Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

am cumparat o motociclete, am facut autentificarea la rar si itp-ul...ce taxe si unde mai trebuie platit in vederea inmatricularii? asigurare, placutele de inmatriculare, si ce mai trebuie? Multumesc anticipat! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intre 60 lei si 120 lei, in functie de notariat. Bine, poti gasi si peste/ sub limitele astea dar, din cate imi amintesc, cam aici se incadreaza. Ia in calcul totusi si o firma specializata in inmatriculari.

Vezi ca sunt mai multe pe net.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok retinut. Ma poate lamurii cineva in legatura cu actele necesare la rar, pentru o moto adusa din austria/germania. Ajung doar cartea, teil 1 si 2 ? Trebuie sa fac cumva dovada cum a fost adusa ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au mai fost nenumarate posturi aici legate de problema asta, da cateva pagini mai in spate.

 

Ce fac daca tampitii nu mi-au adus talonul inca? Se fac 15 zile si asta nu a ajuns. Celalalt a ajuns relativ repede, 3-4 zile, dar la a 2-a mobra se lasa asteptat.

 

PS: Am inteles ca dovada nu se prelungeste, asadar o sa incerc la prioripost intai.


LE: si rezolvarea am gasit-o prin telefon: e la prioripost talonul.

Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da este valabila.

 

Stiu ca acum cativa ani trebuia sa prezint la politie actele autovehicului de transport pe care a intrat moto in tara. Mai este valabila aceasta cerinta ?

 

Ok. Problema mea e ca nu mai dau de proprietarul intial care a adus moto intr-o duba. Pot oferi o copie dupa talonul altei masini? Au de unde sa se prinda politistii ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut..un coleg si-a luat un suzuki bandit 600 2003...este inmatriculat franta...acum el a primit de la baiatul ala actele urmatoare..: talonul unde scrie tot despre el...si in carte este trecut francezul ca proprietar...inca un act " declaration de cession d un vehicule" si e completata fisa...si act de vanzare cumparare facut direct pe numele lui..adica cel din Franta pe numele baiatului asta...si mai are si asigurarea...acum...ce acte mai trebuiesc pentru a-l inmatricula?? din Franta pe Romania..



nu se pricepe nimeni?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai in principiu, trebuiesc traduse actele alea , cu unul din actele frantuzesti carte / talon trebuie mers la RAR unde faci Carte pe romania , itp si certificat de autentificare ( platesti vreo 500-900 de lei depinde de motor) apoi la circa financiara o bagi in evidente. Stiu ca se scoate un certificat de TVA de la administratia financiara, o foaie care ti-o da in vreo 7 zile si pe care scrie ca nu datorezi tva statului roman. taxele platite si la politie. Si iti mai trebuie dovada intrariii in tara.( pe roti , cu platforma sau tir )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare: Daca am luat motocicleta pe rol la fisc in termenul legal de 30 zile de la incheierea contractului vanz-cump... RAR-ul si inmatricularea la politie o pot face si peste o luna de exemplu daca n-am timp acum sau am termen?

Editat de BlackLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt pusa in situatia de a alege intre doua motorete, una in Germania, alta in Olanda. Ideea ar fi sa o inmatriculez acolo si sa vin pe ea. Aveti idee cat dureaza si cam care sunt costurile? Teoretic, dc judec dpdv tehnic, as prefera Germania. Ca raport calitate/pret, prefer Olanda. Conteaza insa ce taxe conexe decurg cu radierea in vederea exportului intr-o tzara UE.

 

Ma puteti ajuta cu sfat sau info, va rog?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In anglia se pastreaza nr si sunt trecuta in cartea ei, chiar dc am domiciliul aici. Dureaza f mult insa, uneori si 3 saptamani. Asigurarea este undeva la 100 de lire. Dc ii fac itp, pot circula linistit cu ea un an cu nr. de uk. Nu stiu pt olanda si germania cum sunt. Aia nu procedeaza asa. As fi avut neoie de un sfat si arde tare... :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor.

Are cineva idee, daca vreau sa achizitionez o motocicleta pe care vanzatorul a cumparat-o de la fostul proprietar si doar a inregistrat-o fiscal fara a o inmatricula fiind din alt oras (are contract v-c, fisa avizata fiscat) daca e ok sa o cumperi fara a fi nevoit sa caut primul proprietar ci sa inchei afacerea cu cel care mi-o vinde mie.

 

PS nu stiu daca voi face afacerea insa sunt curios pentru viitor ce se face in aceasta situatie.

 

Multumesc

Editat de Sangree
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti. Ai nevoie insa de contractul sau copia contractului dintre cei doi pentru a face legatura dintre tine si cel din carte/talon cand o inmatriculezi.

Pe fisa de inmatriculare iti trebuie stampila de la fiscul celui de la care o iei sau certificalul sau fiscal.

Atentie ca primul, cel din carte si talon, sa nu fi radiat motocicleta. In cazul asta o plimbi doar pe platforma pana scoti numerele noi.

RCA-ul il faci pe numele tau si seria de sasiu.

Si daca e cu ITP expirat si alte chestii pe ea motocicleta ar fi bine sa faca ITP si RAR cel de la care cumperi... sa nu ai surprize sa te respinga. Ala e apoi valabil 60 de zile.

Editat de BlackLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...