Sari la conținut

Concursuri Enduro - Calendar


Postări Recomandate

Nu e nasol pe nisip. Tre doar un moto in 4 T cu mult cuplu - 525, 640 sau 550 - si ceva viteza. Eu am bagat cu un Adventure 640 132 kmh, dupa care am dat-o la un olandez (Otto cu TTR-ul) care i-a dat mai mult. Dincolo de suta nu mai esti pe nisip - ci plutesti. A mers odata Szolt cu moto de Dakar si studiind urma sa am vazut calcatura de maxim 70%. Restul era in aer. Dar trebuie curaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 77
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu e nasol pe nisip. Tre doar un moto in 4 T cu mult cuplu - 525, 640 sau 550 - si ceva viteza. Eu am bagat cu un Adventure 640 132 kmh, dupa care am dat-o la un olandez (Otto cu TTR-ul) care i-a dat mai mult. Dincolo de suta nu mai esti pe nisip - ci plutesti. A mers odata Szolt cu moto de Dakar si studiind urma sa am vazut calcatura de maxim 70%. Restul era in aer. Dar trebuie curaj.

 

 

 

Cum se descurca 2 T pe nisip....? ce raport sugerezi pt nisip (2T) in regim de cursa de ENDURO ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la mersul pe nisip trebuie fii mai tot timpul in gaz sa descarci fata si pozitia pilotului cat mai pe spate.

 

unele prinderi de ghidon au mai multe pozitii(fata-spate) si inainte de o cursa pe nisip, pentru confortul riderului ghidonul se pozitioneaza pe ultimul locas-adica cel mai din spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

au aparut primele informatii referitoare la TAT 2008. Detalii pe siteul lor : www.transilvania-trophy.com. Chestia e ca de data asta nu zice nimic de sectiunea moto. :D

Ar fi mare pacat, incepuse sa-mi placa concursul asta

 

 

TAT NU MAI EXITA,IN LOCUL LUI ESTE MUSAIOS TROPHY CARE VA FI ORGANIZAT PROFI

VOR FI CLASE MOTO,ATV,AUTO,SI PREMII FOARTE MARI

 

 

DATA 29 IUNIE-5 IULIE CONCURSUL ESTE INSCRIS SI LA FRM

Editat de LO550
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am pus toate concursurile de enduro, rally si off road intr-un tabel ca sa fie mai simplu sa-mi organizez weekendurile. As vrea sa ajung la cat mai mutle dintre ele, la unele sa ma dau, la altele sa casc gura si sa beau bere cu prietenii.

 

pe masura ce mai apar noutati o sa-l updatez

curse_2008.zip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am pus toate concursurile de enduro, rally si off road intr-un tabel ca sa fie mai simplu sa-mi organizez weekendurile. As vrea sa ajung la cat mai mutle dintre ele, la unele sa ma dau, la altele sa casc gura si sa beau bere cu prietenii.

 

pe masura ce mai apar noutati o sa-l updatez

pe 6 iunie intrunire enduro la sibiu organizata de clubul EMA ..paul va pune invitatia cat de curand si pe site-ul asta...ne vedem acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe 6 iunie intrunire enduro la sibiu organizata de clubul EMA ..paul va pune invitatia cat de curand si pe site-ul asta...ne vedem acolo

 

in weekendul ala e etapa in CN Enduro la Patrick. Poate o pun si ei o saptamana dupa. Asa au sanse sa vina mai multi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in weekendul ala e etapa in CN Enduro la Patrick. Poate o pun si ei o saptamana dupa. Asa au sanse sa vina mai multi.

am observat ca fiecare gen de concurs, campionat national sau concurs particular are participantii lui. Unii se bat in clasament pe puncte :kiss: , altii beau bere :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unii se bat in clasament pe puncte :)

 

Sau se bat sa termine un traseu dificil intr-un timp impus ca sa-si alimenteze orgoliul si sa se bucure ca anul asta sunt mai buni ca anul trecut. Sunt tot felul de firi competitive :kiss: . Si in CN se bea bere dupa cursa :wink:

post-1160-1202811749_thumb.jpg

post-1160-1202811768_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau se bat sa termine un traseu dificil intr-un timp impus ca sa-si alimenteze orgoliul si sa se bucure ca anul asta sunt mai buni ca anul trecut. Sunt tot felul de firi competitive :) . Si in CN se bea bere dupa cursa :wink:

 

 

* ha! ...dupa fetzele voastre, pot spune ca ati avut o competitie acerba (cu voi insiva) si ati si invins! :lol:

 

Foarte adevarat ce zici cu alimentarea de orgoliu, fiecare intelege ce vrea dintr-o incercare de a depasi limite si pentru fiecare limita e alta :lol:

:kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite,

intamplator am gasit 2 poze (care erau una langa alta) cu niste oameni pe care ii admir mult. Ca vorbeam de competitivitate si orgolii:

- Aron s-a apucat de curse la 39 de ani anul trecut, direct la A si se bate la podium

- Andras Elek merge de mai multi ani. Anul trecut s-a dat la Profi la Red Bull si a terminat

- Jo s-a apucat de enduro la 38 de ani. A mers un sezon la C - a terminat in primii 5. Unul la B - a terminat pe 3 mi se pare. Anul asta se va da la A.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- Jo s-a apucat de enduro la 38 de ani. A mers un sezon la C - a terminat in primii 5. Unul la B - a terminat pe 3 mi se pare. Anul asta se va da la A.

 

* cheers!

intr-un an ma apuc si eu, asa ca voi avea nevoie de suport si povetze, bineinteles ca le accept de la cei care inteleg din sportul asta ce inteleg si eu :kiss:

 

...cred ca singura problema care ar putea sa imi dea de furca in cazul in care am sa fac progrese in off-road este osteoporoza. Nu glumesc. Oasele devin mai casante (la femei in special), pe masura ce inaintezi in varsta, iar eu daca incep ceva, nu ma mai opresc... :) Nu am avut nimic rupt, fracturata doar o clavicula (in scoala generala) si ma cam sperie cazaturile.

 

Aveti si fete in competitii (ca sa raman totusi on-topic)? :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rog pe Soso sa fac putin ordine si sa stearga din posturile off-topic. Deja au aparut destule si iti ia ceva pana gasesti ceva legat de titlul din topic. valabil si la alte topicrui.

fara suparar

o zi buna

 

Andrei

 

PS sterge si pe asta ca e destul de off-topic. :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

:cheers: ...as avea o rugaminte din partea organizatorilor daca pot sa-mi dea o adresa de mail sau un numar de telefon la care sa ii putem contacta..ne intereseaza pentru a merge la cat mai multe etape...la ath_raul@yahoo.com sau piti_biker@yahoo.com... :cheers:

 

multumesc.. :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers: ...as avea o rugaminte din partea organizatorilor daca pot sa-mi dea o adresa de mail sau un numar de telefon la care sa ii putem contacta..ne intereseaza pentru a merge la cat mai multe etape...la ath_raul@yahoo.com sau piti_biker@yahoo.com... :cheers:

 

multumesc.. :D

 

Presupun ca ai vrut sa zici o rugaminte "pentru organizatori" nu "din partea organizatorilor".

si acum se vor inghesui toti organizatorii sa-ti dea detaliile lor de contact :wave:

 

uite cum functioneaza treaba: organizatorii trimit regulamentele particulare la federatie cu ceva timp inainte de concurs (in general cu 1-2 saptamani inainte; sunt cazuri cand se anunta lucrurile si mai din timp). Apoi federatia trimite pe fax regulamentele catre cluburile afiliate.

Ca sa fii la curent intra si tu in club in CJ (sunt niste baieti marfa acolo) sau suna la federatie inainte de concursuri - 021 324 1734

 

bafta :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi ,dar astea deja le stiu nu la asta m-am referit ma interesa exact datele de organizare a concursurilor si un numar de telefon al omului care il organizeaza...asta pentru un prieten care e din afara tarii ca sa stie cum sa se organizeze..multumesc oricum si crede-ma ca ii stiu pe toti baietii de pe aici...asta era ideea..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

CUPA-CIUC (CSIKIKUPA) , pe 5iulie, in comuna LAZARESTI, judetul Harghita, langa TUSNAD-BAI. Traseul are 35km, sunt 3 categorii (incepator- expert-profi). Pentru informatii sunati la 0724 087554 dl. MARTON. :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
CUPA-CIUC (CSIKIKUPA) , pe 5iulie, in comuna LAZARESTI, judetul Harghita, langa TUSNAD-BAI. Traseul are 35km, sunt 3 categorii (incepator- expert-profi). Pentru informatii sunati la 0724 087554 dl. MARTON. :kiss:

 

cand e asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CUPA-CIUC (CSIKIKUPA) , pe 5 iulie, in comuna LAZARESTI, judetul Harghita, langa TUSNAD-BAI. Traseul are 35km, sunt 3 categorii (incepator- expert-profi). Pentru informatii sunati la 0724 087554 dl. MARTON. :burnout:

 

 

cand e asta?

 

a fost :blbl:

Editat de Cata M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

CUPA CLUJULUI:

 

organizator :TRANSSYLVANIA OFF ROAD CLUB ,

 

locatia:Statiunea Muntele Baisorii (jud cluj)

inscrieri :joi 7 august la secretariat (hotel Alpin) .

 

conditii de participare:

sportivii trebuie sa aiba motocicletele , si echipament de protectie in stare tehnica corespunzatoare .

sportivii trebuie sa aiba GPS GARMIN .se poate parcurge traseul in echipe (1 gps pt 1 echipa) .

nu este necesara licenta de pilot si /sau vizite medicale speciale.

TAXA:

350 ron taxa participare

425 ron taxa participare + masa

500 ron taxa participare + masa + cazare

 

CURSA:ziua 1 - 8 august 110 km

ziua 2 - 9 august 73 km

ziua 3 - 10 august superspeciala +premierea

 

 

ALTE DETALII :

 

clasa MOTO va avea traseul comun cu auto extrem si cu quad . primi vor pleca in start clasa MOTO , apoi QUAD-urile , dupa care vin AUTO.

deoarece sunt portiuni mai greu de trecut , se recomanda sa se mearga in echipe. dar clasamentul este individual.

organizatorii asigura transportul benzinei la un punct intermediar de alimentare .

pe perioada concursului VODAFONE asigura semnal GSM , AROBS asigura cu GPS -TRACKER urmarirea concurentilor pe monitoarele de la start.

 

 

 

 

 

sponsori:

VODAFONE , SUNCART ,ROLICOM ,AUTHENTIC SPIRIT , POLARIS , TRAUBENREUTER , KORACELL , AROBS , OUTBACK , RBS HOLDING , PEPSI ,PRALINA ,

Editat de MOD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...