Sari la conținut

Postări Recomandate

Valhalla : sa stii ca ai dreptate , acum mi-am dat seama .. multumesc mult

g31987: la ce sa-l mai dau pierdut ?! ma duc asa cu el .. daca il dau pierdut trebuie sa-mi scoata altul (iar eu nu mai dau de proprietar , de Marin asta ) certificatul mi l-a scos cineva

 

crezi ca merge fara stampila de la primarie ? Ar fi ok asa ,dar, sper sa nu faca aia figuri de la taxe si impozite cand o sa ma duc sa bag la fisc pe numele meu

O intrebare. Cum ai reusit sa scoti fiscalul pe numele propietarului,fara prezenta lui ? Are un prieten de al meu o problema asemanatoare.Nu mai da de propietar !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Faci actele complete, o iei pe tine la financiar. Ulterior, cand vrei sa o inscrii, urmezi procedurile. Daca perioada e mai mare, faci radiere si o inscrii peste x ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu am avut nevoie de stampila pe fisa decat de la mine de la financiar . a fost de ajuns doar fiscalul . nu ca nu as fi cerut stampila dar cel care mi-a vandut mobra mi-a spus ca cei de la primarie nu au vrut sa puna stampila ca cica nu e nevoie ! si intradevar asa a fost ! fiscalul e suficient !

am inteles... dar ma gandesc ca daca nu am stampila sa faca aia figuri de la fisc si sa nu mi-o bage pe numele meu ... la politie nu-mi fac probleme daca am bagat-o la fisc

(defapt imi era frica putin cu talonul ala scris dar... se rezolva)

 

O intrebare. Cum ai reusit sa scoti fiscalul pe numele propietarului,fara prezenta lui ? Are un prieten de al meu o problema asemanatoare.Nu mai da de propietar !

daca te interesezi ai sa gasesti , sau prietenul tau sa se intereseze :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg un pic , Actele complet inseamna CV si financiarul fostului ... sau CV si financiaru fostului si toata procedura de inmatriculare la politie la rar ....... si radiera cum se face nu am facut niciodata nu stiu . se poate face intr-o zi sau dureaza ceva ...

Si ce am inteles eu un pic Fac CV o bag la Financiar pe mine .... SI ( merg si o radier si o bag peste x ani ) sau ( merg si o inmatriculez pe mine ) . E ceva de genu sau sunt paralele in stintele astea . Multma de raspuns .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai baieti ... trebuie sa luati legatura cu vre-un baiat care este pe raza unde este inm motoreta , daca poate sa va ajute cineva e ok ... eu cred ca proprietarul mi-a scos certificatul de rol fiscat dar... ca sa scoata si el un ban s-a facut nevazut dar asta e ... ce sa facem ... daca are datorii la taxe si impozite e mai greu .. poate chiar imposibil



nu e nici un deraj ... ideea e sa va interesati la cineva care este din orasul sau comuna unde este inm motoreta sau sa aveti copia dupa buletinul proprietarului .. este complicat , mult prea complicat ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E romania fratilor daca insistati rezolvati . in general la primarile de tara pe la orase e un pic mai greu ca trebe sa umbli la mai multi dar nu inposibil

Editat de Aragon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salut! Sunt posesor al unei pisicutze YAMAHA YZF 600 R model 1999. Mobra a fost recent inmatriculata si as vrea sa va comunic pasi urmati de mine.

1. RAR - 550 lei : cartea motocicletei, certificat autenticitate ( valabil 60zile), Itp( valabil 2 ani )

* acte necesare: cartea si certificatul de proprietate originale din Italia, contract V-C(vanzare-cumparare)

2. FISC - 16 lei: impozit (8 lei), fisa de inmatriculare (6 lei) , altele(2 lei) ;

* acte necesare:, copie C.I, COPII la cartea si certificatul de proprietate traduse si legalizate( cost 160 lei - 2 pagini ), contract V-C

3. POLITIE - 157 lei : taxa talon( 37 lei), taxa inmatriculare( 60 lei ), taxa numere personalizate( 60lei) ( *pentru numere aleatorii taxa e de 40 lei )

* acte necesare: contract V-C, copie C.I. , asigurare 6 luni ( 190 lei) , chitanta taxa talon, chitanta taxa inmatriculare, cartea in original, certificatul de proprietate

TOTAL:

550+176+347= 1073 lei

 

Specific ca actele necesare sunt OBLIGATORII; contractul de vanzare cumparare daca este in italiana trebuie tradus si legalizat, acesta se poate face si in limba romana dar cu adresa vanzatorului din ITALIA, daca adresa e de ROMANIA trebuie fiscalul proprietarului.

 

Sper ca am fost de folos! Asfalt Uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Am o motocicleta de vanzare- aprilia rs 125 2006 care are trecut in carte/ talon, puterea de 21kw. Exista vreo posibiliatate, ca viitoarul cumparator sa o limiteze la 11kw ca sa poate circula cu permis categoria A1 ?

Va multumesc pentru raspuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am zis sa povestesc si eu experienta mea cu inmatricularea. Fiind mai recenta, poate e utila pentru unii. Am un BMW F650ST 1998 din Italia, adus pe remorca fara numar de inmatriculare.

 

1. RAR:

*sunat si programat (m-au programat peste 2 zile dupa apel)

*ajuns la RAR cu Talon mare+mic (originale din Italia) + buletin

*de la poarta am luat programarea si am dus-o la ghiseu primire/eliberare acte unde mi s-a dat un formular sa il completez in timp ce il asteptam pe domnul sa vina sa imi vada motocicleta

*a venit domnul si s-a uitat si a testat-o (cam 20-30 min.) si mi-a dat actele sa ma duc sa platesc la casierie (care e langa poarta)

*platit 520RON pentru Omologare Individuala+ITP+Certificat Inmatriculare Vehicul

*dat chitanta si actele la ghiseu primire/eliberare acte

*asteptat 20-30 min sa fiu chemat sa iau actele.

 

Timp pierdut: 1h30min Bani: 520RON+75RON (transport dus-intors garaj-RAR).

 

 

2. FISC:

*primaria sectorului meu la taxe si impozite

*15RON la tipa de la xerox ca sa imi faca niste copii si sa imi pregateasca dosarul (mi-a dat un formular sa completez si mi-a dat inca unul completat gata pentru depunere)

*dosarul include: copii dupa: buletin, CIV, certificatul fiscal de la vanzator, contract vanzare-cumparare sau factura.

*intrat cu dosarul in mana si asteptat randul (20min.)

*verificat actele de functionar si eliberat chitanta+un act (cu care trebuie mers la politie)

*achitat impozitul de 11RON

 

Timp pierdut: 30-40 min Bani:26RON

 

Urmeaza 3.. :)

Editat de SergiuG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Nu stiu daca a mai fost dezbatut cazul, dar...

 

Sa spunem ca imi iau o mobra noua din alt stat EU (ca dealerii nostrii sunt pe alta lume si vor cu 50% mai mult) si ca achizitia o sa se faca pe persoana fizica. Ma duc, o iau si ma intorc pe ea, deci nu am acte de transport. Ce prezint cand mi se cer actele de transport?

 

A doua problema si cea mai grea este legata de TVA. In cazul de mai sus eu platesc TVA in tara de origine, dar pentru ca mobra e noua ma obliga si statul sa platesc TVA aici 24%, ceea ce e in contradictia cu normele europene privind dubla taxare. Intrebarea este: cum fac sa nu mai platesc TVA aici sau sa platesc doar diferenta de TVA? In Germania de ex este 19%, iar la noi 24%. Nu am o problema sa platesc 5%, dar nu vreau sa platesc 24%. Iar varianta ca neamtul sa mi-o vanda pe persoana fizica fara TVA este exclusa...

 

A avut cineva problema asta?

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in legatura cu TVA, depui formularul 301 pentru decont. vei plati 24% oricum.

http://discutii.mfinante.ro/static/10/Anaf/formulare/decl301.pdf

 

daca vrei sa nu mai platesti TVA in Romania trebuie sa o inmatriculezi in tara respectiva minim 6 luni (sau sa cumperi o mobra deja inmatriculata in acel stat de 6 luni, pentru a nu se considera "noua")

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

povestea e urmatoarea

am cumparat motocicleta in 2006, nu am facut actele caci oricum nu o puteam inscrie, nu aveam ce, am luat-o in patura.

Banii pentru impozit i-am dat omului in avans pentru vreo 10 ani numai sa nu fie problema.

Am aflat acum trei saptamani ca proprietarul a murit iar inainte de aceasta a radiat motocicleta de la fisc inca din 2009 fara nici macar a-mi da de veste.

Am la ea copia dupa certificatul de inmatriculare model 1975 si copia dupa certificatul de radiere cat si o procura pe care mi-a facut-o batranul.

Fata dumnealui nici macar nu vrea sa auda de problema asta , pentru dumneaei problema e inchisa, motocicleta a fost vanduta si radiata, nu mai plateste la ea si basta

Ce pot sa fac ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

normal ca nu vrea sa auda....de ce sa se mai incurce cu hartii si drumuri...banii i-a primit, de obligatia la stat a scapat...deh, asa-i cand ai de-a face cu tot felul de oameni

 

probabil niste informatii legate de radiere te-ar ajuta...adica radierea aia nu se poate face pur si simplu...trebuie sa zica ce a facut cu mobra..si aici sunt mai mutle variante:

 

1) vanzare - dar voi nu ati facut acte, deci nu merge

2) dezmembrare - dar ii trebuia placuta aia de pe sasiu (sper sa nu gresesc)

3) stocare - trebuia sa faca dovada ca are un garaj

4) furt - trebuia sa fie declarata la politie

 

 

presupun ca una din ultimele 2 e...daca e radiata pentru stocare, sunt sanse de reinmatriculare, dar e mai complicat...daca a facut asa, s-a supus el la un risc....daca e ultima, naspa pentru tine, pentru ca te-a supus pe tine la un risc...mai ales daca planuiesti sa faci ceva acte pe naspa si te prinde garcea

 

nu stiu despre care mobra e vorba...dar pacat de ea, ca toate-s faine

 

eventual insista si zi ca le mai dai ceva bani numa sa te ajute....daca au cat de cat obraz o sa inteleaga ca ai investit efort si bani si acum esti in impas din cauza lor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...