Sari la conținut

Postări Recomandate

Da, dar omul nu poate da timpul înapoi. Acum am radiat în vederea stocării o moto. Urmează sa fac contract de vânzare cumpărare cu cumpărătorul, când vine în tara și gata. Deci el va avea nevoie de carte și contract vânzare cumpărare ca sa se apuce de înmatriculat. Tu ce nu ai?! Contract vânzare cumpărare cu data anterioara morții lui. Nu îți trebui fiscal dacă e radiata de la impozitul lui.

Editat de yoyo_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

3. D.R.P.C.I.V.:

acte necesare: toate actele pe care le detii in original si copie.

Te duci la un broker de asigurari si ii dai 15 RON sa iti pregateasca dosarul + iti faci asigurarea la el (211 RON la Carpatica :D ). Trebuie sa ai chitantele de la taxa inmatriculare + taxa talon (60+37 sau 37+60). Cei din sectorul 3 si 5 Bucuresti pot plati ambele taxe la C.E.C. de la parter D.R.P.C.I.V. Ceilalti trebuie sa achite una din taxe (nu mai stiu care) in alta parte (gen posta, alta banca, anaf sectorul potrivit, etc.). Cu dosarul pregatit te duci la unul din ghiseele 23-32 si depui dosarul. peste 3 ore ridici talonul si nr. de inmatriculare de la ghiseul 45.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in legatura cu TVA, depui formularul 301 pentru decont. vei plati 24% oricum.

http://discutii.mfinante.ro/static/10/Anaf/formulare/decl301.pdf

 

daca vrei sa nu mai platesti TVA in Romania trebuie sa o inmatriculezi in tara respectiva minim 6 luni (sau sa cumperi o mobra deja inmatriculata in acel stat de 6 luni, pentru a nu se considera "noua")

 

Si daca depun formularul ala ce se intampla? Imi returneaza TVA?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca cel mai bine, te duci pe la primarie si intrebi de ce a fost radiata si pe urma vezi de acolo ce faci. la politie nu cred ca apare, dar daca ai vreun amic cred ca poti sa-i dai datele sa o verifice si poti merge in continuare cu ea asa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,de recent am cumparat o moto din Italia,am radiato direct si am facut un contract vanzare cumparare cu ex-proprietarul moto.Acum ca am in mana actul moto si contratctul V-C,eu o vreau duce in Romania sa o inmatriculez pe alta persoana.Tinand cont ca joi merg acasa si luni am programare la RAR.Ce e de facut.Astept sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CVC intre tine si proprietarul care vrei sa fie trecut in acte + actele care le ai deja

Le pot face acolo direct la RAR.ca daca ajung sambata si luni am programarea la RAR.numai am timp,sau pot face RAR prima si apoi CVC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu cred... Cand faci RAR-ul trebuie sa dai buletinul celui ce va fi trecut in acte, si degeaba da cumparatorul buletinul daca nu are CVC intre tine si el. Fa intai CVC intre tine si el si apoi face el RAR-ul chiar daca il platesti tu. Sau faci un CVC intre proprietarul de la care ai luato si cumparatorul tau, e acelas lucru, cred ca asa ar fi cel mai ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai deja am facut contractul pe mine de aici.Acum trebe sa fac dintre mine si pe cine o vreau inmatricula.Scuze ca sunt insistent,nu cu vointa ci cu nestiinta,dar CVC acum sa il fac cat timp imi ia si unde il pot face ?bineinteles in Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La orice birou de copiat acte sau la un intermediar Auto, daca mergi la un intermediar cu ~30lei iti face contract cum am zis, intre proprietarul dinaintea ta si cumparatorul tau, asa tu chiar nu ai nici o treaba, ai nevoie doar de o copie a buletinului cumparatorului tau pentru CVC, daca faci intre tine si el atunci mergeti amandoi la un birou de copiat acte si rezolvati in ~20 de minute.

 

P.S. Nu ai pt ce sa te scuzi, ti-am raspuns cu placere si sper ca te-am ajutat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos,toata ziua am fost nedumerit,si nu am stiut cum functioneaza,defapt eu inmatriculez pe un unchi de-a meu moto in Romania,si trebuie sa vin inapoi cu ea in Italia.as fi inmatriculato pe mine,doar ca nu am voie sa umblu aici cu ea.era mai usoara treaba,dar o simpla lege schimba totul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru contractul de vanzare cumparare se poate downloada un model si dupa internet. Se intocmeste in doua- trei exemplare. Ctrct. de v-c pentru autoturism la biroul de copiat acte are aceiasi valoare ca cel facut de tine si cumparator cu pixul pe foaie. Forma contractului, de regula, este cea stabilita de parti, inclusiv pentru autoturime. Forma solemna (la notar) nu este necesara, iar biroul de copiat acte este practic (asa cum ii spune si numele), un birou care mijloceste forma scrisa a unui contract prin transpunerea vointei partilor pe hartie, fapt ce pote fi facut si de voi. Este necesara identificarea obiectului vandut (autoturismul ), pretul (suma de bani in cazul asta) si vointa ambelor parti (semnatura) de a schimba dreptul de proprietate si restul de drepturi si obligatii ce decurg din acesta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru ca daca il pui pe numele tau si esti stabilit in italia ,iar tu il inmatriculezi in romania , tot pe numele tau , vei avea probleme cu politia lor ..

 

evident ca nu le convine sa platesti taxe intr-o tara si sa o folosesti la ei in tara ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca asta e problema. Eu nu sunt stabilit in italia deci nu ar fi problema. Ast raspuns de la rabanu

Ba da chiar asta e problema,daca am rezidenta aici nu am voie sa am un vehicul transcris pe tara mea.maxim un an am voie sa umblu cu ea.Mai ales ca detin permis italian.Dar pana la urma tot pe numele meu o transcriu.decat sa umblu cu imputerniciri etc.oricum nu poate specifica cand am intrat cu moto in tara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci m am linistit. Mersi

Cu placere.De confiscat nu poate sa ne confiste moto.Apoi depinde cum ii prindem de nervosi in ziua respectiva.Sper sa fie totul ok ;) Asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doresc sa achizitionez o mobra Virago XV 125 din 1996

 

Stie cineva cat ma costa inmatriculatul ?

 

 

Multumesc

daca e inmatriculata in Ro 350-400 ron, daca nu e inmatriculata in ro e cu vreo 400 ron mai mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai depinde de mai multe chestii.

Este deja inmatriculata pe RO sau e adusa de-afara si n-are numere? Tu ce varsta ai si de cand ai permis (conteaza la RCA)? Pe ce perioada vrei RCA (6 luni sau 12 luni).

Vrei numere preferentiale sau "la rand", sau pastrezi numarul de pe ea (daca are numar)?

Cu aproximatie, pentru o motocicleta deja inmatriculata pe RO, te costa inmatricularea undeva la 100 si un pic de euro.

Pentru o motocicleta adusa de-afara (fara numere deci) ajunge pe la vreo 200 de euro (tre' facuta si carte, etc.)

Poate cineva care a inmatriculat de curand e mai in tema cu "scorurile" din "teren".

 

L.E.: vad ca am postat in acelasi timp cu Z3US. Deci cam asa se invart preturile. Ti-am zis, da mai multe detalii si acuratetea va fi mai buna.

Editat de Lupu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...