Sari la conținut

Motor Trantit


yamaha woman
 Share

Postări Recomandate

Samabata, mi-a trantit unul sau una,( habar n-am) motorul. Era parcat frumusel, pus pe cric, iar dupa 10 minute era trantit pe drepta. Pagubele nu-s substantiale, dar mi-e ciuda ca s-a intamplat asta. Nu stiu cine a fost inteligentul care a facut asta....asa ca raman doar cu nervii.

 

Masca fata este crapata, carena pe drepta are 2 zgarieturi, iar din maneta frana mai am doar 3/4.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 55
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

In general e bine sa anticipezi chestia asta, adica eu unul de obicei il parchez langa un perete, gard sau stalp de beton de iluminat public, ceva solid acolo - sa fie peretele in dreapta si foarte important - ghidonul blocat din contact in pozitia spre dreapta - spre perete .

 

In felul asta nu are cum sa cada, accidental - pe stanga-i cricul, iar pe dreapta e peretele. In general curiosii nu realizeaza ca echilibrul cu cricul lateral e valabil doar pe o parte si fie se suie pe motor si nu ajung cu picioarele jos, fie se asaza asa, dintr-o parte, pe sa - cu legitimitatea dreptului de a te aseza pe capota unei masinii in parcare. Ei, daca ghidonul e lasat drept sau blocat pe stanga - atunci iar cade motoreta, ca in momentul in care se asaza individul pe sha, motoreta nu mai sta pe cric si incepe sa avanseze (de-aia e bine sa fie lasata si cuplata cutia de viteze in treapta 1).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O fi vrut unu sa faca vreo poza...sa se dea mare in cartier.Asa am patit eu asta vara intr-un parculet, stateam pe banca si supravegheam copilul, motoreta la 5m in spatele meu pe o alee si cand colo urca o mireasa pe motor sa o filmeze un cameraman .M-am uitat si eu asa la ei....macar daca se urca cum trebuie...dar tipa se urca total aiurea riscul sa cada de pe cric fiind mare.Noroc ca m-am dus eu repede langa motoreta.

Bafta la reparatii!!! Imi dau seama ce simti ca stiu cum este sa gasesti masina lovita in parcare. Pe cine sa acuzi?Poate pe bunul simt care a lipsit persoanei respective!

Editat de DR. G.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vinovatul era pe sub motor, ii scoteam ochii..macar data viitoare sa aiba o scuza ca n-a vazut....

 

Ce rau imi pare! Daca stiam asta , chiar si cu riscul de a ramane fara ochi si cu bani mai putini in buzunar, ma asezam eu sub motor. Era singura solutie sa te cunosc! :cheers:

Editat de DR. G.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vinovatul era pe sub motor, ii scoteam ochii..macar data viitoare sa aiba o scuza ca n-a vazut....

 

n-ar fi rau sa iti pui o alarma. e ideala pentru chestii din astea.

 

Dar exista si posibilitatea sa ti-o fi trantit-o un roman, asa, de-al dreaq :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alarma, corect... Sa va spun ce-am patit, in 2-3 randuri ca sa nu deviem apoi discutia...

 

Ma aflam intr-o carciumioara in zona Tineretului pe langa statia de metrou. Special m-am asezat langa geam sa vad mobra parcata la cativa metri mai incolo. Din interiorul barului vedeai cam tot, din exterior nu prea vedeai inauntru pentru ca era ziua. Nopate ar fi fost invers, in fine. Si cum stateam cu un amic la un pahar de vorba, apar 2 ciori langa motor, un el si-o ea imbracati cu treningul caacteristic si cu pantofi sport, probabil Nike sau Puma. Stau ei ce stau, se uita in stanga, se uita in dreapta, se uita la mobra, isi dau coate, se uita iar la mobra... la care eu, nemaiavand rabdare sa vad cum (probabil) incearca sa-l ciordeasca, dezactivez alarma care scoate niste sunete infiorator de ascutite, dupa care o armez la loc, actiune urmata de aceleasi sunete. Ciorile se sperie, dupa care se uita in jur ca la camera ascunsa si apoi incep sa rada... iar dupa cateva secundae acestea isi iau zborul. Ma gandeam ca s-au simtit si ca intentioneaza sa-si mute cuibul cativa copaci mai incolo, numai ca acestea chiar au parasit de tot zona.

 

Coincidenta sau nu, alarma si-a facut datoria. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti inteleg perfect frustrarea de a nu putea face nik cand iti vezi motorul cazut ca din senin.

 

Intr-o seara, o vad pe Yami stand intr-o pozitie nefireasca ( trecuse doar cateva ore de cand ma intorsesem cu ea acasa ). Cobor jos sa verific , Yami statea pe gard :cheers: . Arunc o privire in jur si vad un Peugeut nou nout , un rosu turbat pe ea ,proaspat zgariat in colturile gardului pe toata partea stanga . La volan , o fata care mirosea de la o posta a alcool. In incercarile ei de a face ceea ce numai ea stia, mi-a agata-o pe Yami si a pus-o jos. Impreuna cu un alt destept, a ridicat-o si a pus-o fix pe gard. Fata nici nu ma vedea bine, se uita in spatele meu cand vorbeam cu ea. In final mi-am scos pagubele de la ea si si-a luat si lectia de morala cand s-a trezit din aburii betiei.

 

Iti doresc sa fie prima si ultima tranta a lui Yami ta ! :)

 

Poate ar trebui sa pui o husa pe ea? Macar asa stii ca nu se mai suie nimeni pe ea si ti-o apara si de praf, picaturi de ploaie , priviri invidioase....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-ar fi rau sa iti pui o alarma. e ideala pentru chestii din astea.

 

Dar exista si posibilitatea sa ti-o fi trantit-o un roman, asa, de-al dreaq :cheers:

Mie mi-au trantit-o de 2 ori in 3 zile handicapatii de soferi care nu stiu sa parcheze, asa ca i-am pus o alarma (scumpa) cu senzor de inclinare si pager, ca sa pot sa ma duc si sa le lustruiesc capota cu niste lichid de frana daca se mai ating de ea. Prima data am avut noroc ca a ramas rezemata de scuter cand un handicapat cu Audi Q7 s-a urcap pur si simplu pe ea (dar a iesit prost pentru el ca si-a zgariat masina in barele laterale), dar a doua oara mi-a sarit vopseaua de pe maneta de frana, mi-a crapat mansonul de la acceleratie si mi-a gaurit husa. Si ma indoiesc serios sa fi vrut sa se urce careva pe ea cu husa pusa si plina de apa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt satul de specimenele din romanica. Nici cu husa nu rezolvi problema. Imi trebuie cateva pagini sa va povestesc de cate ori mi-a crescut tensiunea din cauza retardatilor.

 

Concluzia trista e ca nici in momentul de fata nu am gasit o solutie prin care sa pot sta linistit cu mobra parcata in fata blocului. (suntem in anul 2007 !!!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DA, HUSA AR FI OK, DAR EU ERAM IN TRECERE PE ACOLO...NU PUTEAM SA PUN HUSA DOAR PENTRU 15 MIN....NICI NU SE RACEA BINE MOTORUL....

 

In fine, asta e, s-a intamplat, s-a intamplat..nu mai am ce sa fac...raman cu nervii si cu asta basta....data viitoare o sa merg in zona cu autobuzul...hhahaha

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt satul de specimenele din romanica. Nici cu husa nu rezolvi problema. Imi trebuie cateva pagini sa va povestesc de cate ori mi-a crescut tensiunea din cauza retardatilor.

 

Concluzia trista e ca nici in momentul de fata nu am gasit o solutie prin care sa pot sta linistit cu mobra parcata in fata blocului. (suntem in anul 2007 !!!)

 

in romania, realitatea trista este ca nu se poate tine mobra in fatza blocului. Cand crezi ca nu se intampla nimic si prinzi un pic de curaj, atunci o gasesti trantita, lovita, scuipata, sau mai rau stropita cu bere si scuipata cu coji de seminte... pwla mea, niste mizerabili.

 

Eu o duc in garaj de fiecare data, iar daca umblu cu ea stau tot timpul cu okii pe ea. nu se poate altfel...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu un an in urma eram pe la romana si asteptam in masina verdele.de abia se pusese rosu.langa bordura pe trotuar ,un motor probabil trantit,oricum era jos si curgeau toate alea din el.cobor repede il ridic si fug in masina.un prieten motociclist mi-a spus sa nu mai fac asta ca am toate sansele sa ma doara gura si sa nu stiu de ce.pana la urma cum e normal sa procedez?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E normal, insa puteai foarte lesne sa fii fost vazut de propietar si sa fii acuzat cu tu i-ai trantit motorul. Nu mai conta ca l-ai si ridicat, pagubele 99% tu le-ai fi suportat... Martori moca de pe strada, greu gasesti. :cheers: E ca pe vremea lui Ceausescu cand cine gasea un pistol, o pusca, un obuz in pamant sau chiar un glont netras si-l duceai ca un roman cinstit la Militie, riscai, daca nu aveai relatii, sa-ti iei o super bataie pana recunosteai ca l-ai furat sau l-ai cumparat de la bisnitari astfel ca mai bine era sa-l pastrezi sau sa-l arunci mai departe sa-si ia altul bataie. :)

 

Tataie de pilda, a tinut ascuns in magazie un motor nemtesc... Simson din cate siu, d-ala pe cardan sau pe ce mama ma-sii erau la acea vreme... si i-a fost frica sa-l declare. Apoi a murit in 1989, a venit revolutia in decembrie, iar in '90, ai mei au vandut casa din Grozavesti, motorul ajungand automat dupa vanzarea casei la niste mocofani din jud. Giurgiu propasiti pe aici cu slujba... care si acum dupa 17 ani nu vor sa recunoasca faptul ca in magazia de scule era o motocicleta in toata regula, ce-i drept demontata pe bucati si pitita bine in mai multe unghere... Dar hai c-o dau in altele.

 

Repet, e bine ce-ai facut, insa in Romania facerea de bine, inca este footere de mama.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NE pare nespus de rau ptr ce s a intamplat! dar am auzit k te ai dat si pe circuit...si ai pikat si akolo! mey mey...acum vad k pica si singur motorul tau! iti dai seama k nimeni nu vine sa ti l plezneasca de pamant aiurea!...poate ai parcat pe piciorul unuia...sau ai calcat vreun gandac si te au ochit astia de la drepturile naturii!

 

eh...glumim si noi....! nu e frumos cand iti pika Fieratania!

 

totusi, ar fi indicat sa l pui lanag un zid, pom, gard,firma, etc...

 

noi suntem aici si incercam sa te ajutam cum putem~!

 

motoru este cumva cel din avatar?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...