizat in 15 Oct 2015 19:52

sa aiba pentiunea RADIAT PENTRU EXPORT ROMANIA pe documentele din strainatate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...