Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Imi puteti spune cei care au inmatriculat pe numele lor o mobra deja inmatriculata pe Ro trebuie sa depuna numarul vechi la Politie ? Fostul proprietar ma ruga sa i trimit numarul dupa inmatriculare sa pastreze amintire. Ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi puteti spune cei care au inmatriculat pe numele lor o mobra deja inmatriculata pe Ro trebuie sa depuna numarul vechi la Politie ? Fostul proprietar ma ruga sa i trimit numarul dupa inmatriculare sa pastreze amintire. Ms

daca vrea sa pastreze numarul trebuie sa plateasca la politie o taxa de vreo 30 de lei pentru pastrare....

tu trebuie sa prezinti aceea chitanta sau o copie xerox cand mergi sa-ti inmatriculezi vehicolul, altfel trebuie sa predai numarul vechi :)

succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare ,

Pot sa circul cu motocicleta in cazul in care NU am reusit sa ajung la politie sa o inmatriculez pe numele meu , dar este luata in evidenta la financiar , itp valabil iar RCA-ul vechi a expirat si am facut RCA pe numele meu in vederea inmatricularii ?

Mai pe scurt : pot sa circul cu motocicleta avand RCA pe numele meu in vederea inmatricularii si numerele vechi ?

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare ,

Pot sa circul cu motocicleta in cazul in care NU am reusit sa ajung la politie sa o inmatriculez pe numele meu , dar este luata in evidenta la financiar , itp valabil iar RCA-ul vechi a expirat si am facut RCA pe numele meu in vederea inmatricularii ?

Mai pe scurt : pot sa circul cu motocicleta avand RCA pe numele meu in vederea inmatricularii si numerele vechi ?

Multumesc!

 

da

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anaf suge! Ce cacao si-au bagat astia nasul la inmatriculari??? Inca 3 drumuri si 4 zile de asteptare dupa un act de la Anaf mai nou. Nu mai zic ca te trimit din ghiseu in ghiseu, la traduceri, alti bani dati si nimeni nu stie exact ce iti trebuie si la ce...se contrazic intre ei in acelasi birou. In tara asta functionarii birocratiei vor avea mereu o paine de mancat. Papa inmatriculare intr-o zi si 100 km de alergatura in oras. A devenit 1 saptamana si peste 150 km. Multumesc anaf, te pup in frunte...cu buricul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anaf suge!

Legat de auto sau mai nou cer diverse si pt. moto?

 

In alta ordine de idei: sa vezi ce misto e cand umbli o saptamana dupa o adeverinta, institutiile - sa le zicem 1 si 2 - (care comunica intre ele) cer chestii diferite (i.2 respinge formatul adeverintei eliberate de i.1), ma ofer eu sa preiau de la 2 si sa duc la 1 formatul care trebuie si sunt refuzat, reusesc intr-un final prin audiente la mai marii din i.1 sa fac rost de formatul care trebuie si in final (dupa 7 zile cand umblu zi de la i.1), timp in care institutia 1 a eliberat formatul cerut de 2 si a rupt adeverinta initiala, la institutia 2 mi se cere adeverinta initiala. Prin alta audienta, la i.2 am rezolvat problema. 7 zile lucratoare. => functionarul roman inca e boier pe tarlaua statului.

 

- daca nu intelegi nimic, nu e problema, e un haos total, prin care ma mir ca am reusit sa trec si sa rezolv problema. Deci se poate si mai rau. :crack:

Editat de catranel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai si nu e degeaba in cazul meu (mobra inmatriculata prima oara in Italia in 2007)?

adica ma forteaza sa fac un drum si sa dau banii pe traduceri degeaba, ca anul primei inmatriculari il vede si RAR-ul si aia la inmatriculari...

deci, trebuie sa platesc 150 lei pe traduceri + drumuri si cateva zile asteptare ca sa-mi certifice ANAF-ul ca nu trebuie platesc nimic :)))) te doare mintea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma poate ajuta cineva, va rog? vreau sa fac asa: sa iau un yzf 125 inmtriculat pe primarie si sa-l inmatriculez pe bucuresti. are acte de italia netraduse,dar le are pe toate . ce trebuie sa fac sa il pot inmatricula? adica unde le traduc, unde platesc , unde tot. si eventual si un pret estimativ , daca se poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema: motor cumparat din Germania, neinmatriculat in RO, vandut la un amic la o strangere de mana, dupa care s-au pierdut actele nemtesti cu ocazia unei schimbari de domiciliu. Se mai poate inmatricula mobra?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema: motor cumparat din Germania, neinmatriculat in RO, vandut la un amic la o strangere de mana, dupa care s-au pierdut actele nemtesti cu ocazia unei schimbari de domiciliu. Se mai poate inmatricula mobra?

Da, doar ca dureaza vreo 3 luni sau mai mult chiar pana se verifica starea de catre cei de la inmatriculari, rar, nu mai tin minte exact procedura. Intreaba la DRPCIV, am avut un cunoscut care a pierdut ceva actele de la o masina proaspat adusa din DE...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

vii cu mobra pe roti daca are actele in regula,

apoi trimiti inapoi cu un sofer talonul, numerele, vanzatorul il radiaza si tot cu un sofer de autobuz iti trimite inapoi documentele

as zice ca nu merita sa-ti iei nr provizorii

 

 

 

detalii aici, foloseste google translate :) (in ipoteza ca vrei sa-ti scoti nr rosii, sau Z cum e acolo)

http://www.zrendszam.hu/index.html

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti

e simplu, mergi la o firma de asta cu actele, si-ti face dosarul plus asigurarea

dupa aia la coada cu tine, la politie :)

 

 

apoi la finante-primarie si RAR :)

 

 

PS: ei nici nu au Carte de Identitate, au un card de plastic....

cu talonul rezolvi totul!

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema: cumparat motor provenienta Germania cu declaratie de la vanzator privind intrarea in tara. La Dir de Venituri unde vroiam sa o trec fiscal pe mine mi-au spus ca am nevoie de Certificat fiscal (sau cum ii zice) de la vanzator; acesta nu a trecut-o fiscal pe el; din cate stiu eu sunt 30 de zile in care trebuie sa faca asta dupa intrarea motocicletei in tara. Ma gandeam ca logic ar fi fost ok daca el o vindea si o treceam eu pe mine fiscal in termen de 30 de zile de la intrarea in tara. Stie cineva cum sta treaba?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci pt raspuns. Dar trebuie si fisa de inm cu viza fiscala? Din cate stiu aceea se da in momentul in care radiezi un vehicul de pe detinator... probl e ca el nu a inmatriculat fiscal pe el deci nu vad de ce ar radia-o..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...