Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da. Adica este suficienta.

Ca poti sa faci si un contract in care sa detaliezi toate amanuntele pe care le considerati voi necesare, este alta.

Dar, din perspectiva inmatricularii, este suficienta factura.

Editat de jupanu77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut. Poate ma puteti ajuta intr-o problema. In urma cu doi ani am cumparat o motocicleta. La momentul respectiv,vanzatorul nu mi-a putut da fisa fiscala. Motorului i-am facut ITP-ul si RCA-ul,acuma circuland fara probleme. Totusi, vreau sa o inmatriculez pe numele meu iar cu vanzatorul nu reusesc sa ma inteleg,de doi ani ma tot tromboneste cu fisa fiscala( am inteles ca ar avea ceva datorii pe la fisc). Intrebarea mea este daca am totusi vre-o varianta sa o inmatriculez? Nu vreau sa ma trezesc ca vanzatorul radiaza motocicleta sau mai stiu eu ce alte surprize....Am cam renuntat la ideea de a mai vedea fisa fiscala. Ma gandeam ca poate daca merg la politie si le explic situatia, s-ar putea face ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da-o pierduta. Vezi daca tine...

 

Nu mai da sfaturi din acestea, impingi omul la fapte ilegale...

Nu prea ai ce face, decat sa il dai in judecata, daca ai contract VC si toate actele ,minus cel mentionat. Pe talon e mentionata instrainarea? Ai luat-o pe tine la fisc ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,maine imi vine moto din germania,radiata de propietar,pe platforma,din cate am inteles trebuie mai intai sa ii scot numerele rosii(nu am posibilitatea de transport cu platforma dupa ce imi vine) ca sa ii pot face restul actelor necesare pentru inmatricularea completa.Vreau sa stiu exact pas cu pas ce am de facut,tin sa precizez ca sunt din Bucuresti,motocicleta are contractul de vanzare cumparare pe numele meu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai da sfaturi din acestea, impingi omul la fapte ilegale...

Nu prea ai ce face, decat sa il dai in judecata, daca ai contract VC si toate actele ,minus cel mentionat. Pe talon e mentionata instrainarea? Ai luat-o pe tine la fisc ?

Salut. CV-ul nu-l mai gasesc,l-am facut in urma cu doi ani,oricum este expirat. Cartea tehnica si talonul le am. La fisc nu am trecut mobra pe mine caci nu am stiut ca am posibilitatea asta. La faza cu datul in judecata m-am gandit si eu...Probabil este si singura varianta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

C-V ul nu are cum SA FIE EXPIRAT . Pur si simplu e act sub semnatura privata care reglementeaza vanzarea mobrei respective. Fa bine si cauta-l...

Din ce stiu eu, nu mai e valabila declaratia la politie, in lipsa fiscalului, deci te indrepti spre calea justitiei, unde trebuie sa ai rabdare destula, si noroc la termene scurte.Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La fisc (de fapt directia de taxe si impozite de la primarie) esti pasibil de amenda. Aveai obligatia de a-i instiinta in termen de 30 zile de la dobandire. Vezi cum discuti acolo, poate scapi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amenda aia e fix-pix...30 ron. restul problemei e mai dureros / complicat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare,

 

pt ca tot nu-mi este clar.

cumpar o mobra de pe frma pe firma, mobra din 1998.

exista o taxa de timbru ceva, ca la auto? ca nu vreau sa ma trezesc ca dau cine stie cate milioane.

mobra e de 400cc.

 

merci frumos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut . Am si eu niste nelamuriri daca cumpar o mobra si nu am bani sa o inmatriculez acuma Scenariul find urmatorul : Dau bani la proprietar yau mobra si toate actele ce le are el mobra inscrisa sau .. radiata dar cu ceva acte posibile pentru inmatriculare si facem si un CV. si eu o insriu peste vreo 2 ,3 ani sa zice ca ma car pe camp cu ea nu am nevoie de itp nr asigurare ... care ar fi procedura se poate sa nu . eu sunt interesat sa iau mobra dar sa i iau si actele sa nu ma opreasca militia cu ea pe remorca si sa zica ca poate e furata .. si mai rau poate duca 1 an sau 2 sa o dea furata proprietaru e romania totul e posibil Numa bine .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari prieteni!

 

Sa incep cu inceputul : acum o saptamana jumate mi-am cumparat un suzuki gsx-r 600 (srad) 99'. Am luat actele de la proprietar , insa ... motocicleta a fost vanduta cu acte ( asa cum se procedeaza , contract de v-c , certificat de rol fiscal..) in anul 2009 . In anul 2009 proprietarul din carte si talon i-a scos certificatul fiscal lui Viorel , cu contract de v-c cu tot ce trebuie ( tin sa precizez ca asta nu a bagat-o nici la fisc nu a inm , nu i-a facut nimic .. a mers asa cu ea [chiar daca Marin , proprietarul din acte i-a scis pe talon : instrainat catre viorel la data de 24.05.2009 ) .. Ok , a mers o perioada de timp asa si a vandut-o mai departe acest Viorel , fara a mai face contract de v-c fara a mai scoate si baga la fisc ...

Acum motocicleta a ajuns la mine si ... ca orice om intreg la minte am zis sa o inmatriculez si eu pe numele meu ...

 

Am scos un certificat de rol fiscal de la Marin , cum ca nu figureaza cu amenzi sau impozite neplatite ... fac un contract de v-c cu acest Marin si eu zic ca e ok .. dar ce fac cu Viorel , care este scris pe talon?!

 

 

Ps: certificatul de rol este ok , nu? avand in vedere ca nu am fost personal sa il scot .. ( mi l-a trimis prin curierat)

Editat de Wheelie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu trebuie neaparat stampila lui Marin pe fisa de inmatriculare pt ca are fiscalul ! trebuie neaparat stampila ta ca l-ai luat in evidenta ! cu talonul nu e nicio problema chiar daca apare ca instrainat lui Viorel . Politia este interesata de fiscal ca ala nu are datorii , la tine ca ai inregistrat-o pe numele tau si cv intre tine si Marin si binenteles restul si totule ok !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Valhalla : sa stii ca ai dreptate , acum mi-am dat seama .. multumesc mult

g31987: la ce sa-l mai dau pierdut ?! ma duc asa cu el .. daca il dau pierdut trebuie sa-mi scoata altul (iar eu nu mai dau de proprietar , de Marin asta ) certificatul mi l-a scos cineva



nu trebuie neaparat stampila lui Marin pe fisa de inmatriculare pt ca are fiscalul ! trebuie neaparat stampila ta ca l-ai luat in evidenta ! cu talonul nu e nicio problema chiar daca apare ca instrainat lui Viorel . Politia este interesata de fiscal ca ala nu are datorii , la tine ca ai inregistrat-o pe numele tau si cv intre tine si Marin si binenteles restul si totule ok !

crezi ca merge fara stampila de la primarie ? Ar fi ok asa ,dar, sper sa nu faca aia figuri de la taxe si impozite cand o sa ma duc sa bag la fisc pe numele meu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu am avut nevoie de stampila pe fisa decat de la mine de la financiar . a fost de ajuns doar fiscalul . nu ca nu as fi cerut stampila dar cel care mi-a vandut mobra mi-a spus ca cei de la primarie nu au vrut sa puna stampila ca cica nu e nevoie ! si intradevar asa a fost ! fiscalul e suficient !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...