Sari la conținut

Bimota


brisco
 Share

Postări Recomandate

Ce parere aveti despre Bimota DB 6 Delirio?

 

--- Mesaj completat în 12 Nov 2007 11:04 -------------
Se pare ca nu prea este cunoscuta aceasta motocicleta :burnout: ...ma interesa parerea unui posesor de bimota sau parerea unei persoane in drept de a da sfaturi pe :cheers: tema bimota

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca sunt 1 sau 2 posesori de asa ceva (si asta neoficial in Romania) este mult. In primul rand din cauza preturilor :burnout:

 

Ce anume te-ar interesa? Din start iti spun: nu este pentru drumurile din romania, unde Cashunenii si altii ca ei isi cumpara masini si vile in loc sa faca soselele patriei. PUNCT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am o parere prea buna...

nu imi place cum merge....

:burnout:)

ce pareri sa avem???

cine naiba o avut asa ceva?

sau o sa aiba vreodata???

ne putem da cu parerea doar la dizain

Editat de sergiukawa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci

Nu vreau sa se zica ca fac pe desteptul dar m-am urcat pe o Bimota Tesi 3D si am simtit fluturasi in stomac. e ca o gaza. Toate tampeniile alea de descrieri gen motocicleta viscerala, fiori, etc se pare ca se aplica in cazul ei. Mi-as cumpara si eu una.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci

Nu vreau sa se zica ca fac pe desteptul dar m-am urcat pe o Bimota Tesi 3D si am simtit fluturasi in stomac. e ca o gaza. Toate tampeniile alea de descrieri gen motocicleta viscerala, fiori, etc se pare ca se aplica in cazul ei. Mi-as cumpara si eu una.

 

 

Pe unde m-am mai documentat, despre Bimota, e infatisata ca un vis al tehnicii. Mai stiu din surse sigure ca japonezii le colectioneaza in draci. Si sunt costient ca nu e motocicleta cu care sa mergi zilnic. Deasemenea am mai gasit funcluburi prin toate tarile.

Stiu ca au prezentat la Milano saptamana trecuta Tesi 3D, ma rog, prezentata oficial.

Este cu adevarat exclusivista, iar la design imi pare superba. Astept cu nerabdare sa vad macar una de aproape.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca ai ceva forumuri afara de Bimota (mai ales in Germania), nu prea populate. Problema este ca nu prea exista piese pentru ele, sunt ale dreacului de scumpe si nu justifica mai deloc pretul. Vrei insa sa ai ceva exclusivist, merita sa arunci o privire. motoarele n-au fost niciodata ale lor cu o exceptie 500VDue, care a fost un imens esec. Fostul lor director este fostul director si actualul director tehnic de la Benelli (pe care a pus-o si pe aia pe butuci) iar "motorul" acestei firme - Massimo Tamburini s-a retras de mult. Faliment in 2001, salvata miraculos, nu ii dau mai mult de trei ani si se va vinde din nou sau va fi inchisa (foarte probabil o sa o cumpere chinezii si pe asta).

 

N-am avut unde sa ma urc pe ea. N-am vazut nici una pe strada vreodata. Be my hero si ia-ti una :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca ai ceva forumuri afara de Bimota (mai ales in Germania), nu prea populate. Problema este ca nu prea exista piese pentru ele, sunt ale dreacului de scumpe si nu justifica mai deloc pretul. Vrei insa sa ai ceva exclusivist, merita sa arunci o privire. motoarele n-au fost niciodata ale lor cu o exceptie 500VDue, care a fost un imens esec. Fostul lor director este fostul director si actualul director tehnic de la Benelli (pe care a pus-o si pe aia pe butuci) iar "motorul" acestei firme - Massimo Tamburini s-a retras de mult. Faliment in 2001, salvata miraculos, nu ii dau mai mult de trei ani si se va vinde din nou sau va fi inchisa (foarte probabil o sa o cumpere chinezii si pe asta).

 

N-am avut unde sa ma urc pe ea. N-am vazut nici una pe strada vreodata. Be my hero si ia-ti una :burnout:

 

Istoria descrisa de tine e perfect adevarata, acum folosesc cu precadere motoare Ducati si Suzuki, pe care la mai "finiseaza" un pic, in schimb mecanica e realizata la mare arta, materiale de exceptie(aluminiu- industria aviatiei, injectia- formula I etc. Din punct de vedere financiar si-au revenit repede si bine, mai exact a fost "cumparata". Parerea mea ramane ca la design si mecanica este de neegalat. Sunt convins ca nu pot fi nici extraordinar de rapide si nici campioanele fiabilitatii. In schimb nici nu e cazul sa te gandesti la asta, nu prea mai sunt motociclete sa cedeze mai devreme de 35000-50000, deci nu reprezinta o preoblema, iar in cazul Bimota, nici nu se pune problema. Dar daca ma vei considera erou, am sa aduc una :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate deci o reparatie la moto asta te costa de te c... pe tine, hai ca la o honda,yamaha,suzuki,kawa, si altele mai cunoscute mai stie unu altu sa repare sau sa iti de-a un sfat, numai zic ca daca ai modelu Tesi 3D si s-a ..... ceva la smecheria aia in fata esti rezolvat, :hug:

Cu un motor ca asta nu merita decat sa faci o plimbare si atat (si aia cu grija :D ) Ca sa zic asa vei fi ca Becali cu Maybach-ul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate deci o reparatie la moto asta te costa de te c... pe tine, hai ca la o honda,yamaha,suzuki,kawa, si altele mai cunoscute mai stie unu altu sa repare sau sa iti de-a un sfat, numai zic ca daca ai modelu Tesi 3D si s-a ..... ceva la smecheria aia in fata esti rezolvat, :hug:

Cu un motor ca asta nu merita decat sa faci o plimbare si atat (si aia cu grija :what: ) Ca sa zic asa vei fi ca Becali cu Maybach-ul :)

 

Sa fii ca Becali tine de educatie, sa ai un Maybach tine de puterea financiara. Oricum am inteles ideea ta, si multumesc pentru parerea exprimata. :D

 

--- Mesaj completat în 13 Nov 2007 12:48 -------------
M-ar interesa o parere referitoare la design, pentru DB 5 si eventual DB 6 Delirio

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1000 DS-ul de la Ducati e un motor OK, dar e cam batranel si nu a fost niciodata varf de gama, cu doua supape pe cilindru si 90 de cai.

Bimota trebuia sa aleaga alt motor la ce figuri de frane si suspensii au pus pe Delirio. Un testastretta parca mai venea de acasa, dar probabil ca nici Ducati nu e grabit sa dea cu imprumut ce are mai bun.

 

Mie imi place designul dur al naked-urilor europene si Delirio se incadreaza mai mult ca sigur in aceasta categorie. Dar daca ar fi sa aleg as lua Benelli TNT fara sa clipesc.

 

post-5742-1194951378_thumb.jpgStudiaza cu atentie ambele modele si mai vorbim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-18517-1194983894_thumb.jpg

1000 DS-ul de la Ducati e un motor OK, dar e cam batranel si nu a fost niciodata varf de gama, cu doua supape pe cilindru si 90 de cai.

Bimota trebuia sa aleaga alt motor la ce figuri de frane si suspensii au pus pe Delirio. Un testastretta parca mai venea de acasa, dar probabil ca nici Ducati nu e grabit sa dea cu imprumut ce are mai bun.

 

Mie imi place designul dur al naked-urilor europene si Delirio se incadreaza mai mult ca sigur in aceasta categorie. Dar daca ar fi sa aleg as lua Benelli TNT fara sa clipesc.

 

post-5742-1194951378_thumb.jpgStudiaza cu atentie ambele modele si mai vorbim.

[/quote

 

F. corect, frumoasa e si Benelli. Dar consider ca fara inovatiile aduse de Bimota, lumea motocicletelor ar mai saraca.

Bimota a lansat si DB 7, si bineinteles cu noul motor de la Ducati,Testastretta, ar avea 160 cp si cca 180 kg.

Iar in Italia, Ducati este faimosa si prin prisma faptului ca bimota le foloseste motoarele. Iar asta o stiu de la un dealer Ducati din peninsula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu intamplator am pus amanuntul legat de fostul lor director acolo - Pierluigi Marconi. Nu stiu cum reuseste omul ala dar a dus doua firme la faliment, Bimota care a fost cumparata si salvata pe ultima suta si Benelli care a fost cumparata acum doi ani de chinezi si scapata de nervii lui Merloni Sr. (Indesit, etc) care nu a mai vrut sa arunce bani (are mult prea multi dar e un om de afaceri spre deosebire de fiul sau Andrea care este un pasionat de mobre).

 

Benelli este mai avansata tehnologic decat Bimota, Cr-Mb / Al frame in tehnologie aeronautica, radiator sub sa, trei cilindrii, etc. Ce te omoara la motocicletele astea este after sales support, care este de tot rahatul. Aici ar trebui sa stiu ce spun intrucat am ajuns sa cunosc toata firma Benelli, pe Marconi l-am sarit escaland direct la seful lui chinez. Intr-un final am rezolvat, dupa 1 an jumatate, niste probleme minore - dar probleme. Jalnic. Daca vreodata o sa existe suport civilizat la Benelli o sa aflati de la mine. Pretul la Bimota SH este foarte jos si asta arata care este dezirabilitatea lor. Motociclete interesante dar facute din bucati, nu e ceea ce as cauta pentru mine. Clienti adresati: avocati, dentisti, ginecologi and the like.

 

Revenind la sugestia Pistolarului, da - TNT-ul e o alta treaba (dar vezi suportul mizerabil inca) nu se compara cu Delirio, e ca un mistret langa o gazela. Nu stiu daca e cea mai buna comparatie, da alta mai buna nu am acum.

 

Oricine are cojones sa-si ia altceva decat main stream e oarecum my hero. Bafta in decizia ta. Uita-te si la Moto Morini Corsaro, s-ar putea sa fie o alternativa pentru tine.

 

PS.

Uite cine a desenat DB-5, DB-6 e o DB-5 dezbracata. http://www.robbianodesign.com/ multa experienta in grafica dar nu prea multa in proiecte si prototipuri tehnice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Da, si eu am observat asta, e identic cu ala de la Gixxeru de 1000 K4 , dar vad ca nu deranjeaza pe nimeni treaba asta :crack: (mie personal fata de K4 mi se pare una din cele mai tari de SS din anii 2000)

 

 

 

Acum DB 5 e expus la mall in Iasi. Poti sa-i admiri farul :cheers:

De saptamana viitore va fi expusa si DB 6 Delirio

Iar in preajma pastelui, speram sa apara si TESI 3D :kick:

 

--- Mesaj completat în 14 Dec 2007 19:34 -------------

Pai daca sunt 1 sau 2 posesori de asa ceva (si asta neoficial in Romania) este mult. In primul rand din cauza preturilor :crack:

 

Ce anume te-ar interesa? Din start iti spun: nu este pentru drumurile din romania, unde Cashunenii si altii ca ei isi cumpara masini si vile in loc sa faca soselele patriei. PUNCT

 

 

DB 5 expus in mall Iasi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da...am vazut-o. Am ramas tablou. Ma duceam si eu ca omu sa iau ceva din supermarket si pac ce vad in fata. O Bimota :kick:

 

Intr-adevar...are un design...cel putin interesant. Dar mi se pare un pic cam skiny, e doar o idee mai lata decat un Rieju de 125 :crack: Iar prizele de aer fara un Ram-air in spate mi s-au parut putin caraghioase :crack:

Una peste alta este destul de spectaculoasa si clar atrage atentia. Bascula e fenomenala.

 

05_DB5_1_600.jpg

Editat de paulcannibal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da...am vazut-o. Am ramas tablou. Ma duceam si eu ca omu sa iau ceva din supermarket si pac ce vad in fata. O Bimota :kick:

 

Intr-adevar...are un design...cel putin interesant. Dar mi se pare un pic cam skiny, e doar o idee mai lata decat un Rieju de 125 :crack: Iar prizele de aer fara un Ram-air in spate mi s-au parut putin caraghioase :crack:

Una peste alta este destul de spectaculoasa si clar atrage atentia. Bascula e fenomenala.

 

05_DB5_1_600.jpg

In Iulius Mall :cheers: m`am invartit in jurul ei vreo 10 minute, nu`mi venea sa cred ca vad o Bimota in loc de niste ATV-uri chinezesti care populau zona aia. O priveliste superba si total diferita fata de motocicletele japoneze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da...am vazut-o. Am ramas tablou. Ma duceam si eu ca omu sa iau ceva din supermarket si pac ce vad in fata. O Bimota :crack:

 

Intr-adevar...are un design...cel putin interesant. Dar mi se pare un pic cam skiny, e doar o idee mai lata decat un Rieju de 125 :cheers: Iar prizele de aer fara un Ram-air in spate mi s-au parut putin caraghioase :P

Una peste alta este destul de spectaculoasa si clar atrage atentia. Bascula e fenomenala.

 

05_DB5_1_600.jpg

 

 

Saptamana viitoare DB Delirio va fi expusa. Nu stiu exact ziua dar va spun

 

--- Mesaj completat în 15 Dec 2007 19:38 -------------

In Iulius Mall :lol: m`am invartit in jurul ei vreo 10 minute, nu`mi venea sa cred ca vad o Bimota in loc de niste ATV-uri chinezesti care populau zona aia. O priveliste superba si total diferita fata de motocicletele japoneze.

 

 

Saptamana viitore va fi expusa DB 6 Delirio. Nu stiu exact ziua, dar cred ca marti sau miercuri va fi disponibila

 

--- Mesaj completat în 15 Dec 2007 19:44 -------------

Frate deci o reparatie la moto asta te costa de te c... pe tine, hai ca la o honda,yamaha,suzuki,kawa, si altele mai cunoscute mai stie unu altu sa repare sau sa iti de-a un sfat, numai zic ca daca ai modelu Tesi 3D si s-a ..... ceva la smecheria aia in fata esti rezolvat, :crack:

Cu un motor ca asta nu merita decat sa faci o plimbare si atat (si aia cu grija :D ) Ca sa zic asa vei fi ca Becali cu Maybach-ul :kick:

 

 

Bimota expusa in Mall Iasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...