Sari la conținut

Motorcycle Club & Riding Club Education


night81angel
 Share

Postări Recomandate

O vorba care se poate intr-adevar aplica in cadrul MC urilor mari, si din pacate la noi in tara multi se alatura MC urilor tocmai pentru siguranta .



Eu unul am mai observat, si nu o data, o chestie la MC urile de la noi . Atunci cand un membru al unui MC are un conflict cu o alta persoana (una nu mai multe si nu neaparat dintr-un MC) vin frate cel putin 10 insi din club ca sa ii rezolve problema lu ala, chiar daca este un conflict fizic sau nu .. asta mi se pare oarecum o dovada de lasitate si se aseamana cu modul in care isi rezolva problemele cocalarii sau minimafiotii cu cefe late din "underground" sau chiar tiganii . Mi se pare mult sub statutul si importanta unui MC.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 882
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

of of of....chestii de bun simt care daca nu le ai in sange nu le intelegi din filme si alte explicatii!!!Fratia ,respectul e sunt chestiuni care pleaca din interior si pe care o cristalizezi in anii in care esti suport sau prospect ,dar cum totul e inteles pe dos in Romanica si cum aici fiecare e "mai tare ca fularul" considera ca respectul se castiga ca la 6din 49 ...ei,...nu-i chiar asa!!!!ca sa fi respectat trebuie sa muncesti ca sa-l ai,sa dovedesti ca meriti...

Cu timpul se vor scrie niste pagini de istorie vie si sunt tare curios sa vad cati din cei ce se dau aici smardoi de tastatura nu intind mana sa salute un patch indiferent de culoarea lui!

(si aici nu vorbesc decit de respect)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

of of of....chestii de bun simt care daca nu le ai in sange nu le intelegi din filme si alte explicatii!!!Fratia ,respectul e sunt chestiuni care pleaca din interior si pe care o cristalizezi in anii in care esti suport sau prospect ,dar cum totul e inteles pe dos in Romanica si cum aici fiecare e "mai tare ca fularul" considera ca respectul se castiga ca la 6din 49 ...ei,...nu-i chiar asa!!!!ca sa fi respectat trebuie sa muncesti ca sa-l ai,sa dovedesti ca meriti...

Cu timpul se vor scrie niste pagini de istorie vie si sunt tare curios sa vad cati din cei ce se dau aici smardoi de tastatura nu intind mana sa salute un patch indiferent de culoarea lui!

(si aici nu vorbesc decit de respect)

te-ai uitat la prea multe filme no offense. respectul, ca si increderea, se castiga si se merita nu ti-l da patch-ul de pe spate. Spor!

P.S. eu salut omul, nu emblema de pe spate. Pentru mine conteaza ce spune si face respectivul, ca doar nu pune patch-ul sa faca astea in locul lui :)

Editat de foxdesert
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te-ai uitat la prea multe filme no offense. respectul, ca si increderea, se castiga si se merita nu ti-l da patch-ul de pe spate. Spor!

P.S. eu salut omul, nu emblema de pe spate. Pentru mine conteaza ce spune si face respectivul, ca doar nu pune patch-ul sa faca astea in locul lui :)

cred ca gresesti... ti-l da si patch-ul.

 

ps:fac o comparatie plastica:iti iei ...HD sa zicem....,pentru ceea ce reprezinta marca asta, nu? increderea si respectul cistigat de ea....apoi,ai aceleasi asteptari si de la motorul tau....simple as that.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca gresesti... ti-l da si patch-ul.

 

ps:fac o comparatie plastica:iti iei ...HD sa zicem....,pentru ceea ce reprezinta marca asta, nu? increderea si respectul cistigat de ea....apoi,ai aceleasi asteptari si de la motorul tau....simple as that.

Cristi, imi pare rau dar nu pot fi de acord cu tine, nu am nevoie de un patch ca sa stiu cine sunt si cum vad altii. nu am nevoie de altfel sa-mi bat capul cu ce cred altii despre mine. Stiu mai bine decat ei ce sunt si ce nu. De aceea nu am nevoie decat de respectul fata de sine. :) cat despre HD, mai am trei motoare, iar pt mine e doar un motor care are aspectul retro dorit de mine la un pret bun. ma intereseaza mai mult feeling-ul pe care mi-l trezeste in mine cand merg pe el decat cum ma vad altii calare pe el. am depasit de multa vreme nevoia de a fi remarcat daca nu prin mine insumi macar prin ce posed :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cristi, imi pare rau dar nu pot fi de acord cu tine, nu am nevoie de un patch ca sa stiu cine sunt si cum vad altii. nu am nevoie de altfel sa-mi bat capul cu ce cred altii despre mine. Stiu mai bine decat ei ce sunt si ce nu. De aceea nu am nevoie decat de respectul fata de sine. :) cat despre HD, mai am trei motoare, iar pt mine e doar un motor care are aspectul retro dorit de mine la un pret bun. ma intereseaza mai mult feeling-ul pe care mi-l trezeste in mine cand merg pe el decat cum ma vad altii calare pe el. am depasit de multa vreme nevoia de a fi remarcat daca nu prin mine insumi macar prin ce posed :)

Faina afirmatie! :bike-037: Imi aduc aminte ce bine ne-am simtit impreuna la Mures si ce amuzant a fost momentul cand prietena ta a rasturnat motorul meu peste al tau si ce fain am povestit de asta la focul de tabara. (scuze de off-topic)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* sustin ce spune Marius. e fain sa te "ridici" si sa meriti respectul celorlalti, dar cea mai mare satisfactie ti-o dat respectul tau fata de tine. cu tine traiesti cel mai mult timp, asa ca ar fi bine sa faci efort ptr. a-ti castiga propriul respect, nu ptr. a obtine respectul altora. ala vine, daca e sa vina, in mod natural, firesc, in momentul in care te cunosc "in persoana" sau cand considera ei ca au de ce sa ti-l ...ofere, asa, by default :) respectul castigat prin frica, nu este unul temeinic. iar de multe ori, inamicii se respecta mai mult decat o fac prietenii intre ei. e clar ca in Romania oamenii au inca multe de invatat despre respect. din pacate noi am fost tinuti sub papuc multa vreme si respectul de sine a fost cel mai afectat.

 

a nu se confunda admiratia, invidia sau servitutea cu respectul.

 

hehehe, bine zice IceLord. ca daca nu aveam foc atunci, n-am fi stat noi aproape toata noaptea la povesti si bere, palinca, vin si ...ce-o mai fi fost. :D

treaba e ca pe mine incepe sa ma deranjeze (putin) faptul ca oamenii ma vad ca pe o "motocicleta cu o fata calare" de cand am Harley. nu asta mi-am dorit. exact ca Fox, eu cautam un motor old-school care sa ma reprezinte si cu care sa ma descurc in orice situatie de drum. iar Sporty-ul chiar e alegerea potrivita. marturisesc ca nu am nici un alt obiect, echipament, accesoriu de la Harley. da' imi trebuie o trusa de scule... in inci! :)

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La noi in tara mai putin respect si mai multa invidie .

O problema a unor MC uri de la noi din tara este ca se cred cu mult deasupra celorlalti motociclisti, atat prin motocicletele pe care le calaresc cat si prin faptul ca ei fac parte dintr-un MC "renumit" si ceilalti nu .

NU trebuie sa uitam ca suntem uniti prin pasiunea noastra, prin placerea care ne este oferita de mersul pe motor indiferent de pretul si capacitatea lui cilindrica si ca nu ar trebui sa ne desparta apartenenta sau nu la un MC .

 

Eu sunt de parere ca nu o sa ma alatur niciodata unui MC ( poate la un RC) din simplul fapt ca am prieteni din mai multe MC uri care din cauza cluburilor din care fac parte nu pot fi prieteni si intre ei ... si cand vad treaba asta mi se pare o mare idiotenie .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici se vede ca nu oricine poate sa poarte un patch! parerea mea e ca regulile din interiorul unui MC isi au rolul si cu cat sunt mai stricte cu atat e mai interesant iar cine rezista merita respect fara dar si poate! Poate ca sunt si persoane care o fac doar asa de imagine dar ei nu rezista mult tocmai din cauza regulilor!

Referitor la actiunile in haita,ce sa zic,nu e corect,pregatirea fiecaruia ii individuala si daca esti copt de alcool si tigari,gras,nu o sa poti nici macar sa o stergi in caz de ceva!Ma gandesc ca in perioada de support,prospect se dobandesc unele sulfarii si macar atat stie fiecare ca bataia doare,clar!am vazut ca pe la noi toti is prieteni dar un clubhouse trebuie sa aiba un ring si daca doi membrii din acelasi club au ceva de impartit nu cred ca e rau sa-si dea niste bucati,pt. ca asa era,ei se mai bateau intre ei,chiar isi furau motoarele unul altuia doar pt. o roata de 21 de ex!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa porti un patch indiferent de culoare ai inseamna ca ti-ai castigat respectul unor oameni care te accepta in grupul lor . Respectul de sine si faptul ca tu ca individ te respecti si ai parerea si educatia te face sa-ti alegi grupul ,MC-ul ,RC-ul sau alta forma de organizare!

Filmele de care vorbiti de fapt sunt imagini "publicitare" sau momente imortalizate de altii care fac din asta un eveniment si creaza o imagine a patch-ului!

 

In alta ordine de idei nu cred ca daca Cornelia (Cria) va avea vreo pana si unul din noi o vede pe marginea drumului va trece pe langa ea si nu-i va da o mana de ajutor pt ca ea are Harley si.....are bani de depanare(Cornelia daca vrei trusa spune-mi pe PM ce vrei si iti dau ce ai nevoie) Scuze de exemplu !

 

diferende de opinii si convingeri sunt la nivel de oameni (vezi acest forum) darmite la nivel de cluburi iar cei casatoriti stiu asta mai bine din familie :eek:

 

Intr-adevar MC-urile sunt organizatii si fiecare dintre ele au mandria lor...acum stau si ma gandesc cati dintre noi la Bikers Club am fost la WC si pe ascuns nu am facut 2X(3,14) pe insemnul motocicletei pe care nu o agreeam ???? asta nu e o diferenta de opinii?

 

Cluburi sau nu.fiecare din noi bate drumurile patriei si de unul singur ....iar cand te intanlesti cu moto venind din fata nu vezi patch-ul.....saluti sau nu???? e respect sau nu????club sau nu...ai 7 ani de acasa????

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* let me clear one thing, Trike: respect

 

- pentru mine, respectul e ceva foarte important. poate cel mai importat intr-o relatie, de orice fel ar fi ea.

- faptul ca saluti pe cineva (necunoscut) pe drum sau intr-un loc, e o forma de respect fata de tine. iti respecti statutul de motociclist si saluti orice calator pe motocicleta, indiferent ca il cunosti sau nu. nu are legatura cu cluburile, cu fratia, cu vitejia sau cu dragostea de tara.

- daca ne facem intre noi servicii si ne ajutam reciproc, eu nu vad neaparat in asta o forma de respect ultimativ(!), ci pur si simplu ne ajutam pentru ca e in interesul nostru sa o facem. da! ai citit bine. fiecare dintre noi cand facem asta speram ca si altii ne vor ajuta atunci cand ne va veni randul. e firesc sa faci schimb de servicii, de cunostinte si amabilitati si sa nu le "stii tu pe toate" cand esti intr-o comunitate. nu cred prea mult in altruism. mai degraba cred ca orice faci va fi rasplatit, bun sau rau. n-are legatura cu respectul, e un mod de-a fi.

- evident ca intre unii motociclisti care se ajuta si se cunosc intre ei mai bine, apare si respectul si alte sentimente la un moment dat... asa se creeaza comunitati mici, mijlocii si mai mari apoi, ..RC/MC

 

dar sa revenim, aici e vorba de cluburi.

am pus video-ul ala pentru ca e relevant. ce ne deosebeste pe noi, in ceea ce inseamna cultura MC si comunitate moto este istoricul. prin simplul fapt ca la noi cluburile sunt inca foarte "tinere", nu prea avem cum sa ne dam seama cum functioneaza decat uitandu-ne la filme si la reportaje, citind articole, etc. eu am avut ocazia sa cunosc mai multe cluburi de la noi si pot sa spun, ca parere personala, ca nu suntem inca "copti" din punct de vedere acceptarii in comunitate a cluburilor, tocmai pentru ca exista o mare reticenta la forme de organizare care ne sunt straine. prin urmare, orice club care vrea sa se impuna, o poate face doar pe doua cai: forta si/sau PR. nici o legatura cu respectul, ...parerea mea.

 

din alt punct de vedere: poti sa respecti un patch fara sa respecti omul care il poarta? adica sa zicem ca te-ai informat, stii despre club ca e ok si zici: ok, asta merita sa fie respectat ca apartine clubului X. dar nu-l cunosti, nu stii despre el... deci pana la urma, tine de optiunea ta ca individ, daca acorzi credit by default sau astepti pana cand persoana confirma ca merita respectul tau. acuma, ce sa zic, fiecare judeca si actioneaza dupa cum ii dicteaza propriul interes, morala si orgoliul.

 

P.S. am facut rost de trusa, imi da Fox, ca si el are un HD :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa porti un patch indiferent de culoare ai inseamna ca ti-ai castigat respectul unor oameni care te accepta in grupul lor . Respectul de sine si faptul ca tu ca individ te respecti si ai parerea si educatia te face sa-ti alegi grupul ,MC-ul ,RC-ul sau alta forma de organizare!

Filmele de care vorbiti de fapt sunt imagini "publicitare" sau momente imortalizate de altii care fac din asta un eveniment si creaza o imagine a patch-ului!

 

Fox ....pai vad ,respectul pe care-l ai fata de tine il impui insasi pe forum ...prin numele ales ...sa intelegem ca esti o vulpe de desert ...tot ceva american,din filme....No offence! afost doar un exemplu(chiar imi place nick-ul tau)

da trike, nu salut clubul sau patch-ul, ci omul de pe motocicleta. iar nikul meu nu tine de filme americane, ci chiar direct de numele meu :)

iar vorbele mele se refereau la ce ai spus tu printre altele adica la fraza asta

 

" sunt tare curios sa vad cati din cei ce se dau aici smardoi de tastatura nu intind mana sa salute un patch indiferent de culoarea lui!

(si aici nu vorbesc decit de respect)"

Editat de foxdesert
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg despre ce fel de respectse tot vorbeste aici.Un motociclist il poate obtine asa loco trecand pe la fiecare party,intrunire de-a lungul anilor si asa poate se nasc pareri,eventual apare un oarecare respect.Daca e vb. de modalitatea prin care un biker sau un MC se impune,nu stiu,rockerul de cartier care in ultimii 2 ani a devenit bad boy pe mine cel putin nu ma impresioneaza deloc;rocker=sa traiesti,sa fii rock! E adevarat ca prin alte tari daca un MC este in trecere,politistii sunt cu mana pe arma,nu trebuie sa fie un MC cu renume,daca apare cineva cu patchuri intr-un magazin nu mai zic!

 

 

Asa mai merge:

dra ca rockerul din vecini pe care il stiu de la gradinita si stiu ca e un pacalici iar acum si-a lasat barba si are privirea incruntata pt. ca are patchuri ma face sa rad mai degraba!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot pt trike@ in trafic salut pe oricine pe doua roti indiferent daca e pe scuter sau pe motor, daca e pe vitezana sau un crusier sau orice de alt gen. nu fac diferente intre un om cu un minsk si unul cu un custom. atunci cand salut ultima mea grija este patch-ul pe care respectivul il poarta daca il poarta. il salut pentru ca merge si impartaseste pasiunea mea pentru doua roti sau pentru ca o foloseste in rol utilatar sau din alte considerente. iar de ajutat, din nou, nu-mi bat capul cu ce are pe spate sau pe vesta sau daca nu are vesta. pentru mine nu e nicio diferenta intre unul care nu face parte dintr-un club si unul care este support, membru sau prospect. ii tratez pe toti la fel, pentru ca, mai intai de toate suntem oameni. Deci inca o data, omul si nu patch-ul e mai important. cel putin asta e parerea mea. Toate cele bune! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cria, tu ai mare dreptate ,numai ca tu ai o cultura moto mult aprofundata fata de multi altii(including me) ....ideea e ca se va schimba ceva , in curand,iar discutiile de aici vor fi vax ....in rest sa ne vedem pe drumuri si sa fim sanatosi!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oare cainii tomberonari se considera lupi sau macar viseaza ca or sa ajunga?

In cele mai fantastice si utopice vise ale lor, ei au dreptul asta.

Lupii sunt salbatici si liberi prin natura lor, un caine de tomberon niciodata nu o sa ajunga lup.

 

Ca sa faci ce fac unii indivizi prin aderarea la un MC anume, iti trebuie un crez bolnav, o vointa negandita, si un motiv foarte insemnat.

Aici societatea e plina de reguli, la care toti MC-stii se supun, (dau buna ziua la oameni, traverseaza pe zebra, merg pe trotuar, etc) apoi vine MC "cutare cu patch-ul lui si-ti spune ca mai ai de respectat si regulile grupului.Apoi toti visam la libertate........, ingradita in cel mai josnic mod posibil, de noi insine si ne mai prefacem ca ne si place.....ca.ca.t.

 

P.S.Ura, ura, ura....piara dintre noi...

 

Multi vorbesc, putini cunosc. Hai sa facem o paralela - poate lamurim cate ceva.

Ce parere aveti de practicantii de arte martiale? Nu vreau raspuns, vreau sa intelegeti doar! Sau macar sa aveti bunul simt de a nu mai jigni gratuit.

 

Cu ce drept vii tu din afara si il iei la poola pe un practicant de arte martiale, il jignesti facandu-l din start bataus de cartier sau mardeias incasator, ninjalau care viseaza sa bata saolini? Doar pentru ca tu preferi sa joci table...E decizia lui ca merge in sala aia, ca respecta regulile si ierarhia din sala aia, ca vrea sa fie ca avansatii din sala aia si ca are un mod de viata conform cu ceea ce vrea el sa ajunga. Nu trebuie nici sa-l iubesti si nici sa-l respecti pentru asta, fiecare cu drumul sau. El nu-ti cere sa vii langa el si sa va antrenati impreuna - tu de ce insisti ca drumul lui nu e bun ? Ca are un crez bolnav si o vointa negandita ?!!

 

El face arte martiale, tu poti juca table. Amandoi faceti sport.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multi vorbesc, putini cunosc. Hai sa facem o paralela - poate lamurim cate ceva.

Ce parere aveti de practicantii de arte martiale? Nu vreau raspuns, vreau sa intelegeti doar! Sau macar sa aveti bunul simt de a nu mai jigni gratuit.

 

Cu ce drept vii tu din afara si il iei la poola pe un practicant de arte martiale, il jignesti facandu-l din start bataus de cartier sau mardeias incasator, ninjalau care viseaza sa bata saolini? Doar pentru ca tu preferi sa joci table...E decizia lui ca merge in sala aia, ca respecta regulile si ierarhia din sala aia, ca vrea sa fie ca avansatii din sala aia si ca are un mod de viata conform cu ceea ce vrea el sa ajunga. Nu trebuie nici sa-l iubesti si nici sa-l respecti pentru asta, fiecare cu drumul sau. El nu-ti cere sa vii langa el si sa va antrenati impreuna - tu de ce insisti ca drumul lui nu e bun ? Ca are un crez bolnav si o vointa negandita ?!!

 

El face arte martiale, tu poti juca table. Amandoi faceti sport.

Pe mine nu m-ai lamurit cu nimic, doua paralele care o sa ramana paralele(fara nici un punct de intersectie), vino cu alt exemplu, iar daca la tine tablele e un sport, nu ai decat sa-l practici.Sapa mai adanc, ideia prezentata de mine nu tine de suprafata la care ai vazut tu lucrurile, tinzi sa fii superficial si sa te incante datu de marti in parcul de la Clubul Pensionarilor.

Aici e vorba de o pasiune comuna, doua tipuri de indivizi, unii carora le place haita si ceilalti care nu o accepta.Tu ai dat exemplu de doua pasiuni total diferite.

Fiecare e liber sa aleaga ce vrea, nelamurirea mea tine de ce ne place supunerea si regulile cand cu totii tindem sa fim cat mai liberi.Libertatea pana la urma e ceva utopic, nimeni nu e liber in adevaratul sens al ei, avem libertati, dar nu avem libertate, mai rau ne-o ingradim singuri si ne amagim ca ne mai face si placere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine nu m-ai lamurit cu nimic, doua paralele care o sa ramana paralele(fara nici un punct de intersectie), vino cu alt exemplu, iar daca la tine tablele e un sport, nu ai decat sa-l practici.Sapa mai adanc, ideia prezentata de mine nu tine de suprafata la care ai vazut tu lucrurile, tinzi sa fii superficial si sa te incante datu de marti in parcul de la Clubul Pensionarilor.

Aici e vorba de o pasiune comuna, doua tipuri de indivizi, unii carora le place haita si ceilalti care nu o accepta.Tu ai dat exemplu de doua pasiuni total diferite.

Fiecare e liber sa aleaga ce vrea, nelamurirea mea tine de ce ne place supunerea si regulile cand cu totii tindem sa fim cat mai liberi.Libertatea pana la urma e ceva utopic, nimeni nu e liber in adevaratul sens al ei, avem libertati, dar nu avem libertate, mai rau ne-o ingradim singuri si ne amagim ca ne mai face si placere.

 

Salut,

 

Nu cred ca au aceeasi pasiune comuna fiindca este o diferenta mare intre un Support, Hangaround, Prospect sau membrul unui MC care "traieste" inpreuna cu motocicleta repara, modifica, intretine si face intre 15.000 si 30.000 de km intr-un an si o persoana care din fite, scheme si smecherie cumpara un motor sa umble la terase si sa se dea smecher in fata gagicilor in oras si nu e in stare sa-si unga lantul pe langa asta nu face ture, nu umbla la intruniri doar la cele din orasul lui etc. etc. nu are nici macar atata bun simti sa respecte si sa salute un Support, Hangaround, Prospect sau membrul unui MC fiindca e prost si neinformat fara interes. Multi dintre free rideri cred ca cei care sunt dintr-un MC toti sunt gangsteri si sunt rai, stau departe de ei in loc sa le cunoaste si sa stea de vorba cu ei, sa incearca macar sa inteleaga ce simt baietii asta dintr-un MC.Respecta sa fi respectat!!!

 

Asta e parerea mea!

B.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Nu cred ca au aceeasi pasiune comuna fiindca este o diferenta mare intre un Support, Hangaround, Prospect sau membrul unui MC care "traieste" inpreuna cu motocicleta repara, modifica, intretine si face intre 15.000 si 30.000 de km intr-un an si o persoana care din fite, scheme si smecherie cumpara un motor sa umble la terase si sa se dea smecher in fata gagicilor in oras si nu e in stare sa-si unga lantul pe langa asta nu face ture, nu umbla la intruniri doar la cele din orasul lui etc. etc. nu are nici macar atata bun simti sa respecte si sa salute un Support, Hangaround, Prospect sau membrul unui MC fiindca e prost si neinformat fara interes. Multi dintre free rideri cred ca cei care sunt dintr-un MC toti sunt gangsteri si sunt rai, stau departe de ei in loc sa le cunoaste si sa stea de vorba cu ei, sa incearca macar sa inteleaga ce simt baietii asta dintr-un MC.Respecta sa fi respectat!!!

 

Asta e parerea mea!

B.

Nu is prosti sau neinformati, doar ca nu dau 2 lei pe cluburile voastre, daca vreti respect, respectati-va intre voi.

Daca asta de la terasa era dintr-un club rival si tu nu ai stiut sau umbla sub acoperire?El avea un singur interes, sa prosteasca fata, nu-l interesa daca ala e prospect hang, support, etc

Pasiunea e aceias indiferent ca te duci la bufet sau in calatorii singur sau cu prietenii, motivele difera, unu se da smecher la fete si celalalt la baieti..... :lol:

In mers cum va salutati voi astia cu patch-uri, nu-i posibil sa salutati un motorist dintr-un club rival, sau cand il vezi in oglinda retrovizoare, te intorci dupa el si Ii spui ca iti retragi salutul si respectul?Sau hai sa inteleg nu exista rivalitate, exista numai respect, in acest caz, nu stiu ce sa inteleg.

 

Toate is pline de respect, nu exista rivalitate, au aceleas reguli, cum iti alegi clubul, toate is la fel.Va luati dupa imaginea patch-ului (desenul)?

 

Cum se face ca nr RC (oamenii pasionati cu adevarat de motociclism) e mult mai mic decat cluburi MC care sunt pasionati de conflicte?

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:10: cu -- .... ai dreptate catas cu exceptia faptului ca si cei din MC uri sunt cu adevarat pasionati de motociclism unii ducand pasiunea la extrem si operand modificari radicale la motoare .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Catas_him, hai sa incerc si eu o explicatie. Am fost membru al unui RC, deci nu prea seamana deloc cu MC-ul, dar orisicat…

 

Tu spui ca membrii unui MC se complac in acceptarea unor reguli suplimentare, stricte, constrictive, care limiteaza si mai mult libertatea individului. Si mai apoi bat moneda tocmai pe cuvantul “libertate”, culmea paradoxului, nu? :D

 

Cred ca la momentul cand abia se coagulau primele MC-uri, membrii lor renuntau la masa coplesitoare de conveniente, cutume, reguli, legi, pe care societatea moderna le aseaza pe umerii membrilor ei. Pe umerii tuturor, adica! Si oamenii aia simplificau la maxim aceste conveniente sociale legate de aparente, job, purtarea in public, cariera, rang social, etc. si imbratisau in cod mult mai simplu, gen “respecta-l si apara-l brother-ul tau din club si in rest, fuck the world!”.

Pai da, asta cred si eu ca e libertate! E chiar intoarcerea la origini, la ginta, trib. Este eliberarea de tot ce vezi si traiesti zi de zi, eliberarea de politica, de tv, de nevoi nascute si cultivate prin marketingul societatii de consum.

Si da, parerea mea e ca in ideea sa originala, MC-ul insemna libertate!

 

Acum ce se intampla in zilele noastre, legat de ce spui cu abonamentul de autobuz si restul, nu ma pronunt. Am desigur si eu motivele mele pentru care nu as mai face parte dintr-un RC/MC din nou, dar asta nu ma impiedica sa vad totusi frumusetea ideii originale a MC-urilor.

 

Hai cu primavara (la voi)! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...