Sari la conținut

Postări Recomandate

Este din romania. Si acele acte a si zis ca le are. Dar normal nu e nici pe numele lui. este pe numele unui anterior posesor. Si a zis ca el a scoso de la fisc. El a zis ca maine se duce sa scoata fiscalul.

 

Ca sa o mut pe numele meu cat ar mai costa? Tipul e din galati eu gorj


» Post actualizat in 15 Oct 2015 19:56

Alt ceva. Nu trebuie sa merg cu el la politie sau pe undeva sa fac contractul de V/C nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

bun deci trebuie carte+talon+fiscal

te csota asigurarea pe 6 luni(depinde de varsta ta la 26 de ani a fost 300lei) +vizita la rar pentru autenticitate (120 lei)+ITP(100lei)+taxa de talon(62lei)+ceva taxe mai mici =600-650lei

contractul v/c completati l voi nu merge sa pierzi bani aiurea ca sa l bata unu la calculator . merge scris din pix

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun deci trebuie carte+talon+fiscal te csota asigurarea pe 6 luni(depinde de varsta ta la 26 de ani a fost 300lei) +vizita la rar pentru autenticitate (120 lei)+ITP(100lei)+taxa de talon(62lei)+ceva taxe mai mici =600-650lei contractul v/c completati l voi nu merge sa pierzi bani aiurea ca sa l bata unu la calculator . merge scris din pix

Si din toate astea in galati cu vanzatorul fac decat contractul nu? O sa o aduc pe remorca acasa.

 

iar contractul daca il trag eu la imprimanta nu merge? Doar sa il completam?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt gherete care fac contracte din astea in vreo 3 exemplare si nu te costa mult, plus ca mergea treaba mai repede ca fetele de acolo stiu exact cum se procedeaza.

Eu te sfatuiesc sa mergi la o ghereta din aia.

 

Faci contractul, dai banii, iei de la el toate actele mentionate mai sus, o urci pe plaftorma si cand ajungi acasa o uzi.

Editat de adidas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si fiscalul de la anteriorii posesori ai ei.care au trecut-o la primărie.eu asa am patit.ceea ce au zis colegii+fiscalul de la fiecare in parte.el era din Bihor,eu Timișoara.nu a putut sa o înmatriculeze ca anteriorul meu,desi am vb frumos cu el si oferă fiscal nici in ziua de azi nu a scos titusi.bafta si spor la treaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da?dar eu am vazut masina inmatriculata fara fiscal,sau ma rog cu fiscal cu stampile false am ramas masca

» Post actualizat in 16 Oct 2015 04:59

Noi nu avem colaborare,intre inmatriculari si fiscal .Facuse baiatul un fiscal pe calculator de numa numa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru transcrierea moto iti trebuie un contract de vanzare - cumparare , care se incheie la un birou acte auto.

Dupa incheierea contractului, fostul proprietar trebuie sa-si scoata autovehicolul din evidenta fiscala. Nu poate face contract vanzare-cumparare pe un bun pe care nu il are, e ca si cum eu as vinde judetul Teleorman maghiarilor. Unii proprietari nu pot scoate fiscal pentru ca au diverse amenzi neplatite. Problema apare atunci cand la transcriere se completeaza pe certificat rubrica "Instrainat catre...", care te obliga sa inmatriculezi autovehicolul in 30 de zile, la o verificare a actelor ti se retine talonul daca nu faci asta.

Cu certificatul fiscal si contractul poti sa inregistrezi la fisc autovehicolul.

Dupa aceea se face identificarea RAR, apoi se platesc taxele pentru certiicatul de inmatrculare, numere de inmatriculare, la CEC si la Taxe si Impozite locale.

 

Daca nu esti sigur pe proprietar si pe autovehicol poti cere sa-si scoata certificatul fiscal si sa faca autentificarea RAR. Certificatul fiscal este valabil pana la sfarsitul lunii in care a fost eliberat, iar autentificarea RAR 60 de zile. Cel mai bun sfat este insa sa cumparati dupa cum vedeti proprietarul. Chiar daca pare un chilipir, te mai orientezi si dupa mutra vanzatorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... e ca si cum eu as vinde judetul Teleorman maghiarilor...

...

Ti-ar place?

Ai fi in stare... :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara fixcal, asa cum a spus mai sus si Herr Ivan, nu o poti inmatricula. Deja este situatia atat de des intalnita, ca cineva vinde un autovehicul care este pe numele proprietarului anterior. O tampenie! Tu , ca sa o inmatriculezi, iti trebuie fiscalul proprietarului anterior, pe langa celalalte acte, situatie in care, in 90% din cazuri, pare o misiune imposibila :D . Vezi sa nu faci drumul degeaba...

 

 

Este din romania. Si acele acte a si zis ca le are. Dar normal nu e nici pe numele lui. este pe numele unui anterior posesor. Si a zis ca el a scoso de la fisc. El a zis ca maine se duce sa scoata fiscalul.

 

Ca sa o mut pe numele meu cat ar mai costa? Tipul e din galati eu gorj


» Post actualizat in 15 Oct 2015 19:56

Alt ceva. Nu trebuie sa merg cu el la politie sau pe undeva sa fac contractul de V/C nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu il mai inteleg pe tipul ala. Spune ca nu este pe numele lui a ramas pe numele fostului proprietar, si ca ala a scoso de la fisc. Eu ca sa o cumpar de la asta si as o inscriu nu imi trb si contractul de v/c dintre ei si fiscalul de i l-a dat ala si fiscalul de la asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exaaaact!! Orice situatie de genul, vine cu o povestioara atasata, de fiecare data.

Eu nu il mai inteleg pe tipul ala. Spune ca nu este pe numele lui a ramas pe numele fostului proprietar, si ca ala a scoso de la fisc. Eu ca sa o cumpar de la asta si as o inscriu nu imi trb si contractul de v/c dintre ei si fiscalul de i l-a dat ala si fiscalul de la asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara fixcal, asa cum a spus mai sus si Herr Ivan, nu o poti inmatricula. Deja este situatia atat de des intalnita, ca cineva vinde un autovehicul care este pe numele proprietarului anterior. O tampenie! Tu , ca sa o inmatriculezi, iti trebuie fiscalul proprietarului anterior, pe langa celalalte acte, situatie in care, in 90% din cazuri, pare o misiune imposibila :D . Vezi sa nu faci drumul degeaba...

Nu ca cred ca il astept pe el ca a zis ca la sfasitul sapt viitoare vine in tara, si ii spun sa imi trimita copie dupa : contract v/c intre fostu si el , fiscalul de la ala, si fiscalul actual

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De contractul de vanzare-cumparare si fiscalul in original vechi(de la fostu'),ai nevoie la militie!Clar!

Din propria experienta!

Editat de CRISTIAN 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok multumesc pentru ajutor. Daca zice ca imi da contractul vanzare-cumparare si fiscalul in original vechi de la fostul, inainte sa ajung eu acolo nu sa ma duc si sa ma intorc cu remorca tot goala poate m-as risca sa ma duc, dar asa, mai bine ma orientez spre ceva putin mai scump e si mai aproape, si daca lasa la pret ajung la aceeasi bani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce fiscal sa iei de la actualul atata timp cat a circulat cu ea pe numele fostului proprietar?

 

 

Nu ca cred ca il astept pe el ca a zis ca la sfasitul sapt viitoare vine in tara, si ii spun sa imi trimita copie dupa : contract v/c intre fostu si el , fiscalul de la ala, si fiscalul actual

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi sa fie valabil fiscalul de la fostul, daca nu ma insel e pana la sfarsitul lunii in care l-a scos. nu stiu daca nu ar trebui sa faci actele cu fostul direct.

eu m-as gandi de doua ori inainte sa cumpar in conditiile astea, pana la urma de ce nu au facut oamenii actele la timpul lor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...