Sari la conținut

Motorcycle Club & Riding Club Education


night81angel
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 882
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Domnul Frigider, permite-mi sa-ti raspund la aceasta intrebare. Un club moto intotdeauna a insemnat daruire cu trup si suflet, nimic mai putin. Faptul ca in tara noastra sunt cateva cluburi serioase si restul se joaca de-a motociclism este o alta poveste care trebuie dezbatut la pahare de beri si cu rabdare mare.

 

Un club se traduce prin Responsabilitate, Respect, Mod de viata, sunt atatea de insiruit... daca citesti primul post din acest topic iti dai seama ce inseamna un adevarat Club. Orice lucru mai putin decat aceste cerinte deja reduce M.C.-ul respectiv la un simplu wannabe.

 

Daca vrei sa infiintezi un club prima data te gandesti ce vrei defapt: vrei sa arati dur si sa porti un patch pe spate? Vrei respect de la ceilalti si putina recunoastere? Vrei sa intretii parteneriate cu celelalte MC-uri din strainatate? NU NU NU NU NU NU Toate aceste lucruri se pot indeplini si fara sa te bagi intr-un lucru la care nu ai cunostinte avansate. Desene frumoase se pun pe geaca cate vrei iar respectul o primesti cand si oferi!

 

Daca vrei sa-ti schimbi viata complet, sa inveti adevaratul inteles al cuvantului "a apartine", daca te vezi, esti si esti considerat un exemplu de urmat atunci infiinteaza M.C. dar un adevarat M.C. creeaza mai multe probleme decat rezolva. Libertate ai cand esti freelancer, odata intrat intr-un club ai parte de multe lucruri dar de libertate in nici un caz.

 

Parerea mea de Free biker este sa te documentezi bine de tot asupra lucrurilor si daca crezi ca stii ce-ti doresti numai atunci sa pui lucrurile in miscare. Respect!

Editat de nemeti_huni
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul e ca idiotenie mai mare ca asta cu "libertatea" nu exista.

 

Libertatea inseamna altceva pentru mine decat pentru Bula de exemplu. Pentru mine poate inseamna sa fii lup, nu oaie in turma. Dar intre lupi trebuie sa existe reguli, si cu cat sunt mai mari si mai rai lupii, cu atat e nevoie de reguli mai stricte, altfel haita nu poate sa existe.

Poti sa fi porc in schimb si sa nu ai absolut nici o regula de respectat in viata. Libertatea perfecta (aparent).Poti sa mananci unde te kaci si sa o babardesti pa muma-ta... liber cu adevarat. :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lupii sunt animale de haita, deci sa zicem ca nu e exemplul cel mai fericit. Poti sa alegi in schimb tigrul ca exemplu... Chiar porcul? Comportamentul pe care l-ai descris e al porcului domestic - o alta victima a societatii umane... Stiu ca ai urmarit o metafora, but Jesus... roflol.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* pe scurt: sa fii liber inseamna sa ai mai multe obligatii decat daca nu esti. diferenta este ca le ai fata de tine, nu fata de ceilalti. ...sau responsabilitati, cum vreti sa le ziceti. esti propriul tau arbitru, cenzor, judecator si pastor. e, daca ati incercat sa faceti, constant, macar una din astea ...si ati si reusit, atunci stiti cat de greu este.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Libertate absoluta nu exista. N-are cum sa exista in societatea noastra globala. Si daca ar exista, ar fi - cum a scris si Kierkegaard - o singuratate insuportabila pentru fiinta umana. Insa individuul poate sa-si gaseasca libertatea in regulile alese de el. Astfel, un fel de libertate se gaseste si in MC. Pentru ca urmareste drumul care el a ales, nu drumul ,,prescris'' de altii, inclusiv societatea contemporana. My thoughts, my way.

 

Respect.

Editat de Pannoniachopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Vizitator Gromovnik

Avand in vedere ca, pana acum vreo 10 ani, m-am balacarit si eu printre "outlaw bikers", sau "1%ers" cum se mai zice, afirm ca rar am vazut cocalari mai mari decat ei. Nu toti, dar majoritatea. Nu toti, pt. ca veritabilii sunt oameni deosebiti, doar ca majoritatea nu sunt veritabili, nu sunt calitate, ci doar cantitate. Are si cantitatea asta avantajele ei, pt. unii.

 

Despre wannabes nici nu am de gand sa scriu nimic, pt. ca nu merita.

 

Mi-am dat foc la valiza? Sigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era un topic de educatie aici... vad ca tie iti cam lipseste!

Nu ti-ai dat "foc" la nimic... pt ca pe nimeni nu intereseaza parerile unui nimeni, cu atat mai putin unul lipsit de cea mai elementara educatie!

 

P.S. Si eu pana acum 20 de ani eram astronaut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Gromovnik

Era un topic de educatie aici... vad ca tie iti cam lipseste!

Nu ti-ai dat "foc" la nimic... pt ca pe nimeni nu intereseaza parerile unui nimeni, cu atat mai putin unul lipsit de cea mai elementara educatie!

 

P.S. Si eu pana acum 20 de ani eram astronaut!

 

Asadar, daca am alta parere, bazata pe experienta personala cat nu poti tu duce, care parere contravine idealurilor si viselor tale, inseamna ca ma vei educa cu forta? I dare you to do it, honey!

 

Nu o sa ma arunc in mitocaneli aici, asa ca zici pe PM ce ai de zis, sau nu zici nimic. Alegerea ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde pot gasi filmul intreg....si daca se poate si subtitrat!?

Sunt 6 parti la gasesti pe net de downloadat!

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

dap, baietii sunt printe cei mai vechi in bransa. nu au multe chaptere, dar nici alte cluburi mai mari nu-i calca pe bataturi, dupa ce si-au bucati cand au patruns pe teritoriul lor. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Foarte tare asta cu gastile, deci sa inteleg bine "Nu-i calca nimeni pe bataturi", " Vind si se drogheaza", "Bat pe oricine care le calca teritoriu", "Crime", etc.. Oamenilor! astia nu sint motociclisti, sint grupuri infractionale! Mie-mi plac sportivele, asta nu inseamna ca nu salut un choperist ... el nu este motociclist? Educatie de club? Inteleg educatia de club in sensul unor calatorii frumoase, intilnirilor prin diverse locatii la una mica (bere/vin) ... socializari, sfaturi pentru cei noi, bancuri, risete, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...