Sari la conținut

Postări Recomandate

Am nevoie de ceva lamuriri daca cineva de pe forum poate sa ma ajute.

am cumparat o motoreta din belgia anul trecut, am venit pe ia pana in tara cu numere rosii belgiene (talonul si asigurarea sunt pe numele meu si aveau valabilitate 1,5 luni).

Cum procedez sa o inmatriculez in ro avand in vedere ca talonul pentru nr de tranzit e inregistrat pe mine?

Ce acte imi trebuie si ce proceduri trebuie sa urmez?

Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Buna.

Am o moto inmatriculata in bulgaria...as fi vrut sa o las asa dar mi-a expirat ITP-ul. Ce trebuie sa fac sa o inmatriculez?

In romania?

De ce n-o lasi tot acolo.

Parca cu 100e se rezolva toate treburile:asigurare,itp si ce taxe mai au ei in bulgaria

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

au trecut aproape 3 ani de la ultimul raspuns... vin cu o intrebare:

 

am cumparat motoreta in iarna anului trecut .... fiscal este pe numele meu .. si platesc impositul pe numele meu la fisc....(2014, 2015)

 

actele motocicletei - certificat de inmatriculare si cartea motoretei - sunt inca pe numele vechiului proprietar (tatal meu, care intre timp a decedat)

 

anul acesta .... poate peste o luna ... as vrea sa refac certificatul de inmatriculare si restul actelor (locuiesc in ita) ma puteti ajuta cu descifrarea problemei?

cheltuiala eventual amenzi ca nu am facut actele imediat atunci .. numarul de inmatriculare vreau sa l mentin .. nu am in intentie sa l skimb.

 

multumesc

 

 

PS motoreta este inmatriculata si in romania si o voi mentine in romania

Editat de alin_calin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cam ce s-a scris mai inainte. Sa speram ca mai ai fisa de inmatriculare cu stampila de la Directia de Bugete Locale a vanzatorului si a ta. In plus, trebuie autentificare (daca are ITP valabil) de la RAR zi apoi la Inmatriculari. La RAR trebuie totul stock, tocmai m-au respins pentru alte dimensiuni de anvelope decat in CIV

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

itp ul mai este valabil pana la inceputul lui sept anul acesta.... dupa rar si inmatriculat .... trebuie sa refac itp ul sau °din ofiuciu° se prelungeste cu alti 2 ani avand in vedere ca voi face rar ul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu "faci RARul" ci numai idetificare pentru eliberarea Certificatului de Autenticitate care iti este necesar, ulterior, la inmatriculare. Nu se prelungeste din oficiu, la toamna va trebui sa faci ITP. Valabilitatea ITP se va transcrie in noul certificat de inmatriculare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si o ultima chestie .. .tot odata nu pot face itp ul?

 

locuiesc in ita unde am si motoreta (inamtriculata in ro), si daca ma duc acum sa o trec pe numele meu (ma duc cu motoreta) nu ma mai pot intoarce si in tomana doar pt itp

 

sau itp ul se face doar la scandeta precedentului?


» Post actualizat in 17 Mar 2015 23:33

si avand in vedere ca am cumparat-o anul trecut in ianuarie.. declarand la fisc imediat ...dar inmatricularea la politie o voi face acum .... legea prevedere ceva amenzi pt aceasta intarziere?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba cred ca poti face si partea de verificare tehnica RAR, LA CERERE. Desigur, in acest caz vei avea 2 ani de liniste.

 

In ce priveste amenda pentru neinmatriculare nu stiu ce sa zic, o sa aflu si eu curand, deoarece sunt in aceiasi situatie. Astept sa vina anvelopele comandate pentru a face identificarea si apoi inmatricularea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai fiscalul pe numele tau si e introdusa la fisc si platest impozit, nu platesti nici o amenda. in momentul asta nu exista termen de trecere a certificatului de inmatriculare pe numele tau (stiu ca e un proiect de lege, dar inca nu e iesit).

itp poti sa faci in fiecare zi daca vrei. dar tot 2 ani e valabil de la data la care il faci. itp-ul de la fostul proprietar se pastreaza ca si valabilitate, rca-ul nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Tocmai mi-am cumparat o motocicleta si am toate actele de la vanzator. Fiscalul e valabil pana la sfarsitul lunii, evident, dar inmatricularea n-o pot face luna asta. Pentru luna viitoare imi trebuie alt fiscal de la el ? (pe Iasi zic, ca am inteles ca mai difera de la oras la oras).

 

Daca ar fi sa o vand mai departe (catre o ruda apropiata) si o trece pe rolul lui de la finante, ii trebuie fiscal valabil si de la fostul proprietar sau doar fiscalurile valabile la data vanzarii ? Ma baga rau de tot in ceata fiscalurile astea... expira prea rapid :(

 

Mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Tocmai mi-am cumparat o motocicleta si am toate actele de la vanzator. Fiscalul e valabil pana la sfarsitul lunii, evident, dar inmatricularea n-o pot face luna asta. Pentru luna viitoare imi trebuie alt fiscal de la el ? (pe Iasi zic, ca am inteles ca mai difera de la oras la oras).

 

Daca ar fi sa o vand mai departe (catre o ruda apropiata) si o trece pe rolul lui de la finante, ii trebuie fiscal valabil si de la fostul proprietar sau doar fiscalurile valabile la data vanzarii ? Ma baga rau de tot in ceata fiscalurile astea... expira prea rapid :(

 

Mersi

Nu expira fiscalul.

Daca n-o inmatriculezi in 30 de zile vei plati o "amenda" de 40 de lei.

Ca sa o treci pe al nume,faci tu vanzare cumparare cu acea persoana,o bagi la fiscal pe numele tau si apoi o si scoti in acelasi timp,ca sa ai un nou fiscal pe care figureaza ca tu esti proprietar si cumparatoru(persoana careia vrei sa o vinzi)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai pe fiscalul de la cel pe care am luat-o scrie ceva de valabilitate doar in luna emiterii... de asta intreb...

 

Mersi

Stai fara stres.

Eu am avut o mobra pe care am tinut-o 8 luni fara s-o bag la primarie.

Am bagat-o inainte sa o vand si am scos-o in aceeasi zi.

Asta ca sa ii pot da fiscal viitorului cumparator

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, dar eu ma refer la fiscalul pe care mi l-a dat mie vanzatorul. Ca e clar ca eu ii dau fiscal nou-nout viitorului proprietar.

 

Scuze daca va bat la cap dar vreau sa fiu sigur ca nu-mi da ceata vreun functionar care nu s-a trezit bine. Ca eu sunt in Cluj, fostu proprietar e in Sibiu si viitorul in Iasi :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, dar eu ma refer la fiscalul pe care mi l-a dat mie vanzatorul. Ca e clar ca eu ii dau fiscal nou-nout viitorului proprietar.

 

Scuze daca va bat la cap dar vreau sa fiu sigur ca nu-mi da ceata vreun functionar care nu s-a trezit bine. Ca eu sunt in Cluj, fostu proprietar e in Sibiu si viitorul in Iasi :))

Cu ala vechi poti sa stai cat vrei tu.

Cand te duci sa o bagi pe numele tau,vei plati o amenda de 40 de ron

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare lume,eu cam de 2 luni nu stiu ce sa fac,sa inmatriculez motocicleta pe RO sau sai fac asigurarea si sa o las cu nr de IT.Eu acum sunt in IT am inteles ca italienii incep sa se puna pe romanii cu nr de RO si cam din cauza asta as lasa-o cu nr de IT iar pe de alta parte nu stiu cati purici o sa mai fac pe aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.stie cineva cat ma costa in total sa ii vand motocicleta lu taicamiu si el sa o inmatriculeze din nou.(anul trecut a dat o tanti peste mine in parcare si castravetele a venit (si deoarece doamna lucra la banca si se cunosteau) a zis ca nu i-am dat prioritate de dreapta si mi-a luat permisul o luna.i-am dat si asigurarea(pt 4 cm patrati de vopsea sariti de pe bara fata la masina) si acum am ajuns sa dau 480 lei pt 6 luni rca.sunt din judetul vaslui!daca cineva stie cam care ar fi taxele pentru o inmatriculare noua il rog sa ma ajute cu niste cifre.multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salutare. am cumparat o motocicleta de teren cu toate actele posibile si inposibile. numaim ca nu am placuta cu numarul de inmatriculare, am inregistrat-o la finant, am facut rca si tot ce mai trebuie pt inmatriculare. am ajuns la ultimii doi pasi (itp si rar) si din cauza ca nu am tablita cu numarul nu pot sa trec mai departe. de la inmatriculari mi sa spus ca trebuie sa iau legatura cu proprietarul din cartea tehnica pe care a fost inmatriculata motocicleta. numai ca de la acesta pana la mine am au mai fost 3 proprietari. am incercat sa dau de fostul proprietar pentru a scoate un duplicat la numere dar fara nici o sansa. daca voi stiti o rezolvare la problema asta va rog sa ma luminati si pe mine. stima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor.

 

Am o mica nedumerire si as dori sa va cer ajutorul.

De anul trecut din octombrie detin un Suzuki Bandit 600 din 1996 achizitionata de la vecinul de strada .

Din pacate am ajuns la o decizie,as vrea sa o vand!

Sa fiu sincer nu prea am timp sa ma plimb pentru ca lucrez ca sofer pe comunitate si acele 3 4 zile abia ca imi ajung sa-mi usuc hainele si pot pleca inapoi. pana aici e ok.

Cand am cumparat.o de la persoana respectiva nu am fost sa transcriem motocicleta pe numele meu, iar acum ma gandesc ce se poate face in cazul in care o vand? pentru ca proprietarul anterior (vecinul) revine in tara doar prin luna August!!!

Mentionez ca atat talonul cat si C.I. a motocicletei sunt la mine!

Daca puteti va rog sa ma ajutati cu cateva informatii.

Va multumesc! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam nimic până în august, în afară să îți facă el o împuternicire că poți vinde motocicleta. O face în țara în care e, o trimite tu o traduci și în rest e floare la ureche.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...